HAAELEISCÏÏ PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 75 Negende Jaargang. van ZATERDAG 17 September 1887. op ZONDAG 18 Sept. 1887. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. yt franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrniinte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentién worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Smeding. Voorm. 10 nre, Brutel de la Rivière. Nam. 2 ure, Barger. 14e Zondag, 's Avonds 6 ure, zie Janskerk. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Van der Spek, pred. te Molkwerum. (Voor Barger). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 's Avonds 6 ureJ. Barger, pred. te Garnwerd. (Voor Moeton). IVoensdag 's av. 7 ureSmeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, past, a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Kenioustrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JVeiss. Lokaal der Jongelings-Vereeniging. L. Annaslraat. Bonderdaq 's av. 8 ure, Geen Bijbellez. Ds. Poolman bericht, dat hij deze week al zijne catechisatiën op de gewone uren zal hervatten. BEKENDMAKING. Dc Algemeene Kerkeraad dezer Gemeente maakt bekend, dat de lijst der stemgerechtigde Leden der Gemeente, bevoegd tot het kiezen van Gemachtigden, volgens art. 6 van het Reglement van het Kiescollege der Neder- duitsch-Hervormde Gemeente te Haarlem, ter inzage zal liggen op de werkdagen van Maan dag 12 September tot Zaterdag 8 October a.s., telkens van des voormiddags elf tot 's namid dags twee ure en des avonds van zeven tot neqen ure, in de Kerkeraadskamer der Groote Kerk. Gedurende dezen tijd kan ieder schriftelijk en onderteekend zijne bedenkingen tegen deze Lijst inleveren aan deKosterij der Groote Kerk. lu de tweede week vóór de vrije stemming zal door den Algemeenen Kerkeraad na beoor deeling der ingekomen bedenkingen deze Lijst diiinitief worden vastgesteld en geldig ver klaard, niet alleen voor de vrije stemming, maar ook voor de herstemming en nieuwe keuzen. Van de beslissing des Kerkeraads kan de bezwaarde in hooger beroep komen. De vereischten van Stemgerechtigden zijn ver meld in Art. 4 van bovengenoemd Reglement, hetwelk ii 15 cents verkrijgbaar is bij den Boekhandelaar J. F. van Bobben. De algemeene Kerkeraad voornoemd: D. G. ESCHER, Voorzitter. P. J. MOETON, Scriba. Haarlem, 10 Segtember 1887. thwRvte, of van wie, «i Nedertl. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. H. Gunning J.Hz. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, H. Haverkamp, pred. te Bergen op Zoom. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, D. van Ar kei. Nam. 2i/o ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. JE. Daulianton. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fesl. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 uur, D. André de la Porte, Em. pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen Voorm. 91/2 ure, B. J. C. Heldring, Nam. 6V2 ure, 1). J. C. Heldring, Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. INGEZONDEN. Mijnheer, ziet U, ik heb een hond, een goed beest, 't Doet geen raensch kwaad. Met plezier betaal ik m'n drie galden voor 'em. Non zegt de Burgemeester: 't beest moet een muilkorf om, en O ziet, ik doe het, maar het is een drommelsche last voor de beesten. Kijk ie z'n kop maar is laten hangen, met zoo'n zwaar ding en non kan ie niet drinken als 't noodig is en niet loopen snuffelen en zooveel andere dingen die in z'n aard liggen en die ie met z'n bek doet moet hij ook laten omdat ie geen handen heeft. 't Ia haast niet te verwonderen, als de beste hond 't Don te pakken krijgt. Maar ik ken m'n Smous wel, nie waar Smous? Nou heit de baas'em nog aan een koord d'rbij, want anders spriögt ie tegen alle kennissen op, of ie zeggen wildoe me dat lamme zware diDg toch af. Avein, 't is de wet, je doe dus maar. Maar weet je, wat ik gemeen vind? Dat er nog zooveel honden loopen zonder penning, zonder muilkorf om nog maar te zwijgen van 'n touw. Niet dat ik die beesten d'rlui vrijigheiA niet gun, maar 't is hard voor 'n mensch als de wet 'em wat oplegt't gebod door een ander te zien overtreden, 't Zon wel reis willen we ten, hoeveel van die brutale hondenmuil- korfverordeningovertreders al voor d'r beest gestraft zijn. A die mijnheer. Een beambte van de Société du Crédit mobilier te Parijs, heeft die inrich ting voor rnim honderdduizend francs bestolen. Volgens een later bericht is hij reeds gearresteerd. Ook in Rusland is eene algemeene mo bilisatie bevolen van alle dienstplichtigen die in 1866 en 1867 geboren zijn. Bij de marine znllen te gelijkertijd transportproe- ven plaats hebben. Omtrent de oorzaak van het ont zettende spoorwegongeluk in Illinois is een grondig onderzoek ingesteld. De jury heeft den opzichter der wegwerkers aansprakelijk gesteld. Deze heeft verzuimd het gedeelte van den weg dat tot zijne inspec tie behoorde behoorlijk na te gaan, zooals zijn plicht was. Hadde bij zijn werk be hoorlijk verricht, dan zonde hij ontdekt hebben, dat zes uren voor de trein pas seerde reeds het gras brandde en dan zou het ongelnk niet plaats gehad hebben. De opzichter beweert daarentegen zijn plicht gedaan te hebben. De jury wijst op de wenschelijkheid, dat de houten spoorbruggen door onbrandbare worden vervangen, en de Toledo- en Western- spoorwegmaatschappij ontvangt een strenge berisping over de onvoorzichtigheid, om overal honten bruggen in gebrnik te honden. Te Messina is in de laatste dagen de cholera sterk toegenomen. In den nacht van 10 op 11 September zijn 30 personen aan die ziekte overleden. Vier sjouwer lieden, die een Engelsch schip, dat nit Bombay kwam, hadden helpen lossen, be hoorden tot dit getal. Het bleek,-dat aan boord van dit schip zich choleragevallen hadden voorgedaan. Van 11 op 12 dezer kwamen 40 sterfgevallen voor. Vele per sonen hebben de stad verlaten. In de Maandagzitting van het En- gelsche Lagerhuis zijn twee heeren leden geen Ieren aan de deur gezet, om dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen de parlementaire tucht. De eene werd met 157 tegen 44 stemmen tot die schorsing veroordeeldde andere met 135 tegen 34 stemmen. De spionnenjacht in Frankrijk geeft soms aanleiding tot bespottelijke toonee- len. Zoo was te Castlenandary een man, die, omdat hij een bril droeg en twee glazen bier had gedronken, door het volk als spion naar de onderprefectuur gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de man een Oostenrijker was, wiens papieren volko men in orde waren. Hij kon dus onmid dellijk in vrijheid gesteld worden, maar hij verzocht te mogen blijven, aangezien hij bedreigingen door het volk had hooren uiten, welke, ten uitvoer gebracht, niet minder dan zijn leven in gevaar brachten. Het bericht als zou de Vorst van Burgarije zich op zijne Oostenrijksche bezittingen terugtrekken, wordt thans zoo stellig weersproken, dat aan de waar heid niet valt te twijfelen. De Snltan heeft alle humoristische bladen uit Oostenrijk komende nit zijn Rijk verbannen. De reden is de volgendeSommige teekenaars in die bladen gaven van tijd tot tijd illustraties waarin de Sultan belachelijk werd ge maakt. Enkele van die bladen komen terecht in den harem en de dames maken zich soms vroolijk over de dikwijls gees tige voorstellingen, zelfs zóó, dat het de verontwaarding van een der prinsessen opwekte en het gevolg was het boven genoemde besluit. De Oostenrijksche uit gevers van zulke bladen hebben nu ook van de regeering het „verzoek" ontvangen, voor het vervolg den Sultan onbesproken te laten. Dat dit „verzoek'' wordt inge willigd, is niet te betwijfelen, als men weet dat znlke verzoeken heel dikwijls gevolgd worden door zeer hardhandige waarschu wingen. Zondag en Maandag a.s. wordt te Antwerpen de driehonderdjarige herinne ringsdag van Vondels 's geboorte feestelijk gevierd. Zondagochtend te 11 uren komen de deelnemers bijeen op de Groote Markt, waar de stoet gevormd wordt, welke zich begeeft naar het Nijverheidspaleis, waar het borstbeeld van den dichter gelauwerd zal wordendes avonds zal er een concert, verlichting en vuurwerk plaats hebben. Maandag avond worden er in den Vlaam- schen schouwburg stukken uit Vondels werken opgevoerd, en aldaar zijn borst beeld onthuld, het welk een geschenk is van het gemeentebestnnr. De vijandschap tnsschen deEngel- sche en Belgische visschers dnnrt voort. Een vischsloep heeft een Engelsche vis- schersboot in den grond geloopen en volgens Engelsche berichten, averij toegebracht. In den Jaatsten tijd liepen herhaal delijk geruchten over wijzigingen in het Fransch ministerie, 0. a. zon de minister van marine willen aftreder. De regeering laat deze gernchten echter pertinent tegen spreken als van allen grond ontbloot. Nu voorloopig, tengevolge van den angst der Britten, het plan van een tan nel tnsschen Frankrijk en Engeland mis lukt is, willen de Fransehen beproeven een brag tnsschen beide landen tot stand te brengen. Het is niet waarschijnlijk, dat dit plan meer kans van slagen heeft dan het eerste. Men vertelde, dat koningin Victoria bezig was met het schrijven van een nieuw boek. Dit is achter bezijden de waarheidH. M. is bezig met het leeren van een taal, het Hindustani. De graaf van Parijs geeft in een manifest instructien aan de Fransche ko- ningsgezinden. Hij zegt er in, te geloo- ven, dat algemeen stemreoht kan leiden tot het koningschap. Hij verklaart ver der, dat slechts het koningschap Frank rijke positie in Europa langs vreedzamen weg kan verheffen. Het zou dan met het overige Enropa kunnen samenwerken tot vermindering der militaire lasten, waaron der Europa gebukt gaat. Door den Franschen minister van oorlog zijn de troepen gemachtigd zich afbeeldingen aan te schaffen van de uni formen der buitenlandsche armeeën, opdat de Fransche troepen de tenue der legers leeren kennen, met welke zij eenmaal zouden kunnen te strijden hebben. In den strijd der partijen die tegen woordig Bnlgarye beroeren was Radoslavoff, die lid was van een vroeger ministerie, ge vangen genomen op last van een tegen- woordigen minister, die een zijner talrijke vijanden was. Vorst Ferdinand heeft even wel onmiddellijk bevel gegeven den gevan gene te ontslaan, en deze daad heeft hem zeer doen stijgen in de achting van zijne onderdanen. Naar men bericht, bestaat er in Tur kije zulk een geldnood, dat de Sultan zes weken geleden afstand gedaan heeft van zijn civiele lijst omdat men niet in staat was, de tractementen nit te betalen van de vreemde Officieren in Turkschen dienst en van Turkije 's vertegenwoordigers in den vreemde. Om dezelfde reden is ook een maand tractement van vele rijks-amb tenaren ingehouden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1