den Franschen biljartmeester, en Jacob Schaefer, den Amerikaanscben cbampion. De strijd zal gevoerd worden in partijen van 600 pnnten, op vijf achter elkander volgende avonden in het Grand Hotel. Vigneaux heeft ook aan den meester Slosson nit Chicago eene uitnoodiging gezonden om aan den strijd deel te nemenhet antwoord daarop is nog niet ingekomen. Thans hebben ook de Parijsche bla den de noodzakelijkheid besproken om maatregelen te nemen tegen de overla ding der leerlingen bij het onderwijs en de noodzakelijkheid betoogd om tooh ook eens wat te doen tot bevordering van de gezondheid der kinderen. De Aca demie van geneeskunde heeft zich ook met de zaak bezig gehouden en vestigt nu de aandacht der regeering op de nood zakelijkheid om het tegenwoordige stelsel bij het onderwijs te wijzigen. Vervolgens spreekt zij als hare meening uit, dat alle inrichtingen waar kostleer lingen zijn naar het land moeten ver plaatst worden en dat de verlichting en luchtverversching in alle scholen behooren verbeterd te worde». Zij acht het in het algemeen noodzakelijk dat aan alle kin deren meer tijd tot lichaamsoefening wordt gegeven. In Engeland maakte men zich zeer bezorgd over de verschijning van de Hessische vlieg of galmug, een insect dat groote verwoestingen aanricht in de te veldststaande graangewassen. Lord Walsingham, een bekwaam entomoloog, tracht de overdreven vrees der landbou wers te doen bedaren, door aan te too- nen dat tot heden de galmng in Engeland nog niet als volkomen ontwikkeld insect is voorgekomen en zijne vernielende kracht door het Engelsche klimaat vol doende getemperd wordt, terwijl verzekerd wordt, dat zeer goede tarwe en gerst is verkregen uit planten, die door het dier waren aangetast. Er zijn ten opzichte van het spi ritisme een massa ongeloovigen. Wij kun nen echter niet gelooven, dat er uit hen vele bekeeringen zullen voortkomen, als het verslag van eene commissie in Penn sylvania benoemd om de wonderdadige wetenschap aan een grondig onderzoek te onderwerpen, bij hen bekend wordt. De slotsom waartoe die commissie komt is, dat van al het wonderbare omtrent ge meenschap met de geestenwereld niets behoort geloofd te worden. Of die com missie geheel of gedeeltelijk uit tegen standers bestaat, is onbekend. Men gelooft wel eens, dat lucht reizen heel gevaarlijk zijn en toch, als men weet, dat in de laatste honderd jaar tienduizend luchtreizen gemaakt zijn door vijftienduizend personen, waarvan slechts twintig om het leven kwamen bij de uitoefening van hun bedrijf, dan kan dat zoo heel erg niet genoemd worden. Er liepen Donderdag te Berlijn twee zeer verontrustende geruchtenvolgens het eerste was de keizer ernstig ziek en volgens het tweede was maarschalk Yon Moltke overleden. Beide berichten bleken onwaar te zijn. Gedurende deze maand worden door de infanterie in de omstreken der ver schillende garnizoensplaatsen des avonds velddienst-oefeningen gehouden met het doel om den veiligheidsdienst, zooals het uitzetten van veldwachten, schildwachten, het maken van patrouillles, het doen van verkenningen, verrassingen en het maken van versterkingen ook bij nacht te doen plaats hebben. Het aantal logees in het Groote badhuis te Vlissingen moet de vorige week zoo groot geweest zijn, dat verscheidene personen geene kamers konden krijgen en in andere hotels verblijf moesten zoeken. De honig-verbruikers zullen het dit jaar moeten betalen, als het honing- gewin overal even slecht is als op de Yeluwe. Tengevolge van de groote droogte bevatten sommige korven niet eens genoeg voor den wintervoorraad der bijen. De voor korten tijd in zuidoostelijk Drente zoo geduchte sluikhandel is in den laatsten tijd sterk afgenomen. Troepen van dertig tot veertig personen worden niet meer gezien. Eene kleine verhooging van den accijns in Hannover, alsmede het verminderend gebruik in de noordelijke stre ken ontnemen den sluiker de gelegenheid tot de ruime verdiensten, die hij vroeger genoot, terwijl het gevaar voor bekeuring door de waakzaamheid der commiezen zeer is toegenomen. Door de politie te Leiden is aange- I houden een persoon, die zich in de om streken van Utrecht had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen tegenover personen, die hem horloges of klokken in reparatie hadden gegeven. Heeds was hij door de rechtbank te Middelburg voor een zelfde feit tot cellulaire gevangenis straf veroordeeld. Aan de heeren Niemöller (vader en zoon), Schappers, Alberts en Happel, allen Nederlandsche inzenders is op de internationale bakkerij-tentoonstelling te Dresden de kon. zilveren staatsmedaille ten deel gevallen. Verder werd den heeren Niemöller en Alberts, die in deafdeeling Hollandsche bakkerij te Dresden werkzaam waren, als eereprijs eenen prachtige zil veren broodkorf ter hand gesteld, een ge schenk van den prins-regent Luitpold van Beieren. In de Warmoesgracht te Amster dam zwom Zaterdagmorgen een dier rond, dat door geen der voorbijgangers kon thuis gebracht worden. Toen men zich er eindelijk van meester gemaakt had, bleek het een stekelvarkentje te zijn. Een Engelsch blad komt ons mede- deelen, dat onder de Europeesche vorsten en prinsen 108 ongetrouwd zijn en bij de vorstinnen en prinsessen 66. Deze 174 personen hebben allen den huwba ren leeftijd bereikt. Ook in de verdere standen der maatschappij doet zich het zelfde verschijnsel voor. Door al de geruchten van meelver- valsching heeft de Middelburgsche brood fabriek zich verplicht gevoeld het meel bij haar in gebruik, chemisch te doen onderzoeken en de uitslag van het micros- kopisch en scheikundig onderzoek is dat haar meel geen schadelijke of nadeelige hestanddeelen bevat. Bij een inwoner van Goes werdt tijdens de droogte, terwijl men bezig was den vloer van een woonkamer te reparee- ren, een keldertje ontdekt en daarin bij nader onderzoek een welput. Men begrijpt de verbazing en vreugde der bewoners, want daar de welput zeer goed drinkwa ter op leverde en daarvan ruimschoots voorzien was, waren zij opeens van alle moeielijkheden, die uit gebrek aan water voortvloeien, ontlast. Volgens het N. v. N. is eene tweede editie van de Millioenenjuffrouw versche nen. In verschillende voorname hotels te Amsterdam logeerde dezer dagen een Friezin, uit Dokkum geboortig, die bij verschillende winkeliers vrij aanzienlijke inkoopen deed. Uit het rijke Friesland kwamen intusschen zwaar beladen koffers aan. Toen do verkoopers echter om geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet lieten sturen, poetste Jannetje Struik II de plaat met achterlating van hare bagage, die bij onderzoek grootendeels bleek te bestaan uitgraszoden Men verneemt met genoegen, dat de heer Tourniaire op 31 Augustus weer voor 't eerst te Amsterdam zal optreden in Moser's blijspel „Ultimo". In dezelf de rol trad hij ook vroeger op. Van 30 Augustus tot en met 2 Sep tember zal de derde tijdelijke tentoonstel ling van brood plaats hebben op het terrein der voedingstentoonstelling te Amsterdam. Een deftig heer verwijlde Maandag op zijne wandeling langs het strand te Scheveningen bij de plaats aangewezen voor de damesbaden. De agent van politie, die daar geposteerd is, ten einde te waken tegen overtreding van het politieverbod op het begluren der baigneuses, vroeg den heer zijnen naam af en stond gereed dien in zijn boekje op te schrijven. De strand- wandelaar gaf daaraan gevolg, door zelf zijnen naam. dien hij niet anders dan door vermelding van eenen titel kon neerschrij ven, in het zakboekje van den zedenwach- ter in te vullen, met de bijvoeging dat hij den dienaar zijne ijverige plichtsver vulling volstrekt niet kwalijk nam. De heer, die den agent zoo hulpvaardig was bij het opgeven van zijnen naam, bleek te zijn een der hoogste bezoekers van Soheveningen, sedert het laatst der vorige week aldaar aangekomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen plaats heb ben op 1 September terwijl zijn ambtge noot van Oorlog wil, dat de groote herfst- manoeuvres zullen aanvangen ook op dien datum. Hoe nu de hij beide zaken betrok ken officieren hunne plichten znllen na komen, of welke der twee moet verzuimd worden, is een raadsel. Door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot twaalf dagen hechtenis wegens landlooperij een 67 jarig man, die niet loopen kan. Weder heeft men te Scheveningen een fata morgana waargenomen. De toe schouwers meenden een park met hoo rnen en huizen en zelfs een standbeeld te zien. Door de Leidsche machinefabriek, firma Bakker en Y. de Valk, is eene nieuwe toepassing gevonden van het be kende stelsel van zelfwerkende voorwer pen. Het is een deurslot, dat alleen geo pend kan worden door inwerping van twee halvestuiverstukken. De eerste drie sloten van dezen aard werden aange bracht in de badinrichting aan de de Ruy- terkade, te Amsterdam, namelijk op twee privaten en eene toiletkamer. De vinding is des te belangrijker, om dat zij geen spelletje, geen aardigheid, maar inderdaad nuttig is in de practijk. Zij levert goedkoop en onberispelijk toe zicht voor een aantal inrichtingen. Dezer dagen ontving de scheep maker R. te Houtrijk en Polanen een brief uit Amsterdam, onderteekend door een bekende firma aldaar, waarin werd gevraagd om aan een der schippers dier firma f 20 te zenden, daar dit door verschillende omstandigheden beter van uit Halfweg dan door de firma zelf kon ge zonden worden. Daar de firma bij den scheepmaker goed bekend staat en hij dikwijls zaken met haar deed, werd het geld gezonden. Een paar dagen later kwam een tweede brief, waarin werd bedankt voer de gedane moeite en werd verzocht nogmaals f 5 te zenden. Tevens bevatte de brief de mededeeling, dat er spoedig veel werk voor den scheepmaker zou vol gen, daar er een zandbak gezonken was. Ook dit geld werd gezonden, doch aan een derde aanvraag werd geen gehoor gegeven en R. begaf zich naar Amsterdam om de zaak te onderzoeken. De firma wist van niets af en R. vernam dat hij waarschijnlijk was opgelicht geworden door een schipper, zekeren J. V., onlangs uit haar dienst ontslagen. Toevallig ontmoet R. dezen schipper op straat en liet hem on middellijk arresteeren. De aangehoudene, een bekende der jus titie, heeft de feiten reeds bekend armoede heeft hem gedwongen door middel van oplichterij en valsche handteekeningen geld zoeken te verkrijgen. HAARLEM23 Augustus 1887. Zondag waaiden op het terrein ach ter het Rijksmuseum weder vlaggen van stad en land op het afgeperkte terrein, er door den Nederlandschen Cricketbond voor enkele dagen in beslag genomen voor den te houden Cricketwedstrijd. Mis schien bracht het veranderlijke weder hieraan veel toe, maar de belangsstelling van het publiek en van de liefhebbers van deze sport zelf was uitermate gering. Op dezen dag eersten dag was er een Cricket-match tusschen „de Haagsche Cricketclub" en „Rood en Wit," van Haarlem. Het aantal runs der eerste was 55, van de laatste 63. Deze droeg dns de zege weg. Topscorer van de Haar lemmers was de heer Posthmna met 15 punten, van de Haagsche club de Heer H. Suermondt met 28 punten. Deze had de meeste punten in de beide innings. De wedstrijd eindigde te half vijf. Bij den Maandag voortgezetten wedstrijd waar „Rood en Wit" zich moest meten met de Utrechtsche clnb „Hercules" be haalde de laatste de overwinning. In de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier, Maandagavond ge houden, waren veertig leden opgekomen. De vorige afgevaardigden, de heeren W. De Meyier en Mr. A. J. W. Farncombe Sanders waren weder de voorgestelde kandidaten. Na gehouden discussie en daarop gevolgde stemming werden de heer De Meyier met 35 en de heer Farncombe Sanders met 38 stemmen weder kandidaten der Vrijzinnige Kiesvereeniging. Zondag nacht tusschen twaalf en half een uur is brand ontstaan in het peroeel No. 6 in de Damsteeg. Het huis, bewoond door drie gezinnen is bijna geheel uitge brand. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig. De belendende gebouwen hebben aanzienlijke waterschade geleden. Huis en inboedel van den bewoner Westbroek waren verzekerd, maar het huisraad vau de benedenbewoners, Wed. Oordhuis en M. Stevens niet. LI. Zondag voormiddag is een sol daat van het 4e regiment Infanterie alhier in garnizoen, wegens voortdurend wange drag met briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. Gisteren is door de politie alhier aan gehouden en naar het huis van Arrest overgebracht Karei Meisner, oud 67 jaren, koopman, zonder vaste woonplaats, die door middel van insluiping in een bewoond huis aan den Oudenweg een gouden hor loge met dito ketting had ontvreemd. Hij heeft vroeger meermalen gevangenisstraf ondergaan. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 20 Aug. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis eu Erve, Lange Boogaardstraat 21, 2505 opgeh. - 2. Huis en Erve, Zomervaart 12. - 3. Winkelhuis en Erve, naast het voorgaande. No. 12a. - 4. Huis en Erve, Zomervaart 12n, achter de voorgaande. - 5. Huis en Erve, Zomervaart 14. 6. Huis en Erve naast het voorgaande No. 14a. - 7. Huis en Erve, achter deperceelen Nos. 5 en 6. No. 12c. 8. Huis en Erve, achter het voorgaande. No. 12d. 9 Huis en Erve, achter het voorgaande. No. 12e, - 10 Huisen Erve, achter het voorgaande. No. 12p. De perceelen No. 2 tot en met 10 gecom bineerd. 8000 opgehouden. -111. Huis en Erve, Lange Annastraat No. 28b, f 275 opgeh. - 12. Twee Huizen eu Erven, Kampervest No. 43e en 43r. ƒ210, J. J. Sf U. M. Kramer 13. Een Erf aan de z. z. van de Kerkhof- straat, Get. D. 2, f 410, J. Mok. 14. Huis en Erve met Tuintje, Gortesteeg, achteruitkomende in de Zonnesteeg. No. 12zwart en rood. - 15. Huien Erve naast het voorgaande. No. 10. - 16. Huis en Erve, Zonnesteeg No. 12. - 17. Huis eu Erve, Zonnesteeg No. 10. - 18. Huis en Erve naa9t het voorgaande No. 8. De perceelen No14 tot en met 18 gecombi neerd ƒ4245, D. A. Weyhuijsen 19. Huis en Erve, Zonnesteeg No. 9. 20. Huis en Erve naast het voorgaande No. 7. - 21Hnis en Erve naast het voorgaande No5 l)e perceelen No. 19, 20 en 21 tezamen f 1150, A. v. tl. Wateren. Marktbericht van 22 Augustus. Aardappelen, Aangev. 370, verk. 310 HL» p. Heet. L. pr. 2.00, H. pr. ƒ3.00 p. Heet. AppelenAangev. 40, verk. 35 HL. p. Heet. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ9.50 p. Heet. Peren. Aangev. 380, verk. 310 HL. p. Heet. L. pr. 3.00, H. pr. 12.00 p. Heet. Boter. Aangev. 412, verk. 412 KG. p. Kil. L. pr. f 1.25, H. pr. ƒ1.55 p. Kilog. Biggen. Aangev. 89, verk. 81, p. stuk. L. pr. 6.00, H. pr. ƒ16.00 p. st. DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Houtop Woensdag den 24 Aug. 1887,. des avonds van 1%10 uur, door het Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Müller. Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Artist und HoroistCurth. 2. Ouverture, Rosamunda Schubert 8. Fantaisie, Sur le Coeur et le Main.ie Cocq. 41Stephanie, GavotteCzibulka 5. Potpourri, Le Domino Noir.^£er, arr.Dunckler, 6Ouverture, Ein Morgen, Mittag, und und Abend in WieuSnppé. 7Fantaissie, Le Pardon de PloermelMeijerbeer 8. Concert-WalzerWeiss. 9. Finale, Musicalische Blumenlese.Thwmer. Sociëteit //Yereeniging''. CONCERT op- Donderdag 25 Aug. 1887, des avonds ten 7% uur van de Kon Milit. Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers, Directeur de Heer J. H. VöLLMAR. PROGRAMMA. 1. Marsch uit Gounod's „le Tribut de Zamora"J. H. Fölhnar 2. Ouverture,,Tannhauser"R. Wagner. 3. Le depart du marin, fantaisie op twee romances van LafontF. Tessij 4. Hongaarscbe Rhapsodie No. 1, aan Ilans von Bülow opgedragen. (arr. Vollmar) F. Liszt. 5. Fantaisie uit Mendelssohn's „Som- mernaebtstraura"F. Dunkier. 6. Ouverture„Obéron"C.M.v. Weder, 7. Fantaisie, Caprice voor vioolII. Vieuxtemps Voor Harmoniemuziek bewerkt door F. Dunkler. 8. a. Cleopatra, Concert Polka solo voor pistonDemaré. Voorgedragen door den Heer v. d. Gevel. b. Ungarische TiLnze No. 4<J. Brahms. 9. Suite des morceanx du Trouvère, opera van VerdiF. Dunkler ORGELBESPELING in de Groote- of St.. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Aug. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer w-ezerman. PROGRAMMA. 1. Pracludium „Eroica"G. B- v' Frieken. 2. Recordare uit Mozart's RequiemRSchaal). 3. Sonate No. 9J' Bheinberger 4 Elévation No. 4Guïlmanl 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2