HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN JNo. 95 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86.' Negende Jaargang. van ZATERDAG 26 November 1887. op ZONDAG 27 Nov. 1887. Nieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en. VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorna. 10 nre, Burger. Nam. 2 nre, Hoog. 22e Zondag. 'b Avonds 6 nre, Smeding. Maandag 's av. 7 ure. Zanguitvoering van de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" SprekersSnethlage en Barger. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Maandag 's av. 6 nre, Escher. Openbare Catechisatie. Matth. 8 28 vv. Woensdag 's av. 7 ure. Escher. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bebry. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 1% ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Donderdag 's avonds 7 ure, Schotel. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. J. Hartgerink, Pred. te Monnikendam. Nam. 21/a ore, geen dienst. Lutherselie Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. 's Avonds 6 nrePoolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 'b Avonds 6 nre, de Lanog. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, R. J. Jungius, pred. te Delden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Prof. Gunning. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Dinsdag 's av. 8 nre, Moeton. Bjjbellez. Lucas 4 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Hoog. Bij bellezing. Lokaal der JongeÜngs-Vereeniging. L. Annastraat Donderdag 's av. 8 ureBargerBijbellez. Matth. 11 1 vv. Ds. Escher zal deze week alle catechisatiën her vatten,maar verzoekt de catechisanten van Maandag avond 6 uur en 7Vs uur ditmaal ta komen op Don derdag, dezelfde uren. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure,G'.i7.L.Ruischvan Dugteren, Pred. te Nieuw-Vennep. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton Woensdag Nam. 6V2 are, geen dienst. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, G. J. Brutel de la Rivière, Nam. 6 nre, G. J. Brutel de la Rivière. Sandpoort. Voorm. 10 uur, D. André de la Porie, Km. pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm, 10 ure, H. J. Bergsma, Gedachtenis der 25-jarige Evangeliebediening. Donderdag Nam. 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, D. J. C. Heldring. Nam. 6Vs are, D. J. C. Heldring. Zandvoort. Voorm. 10 nre, E. Heldring. Nam. 2 nre, L. Heldring. Eerste Uitvoering van „Haarlem's Zanggenot." De mannenzangvereeniging „Haarlem's Zanggenot", directeur de Heer A. Haze- voet, gaf Donderdagavond in de muziek zaal der Sociëteit „de Kroon" hare eerste uitvoering voor de kunstlievende leden en genoodigden. Het programma bood de de gewenschte afwisseling. Behalve de ensemble werken gaf het eenige voor drachten voor kwartet en een drietal instrumentaal nommers, uitgevoerd door drie aankomende musici, kinderen van den Heer v. M. alhier, welke reeds meer malen, bij vorige concerten, op welwillende en aangename wijze afwisseling brachten in de uitvoeringen van „Zanggenot." Over het algemeen genomen mag de Heer Hazevoet over zijne zangers zeer te vreden zijn. Er werd goed en met toe wijding gezongen. De klank van het koor is mooi. Dit laatste zegt bij den zang zeer veel. Het is de adel van eene zangvereeniging. Daarom zij, bij het grooter worden van „Zanggenot," dit dan ook het ernstig streven van den Directeur, de klank mooi, beschaafd en muzikaal te houden. De qnaliteit moet bij de uitbreiding van zangvereenigingen gaan boven de quantiteit, daar deze uit voering de eerste was na de bekroning van „Zanggenot" op den wedstrijd te Luik, 4 Sept. j. 1. hadden wij het voorrecht, de beide eoncoursnommers op het pro gramma te vinden, n. 1. „Saul's Lierzang" van Gevaert en „Omhoog" van Heinze. De voordracht van beide werken viel zeer te roemen. Recht mannelijk en toch zeer beschaafd werd er gezongen, zonder affectatie, zonder te jagen naar valsche effecten. Op nieuw merkten wij, bij het hooren van den „Lierzang" op, hoe prak tisch Gevaert schrijft voor mannenkoren. Geen wonder, dat de naam van dezen Vlaamschen componist telkens prijkt op de programma's van mannenzangvereeni- gingen. Het „Omhoog" van Heinze werd niet minder goed vertolkt. Aannemende, dat de H. H. zangers met het laatste cou plet gelukkiger zijn geweest, zouden wij gaarne onze stem gevoegd hebben bij de de stemmen ten gunste van „Zanggenot" uitgebracht door de meer strenge kunst rechters te Luik. Tot de koren, welke verder zeer goed gezongen werden, bren gen wij ook No. 7 „Wees man" van Worp. Met bijzondere wijding werd dit nummer ten gehoore gebracht. Dat was een lied uit volle borst. De krachtige, echt Nederlandsche tekst scheen de zan gers nit het hart gegrepen. „Wees man en hondt U recht „Buig nooit en buig voor' niemand „Dan voor de waarheid, „Bruid der eenwen, geest van God." Het kwartet van „Zanggenot", be staande nit te waardeeren krachten, gaf een viertal nummers ten beste en werd nu en dan lnide toegejnicht. Merkwaardig is de vooruitgang in het ensemble van deze heeren. Men kan merken, dat zij duchtig studeeren en zich zeiven hooge eischen stellen. Het „Avondlied" van Yerhnlst was hun glanspunt. Het in strumentaal gedeelte, bestaande nit „No velette" voor piano, viool en violoncel van Niels Gade, „Adelaide" voor cel en piano van Beethoven en „Elegie" voor viool en piano van Ernst gaf mede veel genot en werd niet minder warm toege jnicht. Wij willen niet te streng oordeelen over de jeugdige executanten en hun liever aanmoedigen tot verdere ernstige studie, door te wijzen op sommige in derdaad schoone momenten. Het Moderato en het Largetto uit de „Novelette" wer den zeer goed gespeeld. Ook in „Adelaide" en in de „Elegie" hadden violist en cellist nitmnntende oogenblikken. Mejuf frouw v. M„ die op muzikale en correcte wgze de begeleiding vervulde, toonde bij deze bescheiden taak eene goede pianiste te zijn. Wij wenschen „Haarlems Zanggenot" en in 't bijzonder den Heer Hazevoet geluk met de flink geslaagde uitvoering. B. Er was Maandag bij de Tweede Kamer eene mededeeling ontvangen van het over lijden van den heer O. Baron van Was- senaer van Catwijk, welke den Voorzitter aanleiding gaf tot het brengen van hulde aan de nagedachtenis van den door al zijne medeleden hooggeachten man. De heer Kenchenins breidde deze hulde uit, en wees er op, wat de overledene voor de anti-revolutionaire partij geweest was, huldigende de beginselen van Groen en Kuyper, en ijverende om 't Neder landsche volk onder schuldbesef en aan bidding te voeren tot zijn God. Ofschoon konzervatief van aanleg en geboorte was v. Wassenaer steeds meer tot het inzicht gekomen, dat in deze wereld alles voorbij gaat, maar alleen de Heere Jezus, de Koning der Jodenonze Koning, de Koning der KoniDgen altijd dezelfde blijft, enz. Spreker besprak voorts uitvoerig de Atjeh-kwestie en meende, dat paeiflkatie te verkrijgen ware door erkenning van het sultanaat, en door het geven van zelfbestuur onder onze soevereiniteit. Tegen het amendement van den heer Goeman Borgesins betreffende de koffie-kultuur had de heer Kenchenins administratieve be zwaren. Hij drong voorts krachtig aan op intrekking van het nitzettingsbeslnit der heeren Sol en de Sturler. De heer v. d. Kaay wees er op, dat het votum over de Tjomaskwestie een afgedane zaak was. De Kamer toch had haar vertrouwen uitgesproken, dat het uitzettingsbesluit niét langer gehandhaafd zou worden dan dringend noodig was. Hij achtte echter het standpunt der Ministers niet juist. De Min. van Kol. herhaalde de verzeke ring, dat de Reg. op Atjeh hare tegen woordige politiek zal voortzetten, en deelde mede, dat de Goevernenr-Generaal perti nent verklaard had, niet voor de rust en orde te kunnen instaan, als nu op dit oogenblik het bedoelde nitzettingsbeslnit werd ingetrokken. Het algemeen debat was nn afgeloopen, en aangevangen werd met de beraadslagingen ever Hoofst. II uitgaven in Eed. Indië). Bij art. 5 ver dedigde de Min. tegenover den heer Ken chenins nader de overbrenging van het grootste deel der algemeene sekretarie naar Bnitenzorg. Bij het den volgenden dag voortgezet debat werd, na eenige disknssie, met 37 tegen 27 stemmen ver worpen een door den heer Kenehenins voorgesteld amendement, om te schrappen f 1000 voor de overbrenging der alge meene sekretarie van Batavia naar Bni tenzorg. Bij de afdeeling Justitie ver klaarde de Min. te zullen aandringen op voorstellen tot verbetering van het fal- jietenrecht in Indië, en dat voorstellen aanhangig zijn omtrent voordrachten van rechterlijke ambtenaren. Over het opium-misbruik werd gedebatteerd, en natuurlijk was de heer W. van Dedem aan de spits der bestrijders. De Min. van Kol. hield vol, dat het misbruik alleen door wering van den sluikhandel kon worden tegengegaan. Men wilde al het mogelijke doen, om te zorgen, dat deze booze vijand de Preanger niet bin nensloop. Ofschoon een adres der ingezetenen van Houtrijk en Polanen, voorzien van 46 handteskeningen aan den raad der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwonde ingediend en waarin werd aangedrongen en verzocht tot verwerping van het voor stel der verplaatsing van de Secretarie van Haarlem naar Haarlemmerliede door den raad in de jongste zitting werd ter zijde gelegd, als hebbende deze personen slechts „eigen belang" op 't oog, zoo zal thans een adres aan Z. M. den Koning worden gezonden, met verzoek de ver- eischte goedkeuring aan genoemd raadsbe sluit te onthouden. Genoemd adres zal ongetwijfeld ook door ingezetenen der overige afdeelingen, Haar lemmerliede en Spaarnwonde en Schalkwyk worden onderteekend. Niettegenstaande toch uit een en ander duidelijk blijkt dat de ingezetenen en vooral die van Houtrijk en Polanen zeer tegen de verplaatsing zijn, wordt in eene corres pondentie in de Nieuwe Rott. Conrant van j.l. Dinsdag hulde en dank gebracht aan den wethouder, op wiens initiatief deze verplaatsing is aangenomen, met eene meerderheid van 1 stem. HAARLEM, 25 November 1887. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend aan A. de Vogel tot oprichting van eene slachterij aan de Oranjestraat get. no. 78. De Voddenraper van ParijsHoort den titel en denkt er niet hij aan Eduard Bamberg, als ge kant. Hij schiep de titel rol, hij, en niemand anders. Sedert dien tijd zijn jaren voorbij gegaan en nog is het stnk op het repertoire met Eduard Bamberg. Tot viering van zijn zestig jarige tooneelloopbaan geeft hij Zondag in den Schouwburg een buitengewone jubeleum- voorstelling met„DeVoddenraper". Het zal ongetwijfeld den bejaarden, dooh immer levenslustigen Bamberg een genoegen doen, als het door een goede opkomst blijkt, dat hij nog niet vergeten is, de vroolijke zanger van voor veertig jaar, die zoo menig lichtstraaltje wierp op het levens pad van duizenden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1