vreden Bulgaren uitgekozen, doch deze had het plau verraden. Den czaar verwacht men nu toch te Berlijn en wel tusechen 15en en 20en dezer. Men gelooft, dat hij ontvangen zal worden door den kleinzoon van keizer Wilhelm, voor het geval Z. M. dan nog niet geheel hersteld is. In het hospitaal te Spandau ligt een jong artillerist, die sedert het begin van April in slaap is geraakt.Alle pogingen om hem wakker te krijgen zijn tot dusver mislukt. De soldaat opent van tijd tot tijd de oogen, maar hij herkent niemand, zelfs niet zijn naaste verwanten. In de eerste drie maanden van zijn slaap was hij erg vermagerdmaar sedert heeft hij zijne krachten teruggekregen. Dagelijks giet men hem wat vloeibaar voedsel in. Vier kostbare mozaïekvloeren uit den Romeinschen tijd zijn Zaterdag te Barcola nabij Triest ontdekt, op niet meer dan een meter diepte in den grond. Zij zijn blijkbaar overblijfselen van een aan zienlijke villa. De Köln. Ztg bevat de vol gende officieuse mededeeling uit Berlijn „In gewoonlijk goed onderrichte kringen alhier beschouwt men het als zeker, dat de vraag, of een samenkomst van den czaar met onzen keizer hier in Berlijn zal plaats hebben,alleen nog maar afhangt van den gezondheidstoestand van onzen keizer." Signora Camilla Pantalenne, eene zange res, verbonden aan het koninklijk theater te Rome, koelde onlangs haar drift aan haar kamenier door haar in het bijzijn van het geheele koorpersoneel een klap om de ooren te geven. Deze zeide daarop haar dienst op tegen 1 October, maar besloot zich eerst nog te wreken. Toen Panta- leone 30 Sept. in haar wit gewaad als Ammeris in de Aidu optrad, begon het publiek luid te lachen. De zangeres keek onthutst om, maar het gelach nam steeds toe totdat zij een flauwte voorwendde en het gordijn zakte. Achter de coulissen lachte men even hartelijk en eindelijk bleek, dat de kamenier de zangeres ge tooid had met een groote chignon met roode, gele en zwarte vlechtende kleuren der Italiaansche vlag De zangeres klaagde haar voormalige kamenier aan en deze werd veroordeeld tot een boete van vijf francs. De zaak van den Franschen generaal Caffarel, die Maandag bij de correctioneele rechtbank voorkwam, gaf den gevangen nog aanleiding tot een smartvol oogenblik. Men had hem nog niet in kennis gesteld met het feit, dat hij van de lijst der ridders van het legioen van eer geschrapt was en de rosette bleef hij dus nog in de gevangenis dragen. Men meende dat de mogelijkheid bestondhij met de orde aan voor de rechtbank zoo verschij nen en men oordeelde daarom noodig hem voor dien tijd het besluit van den raad der orde kennis geven, dat diepen indruk op hem maakte. Op de vraag of men bem zijn decoratie zon ontnemen, antwoordde de lastgever: „Neen, generaal, neem haar zelf af". Met een veelzeggend gebaar gaf de ge neraal aan dezen wensch gevolg, met de woorden„Ik had haar toch wel ver diend". Sedert dit pijnlijk oogenblik heeft hij geen woord meer gesproken. Woensdag is by het station 's Hee- ren Arendskerke (Zeeland) uit den trein gesprongen een landbouwerszoon, die naar de cellulaire gevangenis te Goes werd gebracht tot het ondergaan van ge vangenisstraf. Hij heeft zich waarschijn lijk naar Antwerpen begeven. Op een eigenaardige manier hebben de officieren, gedetacheerd geweest bij de rijschool te Amersfoort afscheid genomen van de Amersfoortsche burgerij. Zij hebben dit namelijk laten doen bij monde van den stadsomroeper. Men schrijft deze wijze van handelen toe aan een twist, die plaats ge had heeft tusschen hen en de burgers en waarbij zij door de burgers zijn uitgefloten. Een schoenmaker te Roermond heeft een diefstal gepleegd op zoo brutale wijze, als slechts zelden voorkomt. Nadat hij zich in eene herberg had opgehouden, verborg hij zich op het sluitingsuur aldaar in den kelder, tot de bewoners te ruste waren, om zich daarna naar het slaapver trek te begeven, van het bed van den kastelein diens broek, en daaruit de sleu tels van de gelagkamer en van eene kast weg te nemen, ten einde zich op deze wijze een horloge, gouden ring en ongeveer 30 toe te eigenen. Daarna bracht hij de sleutels weer in de broek van den sla- penden kastelein terug, en verwijderde zich. Hij is echter spoedig opgespoord, nog in het bezit van het horloge en eenig geld. De kermis te Hillegom, vóór eenige jaren afgeschaft, zal, zoo Gedeputeerde Staten het door den gemeenteraad genomen besluit goedkeuren, weder ingevoerd worden. In een bosch bij Rockanje is een arend geschoten, die een vlucht heeft van 2| Meter. Het dier is in den vleugel getroffenmen hoopt het dus in het leven te kunnen houden. In het gezin van een marinier te Nieuwediep 'is een drieling geboren, nadat het vorige jaar een tweeling het levens licht zag. Moeder en zuigelingen zyn heel wel. Te 's Hertogenbosch bestaat een minder vriendschappelijke stemming tus schen de kavalerie en de infanterie. Woens dag zijn in een der achterbuurten aldaar twee huzaren door vijftig infanteristen aangevallen waarbij een der huzaren vrij ernstige verwondingen bekwam. De Burgemeester der gemeente Zandvoort, de heer P. N. van Doorninck, heeft aan Z. M. den Koning eervol ont slag gevraagd uit die betrekking tegen 15 December e.k. Den 13, 14, 15 en 16 Januari 1888 zal te Overveen eene tentoonstel ling worden gehouden van bloeiende bol- en knolgewassen. Als prijzen worden uit geloofd: Voor Hyacinthen 1 gouden-, 3 verguld-, 3 zilveren en 3 bronzen medail les. Voor Due van Thol 1 zilveren en 1 bronzen medaille. Voor Tulpen 1 zilveren en 1 bronzen medaille. Voor de meest uitgebreide verzameling van soorten van bol-, wortel- en knolgewassen in bloei, niet meer dan een pot van eene verschei denheid, 1 verguld zilveren en 1 zilveren medaille. Verscheidene Duitsche bladen be richten, dat dr. Mackenzie, de Engelsche geneesheer van den Duitschen Kroonprins, door de Kroonprinses naar San Remo ontboden is. De Freisinnige Zeitung voegt er bij, van doorgaans welonderrichte zijde vernomen te hebben, dat de Duitsche Kroonprins weder zeer heesch is. De heer G. M. Klinkenberg te Egmond aan Zee is benoemd tot hoofd eener openbare school te Haarlemmermeer. Aan hen, die voor het waarborg fonds der tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam geteekend hadden, is door het bestuur een circulaire gezon den, berichtende, dat behalve de reeds gestorte 50 pCt. nog 45 pCt. zal noodig zijn. De politie te Scheveningen legde Zaterdag avond de hand op vier jongens, die zich van een ton haring aan het Kanaal hadden meester gemaakt, en juist bezig waren den inhoud broederlijk te verdeelen. Een bende Zigeuners, welke nabij de grenzen tusschen tusschen Epen en Teuven zwerft, had jl, Dinsdag onze gren zen reeds een eind overschreden, doch werd nog denzelfden dag door de brigade ma réchaussees van Gulpen op Belgisch grondgebied teruggedreven. De grenzen worden thans bewaakt. Het dezer dagen tijdens de Amers foortsche kermis vermiste kind is terug gevonden. In de eerstvolgende vergadering van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal een voor de gemeente belangrijke zaak worden behandeld, nl. de al of niet verplaatsing van het Se cretarie van Haarlem naar Haarlemmer liede. Veel is er reeds over deze zaak gesproken en geschreven, want ofschoon het Secretarie eener gemeente natuurlijk in die gemeente zelf behoort, maakt dit voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude toch een groot verschil. Deze uitgestrekte gemeente, bestaaande uit de afdeelingen Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Hout rijk en Polanen en Schalkwijk, zou door eene verplaatsing weinig gebaat zijn. Alleen eerstgenoemde afdeeling zou er bijj winnen, terwijl men b. v. voor de afdeeling Houtrijk en Polanen per trein naar het secretarie kon, zou men dan genoodzaakt zijn 1 a 1% uur te wan delen. Ook voor de beide overige afdee- I lingen ligt Haarlem gunstiger dan Haar lemmerliede. Enkele leden van den raad wezen op geldelijk voordeelons dunkt, dit zou al zeer weinig bedragen. Wel wordt er jaarlijks 360 kamerhuur mede gewonnen, doch de vestiging van het secretarie te Haarlemmerliede eiseht ver bouwing van het daar bestaande raadhuis, eischt elk jaar onderhoud enz.De flnancieele toestand zou dus zeer weinig gebaat zijn en evenwel, moet hier niet nog hooger staan het belang der ingezetenen, tenminste dan, wanneer het geldelijk voordeel zoo luttel is Ons dunkt van wel De heer J. Wils, hoofd der open bare school te Houtrijk en Polanen, hoopt 15 November e. k. den dag te herden ken, waarop hij voor 25 jaar deze be trekking aldaar aanvaardde en acht dagen later den dag waarop hij voor 25 jaar geleden het ambt van voorzanger in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. HAARLEM, 8 November 1887. Zondagavond hebben de vier nieuwe koperen gaskronen, inde Groote Kerk al hier, voor het eerst dienst gedaan. De ijzeren lichtstandaards, die tot heden het schoone kerkgebouw ontsierden, hierdoor onnoodig geworden, zijn opgeruimd en al gemeen is men van gevoelen, dat niet alleen de verlichting des avonds, maar ook de welstand bij dag er zeer bij gewonnen heeft. De kronen zijn vervaardigd door de firma Becht en Dyserinck te Amster dam volgens de bestaande teekeningen der oude kronen, terwijl enkele deelen van een dezer, thans te Maastricht aan wezig, op verzoek welwillend tot model zijn afgestaan. Om ook het oostelijk schip der kerk en de beide transepten, als vroe ger, van kronen te voorzien, hebben H.H. kerkvoogden nog de medewerking van belangstellenden noodig. De werkzaamhe den, verbonden aan het aanbrengen der nieuwe gasverlichting, hebben plaats ge had onder leiding van den heer A. van der Steur Jr., architect over de kerkge bouwen der Ned. Herv. gemeente alhier. Omtrent de oude kronen, die in 1850 zijn afgenomen en in 1854 verkocht, be halve drie der kleine kronen welke thans in de Janskerk hangen, ontleenen wij aan de Haarlemsche courant het volgen de: vijf groote koperen kronen verlichtten vroeger den middentrans. Zij waren voor zien van drie étages waaraan tien armen met blakers waren bevestigd, zoodat elke' kroon dertig kaarsen droeg. Zij waren door verschillende corporatien aan de kerk geschonken en wogen 1933 kilo. In het koor hing een kleinere kroon, een geschenk van het schoenmakersgild en in de tran septen twaaf kronen voor 16 kaarsen elk, door twaalf verschillende gilden aan de kerk geschonken. Al deze kronen zijn in de jaren 1640 en 1651 afgeleverd door den geelgieter Joost Gerritz te Amsterdam en vorderden een uitgaaf van ƒ7936.535, welke som geheel buiten bezwaar der ker- kekas was bijeengebracht. Op 31 Decem ber 1849 hebben deze kronen voor het laatst hunne diensten bewezen om den 6 Januari d. a. v. vervangen te worden door gasverlichting. In de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging, Vrijdag avond gehouden en bijgewoond door 71 leden, was aan de orde de verkiezing van een kandidaat voor een lid van den gemeenteraad, voor de vacature ontstaan door het bedanken van Mr. R. H. J. Gallandat Huet. Door de heeren van Brederode en van Assen delft de Coningh werd de heer Gallandat Huet aanbevolen, doch bestreden door den heer Krelage, die professor Bosscha voor stelde en door den heer von Reeken, wiens kandidaat, de heer Mr. A. W. Thöne, bedankt had. Gekozen werd de heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet met 38 stemmen, terwijl op professor Bosscha 29 stemmen werden uitgebracht. Bij het einde der vergadering bedankten elf leden voor hun lidmaatschap. In een schrijven van 6 November be richt de heer Gallandat Huet aan het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging dat bij vooralsnog de kanditatuur niet kan aannemen, aangezien het hem voor- 1 komt, dat een der grondeD, waarop die is aangenomen, op een misverstand be rust, hebbende hij nimmer de bedoeling gehad te verklaren, dat hij misgetast heeft, aangezien de loop der zaken hem hiertoe geene aanleiding gaven en dus de mo gelijk bestaat, dat de op een misverstand berustende verklaring niet zonder invloed is gebleven op de later gevolgde stemming, j Voor de betrekking van opzichter over de gasverlichting te Haarlem zijn aanbevolen de heeren J. W. Holterman te Amsterdam, N. Muller van Voorst te Leiden en H. C. Prinsen Geerlings te Amsterdam. Naar men mededeelt is bij Kon. besluit aan de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer'' rechtspersoonlijkheid verleend. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 47 personen vervolgd wegens dronken6ohap op straat- In de maand October van het vorig jaar was dit getal 74, dus 27 meer. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG, den 9den November 1887, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde raadsbesluiten. 2. Behandeling algemeene politiever ordening. 3. Voorstel van den heer van Bieren Bijvoet. 4. Herstemming motie Bet/man AI at ar „De Raad noodigt Burgemeester en „Wethouders uit, eene herziening der „instructiën van den architect, van „den opzichter over de werken en ge- bouwen en van den opziohter over „de gemeente-reiniging ter hand te „nemen. „Houdt de behandeling van het „voorstel van het raadslid Mr. Gal landat Huet aan, tot dat de nadere „voorstellen van Burgemeester en „Wethouders ingekomen zullen zijn." 5. Voorstel B. en W. afsluiting nieuwe begraafplaats. 6. Id. id. subsidieëring pont Noor der Buiten-Spaarne. 7. Id. id. geneeskundige armen verzorging. 8. Id. id. toekening vrijgevallen traktement aan den vroedmeester, K. F. v. Maas. 9. Id. Id. Benoeming stembureau verkiezing raadslid. 10. Voordracht B. en W. benoeming on derwijzer Burgerschool. 11. Id. id. benoeming onderwijzeres meisjesschool. 12. Aanbeveling id. benoeming gasop- zichter. 13. Adres gemeente-heelmeester E. Koetser om eervol ontslag. 14. Id. onderwijzer F. J. Atikes Jr. om eervol ontslag. 15. Id. id. J. H. L. Teutelink om eervol ontslag. 16. Brief B. en W. gedane opzeggingen. 17. Voorstel id. teruggave schoolgeld. 18. Nader voorstel id. wijziging raads besluit omtrent grootte van te ver huren gronden aan de Leidsohe Vaart. 19. Voorstel B. en W- onderstand IVed. Bolleurs, met advies commissie voor de pensioenen. Marktbericht van 7 November. Witte tarwe. L. pr. ƒ5.25 H. pr. ƒ7.00. Haver. L. pr. 2.70 H. pr. ƒ2.975. Garst. L. pr. f 3.90 H. pr. f 4.60. Buivenboonen ƒ6.50. Faardenboonen. L. pr. ƒ5.40 H. pr. 5.45. Groene Frieten, 7.00. Blauw maanzaad, 10 per 50 K. G. Aardappelen. Aangev. 780 verb. 650 HL. L. pr. 1.75, H. pr. ƒ3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 590, verk. 410 HL. L. pr. 2.00, H. pr. 10.00 p. Heet. F eren. Aangev. 310 verk. 270 HL. L. pr. f 3.00, H. pr. f 9.00 p. Heet. Boter. Aangev. 212 verk. 212KG. L. pr. 1.55 H.pr. 1.65 p. KG. Biggen. Aangev. 210 verk. 198 L. pr. 5.00 H. pr. 19.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Nov. 1887, des namiddags'van 1—2 uur door den Heer W. Ezekman PROGRAMMA. 1. Fuga No. 4 op BachSchaman. 2. Choral-AudanteJ. Bastiaans. 3Souate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato eserioso. b. Adagio. c. KecitFinale. 4. AbendliedJiSchumann 5. Andante en VariationA. Hesse. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2