Teyler's Stichting. ADVBRTENTIEN. Kollekte. Jaarlijksche Turfkollecte, Donderdag 20 October 1887. W. ROBERT. Mejnffrouw G. HOOIJER, Sopraan. De Heeren PAUL IIAASEBariton. I. TROOSTWIJK, 2e Viool. U. W. HOFMEESTER, Alt. HEXRÏ BOSMAXS, Violoncel. Bij de galavoorstelling in den nieu wen Vlaamechen schouwburg, welke door koning Leopold II is bijgewoond is het Vlaamsch sprekende gedeelte der Belgen zeer verrast door eene toespraak van Z. M. in zuiver Nederlandsch. Hierdoor is een eind gemaakt aan het bestaande verschil van meening omtrent de vraag of de koning die taal al of niet zon verstaan. Op 1 Oct. waren in de strafgevan genis te Leeuwarden aanwezig 260 ge vangenen, zijnde ruim 100 minder dan drie jaren geleden. Vooral sedert de in voering van het nieuwe wetboek van strafrecht neemt het getal voortdurend af. Zooals men weet drijft Friesland een belangrijken handel in paling met En geland.- Men berekent het gewicht der pa ling, die daarheen gebracht wordt, op een millioen kilogram, dat voornamelijk uit de Friesche gemeenten Workum, Heeg en Gastmeer worden verzonden. De burgers van Goes werden onlangs door den commissaris van politie aldaar uitgenoodigd, hem bericht te zenden, wan neer zij voor eenigen tijd de stad verla ten en zulks ter voorkoming van moge lijke misdrijven. Aan het Utr. Dbld. deelt men mêe dat een der leden onzer Tweede kamer pogingen aanwendt t«t het oprichten eener maatschappij, welke zich zou ten doel stellen de vereeniging der tramwegen de locaalspoorwegen hier te lande onder éen bestuur. Het bedoeld lid meent, dat op die wijze een spaarzamer beheer en een voordeeliger exploitatie zal worden verkregen en daar door de kans zal ontstaan aan de aandeel houders een beter dividend te verzekeren dan zij tot dusver mochten genieten. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat dezen winter door Het Ned. Tooneel zal opgevoerd worden, is getiteld: Pranqoisé's Opstel. Naar men aan de Bakkerscourant meldt, is de internationale bakkerij-ten toonstelling te Amsterdam in 1889 zoo zeker, dat tijd en plaats reeds zijn vast gesteld. In Limburg is over 1886 slechts «éne nieuwe vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend Te Maastricht zijn ingetrokken of ver vallen 49, en in de overige gemeenten 259 vergunningen. Het getal inrichtingen waar sterke drank in het klein wordt ver kocht, is nu gedaald tot 1954. Dr. J. M. Smit, leeraar aan deH. B. School te Apeldoorn, heeft zich tot den koning gewend met verzoek het be sluit van den gemeenteraad, waarbij hij werd ontslagen, te vernietigen, daar het in strijd is met art. 153 der gemeentewet. In verband met de aan de orde zijnde regeling der troonsopvolging brengt het Handelsblad in herinnering dat de kans, dat er geene afstammelingen van Koning Willem I meer zullen zijn, zeer gering is, zijnde er thans niet minder dan 32 klein-, achter- en na- achter kleinkinderen, uitmakend 18 mannelijke en 14 vrouwelijke nakomelingen, en be- hoorende tot 9 stamhuizen. De directeur van het postkantoor te Zutfen heeft van het hoofdbestuur der pos tergen aanschrijving ontvangen, de nieuwe spelling Zutfen te staken, en wederom alle van zijn kantoor uitgaande stukken met Zutphen te stempelen. Zaterdag avond is de bliksem gesla gen in den hoogen schoorsteen van de weverij der Leidsche katoenmaatschappg te Leiden. Er was gelukkig op dat oogen- blik niemand in de nabijheid. De bliksem baande zich een weg langs den schoorsteen, nam van de kroon en van den schoorsteen zelf eenige meters metselwerk weg van tien tot twintig centimeters dikte, welke massa geheel vergruisd werd, zoo dat de omliggende gebouwen, tuinen en grachten als door een regen van puin werden over dekt, terwijl aan de werktuigen in de fabriek groote schade werd toegebracht. Men denkt het evenwel zoo te kunnen schikken, dat de werkzaamheden weinig of geen vertraging ondervinden. Ook te Wester Blokker bij Hoorn sloeg de blik sem een watermolen gedeeltelijk uiteen, doch zonder brand te veroorzaken. De tentoonstelling van voedingsmid delen is Zondag te Amsterdam gesloten. Uitgelokt door het weder, dat nog al gnnstig genoemd mocht worden, was een vrij talrijke menigte opgekomen om bij hare uitvaart tegenwoordig te zijn. Voor het laatst bewoog de wandelende menigte zich in het rond op het marktplein, dat in den afgeloopen zomer zulk een belang rijk element was in de genoegens der hoofdstad. Wedemeijer's kapel deed zich nog eens hooren. Men bezocht hier en daar de oude huisjes, in één woord, het was weder zoo gezellig als op de beste dagen van het zomerseizoen en daardoor ging het afscheid aan deze tentoonstelling en haar aardig marktplein bij velen schier met een gevoel van weemoed gepaard. De heer Dr. G. J. Brutel de la Rivière, predikant te Houtrijk en Polanen is als zoodanig beroepen te Zuiderwoude. Te 's-Gravenhage staan de on bewoon de perceelen tegenwoordig ten doel van die ven. Donderdag kwam men weer tot de ont dekking, dat uit een binnen, kort. te betrek ken huis in de Surinamestraat, waar reeds eenige goederen geborgen waren, verschil lende voorwerpen waren ontvreemd. HAARLEM, 18 October 1887. Het Tooneelgezelsohap van den Sa lon de Variétés, Directie Kreukniet, Mut ters Co, gaf Zondag avond in den Schouw burg eene buitengewone voorstelling met xVincentius de Paula of de Vondelingen van de Brug NStre-Dame, uit het Fransch van Bourgeois en Masson, door G. v. Beek. Goede menschen en slechte,hoog geplaatste booswichten en willige werktui gen uit lagere standen, -een krankzinnige en een landelijk onschuldige, een alchi mist,een dokter die een misdaad begaat, een priester, die de onschuld beschermt met eene sluwheid die ons in verbazing brengt, twee vondelingen die hnnne moeders terugvinden, trots moord en geweld, driemaal vergiftiging, ge weerschoten,ontvluchting uit de gevan genis, scheiding en hereeniging, valschheid en meineed, sluw bereke nende hebzucht, die voor niets terugdeinst, zelfopofferende liefde en geloof aan de menschheid, lijden en strijden, het kwade gestraft, het goede beloond, en toch geen publiek, en dat bij een stuk, dat met alle recht den naam van volks stuk mag dragen. Een regenachtige avond, niets elders, dat ontspanning of uitspanning biedt en toch geen publiek 1 Jammer voor de di rectie en ook voor de liefhebbers van zulke alles omvattende stukken, waar zóó het 'een uit het andere moest volgen, dat men haast van te voren weet wat er volgen zal en waar een geestelijke en een wereld lijke, beiden flinke lui, de overwinning behalen op hetgeen krom en verdraaid is. Het drama werd vlug afgespeeld en het spel was over 't algemeen goed. De mar kies de Varannes, de heer Holtrop was een flinke figuur, die zich goed wist uit te drukken, even als de typische Vincen- tius de Paula, de heer Blaaser, die hier en daar schoone momenten had. Het meest trok ons aan het alleraardigst spel van de twee vondelingen, de dameB Roos en Poolman. Bewegelijk en naïef vervulden zij hare rollen in goed Neder- landech. De Costumes waren met zorg gekozen en aan het geheel was de meeste zorg besteed. De spelers werden goed geapplaudiseerd en over 't agemeen was men tevreden. Of de beide ldirectiën het ook zijn, wordt met alle recht betwijfeld. In de dennenbosschen te Donkerbroek houden zich duizenden kraaien op, die de te velde staande vruchten groote schade toehrengen. Het houden van eene dryfjacht op deze vogels is door den Commissaris des Konings in Friesland geweigerd. Bin nen onze gemeente kon men het afgeloopen voorjaar geheele republieken van deze vogels zien, die een groot getal nesten hadden ge bouwd. Op zekeren ochtend waren ze echter spoorloos verdwenen. Bij de alhier gehouden herbesteding van het ligstroo voor het Garnizoen alhier waren minste inschrijvers van Dort en Co. voor f 32per 1000 Kg. Een juffrouw uit Haarlem, die Don derdag voor zaken naar Amsterdam was geweest, had de onvoorzichtigheid in den spoortrein een pakje te laten liggen in houdende eenige geldswaardige papieren en 300 gulden aan bankbiljetten. Door onmiddellgke tnssohenkomst van den sta tions-chef alhier, is het pakje echter weder spoedig in haar bezit gekomen. Bij de aankomst van den trein te Santpoort was het door een conducteur ongeschonden gevonden. Dr. E. Barger heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 19 Jen Oct. 1887, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Minr. v. Binnenl. Zaken goedk. besluit jaarwedde leeraars aan de H. B. School met 5 j. cursus. 2. Miss. Ged. Staten goedk. verschillende raadsbesluiten. 3. Herstemming ter beslissing van de vraag of het voorstel van Jhr. Mr. Bethaan Macaré luidende: „De Raad noodigt Burgemeester en „Wethouders uit eene herziening der „instruction van den architect, van „den opzichter over de werken en ge- „bouwen en van den opzichter over „de gemeente-reiniging ter hand te „nemen. „Houdt de behandeling van het „voorstel van het raadslid Mr. Gal- landat Suet aan, tot dat de nadere „voorstellen van Burgemeester én „Wethouders ingekomen zullen zijn" een nieuw voorstel is, of wel eene motie van orde. 4. Rapport B. en W. voorstel Mr. R. II. J. Gallandat Suetwijziging instructie architect en opzichter over de gemeen tereiniging. 5. Voorstel B. en. W. bestrating Oostvest en Rustenburgerlaan en rapp. comm. finantien. 6. Id. id. rekest J. van Willes, huur grond Raamsteeg en rapport comm. van finantien. 7. Id. id. staat af- en overschrij ving en staat betaling onvoorziene uitgaven, met rapport oomm. van fin. 8. Id. id. staat betaling onvoor ziene uitgaven, kosten waterver- versching, met rapport comm. van fis. 9. Id. id. afstaan voorwerpen af braak der school lett. C. 10. Voorstel B. en W. plaatsing urinoir Nieuwe Groenmarkt. 11. Id. id. pomp Nieuwe Groenmarkt. 12. Voorstel B. en W. verbetering caril lon van den Groote Kerks-toren. 13. Voorstel B. en W. eervol ontslag J. J. Goteling Vinnis als leeraar in het teekenen aan 3 verschillende inrich tingen van onderwijs. 14. Id. id. stenographisch raadsversiag. 15. Rapp. comm. finantien begrooting Stads-Apotheek. 16. Id. id. bevordering onderwijzer W. G. Schouten aan de Tusschenschool. 17. Voorstel B. en W. bevordering on derwijzeres Burgerschool. 18. Voordracht id. benoeming onderwijzer 3e kl. Tusschenschool. 19. Miss. comm. van toezicht gymnastiek-, scherm- en dansschool, aanbeveling lid. 20. Rekest Dr. J. B. Wijnhoff om her benoeming gemeente geneeskundige. 21. Rekest Mej. J. G. Groeve, om ontslag als onderwijzeres aan school lett. E. 22. Rapport commissie voor de bezwaar schriften plaatse], directie belasting. 23. Missive bestuur Vaccinatiebureau met rekening en verslag. 24. Id. comm. museum van kunstnijver heid met rekening en begrooting. 25. Id. bestuur kweekschool voor onder wijzeressen met rekening en verslag 1886/87. 26. Ie verslag van den toestand en de werk zaamheden der Zuiderzee-vereeniging. Marktbericht van 17 October. Witte tarwe. L. pr. ƒ5.75 H. pr. ƒ7.00. Rogge. L. pr. 4.00 H. pr. 4.25. Haver. L. pr. 2.62s H. pr. 2.75. Garst. L. pr. 4.00 H. pr. f 4.50. Huivenboonen. L. pr. 6.40 H. pr. 6.50. Groene Erwten.L. pr. 6.00 H. pr. 7.50. Capucijners. f 7.52. Koolzaad, f 8.10. Aardappelen. Aangev. 1870verk.l210 HL. L. pr. 1.50, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 390, verk. 210 HL. L. pr. 2.00, H. pr. ƒ9.00 p. Heet. Peren. Aangev. 340verk. 290HL. L. pr. f 2.75, H. pr. 11.00 p. Heet. Boter. Aangev. 412 verk. 272KG. L. pr. 1.40 H. pr. 1.60 p. KG. Biggen. Aangev. 180 verk. 170. L. pr. 5.00 H. pr. f 16.00 y. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bovokerk alhier, op Donderdag 20 Oct. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ.S. Bach 2. Fau tassie pastoraleLux. 3Puère en FaGuilmani 4Variatien op 't Oostenrijksch VolksliedIlaijdn. 5. Adagio (le Sonate).Beethoven. 6 Finale. Het Armbestuur der Nederla?idsch Israëlitische gemeente te Haarlem geeft kennis, dat de gewone ter voorziening in de Winterbedee- ling ten behoeve zijner armen binnen deze gemeente door heeren Koliek- tanten zal worden gehouden op Donderdag den 20 October e. k., onder aanbeveling zijner armen aan de algemeene en welbekende liefda digheid zijner stadgenooten Het Armbestuur voornoemd: N. WEILL, Voorzitter, I. S. FRANK, Secretaris. Haarlem, 18 October 1887. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". I (2de Voorstelling van het Abonnement Blijspel in 4 bedrijven naar het Fransch van Labiche en Delacour door J. F. den Ouden. Bureau geopend 6 uur. Aanvang 7 uur Balcon ƒ2,le Loge 1,75; Parterre 1,50; 2e Loge 1,25; Gaanderij 0,50. Plaatsbespreking aan den Schouw burg dagelijks van 13 en op den speeldag van 103 uur a 10 ct, extra per plaats. Eerst weder optreden al hier van den Heer T0URNIA1RE. te geven door Op Woensdag 2 November 1887 in de Muziekzaal der SOCIËTEIT VEREENIGING, met medewerking van Leden der Maatschappij tot Be vordering dér Toonkunstafdeeling Haarlem, hebben op vertoon van Diploma persoonlijk vrijen toegang.(49) Dezen winter zullen door Dr. T. C. WINKLER op Woensdag 9 November, door Dr. E. VAN DER VEN op 23 November, 1 Februari en 15 Februari, door Prof. Th. JORISSEN van Amsterdam op 7 December, door Prof. A. KUENEN van Leiden op 21 December, door Dr. J. VAN DER VLIET van Haarlem, op 4= Januari en door Prof. A. G. VAN HAMEL van Groningen op i8 Januari voordrachten worden gehouden in het gebouw der Stich ting aan het Spaarne, telkens aan vangende des avonds om aebt UUr. Voor het bijwonen dezer voor drachten zullen geene uitnoodigingen worden rondgezondenpersoonlyke toegangsbewijzen voor een Heer of Dame knnnen echter schriftelijk worden aangevraagd bij Dr. E. VAN DER VEN, Spaarne 14, tot Dins dag 1 November e. k. Aan de aanvragen zal voor zoover de plaatsruimte toelaat door het zenden van een toegangsbewijs worden voldaan. Men wordt verzocht dat bewijs telkens op den avond der voordracht mede te brengen, dewijl men alleen op vertoon daarvan zal worden toe- gelaten. (50)

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2