K E 0 IT I E Nieuwsberichten. Fijne Beschuiten, het bekende blijspel van Justus van Manrik Jr., werd Maandagavond door bet Hol- landsoh tooneelgezelschap van Van Lier in den Schouwburg opgevoerd. Welk een zonderlinge wereld geeft van Manrik ons te aanschouwen. Vijftien of zestien per sonen, waarbij negen fijne beschuiten en één extra fijne. Daar hebt ge b.v.b. be schuit N 1, Mr. Van Balen. Vroeger een levenslustig jonkman, vatbaar voor goede indrukken; medegesleept door den loop der omstandigheden. Beschuit N 2 en 3, Mevrouw Van Balen en hare zuster Stéphanie, die aan de „beschuiterij" doen, de een uit eigenbaat, de ander omdat haar tijd voorbij is gegaan, maar bij beide dames komt de ijdeltuiterij door het kleed der schijnheiligheid heengluren. Zij ver tegenwoordigen den aanzienlijken stand. Beschuit K 4, 5 en 6, vader, moeder en zoon Klingeman, de vader zalvend, doch steeds zijn eigen ik in top, de moeder heerschzuchtig en burgerlijk heftig en alles behalve op haar mondje gevallen als bij haar de aap uit den mouw komt, zij ver tegenwoordigen den burgerstand. De zoon, een verlegen fijn beschuitje in den dop vormt den overgang met Marie van Balen als N 7, een dito gebakje, maar gereed om op het eerste sein om te zwaaien. N 8 en 3, Abraham Blom en Aatje de dienstbode fijne beschuiten uit den dienst baren stand. Blom is van de kraoht der berekenende bedriegers en Aafje loopt er ongelukkig in, en dan schieten er behalve twee kleine meisjes nog drie personen over, die den mensch vertoonen zooals hij, ontdaan van vooroordeelen, behoort te zijn. Het is blijkbaar de bedoeling van den schrijver de schijn-vroomheid, de mode vroomheid, in een scherp licht te plaatsen. Scherp licht veroorzaakt pikante scha duwen, de ronding der voorwerpen ver dwijnt dan, falies vertoont zich vlak, en licht en bruin zijn niet behoorlijk ver deeld. Van negen personen de negen fijne beschuiten maakt van Maurik karrikaturen, om den mensch zooals hij behoort te zijn te beminnelijker te doen nitkomen en dien mensch geeft hy zede lijke kracht genoeg om een wereld vol huichelaars te ontmaskeren Mevrouw van Kossum had in haar rol van mevrouw Van Balen goede oogen- blikken en stond den heer Vos in de zijne als Mr. Van Bergen getrouw ter zijde. De rol van KliDgeman, door den heer Van Beem vervuld gaf veel stof tot vroo- lijkheid. Heeds zijne hoogsteigenaardige grime was typisch te noemen, even als die van den beer Bigot, die zeer ver dienstelijk was in het verhaal zijner er varingen als bode van een philantropische vereeniging. De verlegen kandidaat werd door den heer Malherbe goed weergege ven. jHij was als bloemzoet jonkman, volkomen in zijn rol. Jonkheer Montijn van Bergen, een erge fat, een wereldling van de gevaarlijkste soort en Willem Bos juist zijn tegen voeter boeiden door de luchtige opvatting van hun taak. Mejuffrouw Kapper hield zich flink als Gouvernante bij de Van Balens. Me juffrouw van Biene, en de jongejuffrouw van Rossum waren alleraardigst in hun kleine kibbelpartij. Over 't algemeen ontbreekt het in fijne beschuiten niet aan lachwekkende toonee- len en al had „Fijne Beschuiten" ook geen andere strekking dan om het publiek voor een uurtje des levens ernst te doen vergeten, dan nog zou ik ieder willen aan raden het stuk voor de tweede of zelfs voor de derde maal te gaan zien. Gisteren kwam de begrooting in den Gemeenteraad aan de orde en de geheele dag werd aan hare behandeling besteed. De Secretaris, de opzichter over de ge meentereiniging, de derde meesterknecht en de boekhouder mochten zich in eene ver hooging hunner bezoldiging verheugen. Ook de heer Hubregtse werd weder in het genot zijner personeele toelage gesteld. De Raad veroorloofde zich voorts nog de weelde van een klein stukje trottoir in de Koningstraat aan te leggen, en hield zioh overigens binnen de grenzen der uit gaven door B. en W. voorgesteld. Leverden de uitgaven alzoo weinig be zwaar, de behandeling der inkomsten schijnt onzen Raad steeds de meeste zorg te wek ken. Dit was vooral het geval met een batig saldo van 30.000. Hoe kwam men daaraan werd angst vallig gevraagd en ziet het bleek dat daarin ƒ18,000 verscholen waren, die uit buitengewone inkomsten waren voortge sproten. Dat geld moest worden terzijde gelegd. Maar waar moest men er mee heen Een afzonderlijke kas er van te maken ging niet wel aan, er buitengewone aflossing mede te betalen werd niet voorgesteld, hoewel de heer Enschedé dit denkbeeld even ter sprake bracht. Kortom, men zat er een oogenblik mede verlegen. Uit deze voorwaar ongehoord pijnlijke onzekerheid, kwam verlossing door het voorstel van den heer van Weel. Deze maakte een 4de suppletoire be grooting voor 1887, bracht daarop de 18.000 in ontvangst, beschreef in alge- meene bewoordingen eenige publieke wer ken die men daarvoor wel zou kunnen uitvoeren, en tot aller verlichting was genoemde som als een zware steen van het administratief geweten onzer bezorgde raadsleden afgewenteld. Toch moest de ƒ18000 in 1888 ont vangen worden, er moest dus een zonde bok gevonden worden, waarop dit aardige bedrag kon worden geladen. Natuurlijk traden hier de belastingschul digen, met hunne breede ruggen terstond op om het rad van Staat in beweging te houden. De vraag bleef nu alleen over of men hen deze last zou opleggen in den vorm van opcenten op de personeele be lasting of in verhooging van den hoofde- lijken omslag. Daar men nu over het algemeen beide belastingen even onrechtmatig en onbillijk vond besloot men op beide hoofden een gelijke verhooging aan te brengen en daar mede was het moeielijke vraagstuk beslist. Er zouden 6 opcenten op de personeele belasting meer en 10.000 meer op den hoofdelijken omslag geheven worden. Niet te verwonderen zou het zijn, dat, hoe vernuftig deze beraadslagingen ook moch ten worden geaoht, het publiek, toch min of meer teleurgesteld is door den afloop. Te Batavia loopen veel dolle honden rond. Vooral de kinderen loopen gevaar van gebeten te worden, en hoewel de politie het hare doet om losloopende honden op te vangen, werkt het publiek in deze niet genoegzaam mede, terwijl van een honden belasting voorshands geen sprake kan zijn. Het is een tijd tegenwoordig I Valschheid en vervalsching op elk gebied. Levensmiddelen zijn bijna niet meer ge heel zuiver te verkrijgen. Peper, suiker, meel, melk, eieren, kaneel, koek, ja wat niet al, weet men te vervalschen. Gedeelte lijk licht echter de schuld aan het publiek. Als men opziet tegen het betalen van goede prijzen voor goede waar heeft men altijd kans bedrogen te worden. Toch kan het ook gebeuren, dat men voor veel geld namaaksels koopt, dit ondervinden tegen woordig de koopers van antiquiteiten in alle landen, natuurlijk ons vaderland uit gezonderd. In Zwitserland vervaardigt men paalwoningen uit den voorhistorischen tijdin Engeland en Japan gedreven bronswerk, antieke wapenen en kunstig gesneden ivoor. Voor dit laatste artikel betalen de Amerikanen hooge prijzen en zij ontvangen dan eene stof, samengesteld uit gemalen beenderspaanders of een che misch toebereide houtsoort. Amerika fa briceert Egyptische mummies en de daarbij passende marmeren doodkisten met hierogly- phen. Duitschland voorziet de markt van schilderijen uit den bloeitijd der Nederland- sohe kunst, prachtig, doch valsch. Ebben houten beelden maakt men van ossenbloed enz. enz. Geen pasgekochte oudheden zijn meer te vertrouwen, want soms heeft het voor ervaren mannen zwarigheid in om het echte van het nagemaakte te onder scheiden. Onlangs hoorden wij een oude juffrouw van een zeer eigenaardige verval sching vertellen, die plaats had toen zij eenige jaren geleden van een marskramer een paar pantoffels kocht. De dingen zagen er goed uit; goede stof en flinke dikke zolen. Bij ongeluk werden de pantoffels nat en nu bleek het, dat de zolen niet van leer waren; zij bestonden uit kaaskorsten. In den IJsel bij Deventer is een snoek gevangen tot een gewicht van bijna 16 Kilo. Te Hoedekenskerke vond een vis- scher bij het lichten zijner palingnetten daarin een levenden bunzing. Het dier was, door honger gedreven, belust gewor den op de aanwezige paling. Vermoedelijk was hij er pas in, tenminste het net was nog ongeschonden. De dief moest zijn daad met den dood bekoopen. De hoofdonderwijzer van een nabu rige gemeente, meldt de Heusdensche cou rant, vroeg aan zijn gemeenteraad voor zijne school eene globe. Een der raadsleden maakte de opmerking, dat men het voor- loopig best kon doen met een globe van Nederland. In den nacht van Vrijdag op Zater dag omstreeks 3 uren heeft nabij het sta tion Rozendaal eene botsing van spoortrei nen plaats gehad. De veetrein van Leeu warden is in volle vaart zijdelings in eenen manoeuvreerenden trein geloopen. De verwoesting was verschrikkelijk. Over eene lengte van ruim honderd meter zag men niets dan stukken en brokken van wagens; verscheidene stuks vee zijn gedood of lagen zwaar verminkt langs den weg. Ook de machine is erg gehavend. Voor zoover bekend is, zijn er geen per soonlijke ongelukken te betreuren. De bewoners van de kom van het dorp Lienden hebben onderling vier nacht wachten aangesteld, die bij tweeën om den anderen nacht voor de algemeene veiligheid zullen waken. In den laatsten tijd kwamen nog al diefstallen voor, terwijl vrees voor brand gevaar den doorslag tot dezen veiligheids maatregel gaf. Te Vianen is een aardappelstruik gerooid van 4 M in omtrek, waaraan zich 115 stuks aardappelen bevonden, waaron der er waren van 6 ons zwaar. Het is een Zwitsersche soort. Te Amersfoort is gedurende de ker mis een öjarig meisje vermist. Men vreest dat het kind door kermisvolk is gestolen. Te Amsterdam is in de Keizers gracht bij de Reestraat gevallen de heer Matthes emeritus predikant, vroeger hier woonachtig, en viel doordien hij wilde wijken voor een aanrukkenden troep van de glazenwasscherij. Eenige oogenblikken nadat hij uit het water was gehaald, gaf hij den geest. Dc ongelukkige was 83 jaren. Den Heer M. Dirken jherdenkt he den den dag waarop hij voor 25 jaar benoemd werd tot hoofd der openbare school te Vogelenzang. Den Heer Dr. G. J. Brutel de la Rivière, predikant te Houtrijk en Pola- nen, heeft het beroep naar Zuiderwolde aangenomen en voor het beroep naar Dur- gerdam bedankt. HAARLEM, 1 November 1887. Bq de heden gehouden aanbesteding van brandstoffen ten behoeve voor het garnizoen alhier waren de laagste in- schryvers J. T. Perquin Zonen te 's-Gravenhage en Haarlem en wel voor ruhrkolen (stukken) 76 cents, idem 58 cents beide per 100 K.G. alsmede lange turf 46 cents per 100 stuks. Het stedelgk museum van schil deryen en oudheden op het Raadhuis al hier is in de maand October bezocht door 247 tegen betaling en 585 zonder betaling. De Commissie tot het verschaffen van warm voedsel aan behoeftige school kinderen is voornemens zich dezer dagen weder, als vroeger, tot hare stadgenooten te wenden met het verzoek haar te onder steunen in hare pogingen om ook dit jaar in denzelfden geest te kunnen werkzaam zyn. Toen in 1885 de commissie voor het eerst eene gave vroeg voor haar streven, vond zy de ondersteuning, die de zaak waard is. In 1886 kwam weer de commissie een beroep doen op de welwillendheid van allen die in de zaak belangstellen en de resultaten van hare bemoeiingen, medegedeeld in het nummer van dit blad van 30 April 1.1. kwa men hierop neder, dat in den winter van 1886/87 in 51 eetdagen aan 400 behoef tige schoolkinderen 20400 middagmalen werden verstrekt, wat een uitgaaf vorderde van ruim 1650 gulden. Het Bestuur der Yereeniging van den H. Yincentius de Paulo had hare lokalen hiertoe beschik baar gesteld. Het laat zich aanzien dat den aanstaan den winter de aanvragen tot deelneming aan de maaltijden althans niet minder zullen zijn dan het vorige jaar en het zou de commissie leed doen één verzoek te moeten afwijzen, aangezien de be hoefte de aanvraag wettigt, doch dan is de medewerking noodig van allen, die het wél meenen met het behoeftige schoolkind, wiens belangen de commissie op nieuw by de kindervrienden onder de aandacht brengt. LI. Zondag avond is te 's-Graven- hage in den Goudsmidswinkel van Saakes ontvreemd een open doos met 48 gouden ringen met allerlei steenen en versierin- gen, 2 gouden armbanden in étni's, 1 broche, 1 idem met een paar oorknoppen. Vermoedelyk is deze diefstal gepleegd door 2 jonge mannen, een met een lit- teeken op de wang en donkeren knevel en een met rossige bakkebaardjes. De hoofdcommissaris van politie aldaar ver zoek opsporing, aanhouding en bericht. Een 18 jarig meisje heeft zich alhier in twee verschillende betrekkingen schul- nig gemaakt aan diefstal van versobillende gouden en zilveren voorwerpen, die zy pleegde met een valsehen sleutel. Toen zy bemerkte, dat de politie was gewaarsohuwd heeft zy zich uit de voeten gemaakt. By den Zondag gewoed hebbenden storm zyn van tal van huizen alhier pannen en van een onlangs gebouwd huis aan de Nieuwegracht een klein gedeelte van den voorgevel en een schoorsteen afgewaaid. Yoorts is een jongen in de Bakenessergracht gewaaid, maar terstond gered. Verder zyn ons geene persoonlijke ongelukken bekend geworden. De stormberichten blyven steeds aanhouden. Zoo is te Twello de buitenge woon hooge toren van de in aanbouw zynde roomsch-katholieke kerk omverge- waaid. Ook de kerk moet daardoor nogal zyn beschadigd. Te Doesburg sloeg een kermisreiswagen om. Het hoofd van een elfjarigen jongen, tot de bewoners vaG dien wagen behooren- de, werd er door verpletterd. Afloop van de verkooping van Huizengehouden den 29 Oot. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Heerenbui» en Erve met Tuin, Kruis weg No. 57. 2. Bouwterrein, naast het voorgaande. No. 1 en 2 tezam. /2632a, P. Muller. i 3Koetsbui» met Paardenstalling en Er ve, Kruisweg No.70. 4. Bouwterrein, naast het voorgaande. 5. Bouwterrein, naast het voorgaande. No. 3,4 en 5 tezam./l75lO, J.Erdtsieckqq., 6. Huis en Erve met Tuin en Moestuin genaamd Bellevue" Brouwersvaart 108. Twee aaneenverheelde Huizen en Er ven, met een stukje grond, Assendelver- laan No. 4 en 6. Hui» en Erve, naast het voorgaande No. 8. ƒ5950, W.K.Loeff qq. u 7Huis en Erve, LMargaretestraat 10. 8 Pakhuis en Erve, {achter bet voorg. No7 en 8 te zamƒ3160, C. Tijssen. 9Huis en Erve, Lange Margarethastaat N o12, 1260, D. Houtman k 10. Huis en Erve, naast het voorgaande No. 14. ƒ1160, C. de Bruin. //II. Huis en Erve, naast het voorgaande No. 16. ƒ1160, F. Smit. 12. Huis en Erve met Tuin, Sophiaatraat No. 12. 4050, J. v. d. Berg. 13. Huis en Erve met Tuin, nevens het voorg. No. 14. ƒ4020, D. Houtman. 14. Huis en Erve, Plein No. 3. 4625, D. Meijer qq. 15. Huis en Erve, Raamsteeg No. 18. 16Huis en Erve, naast het voorgNo20. 17. Hui» en Erve, in eene bij het perceel No. 15 behoorende poort. No. 18a. 18. Huis en Erve, naast betvoorg.No.18B. 19. HuisenErve,naasthetvoorg. No.18c. 20. Huis en Erve, naast het voorg. No. 18d. No15 tot en met 20 te zamen 4730, D. A. Braakenburg. n 21. Koetshuis, Stalling, Tuin en Erve, Nieuwe Gracht No. 14rood 7 6460, 8. Motie. u 22Twee Huizen en Erven onder één dak, Spaarnwouderstraat No. 50 en 48. 2350, W. Sonnemans 23. Huis en Erve, nevens het voorg.No.46. 2t. Pakhuis en Erve, genaamd „de Drie Kronen" neven» het voorgaande No .44. h 25. Pakhuis en Erve, genaamd „de Drie Kronen" achter het voorgaande No.18. No 24 en 25 te zam/3805M",ti. Beursen. 26. Pakhuis en Erve, genaamd „het Kla verblad'' Spaarnwouderstraat No. 42. ƒ2000, A. II. Poortman, voor J. T. Perquin h 27. Huis en Erve met Tuin, Brouwer straat No. 27. 28. Tuingrond achter het voorgaande. No. 27 en 28 te zaaien 3300 opgeh. e 29 Huis en Erve, waarin Water en Vuur- affaire, HelmbrekersteagNo. 4. ƒ1380, opgehouden 30. Huis en Erve de Haasslraat No. 14. 31W inkelhuis met Bovenwoning en Erve, de Haasstraat No. 12 zwart en rood. ƒ4030, opgehouden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Nov. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Back. 2. Ohoral-Vorspiel und luge .Brahnu. 3Sonate op„Eiu feste Burg ist unser Gott"5'de Lange,. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Finale. 4. Nachspiel in EBmek. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2