HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Negende Jaargang. van ZATERDAG 17 December 1887. op ZONDAG 18 Dec. 1887. No. 101. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk Pry's per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden, geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 nre, Snethlage. 25e Zondag. 's Avonds 6 ure, Escher. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Burger. Woensdag 'sav. 7 ure, lloog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bourlier, paet. a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'aAv. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 1% ure. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Donderdag 's avonds 7 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. 's Avonds 6 nreCr aan dijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 ureWeiss. Psalm 46. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Maansdag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 4 31 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal der Jongelings-Yereeniging. Geen Bijbellezing. Ds. Escher heeft in dank ontvangen van N.N. f 1.voor de school voor on- en minvarmogenden Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 21/2 uw, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, E. E. Daulanton, Woensdagavond geen dienst. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G.J. Brutel de la Eivière, Nam. 6 ure, G. J. Brutel de la Riviere. Sandpoort. Voorm. 10 ure, M. J. Mees, Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. 10 ure, D. J. Heldring. 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. Mijnheer de Redacteur. Kunt IT mij ook inlichten, of er ter dezer stede nog een liberale kiesvereeniging wordt opgericht; zoo ja,'waar of die dan toch blijft? Een kiezer. Iu antwoord op bovenstaand deelen wij mede, dat ernstige voorbereidende maatregelen worden genomen, om in deze iets tot stand te brengen. Binnen kort zullen wij waarschijnlijk in staat gesteld zijn, hieromtrent een en ander te berichten. De redactie. Hillegom. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 6 ure, M. Buchli Eest. Haarlem 16 Dec. 1887. Mijnheer de Redacteur, Over vijf dagen, Woensdag 21 Decem ber is de termijn verstreken, waarop zij die kiezers willen worden en dat alleen kunnen wordeD, wanneer zij zich daar voor aanmelden, dat ten Stadhuize moeten hebben gedaan. Dag- en weekbladen hebben reeds gewaarschuwd, maar toch zullen er zeker nog velen zijn, die het vergeten, tegen de moeite opzien, of niet recht weten, hoe zij zich moeten aangeven. Voor hen diene dit schrijven. Vooral voor hen, die als huurders van kamers in een huis van (hier te Haarlem) 110 gulden geschatte huurwaarde wonen. Want zij, die wegens het betalen van 10 galden grondbelasting het kiesrecht ver krijgen en daarvoor in bijzondere gevallen een formulier ten Stad huize moeten afhalen, zullen allicht uit eigen beweging daartoe overgaan. Maar voor de kamerbewoners is de zaak iets ingewikkelder. Zij kunnen het kies recht verkrijgen, wanneer het door hen gehuurde gedeelte van eene woning, als hierboven omschreven, ongemeubeld op eene huurwaarde van 55 gulden geschat wordt. Wie nu denkt, dat zijne kamers op die huurwaarde geschat zullen wor den, melde zich ten Stadhuize aan. Bij voorbeeld: Iemand die gemeubelde ka mers bewoont, waarvoor hij acht of tien gulden per maand betaalt, zal naar alle waarschijnlijkheid gerekend wor den in de termen te vallen van kiezer te zijn. Misschien valt de schatting anders uit; misschien worden zijne kamers (onge meubeld) op 55 gulden per jaar geschat, al betaalt hij daarvoor (gemeubeld) minder dan acht gulden per maand. Dat is na tuurlijk onzeker, zoolang zij niet geschat zijn. Maar dat hindert niet; de bewoner beginne met zich aan te melden vóór 21 December, anders is het te laat. Hij zal daarna wel hooren of hij al dan niet op de kiezerslijsten gebracht is. Alzoo: wie er prijs op Btelt kiezer te worden en op grond van het bovenver melde ook maar eenigzins daarvoor in di termen meent te vallen, hale ter secretarie van het Stadhuis alhier een formulier, vuile het in en breDge het uiterlijk Woensdag 21 December op het Stadhuis terug; het behoeft hem niets te kosten, want de eerste schatting is voor rekening der gemeente. U dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen, Hoogachtend, Xfw Dv. A. C. WALLEK. De Nutslezing. In de tweede buitengewone vergadering met dames vau het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van't Algemeen trad als spreker op de heer Dr. Dyserinck van Botterdam. Het eerste gedeelte van de lezing had tot onderwerp: Spotternij. Spreker stelde op den voorgrond twee uitspraken omtrent den spot, een van Van der Palm en een van Busken Huet. Waar de eerste den spot veroordeelt, prijst de tweede dien aan, doch het verschil is slechts schijn baar; Van der Palm trekt te velde tegen onheiligen spot, die natuurlijk door ieder wordt gewraakt, als jngrijpende in al wat waar, schoon en goed is, terwijl Busken Huet bedoelt het op geestige wijze laken van gebreken en ondeugden op velerlei gebied. Deze laatste soort heeft echter zijne grenzen en oy overschrijding ervan kan die gevaarlijk worden. Spreker gaf vervolgens enkele voor beelden, zooals een paar doodberichten uit couranten, waar de stellers zich in alle opzichten aan de schromelijkste overdrij ving schuldig maken en hierdoor aanlei ding tot spotternij geven. Spreker gaf in zijne omschrijvingen en ontleding alle blijken, dat de gepaste scherts niet alleen wei geplaatst, maar ook geestig kan zijn. Ook enkele deelen uit kanselredenen kwa men ter sprake en aangetoond werd, hoe ook deze soms zulke vermakelijke bom bast kunnen bevatten, dat men wezenlijk de wereld eene weldaad bewijst, als men door gepaste spotternij hierin het juiste spoor weet aan te toonen. De dichters, die in hunne hoogdravendheid soms din gen zeggen, die bij nader bezien u in lachen doen uitbarsten, te bespottenwie zal het laken. Onder de Nederlandsche prozaschrijvers, die het juiste midden wisten te houden in de kunst van verkeerde toestanden te be spotten, noemde Spreker Justus van Effen, van wiens gevatheid in deze, nog eene anecdote werd medegedeeld. Wie denkt, wanneer dit terrein betre den wordt, niet aan Desiderius Erasmus, wiens „Lof der zotheid" eigenlijk eene aaneenschakeling is van fijne hekelingen der toestanden op velerlei gebied en wie plaatst nevens dien grooten Kotterdammer niet den Vorst onzer dichters, Joost van Vondel, in wiens hekeldichten de gepaste spotternij uitkomt. Spreker citeerde een gedeelte van het decretum horrible om aan te toonen, dat Vondel, een meester in het hekelen, zich niet te buiten ging in den onheiligen spot, maar op de gepaste spot een hoogst ernstig slot liet volgen, dat bewees hoe ook Vondel begreep waar de grens was. In het laatst der vorige eeuw, toen de dichtkunst ontaard was in een ergerlijk streven naar zuiverheid in rijm, in het tijd perk toen rijm en gedicht als woorden van gelijke beteekenis beschouwd wer den, waren er mannen, die hun spotlust in deze botvierden. Spreker noemde als zoodanig den dichter Hofkamp, terwijl als een voorbeeld van denzelfden aard een proza-poëzie-stuk van Prof. de Hoop Scheffer op eenvoudig schoone wijze werd voorgedragen- Spreker kwam ten slotte tot de con clusie, dat de spotternij in onheiligen zin als afkeerwekkend niet genoeg kon be streden worden; daarentegen de spot in goe den zin behoort aangemoedigd te worden. Na de pauze volgde een luimige voor dracht, waartoe Spreker gekozen had de locomotiefnamen bij de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij. Eerst kregen wij een kort overzicht omtrent de soort verdeeling der treintrek- kers en vernamen, dat er gedurende de laat ste twintig jaren dooreen genomen twintig, tegen de vorige jaren een per jaar waren gemaakt. Als wij de namen der trekkers nagaan, maar wie denkt aan zulke dingen dan bemertt men dat letteren en kunst, kerk en staat hebben moeten dienen om er namen uit te ontleenen voor de stoomgevaarten. Sommige dezer zijn hoogst belachelijk. Denk eens de namen nachtegaal en leeuwerik, musch, tor, pa- pegaii, duif, eend, otter, uil en zoovoort voor zoo'n ijzeren vuur- en waterver- slindende machine. Dan was Salamander beter, maar met deze naam betreedt men het terrein der fabelleer en doen 0. a. da naman Aepno, Dlu.i»j O— dienst. Uit de omstandigheid dat locomotief No. 98 Walhalla en No. 99 Xantippe heet, weefde Spreker een alleraardigste vergelijking. Hecla en Etna vonden genade, maar spreker gaf voor de toekomst nog eenige namen te beste als Onderwijs, Wetenschap, Justitie. Spreker verdedig de deze doopnamen als veel beter in de tegenwoordige omstandigheden passende, dan b. v. b. Poot, Jan Steen en Ostade en wij vragen met Spreker wat er zou terecht komen van de werken van deze mannen als zij in dezen tijd van haast en van stoom opgezet en afgewerkt moesten worden. Het vloekenop het gebied der taal besloot den avond. Dit stukje is een sterk pleidooi voor het gebruik der woorden van onze rijke moedertaal. Het vloeken in de taal verraadt armoede aan gedachten en strekt dus tot verarming der taal. Een paar met zorg gekozen voor beelden bewezen ten volle, dat in dit opzicht nog sterk gezondigd wordt, voor namelijk door de heeren der schepping. Tweede Bach-Concert. Het tweede concert van de Hanrlemsche Bncli- vereeniging, hetwelk Woensdagavond in de mu ziekzaal der sociëteit „Vereeuiging" gegeven werd, was in hooge mate merkwaardig door de mede werking van den violist Prof. A. Brodsky van Leipzig. Het optreden van dezen kunstenaar is voor Haarlem eene muzikale gebeurtenis, welke lang in herinnering zal blijven hij de ware muziek liefhebbers. Zijn spel wekte bij allen zelfs bij de traagste en onverschilligste hoorders, belangstel ling. Zelden hoorden wij zoo spelen. Be heer Brodsky vertegenwoordigt geen bepaald genre, maar is een alzijdig ontwikkeld kunstenaar in den breedsten zin van bet woord. Hij schittert zoowel door bewonderenswaardige techniek, door virtuosi teit, als door die boedanigheden, welke den kun stenaar maken tot een priester, voor wien wij gaarne ons hart openen, wanneer hij en de taal der tonen tot ons spreekt van droefheid en vrengde, van lijden en verblijden. Zijn programma bestond uit- Andante" en Finale" uit hel vioolconcert van Mendelssohn. -Chaconne" van Bacb, -Adagio" uit het 9de concert van Sophr en «Spanischer Tanz" van Sarasata. 't Zou ous moeielijk vallen te zeggen, welk werk het beste voldeed, het mees te indruk maakte. Bij den aanvang van het aan doenlijke -Andante" werden allen terstond getroffen door den schoonen toon van het instrument. In de -Finale" trokken de staccato-passagen de aan dacht. In de moeielijke -Chaconne" (verouderde

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1