N ieuwsberichten. De Christelijke Zangvereeniging „HALLELUJAH" gaf Maandagavond in de Groote Kerk eene uitvoering en wel met een liefdadig doel, komende de baten, voortvloeiende uit den verkoop der tekstboekjes, twee stichtingen binnen deze gemeente ten goede. Het zangkoor (gemengd koor) bestaat tegenwoordig nit ruim zeventig ledenhet vereischt das den noodigen moed om juist de Groote Kerk als plaats der uitvoering te kiezen. Uit den aard der zaak bepaalt het programma zioh tot religieuss muziek. Reeds vroeger werd in dit blad inge nomenheid uitgesproken met de Vereeni- ging, omdat zij wellicht zou kunnen wor den de kern in de gemeente, gevormd tot verbetering van het Kerkgezang. Nog verre is het er af reeds verbetering in dit opzicht te kunnen waarnemen, en voor den meest weiwillenden toehoorder blijft menige kerkmelodie, by de Ned. Herv. gemeente in gebruik, een raadsel. Het schoonheidsgevoel der gemeente wordt er niet door opgewekt en elke verandering in deze kan verbetering genoemd worden. Om evenwel deze verbetering te verkrijgen moet de „kern" een groote uitbreiding ondergaan, m. a. w. de Vereeniging is veel te klein, en door haar zeldzaam op treden is haar nuttig effect te gering. De heer J. Strating dirigeert sedert een paar jaar deze Vereeniging, naar het ons voorkomt op alleszins verdienstelijke wijze. Het is voorwaar geen lichte taak een gemengd koor op den dunr in het rechte spoor te houden, evenmin als het gemakkelijk is steeds de ambitie bij de repitities gaande te honden. Toch mag hem dit bij uitstek gelukken, de resul taten geven er bewijs van. Van de acht1 koornummers zijn er drie met kwartet of dubbel kwartet en waren, even als de koren zelf, flink ingestudeerd. Enkele malen drongen de tenoren wat veel naar den voorgrond, doch dit sohijnt een al gemeen euvel te zijn bij gemengd koor. Over 't algemeen was de samenklank gelukkig, vooral in No. 6, Gezang 54 vers 1 en 2. No. 8, Psalm 72 vers 11 is eene compositie van den directeur. Met genoe gen hebben wij er naar geluisterd, 't Schijnt ons toe een melodieus, met zorg gezet stuk te zijn. In het kwartet komen de i partijen goed tot hun recht. Het toonwerk werd blijkbaar met toewijding gezongen. Het dubbel kwartet bij No. 4, Kerstlied, was in het koor geplaatst. Deze plaatsing was misschien wel wat gewaagd, maar het hierdoor verkregen effect miste zijne uit werking niet. De beschaafde uitspraak, zoowel bij de tenoren als bij de bassen is zeer te roemen. Ds. Snethlage en Dr. Barger hielden bij den aanvang en later eene toespraak in verband met het doel der bijeenkomst. De heer Ezerman leidde de bijeenkomst in met zijn fraai orgelspel, zijn welwil lende medewerking wordt door de Ver eeniging zeer gewaardeerd. De collecte, tijdens de uitvoering ge houden, heeft opgebracht ƒ48.605 en is ter beschikking gesteld van de Commissie der Christelijke school voor on- en min vermogenden alhier. By de &idee\iogBinnenlandsc7iBestuur sprak de heer Crerner den wensch uit naar verlaging van den canon voor be staande erfpachtskontrakten. Uit de dis- kussie bleek, dat er verschil van meening bestond omtrent het karakter van den kanon. De heer Cremer beweerde dat men hem niet moest verwarren met pacht, doch hem moest beschouwen als eene geringe kontributie, waaruit het eigen domsrecht bleek. De heer v. Houten daarentegen was van oordeel, dat in Indië de canon tot op zekere hoogte wel degelijk het karakter van pacht droeg; hij vond daarom geen reden, om in 't algemeen vrijstelling van deze pacht te geven, maar wel om in sommige gevallen tot tijdelijke vermindering of afschrijving over te gaan. De Min. verklaarde zich ook wel bereid hulp te verschaffen, maar vond het niet billijk, in tijdelijke omstandig heden een reden te zien tot definitieve vrijstelling van verplichtingen, die de ondernemers op zich hebben genomen. In de zitting van Woensdag werd een amendement van den Heer W. van Dedem, om het hoofdgeld te verminderen voor die heerendienstplichtigen op Java en Madoera, die niet den vollen dienstplicht vroeger hadden behoeven te vervullen, verworpen met 56 tegen 11 stemmen, nadat de heeren Iieuchenius en van Gen nep andere stelsels aanbevolen hadden, en de Min. van Kol. het amendement onaannemelijk verklaard had. Er volgde nu eene zeer uitvoerige beraad slaging over den memoriepost om exce- denteu van het hoofdgeld te gebruiken ten bate der inlandsche bevolking. Die excedenten zyn een bedrag van 3 miljoen, dat de bevolking tot het einde van 1886 te veel aan hoofdgeld heeft opgebracht. Verscheiden sprekers hadden tegen den vorm overwegend bezwaar. De geheele diskussie wierp een treurig licht over het beheer der Indische financiën. De heer W. van Dedem stelde een amendement voor, om duidelijk te doen uitkomen, dat de post aangewend moet worden voor de heerendienstplichtige inlandsche bevol king. De heer van Houten vond min stens vreemd de omschrijving: „uitgaven in het belang van de inlandsche bevol king"; immers moeBt de geheele begroo ting doch met duidelyk aangewezen bestemming in dit belang worden besteed. De heer v. Delden stelden voor den post uittetrekken op '2 miljoen, zijnde ongeveer het vermoedelijk batig slot der Indiesche rekening van 1885, terwijl hij dan bij de middelen zou voor stellen om dat bedrag uit de Indiesche bijdrage te putten. De Min. noemde dit voorstel niet slecht, al ware het ook zonder precedent, en nam het over. De heeren Keuchenins en v. Houten opperden daartegen nog hunne bezwaren. Het amendement-van Dedem werd ver worpen met 39 tegen 21 stemmen, en het gewijzigde art. 37 aangenomen met 54 tegen 3 stemmen. De Kamer bracht het in deze zitting tot art. 47. Donderdag werd in de Tweede Kamer de beraadslagingen over de Indiesche Begrooting voortgezet. Het debat liep over de verhooging van plantloon voor de inlandsche bevolking by de koffle-kultnnr, naar aanleiding van een amendement van den heer Keuchenius tot verhooging van den begrootingspost voor „inkoop van koffie" met ruim 1 miljoen, alzoo met 1 per pikol van het geraamde bedrag, dat in 1888 zal worden aangekocht; en van een amendement van de heeren Goeman Borgesius, W. van Dedem, de Ruyter Zijlker, Gildemeester en v. d. Goes van Dirxland, om een nieuw artie- kei op de begrooting te brengen, waar bij 1 miljoen als buitengewone uitgaven ten behoeve van de bij de koffie-kultuur ingedeelde huisgezinnen worden bestemd, het aan de Regeering overlatende, op welke wyze dit bedrag te heotsdep. De heer van der Goes verdedigde beide amen dementen in het belang der bevolking, en met het oog op den goeden indruk op de Indiesche ambtenaren. De heer Kielstra bestreed beide amendementen, ombat de nitgaaf zon geschieden zonder evenredig nut. Hij drong aan op voort durende inkrimping der gedwongen kui tuur; het amendement-Borgesius achtte hy onoprecht, en by zag er iu een be dekten aanval tegen de Regeering. Rege ling der dessadiensten achtte hij zeer gewenscht. De Min. van Kol. bestreed krachtig beide amendementen. Hij wees er op, hoe 20 jaar geleden de arbeid bij de koffie-kultuur veel zwaarder, en het aantal ingedeelden veel grooter was dan nu. Hij erkende dat betere belooning der bevolking tot prikkel zou strekken, maar dan moest de verhooging aanzienlijk zijn; eene verhooging van 1 zou zeer weinig effekt hebben. Ook kon de Min. niet toegeven, dat het plantloon onvoldoende was. De heer Goeman Borgesius ver dedigde zijn aanval, allereerst tegen de beschuldiging van onoprechtheid. De be doeling was aan te toonen het onrecht der inlandsche bevolking aangedaan. De heer de Savornin Lohman stelde voor het plantloon te verhoogen met 2. De heer v. Gennep bestreed de amende menten. Nadat de batig-slotpolitiek ver dwenen is, zyn de kwesties der Indiesche middelen niet meer humanitaire, maar ekonomische kwesties. Het am.-Keuchenius komt neêr op vermindering der belasting op de koffie, waarvoor geen grond be staat, daar er geen normale overschotten zijn. Bijstand verleenen aan de bevolking bij slechte oogsten of ziekte, dat mag de Reg., maar niet het plantloon ver hoogen en daardoor de belasting vermin deren. De gewijzigde kuituur zal van zelf tot likwidatie der geheele gedwon gen koffie-kultuur leiden. Met den Min. is Spreker een voorstander van inkrim ping en beperking. Ook de heer v. Houten bestreed de amendementen. Hij advizeerde den voorstellers ze in te trek ken en niet den schijn te doen ontstaan, dat de stervende Kamer, haar geweten voelende kloppen, coute que coute de in landsche bevolking wilde helpen. Deze Kamer, zeide Spreker, mocht ook haar opvolgster niet willen binden in zake de koffie-kultuur. Zij heeft Blechts admini stratieve zaken af te doen, en late de groote stukken over aan de Kamer van Honderd. De Min. van Kol. bestreed nogmaals de amendementen en wees er met nadruk op, hoe de Reg. getoond had, dat het haar ernst was met haar voornemen, om op slechte gronden de kuituur in te krimpen. In de zitting van Vrijdag besloot de Kamer op voorstel des Voorzitters tot een tweede sektie-onderzoek van Hoofdst. VIII Oorlogder Staatsbegrooting. Voortgezet werden de beraadslagingen over Hoofdst. II der Indiesche Begrooting 'uitgaven in Nederl. Indië), en wel over art. 48 (Koffie). Het ditmaal zoo lang durige koffie-praatjen nam een groot deel ook dezer zitting in beslag. De heer Keuchenius verdedigde nader zijn amen dement. Hij stelde er een eer in een vriend van de Javanen te zijn genoemd, en kwam op tegen de bestrijding van de heeren Kielstra, v. Gennep, v. Houten en den Min. van Kol. Tegenover de bewering, dat eene verhooging van 1 voor plant loon te gering en niets beteekenen zou zijn, herinnerde Spreker, hoe eenmaal de heer Verniers v. d. Loeff met al de kracht zijner welsprekendheid het belaög van V» cent voor de suiker-kontraktanten bepleit had. De heer de Savornin Lohman die het plantloon met 2 wilde verhoogen, verdedigde nu ook zyn amen dement. De heer W. van Dedem verdedigde nader het amen.-Borgesius c. s. De heer Earncombe Sanders wees op het verkeerde van het brengen van groote sommen op de begrooting bij wijze van amendement. --De heer v. Gennep be riep zich op eene schets van Dr. Heering, den bekenden novellist, om de koffiepluk voor te stellen als een der prettigste en gezelligste bezigheden voor den Javaan, waarbij menig huwlijk wordt aangeknoopt. De heer Haffmans bestreed de amen dementen. Hy wees er op, hoe er in de Kamer met miljoenen wordt omgespron gen, als of we Croesussen waren, en als of we nog over Indiesche saldo's te be schikken hadden. Aan beide zijden van de Kamer openbaart zich een rage om miljoenen naar Indië te zenden. De een overbiedt den ander. «Tenminste» zeide Spreker, »als 't amendement-Kuyper O, ik vergis meals het amendement- Keuchenius of-Lohman wordt aangeno men.» Deze snaaksche zet bracht de Kamer aan 't lachen. Spreker eindigde met te beweren, dat voor de amendemen ten alleen dit pleitte; vroeger waren we rijk als Croesus en handelden als of we zoo arm waren als Job. Nu zyn we arm, en handelen als waren we schat rijk. Spreker verkoos daaraan niet meê te doen. De Min. van Kol. verklaarde de amendementen onaannemelyk. Het am.-Lohman werd verworpen met 57 tegen 19, het am.-Keuchenius met 44 tegen 17 stemmen. Daarna werd art. 48 onveranderd goedgekeurd. Het arnen- dement-Borges:us om 1 miljoen vooreen jaar beschikbaar te stellen ten behoeve van de koffieplantende bevolking nog eens verdedigd door den eersten voorsteller, en bestreden door den Min. van Kol., werd verworpen met 41 tegen 18 stem men. - Bij art. 58 inlandsc/i onderwijs) werd door de heeren v. d. Biesen, Keu chenius en Donner bevordering van het inlandsch onderwijs door partikuliere zendingsscholen krachtig aanbevolen. De beer Grévy zal, naar men ver neemt, het afgetreden ministerie Ronvier handhaven en nu verwacht men een pre- sideale boodschap aan de Kamer, die waar schijnlijk zijn besluit van aftreden zal bevatten. Tengevolge van een en ander moet op de Parijsche boulevards nogal opgewondenheid heerschen. Een der afge vaardigden zal de ontbinding der kamers voorstellen. Naar wij vernemen, is op de stille Veerkade te 's-Hage een huis aangekocht, dat tot kookschool zal worden ingericht. Mevr. Alting Mees zal in Januari die school inwijden door het houden van eene reeks voordrachten. Aangaande de voorbereidende werk zaamheden ten dienste der torpedo-dienst in Zij kanaal F, kan worden vermeld, dat dezer dagen de stoomketels en machineriën geleverd door de firma Stork te Hengelo ter plaatse zijn aangekomen en door het volk der marinewerf te Amsterdam zijn gelost. De vele soorten van ploegen, waar van den een al beter voldoet dan de an der, hebben de afdeeling Haarlemmermeer der Holl. Mij. van Landbouw aanleiding gegeven een wedstrijd in 't ploegen te houden en wel voornamelijk in het diep- ploegen. In de afgeloopen week werd op 't land van den heer Zijlmans deze wedstrijd ge houden. De eerste prijs ƒ30 werd toegekend aan J. van Keulen, wiens ploeg den grond tot eene hoogte van 67 cM. opwierp, zonder dat de opgeworpen grond weder in de voor terugviel. Behalve genoemden prijs werd den eigenaar dezer ploeg eene eervolle ver melding geschonken, terwijl wij niet twij felen of zijn fabrikaat zal meer en meer in gebruik komen. HAARLEM29 November 1887. Bij den nationalen zangwedstrijd, Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden, werd de vierde prijs toegekend aan de Liedertafel «Crescendo» alhier. Maandag is door de politie alhier aangehouden en gevankelijk naar Amster dam overgebracht Jan Knoot, oud 25 jaren, boekdrukker, geboren te Monniken dam, die zich te Amsterdam aan oplich ting en valschbeid in geschriften had schuldig gemaakt. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26TTov. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Winkelhuis en Erve, Botermarkt; met Pak huis, GasthuisetraatNo. 1, G. F. Evelein G475. 2. "Wei- of Hooilaud, Gem. Haarlcmmerliede eu Spaarnwoude genaamd de -lloogehoom.- 3 Wei- of Hooiland, achter het voorgarnie. De percecleu 2 en 3 te zamen ƒ3500 L. G. Prins qq - 4. Huis eu Erve met Tuin, Drappeniersstraat No. 7, ƒ1380 opgch. 5. Duhbel Huis en Erve, Donkere Spaarne No. 43, /5905 opgeh. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een blauw kinderwantje. Een zak mesje. Een hondenhalsband. Een paternoster. Een Dont boezelaar. Een zilveren oorknop. Eene gouden bloedkoralen oorbel. Eene zwartsanel- la parapluie. Eene ledige portemon- naie. Eene R. C. kerkboekje. Een notitieboekje, waarin een Staatsloterij- briefje no. 14320. Een rol teeken platen. Een eind donkerbruin band. Een passer. Eene manspet. Twee muilkorven. Twee sleutels aan een touwtje. Een sleutel. Terug te bekomen by F. Bots, Spaarne no. 38, eene portemonnaie, waarin 1.60. Bij W. Homburg, Lange Vlaming straat no. 24. een bloedkoralen armband met gouden Bluiting. Bij C. Groes, Gierstraat no. 76 rood, een gouden ring met bruinen steen, waarop gegraveerd 19 Augustus 1863 M. C. K. In een der tramwagens achtergelaten Een zakmesje. Nog altijd voorhanden Een defect gouden dames-remontoir horloge. Eene cameën broche in goud gevat. Een stalen knipbeursje met 15.07. Marktbericht van 28 November. Witte tarwe. L. pr. ƒ6.60 H. pr. ƒ7.00. liogge. 4.85, Haver. L. pr. 2.65 H. pr. 3.15. Garst. L. pr. 4.00 H. pr. 4.75. Duivenboonen. L. pr. 6.10 H. pr. 6.40. Paardenboonen. L. pr. 5.30 II. pr. 5.35. Groene Erwten. L. pr. 6.00. H.pr. ƒ6.10. Aardappelen. Aangev. 1290 verb. 710 HL. L. pr. 1.50, H. pr. 2.75 p. Heet. Appelen. Aangev. 340, verk. 210 HL. L. pr./2.00, H. pr. 5.50 p. Heet. Peren. Aangev. 120verk. 90 HL. L. pr. 2.00, H. pr. 5.00 p. Heet. Boter. Aangev. 272, verk. 272 KG. L. pr. 1.25 H.pr. 1.50 p. KG. Biggen. Aangev. 210 verk. 192 ƒ5.50 H.pr.17.00p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Deo. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezebman. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga(Band JIINo.\).J.S. Bach. 2. Trio in Es4. Hesse. 3Sonate No6Mendelssohn a. Koraal Variatien. b. Fuga. c. Finale Andante. 4Marclie rcligieuseGigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2