HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. JSo. 69 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ^ATERDAG 27 Augustus 188/. verschijnt* Nieuwsberichten. op ZONDAG 28 Aug. 1887. ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: r. rI1T1T7 777~7I Per drie maandenf25. franco p. post ,40. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Vroegpr. 7 ure. Moeton. Voorni. 10 ure, Snethlage. 'Nam. 2 ure, Dr. Gunning, pred. te Bennebroek. (Voor Smeding). 's Avonds 6 ureBarger. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Brulel de la Riviëre. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ore, F. J. Moeton, pred. te Haarlem. Nam. 6V2 nre, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. de schoone klankeffecten. Toch meenen wij, dat dit werk, bewerkt voor orkest, zijne eigenaardigheden verliest. Wij hooren het liever voor viool in de concertzaal. Deze opmerking geldt in niet mindere mate de Ungarische Tanze van Brahms. Het na)ve, het schalksche zoo men wil, van deze dansen gaat bij Orkestnitvoeriig verloren. De obligaat voor piston, concert-polka, werd door den heer v. d. Gevel verdien stelijk voorgedragen. Zijn toon is mooi. 1 Met groote gemakkelijkheid en zeer correct bracht hij het figuurwerk tot zijn recht. Aan den heer Völlmar een woord van lof voor zijne rustige en toch zoo bezie lende leiding. Wanneer wij ons de vraag stellen, hoe komt het toch, dat deze Kapel zoo hoog staat boven alle andere uit ons land en de meeste uit het buitenland, zoodat wij hier te weinig woorden hebben om de uitstekende hoedanigheden te roemen, waarvan wij straks bij andere corpsen schijn noch schaduw aantreffen, dan vinden wij zeker het antwoord in het feit, dat Völlmar's Kapel op zulk een degelijke wijze is georganiseerd. Wij laten over die organisatie een en ander volgen. Jonge menschen worden lid der Kapel nadat vooraf door een examen gebleken is, dat de asspiranten aanleg en genoeg zame capaciteiten bezitten om in eene of andere klasse te worden aangenomen. De verschillende klassen van stafmuzikant, éléve, enz. geven alzoo van zelve aan, dat niet allen even hoog staan. Naar mate de bekwaamheden door ernstige studie toenemen, worden de leden der Kapel bevorderd zoowel wat titel als salaris betreft. Wanneer er een plaats als solist open komt, wordt er wsder een vergelijkend examen afgenomen. Voor dat examen melden zich dan natuurlijk allen aan, die meenen voor de plaats in aanmerking te kunnen komen, ook zij, welke reeds lid der Kapel zijn. De ge- heele Kapel staat verder onder eene zeer strenge discipline. lederen dag worden er oefeningen voor een gedeelte of algemeene repetitien gehouden. Aan het slot van dit verslag onzen dank aan 't bestuur der sociëteit „Ver- eeniging" voor dit Concert. Het houde er zich van verzekerd, dat het door het geven van goede concerten het meest werkt naar den zin der leden. B. Te Ostende kwamen eenige Engel- sc.he visschers op de markt, met het doel daar hunne lading visch te verkoopen. Hier tegen kwamen de Ostender visschers in verzet, eene botsing met de politie was er het gevolg van en vier visschers zijn ernstig gekwetst geworden. Een groot ge deelte der Engelsche lading is vernield. De politie had ook later handen vol werks met het beschermen der Engelsche visch- booten. Woensdag zijn de wanordelijkheden op nieuw begonnen. De burgerwacht zag zich verplicht op de Ostender visschers te schieten, waarbij drie dooden vielen. Uit Brugge heeft men troepen tot ver sterking moeten vragen. Te Greenwich hadden twee kinderen van acht en van tien jaar ingebroken in eene Kazerne van het Leger des Heils en eenige geschriften gestolen die door de Vereeniging verspreid worden. De politie veroordeelde hen tot het ontvangen van zes geeselslagen ieder. Onder de vredelievende teekenen mogen de volgende gerangschikt worden Het Russische ministerie van oorlog heeft 400 mitrailleuses besteld voor de bewapening van versterkte plaatsen. Ook is thans te Peteraburg eene commissie onder generaal Obrutshew bezig met het onderzoek van een voorstel, dat ten doel heeft om by elk bataljon infanterie twee mitrailleuses in te deelen als bataljons- geschut. Het feit, dat de oudste zoon van den graaf van Vlaanderen en de vermoe delijke opvolger van zijn oom Leopold II te Brugge de aanspraken van verschil lende autoriteiten in het Vlaamsch heeft beantwoord, wekt in het Vlaamsch spre kende Belgie de hoogste geestdrift. Een tolk van deze gevoelens is in deze de Vlaam- sche landdag, te Brugge gehouden, waar besloten werd het volgende telegram aan den prins te zenden: „Het Vlaamsche volk te Brugge in Landdag vergaderd, bedankt zijnen prins Boude wijn dat hy 's volks moedertaal geleerd heeft en mach tig is. Hg juicht hem van harte toe en drnkt het volle vertrouwen uit, dat hij in gemoede zal volharden met het Vlaam sche volk in het Vlaamsch te handelen." Alle leden van een huisgszin te Muntendam, bestaande uit acht personen zyn op dit oogenblik in de gevangenis, tot het boeten van verschillende misdrg- ven. De naam van die zeer beproefde fa milie is Pluim. Burgemeester en Wethouders van Wpmbritseradeel hadden volgens raadsbe sluit de bevoegdheid ontvangen kinderen be neden de 6 en boven de 12 jaren van de school te weren en dit besluit was aan den minister ter vernietiging voorgedragen. ZEx. voldeed aan het verzoek niet op gron den als volgtHet besluit is noch in strijd met de Wet, noch in strijd met het al gemeen belang, terwijl het bepalen van den leeftgd der schoolgaande kinderen een maatregel van huishoudelyken aard is, waarvan de regeling aan de gemeentebe sturen is overgelaten en welke dus geëer biedigd behoort te worden. Volgens deze opvatting zouden dan ook gemeentebestu ren het recht hebben de deuren der open bare scholen voor kinderen van eiken leef tgd te kunnen sluiten en ze dus zelfs vóór hun twaalfde jaar naar huis ie zenden. Ge lukkig hebben de meeste gemeentebesturen hooger opvatting omtrent de belangen van het lager onderwgs. Een winkelier in Friesland vroeg in eene advertentie eenen winkelbediende voor het krnideniersvak. Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hunne diensten aabieden, waaronder één in het bezit van het diploma van eindexamen der H. B. S.en 3 hnlponderwgzers. De Iaat- sten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de akte in hunnen zak, solliciteerden steeds, maar konden hg den overvloed geen plaats in eene school krijgen. Een beambte van de Maatschappg voor electriciteit te 's Gravenhage had zich onlangs met ongeveer f600 van de onderneming uit de voeten gemaakt. Hg schgnt een reisje naar Middelburg gemaakt te hebben; vandaar te 'sGravenhage te ruggekeerd werd hg gearresteerd. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barger. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, past, it la Haye. Christelijk Gereiorm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, C. J. Mulder, pred. te Doetinchem. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Lokaal der Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bgbellez. Matth. 8 1 vv. Ds. Snethlageds. Barger en ds. Escher hopen deze week hunne catechisaties te her vatten. Ds. Tideman bericht, dat Maandag 29 Aug. inschrijving zal zijn van nieuwe leerlingen voor het Godsdienstonderwijs, van 1 tot 8 uur, Oranjekade No. 1. Aanvang der lessen Maan dag 5 September. In dank ontvangen voor de Chr. School voor on- en minvermogenden alhier, bij den penningmeester J. Bier ens de Haan van E. en A. f 25,big ds. Barger van een dienst meisje 1,bij ds. Smeding van W. ƒ2,--, N.N. ƒ0,50 en als gecollecteerd door Diake nen Zondag 21 Aug. Yoorm. in de Groote Kerk ƒ40,—ƒ10,en 2,50. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, H. Gunning J.Hz. Nam. 2 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. Smeding, pred. te Haarlem. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Concert Grenadiers en Jagers. Direoteur J. H. Völlmar. Begunstigd door het heerlgkste zomer weer, werd gisteren avond in den tnin van de sociëteit „Vereeniging" een tweede Concert gegeven door de Koninklgke Kapel van de Grenadiers en Jagers. Het is inderdaad een groot voorrecht voor de leden der sociëteit, zoo in eigen kring, deze beroemde Kapel te kunnen hooren en in rustige omgeving te kunnen genie ten van deze schoone muziek, een voor recht, dat dan trouwens ook zeer op prijs wordt gesteld. De mime tuin der socië teit toch was geheel gevuld, terwgl bo vendien nog menigeen met zgne familie een plaatsje zocht in de zalen, welke aan den tuin grenzen. Het programma bevatte de volgende hoofdnummers 2. Ouverture „Tannhauser"21. Wagner. 4. Hongaarsche Rhapsodie No. 1...F. J.iszt 5. Fantaisie uit Mendelssohn's „Sorn- mernachtstraum"F. Dunkier. 6. Ouverture „Obéron"C.M.v. Weöer. 7. Fautaisie, Caprice voor viool, bewerkt door F. buukler11. Vieuztemps. 9. Suite des morceaux du Trouvère, F. Dunkier. Men ziet het, dat nog steeds veel ge bruikt wordt gemaakt van de arrange menten van wijlen den Heer Dunkier, die zieh door de kunst van arrangeeren zulk een goeden naam verwierf. Op artistieke wgze werden bovenge noemde werken uitgevoerd. Men weet waarlgk niet, wat men in dit harmonie-orkest het meest moet be- wonderen, het vlekkeloos ensemble of de schoone nobele klank, de nimmer falende reinheid of de rhythmische dui- delgkheid, de groote kracht in de forto's of de weekheid van toon in de piano's maar zeker is het, dat Völl mar's Kapel ons van den eersten tot den laatsten toon boeit en nn en dan met overweldigende kracht ons gemoed aan- grgpt en ontroert. Het glanspunt van dezen avond was No. 5, „Sommernaehtstraum" van Men delssohn. Al het geheimzinnige en gevoelvolle wat Mendelssohn op twintigjarigen leef tgd, geïnspireerd door Shakespaere's „Med- snmmernights dream" in deze compositie nederlegde, trof ons gisteren meer dan immer te voren. Naast dit werk roemen wij de uitvoe ring van No. 9. De mannenstemmen als begeleiding van het bekende aria uit de Trouvère, hier gezet voor piston en oboe, maakten een goed effect. De fantaisie- oaprioe voor Viool vau Vieuxtemps, geïn strumenteerd door Dnnkler, trof ons door Groote Kerk. Hillegom- Voorm. 91/2 are, M. Buchli Fest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1