HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. "JNo. 65 Negende Jaargang. van ZATERDAG 13 Augustus 1887. op ZONDAG 14 Aug. 1887. E E O H I E K Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het Godsdienstonderwijs in alle beurten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. I Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Brutel de la Rivière. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. 10e Zondag. 1s Avonds 6 ureDr. Heldring pred. te Zandvoort. (Voor Hoog). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Klercq, pred. te Koudekerk. (Voor Escher Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. DINSDAG 16 Augustus, 's Avonds 8 ure Bidstond voor de Unie collecte. Voorg.Borger en Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. lOnre, Sreffle»', godsd.-onderwijzer Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bebry. Christelijk Geret'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, van Balen, Em. pred. te Amersfoort. Klein Heiligland). ij Voorm. 10 ure's Av. 5 urevan der Vegt, 1 pred. te Heerde. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Zaalberg, pred. te Zierikzee. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. DONDERDAG 18 Augustus. Voorm. 121/s ure, I). André de la Porte.', Huwelijkswijding. Met medewerking van bet Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JFeiss. Honderd, 's av. 8 ure, JFeiss. Voorbereiding. Ds. Brutel de la Rivière hoopt deze week zijne catechisaties te hervatten van Dins dag 10 nar, Dinsdag 1 nur en Donderdag 12 uur. Ds. Hoog wacht zijne leerlingen deze week weder. In dank ontvangen door Ds. Smeding voor de Chr. School voor on- en minver mogenden 10.70 van de Zending-naai- krans alhier. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. II. Gunning. Nam. 2 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 are, J. H. van Arkel. Nam. 21/2 nre, I). van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. D. Sigal, pred. te Lisse. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. A. Schiiltz, pred. te Krommenie. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Rergsma. Velsen. Voorm. 91/2 nre, G. A. Hoog, pred. te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, E. A. G. Hoogenhuize, pred. te Dordrecht. Nam. 2 uregeen dienst. Donna luanita. De Nieuwe Schouwburg opende zijne serie kermisvoorstellingen met de Komische Operette Donna Jnanita, muziek van E. von Snppé door het Hollandsoh Opera gezelschap, directeur de heer J. G. de Groot. De zaal was aardig bezet. Balcon en eerste loge hadden het wel wat beter knnnen maken, maar nog schat men de verdiensten van het Hollandsch Opera-ge zelschap te gering, nog kent men niet genoeg de schitterende gaven van den talentvollen Orkestmeester, den heer de la Fuente, die de verschillende, uiteen- loopende, op zichzelf uitstekende krachten, in het gareel der kunst wist te doen samen gaan, op eene wijze die de hoogste be wondering afdwingt. Donna Juauita is een jong Franschman, die als cadet in 't Fran- sehe leger dient, tegelijk met zijn broeder Gaston Dufaure, kapitein in Franschen dienst tijdens den oorlog van Spanje en Frankrijk tegen Engeland, maar krijgsge vangene ia. Staatkundige overwegingen doen den eereten het vrouwengewaad aan nemen en als zoodanig heet hij Donna Jnanita. Twee mannen, Don Pomponio en de kommandant der Engelsche bezetting van San Sebastian raken dol verliefd op de Donna, die zich terwille van het staatkundig oogmerk alle oplettendheden \tm de heide verliefden laat welgevallen. Deze minne handel geeft aanleiding tot de zotste too- neelen, waarin ook Gaston en zijne ver loofde, Petrita, benevens de gemalin van Pomponio, de niet ten onrechte jaloersche Donna Olympia een schitterende rol spelen. Eene op het getouw gezette samenzwering eindigt met den zegepraal der Franschen in Spanje. Men leide nit het bovenstaande evenwel niet af, dat krijgsrumoer en wat daarbij behoort het leeuwendeel hebben in „Jna nita." Integendeel, al het gernchtmakende is vermeden. Wat de uitvoering betreft hebben wij niets dan lof. Wie de dames Van Ophemert (Olympia), Mevrouw Van Zant (Petrita) en Mejuffrouw Jahn (Jnanita) kennen in hun schoone stem- middeleD, begrijpen hoe prachtig er ge werkt werd. De heerenrollen, Pomponio (de Heer Albers), Riego (de Heer Orelio) Gil Polo (de Heer Schmier) waren goed opgevat en uitstekend vervuld. Volgens onze meening was de Engelsche kommandant wat al te sterk gegrimeerd, wat al te leelijk, wat overdreven gebrek kelijk gemaakt. Men voerde hiertegen aan, dat de Engelschman ook juist de gehate man en dns afzichtelijk behoorde te zijn. Nu, dat kan wel zoo zijn. Aan de koren was de meeste zorg besteed. Ook hier schuilen goede krachten. Het studentenkoor in het tweede bedrijf blonk bovenal uit door zuiverheid en goed ge nuanceerde voordracht. De volgende solo Sluimer zachtkens, mag wel afzonderlijk vermeld worden, door de eenvoudige, doch delicate voordracht. Aan het costnum was veel zorg besteed. Donna Olympia voor namelijk muntte in dit opzicht nit door waarheid. Het geheel maakte door doel matige kleur- en tooneelschikking een goeden indruk. Het publiek liet zich niet onbetuigd. Vele zangnummers werden flink toege juicht en toen aan het slot de artieten allen werden teruggeroepen klonken de herhaalde bravo's, als zoovele bewijzen van waardeering voor het geemaakte kunst genot. Den genialen Orkestmeester komt van den lof het leeuwenaandeel toe. Van de Operette „De Vledermuis," Donderdag avond door hetzelfde gezelschap in den Schouwburg gegeven, waren wij slechts in de gelegenheid het derde bedrijf te hooren. Voor het eerst traden hier op de beide tenoren Van den Kerckhoven en Pauwels. Vooral de eerste paart een goed geluid aan flink spel. De beide eerste be drijven, lichtte men mij in, waren uit stekend geslaagd en het publiek gaf me nigmaal blijken van waardeering. Een woord van dank moge tevens door deze de wakkere directie van den Nieuwen Schouwburg bereiken. Hun lenzeAlles voor het publiek, vinde weerklank bij hen, die de aangewezen personen zijn om elke niting op 't gebied der kunst te ondersteunen. Nadat in de laatste zitting een verzoek van de firma J. Verbeek om ook na afloop van de kermis met haar kraam te mogen blijven staan, aan B. en W. ter afdoening was in handen gesteld, werden de nienw benoemde leden na onderzoek der geloofs brieven, allen toegelaten. De hervorming der Burgeravondschool, reeds zoolang gewenscht, had de Commissie voor het M. O. genoopt een ontwerp in te dienen, dat door B. en W. ondersteund, thans in den Raad werd gebracht. Meenen de Franschen, dat als een zaak niet deugt, elke verandering beter is dan geene verandering, niet alzoo de Hollanders. Het plan om het teekenonderwijs hoofd zakelijk te doen geven door leeraars aan de school van Kunst-Nijverheid vond ernstige bestrijding. Men vreesde aan de eene zijde voor te hoog opgedreven kunst-onderwijs, aan de andere zijde voor nadeelige gevolgen, vooral voor de gemeentefinanciën, van de verbinding der beide scholen. Ook kwam velen leden het schoolgeld van ƒ10 te hoog voor. Bij stemming over de hoofdzaak staak ten de stemmen; de Heer von Reeken bleef buiten stemming. De herziening van de regeling der trak tementen, vond algemeene instemming. Het beginsel om den onderwijzer bij langer dienstjaren hooger te beloonen, werd door den Raad aangenomen, al wenschte men er dan ook voor te waken, dat deze ver hooging aan geen onwaardigen ten goede zou komen. Te vergeefs trachtte de Heer de Kanter nog gelijke verhooging voor dames en heeren te verkrijgen, de Raad liet hem bij deze ridderlijke poging in den steek. Aan het eind der zitting werden nog de Heer ten Thije benoemd tot onderwijzer aan school B, en Mej. Crans bevorderd tot onderwijzeres 1ste klasse, en hiermede waren de werkzaamheden afgeloopen. Het zesde ontwerp (wijziging van Hoofdst. IV. ProvStaten en Gemeente besturen) werd Vrijdag door de Eerste Kamer aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye was opgekomen tegen de be perking van de macht des Konings in zake schorsing of vernietiging van beslui ten der Prov. Staten, en de heer de Brnyn had verklaard tegen dit voorstel dezelfde bezwaren te hebben als tegen het kiesrechtvoorstel. De heer Roëll had daartegen aangetoond, dat het bestaande artiekel praktisch niet kon gehandhaafd worden, en de Minister had het voorstel verdedigd tegen de aanvallen van genoemde heeren, die daarop nog repliceerde. Het zevende voorstel (wijziging van Hoofdst V. Justitiei lokte een vraag van den heer Roëll nit; nadat hij betuigd had zich te verheugen over de wegneming van alle belemmeringen, die de admini stratieve rechtspraak tegenhielden, vroeg hijof in 7 bedoeld werden de twist gedingen over eigendommen enz., dan wel de voorwerpen dier twistgedingenwaar op de Min. van Just, antwoordde, dat de twistgedingen zeiven bedoeld werden.Met algemeene stemmen werd daarop hel ont werp goedgekeurd, en evenzoo werd het achtste ontwerp (wijziging van Hoofdst. VII Financiën) zonder debat met algemeene stemmen aangenomen. In de zitting van Zaterdag werd het voorstel tot wij ziging van Hoofdst. VHI (Defensie) aan genomen met 23 tegen 15 etemmen, na dat de heeren de Sitter en de Brnyn de huns inziens te groote vrijheid, aan den gewonen wetgever toegekend, hadden be streden, de heer van Naamen van Eemnes gevraagd of de Reg. bij aanneming der Grondwetsherziening onverwijld pogingen dacht aan te wenden tot versterking on zer levende strijdkrachten, op welke op merkingen door de Minieters van Oorlog en van Binnnnl. Zaken een kort bescheid werd gegeven. Met eenparige stemmen werd goedgekeurd Hoofdst. IX (Water staat). Daarna ving de diskuesie over het voorstel Schaepman aan. De eerste spreker was de heer Verheyen, die zich blijkbaar niet op zijn gemak gevoelde; uit alles was merkbaar dat de inepecteur van 't Lager onderwijs, Verheyen, zijne goedkeuring aan het voorstel liefst niet zon schenken, terwijl het Katholieke Kamerlid Verheyen er vóór zou stemmen, omdat hij er een compromis in zag, waar door het openbaar onderwijs niet slechter en het bizonder onderwijs niet beter zou worden. De heer Sickesz was wel zeer verzoeningsgezind, maar was tegen het voorstel, omdat het de groote waar borgen prijs geeft, dat overal onderwijs wordt gegeven, en dat de belangen der minderheden, van welke richting ook, niet zullen worden gekrenkt. In eene zeer welsprekende rede bestreed de heer Fransen v. d. Putte het voorstel, omdat daarin geschrapt is de derde alinea van het voorstel-de Beaufort; die waarborgen achtte hij noodzakelijk om zekerheid te geven voor goed, voldoend onderwijs, dat niemand krenkt. Hij zou tegenstemmen, doch niet omdat hij voorstander is van 't behoud van ongewijzigd art. 194, maar

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1