Marktbericht. Het is van belang, te weten dat de ijzeren kap kan blijven staan. Slechts twee der spanten behoeft men weg te nemen. Toen dezer dagen eene weduwe te Maasland hare kas nazag, viel de lamp om, tengevolge waarvan een bedrag van ruim 1500 verbrandde. Overeenkomstig het beginsel waartoe door de Tentoonstelling van Voedingsmid delen besloten werd om eventueels baten toe te wijzen aan philanthropische inrich tingen, is dezer dagen aan de Vereeniging «Kindervoeding» toegezonden de opbrengst van den verkoop van een kalf en van een varken, door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de Hoofd- Com missie gezonden, ten einde deze dieren op het terrein, voor behoeftige kinderen, te doen gereed maken. Daar dit wel niet moge lijk was, werd besloten de waarde der dieren aan bovengenoemde vereeniging te schenken. Te Oosterbeek heeft Dinsdag middag eene vrouw, in eene vlaag van verstands verbijstering, haar kind, een aanvallig meisje van 10 maanden, opgenomen en op de gloeiende kachel gezet. Het kind bekwam daardoor zulke ernstige brand wonden, dat het den daarop volgenden nacht onder de hevigste pijnen is bezweken. Soms komen onder de uitgebreide klasse Nederlandsche bedelaars toch nog spaarders voor, een bewijs dat zij voor den ouden dag zorgen. Met het opgespaarde geld weten zij evenwel in den regel geen raad, want deze of gene verraadt soms het geval van kapitaal-belegging en dan is de bedelaar voor 't vervolg »nmogelijk gemaakt Bij den dood vindt men dan hier en daar 't gespaarde, opgebedelde geld. Dikwijls ko men die gelden dan in verkeerde handen. Somtijds echter stelt de bedelaar orde op zijne zaken. Een geval van dezen aard kwam dezer dagen te Rotterdam voor, waar een vier en tachtig jarige bedelares, door de diaconie bedeeld, van een mede lijdende buurvrouw dagelijks wat warm eten kreeg, wat zij evenwel niet noodig had, want bij haar overlijden bleek zij ruim 2000 te bezitten, die bij testa mentaire beschikking waren toegewezen aan de buurvrouw, welke haar gedurende langen tijd van een gratis middagmaal had voorzien. HAARLEM, 4 October 1887. Door den adj. inspecteur in Noord holland is verklaard, dat de epidemie van mazelen sedert Juni jl. thans heeft op gehouden. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand September jl. bezocht door 684 betalende en door 504 niet betalende personen. Gedurende de afgeloopen maand Sep tember waren aan de markt alhier Aardappelen.5682, verk. 5124HL L. pr. 1.50, II. pr. ƒ3.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 1165, verk. 1071HL.L. pr. 2.00, H. pr. f 9.00 p. Heet. Peren. Aangev. 4270, verk. 3870 HL. L. pr. f rroO, H. pr. 16.00 p. Heet. Boter. Aangev. 1168, verk. 1168 KG. L. pr. 1.20, H. pr. 1.60 p. Kilogr. Biggen. Aangev. 479, verk. 382, L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ22.00 p. st. In vervolg op de vergaderingen van het Eerste Nederiandsch Natuur- en Ge neeskundig Congres, Vrijdag en Zaterdag te Amsterdam gehouden, bracht Zondag 11. ongeveer een honderdtal Congresleden een bezoek aan Haarlem en wel meer bepaald aan Teijlers Stichting, in verband met de lezing door den heer Prof. J. Bosscha gehou den over den Haarlemschen geleerde Marti- nus van Marum, die in het jaar 1838 op 88 jarigen leeftijd alhier overleed en aan wiens onvermoeide werkzaamheid de geleerde wereld veel verschuldigd is, voornamelijk op het gebied der electriciteit. De prach tige resultaten van zijne talrijke onder zoekingen zijn neergelegd in de Verhande lingen uitgegeven door Teijlers Stichting, welke thans, na driekwart eeuw, door na tuurkundigen geacht worden nog alle aan dacht te verdienen, blijvende het even wel voor velen onverklaarbaar hoe deze uitkomsten in dien tijd konden verkregen worden. Deze vraag vonden de Congres leden Zondag beantwoord bij het bezoek aan Teijlers Stichting zelf, waar de kost bare, prachtig afgewerkte toestellen uit den tijd van Van Marum, als zoo veel mo numenten van 's mans volhardende studie de algemeene verwondering wekten van verschillende Nederlandsche geleerden. Naarmate de neiging der verschillende Heeren werden ook de overige afdeelingen van het Museum bezocht. De Congresleden j brachten hierna een bezoek aan het Mu seum voor Kunstnijverheid en het Kolo niaal Museum op het Paviljoen en men ver- I trok met de overtuiging, dat Haarlem in genoemde Stichtingen inrichtingen bezit, waardig met eere genoemd te worden in de rij der Vaderlandsche Instellingen. Door het bestuur der Spaarbank van het departement Haarlem der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen werden in zijne vergadering van 27 dezer, na het uitbrengen der gunstige rapporten van de commisiën voor de controle, de rekeningen over de eerste helft van dit jaar gesloten en werd de balans voor 1 Juli vastgesteld. Van Januari tot Juli werd in de Spaar bank ingebracht 72 820,33, in 2801 posten. Terugbetaald werden 1466 posten, tot een bedrag van 100 024,77s. Aan rente, berekend tegen 2| pet., werd op de rekeningen der deelhebbers 9524,465 bijgeschreven. Op 1 Juli hadden 4811 deelhebbers te zamen 749 048,77 van de Spaarbank te vorderen, of gemiddeld ƒ155,69 per hoofd, tegen 157,79 op 1 Januari. Meer en meer gaan dus de klei nere inlagen grooter gewicht in de schaal leggen; wat als een gunstig verschijnsel is te beschouwen. De reserve werd in het afgeloopen halfjaar gebracht op 42 499,11. Het geheele kapitaal der Spaarbank be droeg alzoo op 1 Juli 791 548,38, waar van waren belegdin hypotheken 92000, in obligatiën der provinoie Noord- Holland ƒ82 200, in beleeningen ƒ24 000 en in prolongatiën f 591 500. Voorts be stonden de bezittingen uit de meubelen enz, te boek staande voor 76, een saldo in rekening-courant met de makelaars van 395,975 en het kasgeld, ten bedrage van 1376,40s. Van de Schoolspaarbank die op twee scholen in werking is en een onderdeel der administratie van de Spaarbank uit maakthadden op 1 Juli 194 spaarders eene som vau 1098,07 te vorderen. Uit het bestuur der Spaarbank namen twee leden hun ontslag: de heer D. Raven, wegens zijn voorgenomen vertrek uit Haarlem, en de heer, J van der Vlugt, om gezondheidsredenen. De laatste is 37 jaren lang lid van het bestuur der Spaar bank geweest. Zijn onmiddelijke voorgan ger, Mr. W. H. van Voorst, was één der stichters van de Spaarbank, die in 1817 werd opgericht.De heer Van der Vlugt heeft de Spaarbank gekend als eene eenvoudige inrichting van kleinen omvang, waarin nog geene 100 000 waren ingelegd. In de verschillende betrekkingen, die bij ach tereenvolgens in het bestuur bekleedde, heeft hij lief en leed met de Spaarbank gedeeld. Onder zijn medebeheer is zij, eerst langzaam, later met groote snelheid, tot ontwikkeling gekomen, doch heeft zij ook dagen van ernstigen strijd doorleefd. Hare talrijke lotwisselingen zijn steeds met groote belangstelling door hem gevolgd. Geen wonder, dat de overblijvende leden van het bestuur hun oudste medelid, die den band vormde tusschen het heden en het verleden der Spaarbank, met leedwezen uit hun midden zien vertrekken. In de plaats van den heer Van der Vlugt werd tot commissaris-boekhouder benoemd de heer J.A. Fontein, die deze betrekking reeds eenigen tijd had waargenomen. Naar wij vernemen zal de eerste soirée-musicale, te geven door onzen ge- achten stadgenoot, den Heer W. Robert, plaats hebben in het einde dezer maand. Bij die gelegenheid zal voor de eerste maal hier ter stede optreden, mejuffrouw Hooijer, sopraan te Rotterdam, éleve van den Heer Paul Haase. Met haren leermeester zal zij eenige duetten zingen. Wij herinneren er aan, dat tot deze soirée de leden der Maat schappij van Toonkunst toegang hebben. Naar wij vernemen is alhier een «Tehuis voor vrouwen» opgericht, (gelijk reeds in meerdere groote plaatsen bestaan) waar meisjes, die van elders komen, eene betrekking zoeken, of die bij het verlaten van dienst of gasthuis zonder dadelijke plaatsing zijn, een eenvoudig, goedkoop en veilig onderkomen kunnen vinden. Het staat open voor alle gezindten en heeft mede ten doel christelijke hulp en bijstand te verleenen, en verleiding tot onzedelijk heid of geldelijk bedrog te voorkomen. Ook voor alle dienstmeisjes, die van vrien den of betrekkingen verstoken zijn, bestaat er gelegenheid om hare uitgangsdagen of avonden daar gezellig door te brengen, de laatste zelfs kosteloos, en onder het genot van eenige versnapering. Het bestuur van den Vrouwenbond, Afd. Haarlem, heeft voor deze vereenigde belangen eene woning gehuurd in de Parklaan No. 8. Daar hieraan echter aanzienlijke kosten zijn verbonden, zoo hoopt men op milde, jaarlijksehe bijdragen onzer stadgenooten, wanneer tot dit doel eerstdaags eene lijst zal circuleeren. Zaterdagavond heeft net „Leger des Heils" zijn vuur alhier geopend in het lokaal „Felix Favore." De bijeenkomsten worden geleid door den stafkapitein Tyler, kapitein Polstra, luitenant Govaarts, ad judant Schoch en mevrouw adjudante 8choch. De zaal was stampvol en de orde liet alles te wenschen over, de po litie had de handen vol om bij het uiteen gaan de orde te handhaven. Maandag avond moet de toeloop nog grooter en de houding van het publiek meer welwillend geweest zijn. In de buitengewone vergadering van het Departement Haarlem der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, Maandag avond gehouden, is met een overgroote meerderheid tot algemeene secretaris der Maatschappij verkozen de heer Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman. Op de heeren Bruinwold Riedel en de Bussy waren uitgebracht resp. 1 en 7 stemmen. Tot commissaris van de Spaarbank werd be noemd de heer J. M. Simon. In de dezen winter te houden buitenge wone vergaderingen zal optreden de heer Justus van Maurik van Amterdam op 1 November, de heer Dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam 13 December, de heer J. C. van den Berg van Heeren veen 10 Januari en de heer Dr. P. Heering van 's-Gra- venhage 14 Febrnari. Twee volksvoordrachten zullen dezen winter plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden de heeren A. van dor Yoort Azn. en P. H. van der Ley alhier. Hoe men er achter was geko men, weet ik niet, maar de werklieden van de Broodfabriek „De Volharding" hadden weten te bewijzendat dezer dagen de bakkerij een achtste eeuw bestaan had. Hierbij kwam nog, dat de zooveelste uitbreiding, door het steeds stijgend debiet noodig geworden, haar beslag had gekregenredenen voor de Directie om den gezellen een feest te bereiden. De verslaggever behoorde ook tot de genoodigden en daar een goed deel vau het publiek nauw betrokken is bij het wel of wee der Inrichting, achten wij een kort bericht van een en ander alleszins gepast. Wij brengen in herinne ring dat „de Volharding" eene stichting is van den heer Prévinaire, ten doel heb bende den werklieden een goed stuk brood te leveren tot den minsten prijs. De roggebroodbakkerij van Mejuffrouw Veldhuijsen op de Groenmarkt werd hiertoe gekocht en de kelder voorloopig als bakkerij gebruikt. De baten werden gestort in het ziekenfonds, dat de heer Prévinaire voor zijne werklieden had opgericht. Het ging der jonge inrichting niet altijd voor den wind in het begin. Haar bloei dagteekent sedert den tijd toen de Directie, gesteund door den ge- nereusen geldschieter, tot het bouwen van een heet-wateroven kon overgaan. Ver schillende uitbreidingen heeft de fabriek in dien tijd ondergaan. Thans telt zij drie zulke ovens en is voorzien van alles, wat op het gebied der bakkerij nieuw en doelmatig kan genoemd worden. Zoo trekt de aandacht de meelmeng- en zui veringsmachine uit de Borbeoker Maschi- nen-Fabrik und Giesserei, de nieuwe melk en gistkelder, die evenals de kneedkamer geheel zijn afgesloten door troggewelven, terwijl ook eene geschikte kleedkamer voor de bakkers is aangebracht. Nog heeft de meester bakker eene verbetering weten aan te brengen aan de ovenplaten om het glad of glazig worden van het brood te voor komen. De hiertoe benoodigde vnnrvaste steen van bijzondere samenstelling wordt geleverd door Frans Oomen te Oosterhout. Door deze laatste verbouwing, welke, onder opzicht van den heer Oude Wes- seling is uitgevoerd door den metselaar Van Putten en den timmerman Van Abs, is de woning van den meesterbakker naar boven verplaatst, en de hierdoor vrijge vallen ruimte geheel aan de fabriek ge trokken. Tegenwoordig worden er wekelijks te zamen 300 baaltjes meel verbakken waar voor ruim 3500 Liter melk benoodigd zijn. De werklieden, 23 in getal, zijn thans verdeeld in dag- en nachtploegen, wat met het oog op de hygiëne stellig eene enorme verbetering is. Het getal depóthouders is geklommen tot zeventig. Zooveel veranderingen, benevens het i feit van het twaalf en een half-jarig be- staan boden den Directeur, den heer J. A. K. Schriler eene gelegenheid aan om de werklieden Zaterdagavond feestelijk te onthalen. De feestzaal was de groote kneedkamer, die thans van alle werktui gen ontdaan en door den ouden Van Wort netjes gedecoreerd, een prettigen aanblik opleverde. Het bakkerspersoneel in kos tuum ontving de genoodigden en de direc tie met een toepasselijk lied, waarna den Directeur ter herinnering aan den dag een keurig inktstel met zilver gemonteerd door de gezamenlijke werk lieden werd aangeboden, terwijl den mees terbakker, den heer Ballintijn, als bewijs van waardeering door de Directie een kristallen rooktoestel met zilver werd vereerd. Nog eene verrasing wachtte den Directeurdeze bestond in eene fotografie, voorstellende het nieuwe front van „de Volharding." Een en ander ging verge zeld vau hartelijke toespraken en, als men in onze tegenwoordige maatschappe lijke toestanden aan woorden nog niet alle vertrouwen ontzeggen mag, dan kan men gerust besluiten tot de verklaring, dat de geest, die onder de werklieden heerscht, uitmuntend mag genoemd worden, wat dan ook trouwens niet anders kan, omdat voor de werklieden zulke be palingen bestaan, dat hun eigen welzijn met den goeden of minderen gang van zaken in een nauw verband staat. Gedurende den geheelen avond heerschte de meest opgewekte stemming; een goed glas wijn en alleriei producten van de fabriek zelf waren in voldoende mate voor handen en velen der gezellen wisten door hunne komische voordrachten als anders zins dien geest levendig te houden. Deze verminderde of veranderde zelfs niet, toen in den laten avond de heer Jhr. Van de Poll ..ct feest met een bezoek vereerde en een dronk wijdde aan den bloei van de inrichting. Hoe lang men bijeenbleef kan ik niet precies zeggen, wel, dat het al een paar uur Zondag was, toen de verslaggever zijne huisgoden opzocht. Maar de bakkers zongen toen„Wij gaan nog niet naar huis.'' Op gevaar af van beschuldigd te worden van te veel toegeven aan den indruk van het oogen- blik, moet mij de betuiging van het hart, dat eene Inrichting, waar de direc tie en hetonderhebbend personeel zóó samen werken om het elkaar aangenaam en voor- deelig te maken, waard is, dat het haar goed gaat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Drie linnen kraagjes. Een gouden oorbel met blauwen steen. Zes honden- muilkorven. Een hondenhalsband. Een armband. Eene gouden broohe met rooden steen. Een R. C. kerkboek. Een blauwkoralen armband met gouden sluiting. Eene melkmaat. Eene pet. Een damesregenmantel. Een rekenboek. Een cachet met potlood houder ten name van J. W. van Eldiic Thieme. Eene portemonnaie met eenig geld. Een touwtje wairaan eenige sleu tels. Een ring, waaraan eenige sleutels. Een sleutel. 3 October. Witte tarwe. L. pr. 6.50, H. pr. ƒ6.85. Haver. L. pr. ƒ2.625, H. pr. ƒ2.75. Garst. f 4.25. Duivenboonen L. pr. 6.00, H. pr. ƒ6.75. Paardenboonen. L. pr. ƒ5.65, H. pr. 6.00. Kanariezaad f 7.75. Geelmosterdzaad. 9.00. Bruinmosterdzaad. 1500 Aardappelen. Aangev. 920 verk. 710 HL. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 390, verk. 280 HL. L. pr. 2.00, H. pr. ƒ8.00 p. Heet. Peren. Aangev. 210, verk. 170, HL. L. pr. 2.75, H. pr. 12.00 p. Heet. Boter. Aangev. 212 verk. 212 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. 1.55 p. KG. Biggen. Aangev. 160 verk. 114. L. pr. ƒ6.00 H. pr. ƒ22,00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St.. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Oct. 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W- Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 2Mendelssohn- 2. Adagio uit Sonate pathetiqnc....Beethoven. 3. Sonate No. IItemmens. 4. Kerkaria 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2