ÏÏAARLEMSCH Eerste Blad. No. 64 Negende Jaargang. van WOENSDAG 10 Augustus 1887. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeq*>acht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderljjke nommera 3 centen per stuk. Prgs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Aan de Redactie. Wij hebben in onze gemeente tweeërlei soort van openbare lagere scholen, die van den heer H. M. Hubrechtse, mejuffr. C. J. Klomp en P. D. Graaff, in welke één vak van onderwijs in de drie hoogste klassen, namelijk het onderwijs in de Fran- sche taal, bijkomt. In de tnsschenscholen en de kostelooze scholen wordt dat vak niet onderwezen. In de school van den heer H. M. Hubregtse komt het onder wijs in de handwerken nit den aard der zaak niet voor, en volgens de maande- lijksche rapporten wordt er ook geen verslag gegeven van het onderwijs in de kennis der natnnr en de vormleer, terwijl het teekenonderwijs bniten de gewone schooltijden, aan dé beide hoogste klassen, 's Woensdags middags van 12 tot 1 uur wordt gegeven. In alle andere opzichten komen de vakken van onderricht van de openbare scholen met elkander overeen. Geheel verschillend is echter de toe passing van art. 24 der wet op het lager onderwijs, wat het aantal onderwijzers betreft. In de drie scholen, in welke Fransch onderwezen wordt, is één onder wijzer op 25 leerlingen door elkander werkzaam, en in de zes andere scholen <op 40 leerlingen, door elkander één on derwijzer. Indien het nu waar is en het is zoo de algemeen gevestigde overtuiging hoe meer onderwijzers, hoe beter onder wijs, dan, dunkt mij, hebben de tusschen- scholen en de kostelooze scholen aanspraak in plaats van vermindering op aanmer- de traktementen van de hoofden der scholen en der eerste en tweede onderwijzers aan die scholen aanmerkelijk verhoogd zullen worden. Voor kosten van openbaar onderwijs geven wij gaarne de meest mogelijke ruimte; 't zal ons nooit te hoog zijn, zoo het onderwijs maar goed is, al moet het geheele bedrag van den hoofdelijken om slag er ook aan besteed worden. Waren wij ook overtuigd, dat de con cierges aan het blijkbaar lager onderwijs werkelijk diensten bewezen, de leerlingen door die titularissen tot hoogere ont wikkeling kwamen, wij zouden ze even zeer toejuichen, maar tot die overtuiging zijn wij nog niet gekomen. Mijn dank voor de plaatsing, UEd. Dw. Dn. K. Haarlem, 9 Aug. 1887. Woensdagavond vergaderde de Eerste Kamer weder. Met den Min. van Binnenl. Zaken woonde de nieuwe Min. van Waterstaat enz., de heer Bastert, deze zitting bij. Er werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken, en nieuwe afdee- lingen werden saamgesteld. Donderdag werden de algemeene beraadslagingen over de voorstellen tot Grondwetsherziening aangevangen en ten einde gebracht. De heer Pijnappel, de eerste spreker, wilde gaarne den inhoud eener Grondwet zoo beperkt mogelijk hebbenalleen moest daarin vastgesteld worden wat langs historieschen weg grondslag van den Nederl. Staat was geworden Veel in de voorstellen had zijne sympathie: al wat ten doel heeft de eenheid van Staat en Volk te bevestigen bij deze herziening vindt in hem een voorstander; wat dit doel niet heeft, zal hij afstemmen. De uitbreiding van het kiesrecht keurde hij af. De bepaling van Hoofdst. III i - j I, bestreed hij niet, maar wel de uitwerking dier 9 vermeerdering van onderwijzers- |j bepaling inJ de adllitioneele artif,keira. A De heer Elout van Soeterwoude achtte de Tweede Kamer, omdat zij op ongrondwettige wijze was saamgesteld, onbevoegd tot de behandeling dezer personeel. Immers alle openbare lagere scholen staan volkomen gelijk voor art.1 24 der wet, en daarom zou de heer C. de Vries, Hz. met zijne 551 leerlingen die in 1 Januari j.l. volgens missive van Burg. en Weth. van 24 Maart 1887 waren, nog tien onderwijzers meer moeten hebben reeds is men begonnen er al vast één te benoemen wel een bewijs, dat de gemeenteraad den goeden weg op wil, en de overige scholen naar evenre digheid. Haaklem, 8 Aug. 1887. J. Aan den heer Redacteur van Haarlemsch Advertentieblad. Mijnheer In de zeer onvoltallige raadszitting van ■3 Augustus jl. is de stichting van eene openbare kostelooze school aan de Leidsche vaart vastgesteld, en ook het stelsel van I concierge bij dat gebouw goedgekeurd. Aan de scholen van de heeren P. 1 Graaff, P. H. F. Bakker en J. Spaan zal men die nu ook niet kunnen ont- (1 ;J houden, te zamen eene uitgave 's jaarlijks de Min. van Binnenl. Zaten, verdedigden de her- noodig makende van ongeveer tien duizend ziening en de ontwerpen. Een herziening mocht zaken, en hg was een tegenstander van het te veel overlaten aan den gewonen wetgever. De heer de Bruyn ontkende het noodzakelijke der herziening, en was van meening, dat men het met de Grondwet van '48 nog zeer goed kon stellen. Hij vond ook, dat men veel te veel aan den gewonen wetgever wilde overlaten. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye had gewenscht, dat men zich tot een reform-bill bepaald had, en keurde het af, dat de Rcg. geen vast standpunt had ingenomen, alsmede, dat men aan eene defec- tueuse volksvertegenwoordiging de vaststelling van nieuwe Grondwetsbepalingen had overgelatèn De heer Vening Meinesz was het volstrekt niet eens met den heer Pijnappel, die het gebied der Grondwet tot een minimum wilde beperken. Hij stelde niet zooveel vertrouwen in den gewonen wetgever, en wilde, dat geen enkel fundamenteel beginsel uit de Grondwet zou verdwijnen. De heer van Naamen van Eemnes wees er op, dat er maar weinig van gebleken is, dat deze her ziening een volkswensch zou zijn, en hij noemde de uitkomst schraal. De Voorzitter der Staats- kommissie (Mr Heemskerk) kan moeilijk tevreden zijn over 'tgeen de tijdelijke Voorzitter van den Ministerraad had tot stand gebracht. Spreker be treurde, dat leerplicht in de Grondwet ontbreekt, en ook nog menige andere bepaling had hij er gaarne ingezien. De heer Roëll, en na hem gulden voor traktement, huurprijs der vrije woningen, vuur, licht, onderhoud, materieel, enz. enz. welke uitgave door ongeveer twee duizend gulden 's jaar9 even goed en beter was te bestreden. 30 procent vergoeding voor die fnnctiën weigert het rijk. De geheele uitgave komt ten laste der gemeente. Morgen komt de traktementsregeling van de openbare onderwijzers eindelijk aan de orde. Wij kennen die regeling niet, wel weten wy, dat de dis tri ets- schoolopzieners ze reeds heeft goedgekeurd. WiJ drukken alleen den wensch uit, dat niet uitblijven met het oog op eene verrui ming der grenzen van het kiesrecht en eene hetere regeling der krijgsmacht. Wellicht ware eene partiëcle herzieningzooals de Minister Kappeyne bedoeld had, voldoende geweest; maar nu eenmaal de weg van algemeene herziening is ingeslagen, is het wenschelijk die tot stand te brengen; bet aan de orde big ven van het vraag stuk der herziening zou verlammend werken op den wetgevenden arbeid. In zijne verdediging beweerde de Min. o. a.. dat leerplicht nooit in de Grondwet zou kunnen opgenomèn worden; wel kan in de strafwet opgenomen worden eene strafbedreiging tegen ouders, die geen voldoend onderwijs aan hunne kinderen doen verstrekken. De Min. erkendedat de herzieningzooals aan alle menschelijk werk, gebreken aankleven, maar met gerustheid dorst hij de aanneming der ontwerpen te mogen aanbevelen. De heer de Braijn volhardde hij de door hem geopperde be zwaren, en daarmee waren de algemeene beraad slagingen ten einde gebracht. Vrijdag werd het eerste voorstel {het Rijk en zijne bewoners) bijna zonder debat met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij Voorstel II {troons opvolging). De heer de Bruiju zou tegen het voorstel stemmen, omdat hij het eens was met het door den oud-minister Kappeyne gegeven advies, dat het aannemen van wijzigingen in de troonsopvolging gevaarlijk is. De heer van Naa men van Eemnes vroeg of er ook verwachtingen van eventueel gerechtigden werden gekrenkt door de voorgestelde wijzigingen, nadat de heer v. Aker laken te kennen gegeven had, dat hg tegen zou stemmen, omdat hij de voorgestelde wijzigingen meer gelet is op de belangen der betrokken Vor sten, dan op het belang van 't Nederl. Volk, niettegenstaande toch de tijden voorhij zijn, dat de volken er zijn om de vorsten. De heer Roëll verdedigde krachtig de wijziging en bestreed wat door Mr. Kappeyne in zijne brochure wordt be weerd. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde het voorstel. Hij verzekerde, dat in verwante stam huizen huwlijken gesloten zijn in de overtuiging dat goedkeuring van onze Staten-Generaal onnoodig was. Met den heer Roëll wees hij er op, dat door te vergen goedkeuring van alle huwlijken, men kans liep telkens een andere dynastie op den troon te krijgen. Het voorstel werd goed gekeurd met 31 tegen 5 stemmen. Het derde ontwerp (wijziging van Hoofdst. II, afd. 2 5, inkomen der Kroon en voogdijschap) werd zonder beraadslaging goedgekeurd, met algemeene stemmen, op die van den heer de Bruyn was. Het vierde voorstel (wijziging van Hoofdst. II, afd. 6 en 7, macht des Koning s, Raad van State, Ministeri eels departementen) lokte eene vraag nit van den heer van Royen hetrelfende de macht des Konings om te heslissen in geschillen tusschen provincieën, gemeenten en waterschappen. Op die vraag werd door den Min. geantwoord, en daarna werd het ontwerp goedgekeurd met 32 tegen 2 stemmen. Het 2de voorstel {kiesrecht) werd aangenomen met 26 tegen 10 stemmen, na een kort debat tusschen den heer de Bruyn en den Minister. Telegraphische berichten worden in den regel zoo kort mogelijk gesteld; elk woord kost geld. Toch bedriegt soms de gierigheid wel eens. Uit bleek dezer dagen te Potsdam. Een knaapje logeerde bij zijne grootouders en het kind werd daar onge steld. Om de ouders geruBt te stellen werd het volgende telegram afgezondenHoop, niet bedenkelijk. Door eene vergissing van den telegraphist gewerd hen het volgende: Hoop niet, bedenkelijk. De moeder van het kind ontstelde hiervan zoo, dat zij een hevige zenuwkoorts kreeg. Te Foxwolde is Zaterdag een drijf jacht gehouden op een wild zwijn. Niet minder dan een 70tal personenallen ge wapend met vorken, pieken en allerhande moortuig, nam daaraan deel. Met trom petgeschal en een geschreeuw alsof de wereld vergaan zonde, trok de expeditie nit, maar 't scheen alsof het dier begreep, dat het op zijn leven gemunt was; het liet zich niet zien, hoewel het overal zijn spoor had nagelateD. In het groote Compagnonsveld onder Fochteloo Fr. treft men de overblijfselen aan van een reusachtig wond nit de grijze oudheid. Het is bezaaid met boomstammen, die op een zandlaag rusten, met de top pen naar het noordoosten. Daaronder zijn van kolossale afmeting, zóó groot zelfs, dat men huns gelijken niet meer aantreft. Sommige zijn met wortel en al omgerukt, terwijl van anderen de stam is doorge broken, zoodat de wortel met een gedeel te van de stam zich nog op de plaats bevindt. Men vermoedt, dat een woeste storm, vereenigd met een watervloed, dit wond heeft geteisterd. Het hont dezer hoornen is buitengewoon hard en gaaf, bevat vele harsdeelen en wordt gebruikt tot brandstof of tot damleggers. Het Italiaansche stadje Stradella, de geboorteplaats van den beroemden, pas overleden staatsman Depretis, heeft het besluit genomen als rouwbetoon de vlag gedurende zes maanden te omfloersen, terwijl van stadswege een gedenksteen in zgn gevel zal geplaatst worden. Voor het stichten van een gedenkteeken op zgn graf verzameld men reeds de noodige gelden. Te Londen is Zaterdag een zware brand nitgebroken in de magazgnen van Whiteley, in Bayswater. De magazgnen zgn bijna geheel vernield, en het vnnr woedt nog voort. De verliezen zgn kolosaal. Te Weenen zal een volks-schouw- burg worden opgerioht; de persoonlijk medewerking des keizers heeft aan deze stichting een goede stoot gegeven. Eenige wettelijke bepalingen znllen strekken, om de stichting te bewaren voor het over gaan in vreemde handen, benevens wat de voorstelling betreft, tot het weren vam alles wat niet onmiddelgk tot too- neelkunst behoort. De vereeniging in wier handen de concessie berust en waarvan het ledental nog al geBtadig toeneemt, beschikt reeds over een kapitaal van ongeveer f 530,000. In het gebouw zul len 2000 zitplaatsen zgn en de toegangs prijs zoo laag mogelijk gesteld worden. Taalfouten worden nog al eens ge maakt, zoowel in 't spreken als in 't schrij ven, en op een misstap in de taal staat dns gelukkig ook geen geldboete, Stedelijke besturen moesten evenwel nooit taalfouten gedoogenop den openbaren weg en vooralniet als zij voorkomen in officiëele aankondigin gen, zooals bv. te Monnikendam, waaraan de schutslnis woordelijk het volgende te lezen staat: Vaartuigen bestemt tot vervoer van pasiegiers alsmede voor melkschuiten betaald het halve schatgeld. Zooals men weet, heerscht in Frank rijk een hevige anti-Duitsche geest. Dnitschlands grootheid en macht wekken naijver en achterdocht, in Frankrijk neemt men van tijd tot tijd waar, dat hoogge plaatste personen een uittartende houding aannemen, eene houding, die allicht het spiegelbeeld van de algemeen in Frankrijk heerschende opinie kan beschouwd worden. Een en ander leidt tot de vraag hoelang Dnitschland dit alles zal verdragen en daar ook in Denemarken dingen plaats hebben die de aandacht van Duitsehland trekken, vreest men binnen een niette lang tijdverloop het ergste. Het concours hippiqne, dat op Zon dag 14 Ang. a. s. te Arnhem zal worden gehouden, belooft veel. De inschrijvingen zijn ongemeen groot in aantal en over treffen de stoutste verwachtingen. Voor het concours van rijtuigpaarden zgn 29 paarden ingeschrevenvoor dat van rijpaarden 51 voor dat van twee spannen 18voor dat van vierspannen 9, en voor dat der springpaarden 14. Er zullen dns in 't geheel 166 paarden dien dag aan den ring verschijnen, waaronder de schoonste en beste van ons land. Te Utrecht is tegen 4 personen proces verbaal opgemaakt, die verdacht werden kunstboter in plaats van natuurboter te ver- koopen op de voor laatstgenoemde boter aangewezen plaats in de botermarkt. Door het hoofdbestnnr van den Ned. Cricket Bond is bepaald, dat de Bondswedstrijd te Amsterdam plaats zal hebben op 21, 22, 23 en 24 Augustus. In den persoonlijken wedstrijd kunnen oricketers slechts in ééne hoedanigheid opkomendns bowlers niet als batsmen, en batsmen niet tevens als bowlers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1