HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 81 Negende Jaargang. van ZATERDAG 8 October 1887. Bericht. op ZONDAG 9 Oct 1887. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het vorig feuilleton „Liefde en Plicht" is als een keurig boekwerk van tweedeelen,zoolang de voorraad strekt, voor de abonné's van dit blad verkrijg baar tegen betaling van Een Gulden. Ook van het vroegen- feuilleton „Door Eigen Kracht" zijn nog eenige ex. tegen betaling van Een Gulden voor de inteekenaren verkrijgbaar. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Avondmaal. Nam. 2 ure, Bridel de la Riviere. Dankzegging, 'sAvonds G ure, zie Janskerk. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. 's Avonds 6 ure, Dr. Gunningpred. te Bennebroek. (Voor Hoog). Dankzegging. Vrijdag 's av. 8 ure, Hoog. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Barger. Avondmaal. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, RoedemakerHoogleeraar. Clir. bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 1 26 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Opening. Lokaal der Jongelings-Yereeniging. L. Annastraat. Donderdag 'sav. 8 ure, Barger. Bybellez. Matfch. 9 9 vv. De collecte voor het Godsdienst-onderwijs, den vorigen Zondag gehouden heeft opgebracht de som van ƒ68,65. Ds. JLscher heeft in dank ontvangen voor de school van on- en mfnvermogenden uit het busje van M. K. ƒ10,—. Ds. Be Lanoy hoopt zijne Catechisatiën weder waartenemen behalve die van Maandagmorgen van 9Vs tot I2V2 uur- Ds. Tideman zal Dinsdagavond en Woensdag geen l«s geven. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. 11. Gunning J.Hz. Nam. 6 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2i/s ure> J- V. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hillegom. Voorm. 91/s ure, AI. Buchli Fes/. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. J. Brulel de la Rivière, Nam. 2V2 ure, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 ure, I. de Em. pred. Spaarndam. Voorm. 10 nre, II. J. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure. D. -J. O. Heldring. Nam. 2 ure, D. J. C. Heldring. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland,). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, De Vries. Het Nederlandsch Tooneei. De eerste der negen aangekondigde voorstellingen in den Schouwburg alhier door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneei" had Donderdag avond plaats. Opgevoerd werdEen schei ding, drama in vier bedrijven, uit het Eransch door E. Legouvé. Het stuk on derscheidt zich gunstig boven vele anderen uit de Fransche school door zijn streng zedelijk karakter en besohryft zonder te overdrijven de toestanden zooals zij zijn of kunnen zijnaltijd in Frankrijk. De volgende schets geeft een denkbeeld van het opgevoerde. Mevrouw Delpierre is eene vrouw van karakter; haar echtgenoot is een onder geschikt ambtenaar en beiden beminnen hun achtjarig kind Fernand, doch elk op zijne wijze. Delpierre droomt van rijkdom en aanzien voor zijn zoon en deze hartstocht doet hem een middel aan de hand om den toestand van vrouw en kind te verbeteren. Om er toe te geraken begaat hij een lage daaddoch een brief stelt zijne vrouw in kennis ervan en eene wettelijke echtscheiding hergeeft beiden de vrijheid. Het kind wordt der moeder toegewezen. Een vriend, de heer Clavel, trekt zich het lot van moeder en kind aan en hieruit ontspint zich na een lange scheiding eene samenkomst der echt- genooten, waar mevrouw Delpierre, hoe wel daartoe ten dringendste aangespoord, weigert zich weer met haar echtgenoot te vereenigen, dan alleen op voorwaarde dat hij zich zal vrijmaken van zijne tegenwoor dige positie om aan hare zijde een nieuw leven te beginnen. Hij weigert tot groote droefheid van Fernand, de inmiddels tot de jaren des onderschfids gekomen jonkman, die zich geen denkbeell kan vormen om trent de oorzaak der scheiding tusschen twee personen, die hij beiden oprecht liefheeft, want zijn verstandige moeder heeft den misstap des vaders voor den zoon geheim gehouden. Intu6schen heeft de heer Clavel een wakend oog gehouden over zoon en moeder en ook hij, onbekend van het geheim, trotseert de verdenking die zijne belanglooze zorg opwekt. Waar de vader de nog overgebleven macht, die de wet hem op zijn zoon toekent, aanwendt om moeder en zoon te scheiden, treedt Clavel tnsschenbeiden en tracht mede te werken tot eene hereeniging der geschei den echtgenooten. Te vergeefs! Een toe val brengt Fernand op de hoogte om trent de reden der verwijdering tusschen zijne ouders, en bij tracht de eer zijns vaders te verdedigen, wat evenwel niet gelakt, want de vader erkent zyn schuld, hij maakt goed, voor zoo verre mogelijk is, wat hij bedorven heeft, en de ver giffenis volgt, dooh niet om te eindigen met een nienw huwelijk; een pistoolschot be- sluit het wezenlijk treffend familiedrama, waarin niet de deugd wordt beloond en niet de liefde overwint. Wij kunnen ons niet voorstellen de hoofdpersonen, de heer en mevrouw Del pierre en de heer Clavel, in andere handen te zien dan van Louis Bouwmeester, mevr. PrenkelBouwmeester en Morin. De beide eerstgenoemden strijdende en weifelende tusschen plicht en liefde, doch die opgevat naar ieders eigenaardige levensopvatting. De laatste als belangeloos vriend, die de beide uitingen tracht te vereenigen en in evenwicht zoekt te brengen. Mevrouw Frenckel met haar goed overwogen spel als dikwerf gehoonde, altijd fiere vrouw en diep gevoelende moeder maakte vooral in het tweede bedrijf een overweldigenden indruk. De bloemkorf haar aangeboden was een kleine hulde aan haar schoone gaven. De valsche positie waarin de heer Bouw- meester zich bevond tegenover echtgenoote en zoon en de toestanden hieruit geboren gaven hem ruimschoots gelegenheid met zijne gaven te woekeren. Zeggenskracht, mimiek of stil spel, alles even goed over dacht, alles even beschaafd; zonder téathraal te zijn, altijd volkomen getrouw aan de waarheid. En dan de heer Morin, als Clavel, mag het volkomen sncces van „een Scheiding" ook voor een goed deel aan de schoone opvatting van zijne rol toe schrijven. Zijn wij fier op het bovenge noemde beproefde drietal, ook de jongere garde geeft recht tot hoop voor de toe komst. De heer de Jong als Fernand gaat voort een gunstigen indruk te maken. Voornamelijk in die gedeelten, waar zijne kinderlijke liefde hem niet dwingt tot hartstochtelijke ontboezemingen, stellen wij zijn spel hoog. Ook de kleinere rollen werden waardig vervuld. Yan overdrijving geen sprake, waardoor dan ook hnn een woord van lof toekomt. Na zooveel schoons met inspanning te luisteren naar „Haar tweede man," blijspel van Johan Grram, dat men tot nastukje gekozen had, was wel wat sterk, tenminste ik zal mij niet vermeten óf iets goeds, óf iets kwaads er van te zeggen. Eerlijk gezegd: Ik was er niet met mijn volle aandacht bij„eene Scheiding" woelde mij nog zoo door het hoofd, dat het gees tige of lachwekkende op mij volstrekt geen indruk meer maakte. Het publiek, of liever het kleine publiek, neen, het weinige publiek betoonde door lnide bijvalsbetuigingen meermalen zijne ingenomenheid en den wegblij vers wen- schen wij beterschap. De minister van buitenlaudsche za ken in Frankrijk, onder wiens bestaar ook de koloniën staan, heeft in overleg met den onder-secretaris van staat voor de koloniën, Frankrijks toelage op de begrooting van Tongkin met 10 millioen verminderd en alzoo op 20 millioen gebracht. Door een industrieel is aan de stad Essen eene som van 500.000 Mark ge schonken tot het bouwen van een nieuwen schouwburg. De heer Grosfils te Verviers heeft eene nieuwe methode uitgedacht volgens welke boter voor onbepaalden tijd kan goedgehouden worden. Hij gebruikt hier toe melkzuur, salicylznnr en water. Te Buffalo (Yereen. Staten) heeft een kindervriend het plan een kinderpa radijs te stichten, waar kinderen, mits goed gewasschen, toegang zullen hebben. Als wij 't goed hegrijpen, zal de stichting in beginsel overeen komen met onze kin derspeeltuinen. Onder de geschenken, welke vorst Bismarck ontving by zyn 25jarig feest, was het fraaiste de vaas van keizer Wil helm, welk stuk gebroken te Eriedrichsruhe aankwam. Het kunstige was de yzeren rniker, hem door de Silezische Bismark- hütte aangeboden. Het zwaarste kwam van een Engeleche lord, een der vurigste vereerders van den vorst, die hem een schryftafel zond van ijzer, vermoedelijk, omdat hy een dergelyk geschenk het ge schikt achtte voor een «yzeren kanselier.« Deze schryftafel moet geheel uit kanons kogels bewerkt zyn. In Australië is in een myn by Belle- rat een goudklomp opgegraven van 51 pond, tot eene waarde van 2600 p. st. of ruim dertig duizend gulden. De goud klomp zal waarschynlyk te Londen ten toongesteld worden. Te Parys zyn twee kinderen tweelingen geboren van welke het eene twee hoofden op twee halzen had. De kinderen waren dood geboren. Rusland zon aan de Porte het be richt gezonden hebben, dat het ter op lossing van de Bnlgaarsche moeielykheden, er in toestemt een Russischen Prins als stadhouder naar Bnlgarye te zenden, ver gezeld van een Tarkschen commissaris. De overige mogendheden hebben echter in de zaak ook een woordje mee te spreken. Hierby komt nog, dat alB de twee be doelde personen alléén kwamen, zy bepaald niet worden toegelaten, en komen zy met een, leger dan zon er zeer waarschynlyk van alle kanten hevig verzet komen. Het bezoek van Cleveland, den pre sident der Yereen. St. van N. Amerika, meldt men uit St. Louis, is eene aaneen schakeling van feestelykheden. Men doet niets dan optochten en parades honden. De president heeft, na aan 9000 personen de hand geschud te hebben, eenige dui zenden, welke hunne beurt nog stonden af te wachten, doen weten dat by tot zyn innig leedwezen genoodzaakt was zich dit genoegen te ontzeggen, aangezien zyn arm nagenoeg uit het lid was. Vyf honderd veroordeelden zyn dezer dagen van Tonlon naar Cayenne gezon-

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1