HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 07. Negende .(aargang. van ZATERDAG 20 Augustus 1887. op ZONDAG 21 Aug. 1887. Nieuwsberichten. Uitgave van DE EB VEN LOÖSJES, Gedempte Oudegracht 80. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. pest ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per Btnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advei'tentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo rrwgelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Esclier. Voorin. 10 ure, Dr. Valeton Hoogleeraar te Utrecht. Nam. 2 ure, Hoog. 11e Zondag, 's Avonds 6 ureSmeding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brulel de la Riviere. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Kastein Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht) Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Biickmann pred. te Amsterdam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Knappert Hoogleeraar te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Van Hoogenkuize, pred. te Dordrecht. De collecte van Zondag 14 Aug. voor het Godsdienstonderwijs heeft opgebracht 57,70. Ds. Brutel de la Rivière zal deze week ook weer des Maandags ten 9 en ten 4 ure catechisatie houden. Bij Ds. Smeding in dank ontvangen voor de Clir. School voor on- en minvermogenden 1en een munlbillet ad 10,door den Heer Elffers van A. S. f 2,50; N. N. f 1,25 en voor een broche, gecollecteerd 17 Aug., f 1,70. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. H. Gunning. Nam. 2 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm, 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, pred. te Haarlem. Nam. 2Vs ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. F. Daubanton. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Fes/. Sandpoort. Voorm. 10 ure, B. Tideman pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, 11. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 6V2 ure, J. H. Gunning, pred. te Bennebroek. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. INGEZONDEN. Met zeer veel genoegen las ik in uw Advertentieblad dd. 17 Aug. 1887 het stuk, onder het opschrift: Het onderwijs voor onze aanstaande werklieden. De hoofdinhoud van dat schrij ven toont aan, een goed duidelijk begrip, wat in waarheid in 't algemeen, doch bijzonder voor handwerkslieden noodzakelijk en hoogst aanbevelenswaardig is, te regelen. Voor elk burger, die den handwerks- stand genegen is, zal het nuttig wezen, dit stak te lezen en nog eens te herlezen om daardoor over de belangen overtuigend te knnnen oordeelen en algemeene ge voelens op te wekken, ter bekoming van de voorgestelde verbeteringen. In vele opzichten is het van groot belang, het vóór en tegen over zaken en handelin gen te leeren kennen en dus ook in dit geval, acht ik het overwaardig enkele reeds uitgesproken gedachten van ande ren kenbaar te maken, waarom ik gaarne een paar denkbeelden in herinnering breng, ontleend aan het Bouwkundig Weekblad van 4 Augustus 11. waar in een artikel „Ambachtsonderwijs" door iemand, die ge acht mag worden volkomen op de hoogte te zijn, 0. a. het volgende gezegd wordt: „De eerste eisch aan een man te stellen, die werken zal is dan ook dat hij werken kanniet alleen werken kentterwijl ver der ook al weer de dikwerf vergeten stel ling voorkomt „dat men des noods een werkman wel als teekenaar, maar een teekenaar nimmer als werkman kan ge bruiken". Blijkt uit bovengenoemde uit spraken, dat belanghebbenden zeer inge nomen zijn met goed, zelfs degelijk onder wijs, bijzonder in het teekenen, evenwel toch op de praetische vorming van den werkman in de werkplaats den hoogsten prijs gesteld wordt. Om hiertoe evenwel te geraken beginne men uit het leerplan der te reorganiseeren Burgeravondschool al datgene te schrappen, wat niet onmiddelijk met de praktijk te maken heeft, opdat voor goed teekenonderwijs eene plaats, zoo rnim mogelijk, zij aangewezenmen bedenke toch, dat zij, die behoefte mochten gevoelen om meerdere kennis te verkrij gen, de aanstaande werkbazen, van zelf de gelegenheid om die aan te leeren zullen scheppen. Doet zich verder de vraag voor, welk teekenen moet onder wezen worden, dan geef ik ook als mijne bepaalde meening dat „noch het voort gezet lager onderwijs, noch het handtee- kenen, noch het lijnteekenen als zoodanig, den ambachtsman eenig verband te aan schouwen geeft met het ambachtdat het vakteekenen alleen dat verband geeft en het dan ook gewenscht is, dat dit ge geven wordt." Een bouwkundige. De Min. van Binnenl. Zaken heeft Woensdag de zitting der Staten-Generaal ia naam des Konings gesloten. Hij be tuigde aan de Kamers 's Konings dank voor den ijver en de toewijding, waar mede zij 's Lands belangen hadden be hartigd, en wees op de verschillende ont werpen van oekonomieschen aard, die tot stand zijn gebracht, als: belangrijke ont eigeningswetten, ontwerpen betreffende den spoorweg-aanleg op Java en Snmatra, de maatregelen tot opbeuring der suiker-kui tuur op Java, verbeteringen in het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, de schutterij-wet, de krimineele Wetboeken, de akcijns op het gedistilleerd, het patent recht en den aanvang der arbeiders-enquête. Buitengewoon gewicht ontleende de afge- loopen zitting aan de behandeling en aan neming der elf grond wets-voorstellen. Deze belangrijke aangelegenheid heeft gedurende eenige maanden groote en volhardende inspanning van de volksvertegenwoordi ging gevorderd, en vermits eene gewenschte overeenstemming daarover is verkregen, behoort naar luid van art. 197 der Grond wet de ontbinding te volgen, die heden plaats heeft. De zonsverduistering die heden Vrijdagmorgen plaats had, behoort tot de totale eclipsen, hoewel zij voor Neder land niet totaal was. Dit laatste is hieraan toe te schrijven, dat bij zons-opgang te 4 n. 50 m. een groot gedeelte der ver duistering reeds heeft plaats gehad en Nederland benoorden de grens der tota liteit gelegen is. Te Berlin, welke stad geheel binnen die grens ligt, heeft men uitgebreide maatregelen genomen, om de verduistering waar te nemen. Het Ber- lijnsohe publiek had zich zelfs al sedert eenige dagen door het koopen van brillen met gekleurde glazen enz. op de gebeur tenis voorbereid. Een enkel wolkje is evenwel in staat om het schouwspel on genietbaar te maken. Het zou jammer zijn als hnn znlk eene teleurstelling na zooveel moeite, beschoren ware. De Koning van Belgie was, men zal het zich herinneren, gevoelig getrof fen, toen het wet-voorstel tot vaststelling van algemeene dienstplicht door de ver tegenwoordiging werd verworpen. Als tolk van deze gevoelens deed zich al spoedig de generaal van der Smissen in welmeenende zij had ook ietwat ruwe bewoor dingen hooren zoo, dat zijn stoute taal zelfs in de kamers ter sprake kwam. Bij de plaats gehad hebbende feesten te Brugge, waar ook de Koning tegenwoordig was heeft Z. M. in even ronde taal doch op meer verfijnde wijze zijne mee ning in eene toespraak uitgedrukt. De Koninklijke rede zal ongetwijfeld de aan dacht trekken, als een pleitrede voor de noodzadelijkheid van algemeene dienst plicht. Indertijd is medegedeeld, dat de wijnhandelaar E. Nithardt, te Müllhausen, wegens wijnvervalsching was veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 60.000 mark boete. Thans is dat prooes geëindigd met de veroordeeling van zijn vader, den wijnhandelaar E. X. Nithardt (die bij den aanvang van het proces op de vlucht was gegaan, maar nu terug is), tot 1 maand gevangenisstraf en 30,000 mark boete, subsidiair 2 jaren gevangenisstraf. De ver- valschte wijn was namelijk onder den naam van echten wijn verkocht. In Rnslands westelijke provinciën is het er met het oog op de vroeger be sproken mildere toepassing der vreemde- lingen-nkaze niet beter op geworden. De ukaze heeft intusschen op de nijver heid in die provinciën reeds een nadee- ligen invloed nitgeoefend, aangezien in enkele fabrieken de arbeiders reeds ont slagen zijn. Het zijn voornamelijk Dnit- schers die getroffen worden en konden deze nn maar genaturaliseerd worden, dan ware er nog helpen aan, doch de Russische wet staat opneming in haar staatsverband alleen na een vijfjarig ver blijf in Rnslandtoe. Nn kin in dit opzicht wel wat geschipperd worden, maar de be staande bepalingen ook in verband te staan met den godsdienst en dit laatste levert voor velen een belangrijk bezwaar op. Dnitschland, daarentegen, gaat nog im mer voort met de Russische waardepa pieren in miskrediet te brengen terwijl er ernstig aan gedacht wordt om de in komende rechten van graan weêr te ver- hoogen. Zoo brengt men elkaar van tijd tot tijd van die speldeprikken toe, welke niet zullen nalaten van invloed te zyn oJ> de verhouding tusschen beide rijken. Binnen kort zal in het Leipziger Stadttheater een komische Opera van Weber worden opgevoerd. Het stuk was onvoltooid, doch is door den kapelmeester bijgecompo- neerd. In het begin van den winter stelde men zich voor eene opera uit Wagner's jeugd te geven. Er doen zich evenwel by de monteering vaa het stuk bezwaren voor, die uitstel tot het volgende jaar noodig maken. Verleden week heeft in de Zweed- sche vesting Waxholm een betreurens waardig ongeluk plaats gehad. Ten be hoeve van de schietoefeningen hadden de leerlingen der konstabelschool in eene schuur aldaar eenige ammunitie geborgen. Toen kreeg een onderofficier order om de schuur te sluiten. In hoeverre aan dit bevel voldaan is kan niet nagegaan wor den, maar een half nur later vloog alles in de lucht en men vond slecbts de on herkenbare lijken van negentien jonge lieden terng. In een paar nabijgelegen huizen hadden tevens door den vreeselyken schok groote verwoestingen plaats, waarbij nog een drietal officieren zware verwon dingen bekwamen. De eenzaamheid in welke de czaar aller Russen te Gatschina leeft, moet natuurlijk van tijd tot tijd afgewisseld worden, daarom geeft hij zijne doohter de grootvorstin Xenia pianoles. Klassieke muziek staat evenwel bij Alexander niet in de gunstvroolyke dansmuziek bemint hij het meeBt. Het moet geen zeldzaam heid zijn den machtigen allerheerscher op de maat der muziek, als een gewoon menschenkind te zien ronddraaien, terwijl zyne dochter een vroolijk danswijsje speelt. Te St. Petersburg is eene brochure versohenen, waarin in alle ernst wordt aan de hand gedaan, Belgie, Nederland, Zwitserland, de Balkan-vorstendommen en Europeesch Turkije onder de overige staten van Europa te verdeelen om zoo doende het staatkundig evenwicht in Enropa te herstellen. Een algemeene omruiling van grondgebied wordt in die brochure voorgesteld en Nederland zou daarbij met een deel van België aan Duitschland worden toegewezen. Het spreekt van zelf dat er nog al wat zou moeten gebeuren eer het zoover is. Het is dan ook maar voor de cariositeit dat wij er melding van maken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1