Nieuwsberichten. Marktbericht. 3taliaansche dans in langzame 3/4 of 4/4 maat) van Bach, verbaasde ons de rythmische duidelijkheid en de schoone phraseeriug, terwijl in den dans van den «Spaanscheu Paganini", Sarasate, bet duidelijke fiagioletta te bewonderen viel. Het "Ada gio" van Spobr, naar onze meening het glanspunt van den avond, werd verrukkelijk schoon gespeeld. Welk een weeke, donzige toon; welk een uiterst lijne nuanceering; welk eeu innige, diep gevoelde voordracht. Was bet wonder, dat velen als met ingehouden adem den speler volgden en bij het einde den grooten meester met luide bravo's werd beloond? Voorzeker de Heer Brodsky behoort tot de beste vioolspelers van onzen tijdzijn naam kan in eencn adem genoemd worden met Joachim en Wilhelmj. Be Heer Brodsky werd bij zijn merkwaardig spel geaccompagneerd door den Heer Schlcgel. Voor de zooveelste maal hebben wij wederom den Heer Schlegel in zijne verrichtingen bewonderd. Ontegen zeggelijk komt hem een groot deel toe van het succes van dit Bachconcert. Wij willen over zijn spel dezen keer niet uitweiden, maar alleen ver klaren, dat naar onze overtuiging, de Heer Brodsky riet had kunnen spelen, zooals hij dat deed, indien de Heer Scblegel niet zóó had geaccompagneerd Hij drukt door zijn spel op de voordracht van elk toonwerk den stempel der waarachtige kunst. Het was voor Mej. Reinders, die als tweede soliste optrad, eeue zware taak, succes te behalen, nu zij geplaatst werd naast den Heer Brodsky. Toch gelukte haar dit in ruime mate. Hare volle, milde altstem gaf veel te genieten. In hare voor dracht was zij sober en eenvoudig. Wij vonden de keuze van haar aria "Penelope" uit «Odysseus" van Max Bruch evenwel minder gelukkig. Als deel uit een groot toonwerk kan men moeielijk vrede hebben met eene afzonderlijke voordracht ervan; 't wordt te enkel als omlijsting en achtergrond ontbreken. Beter voldeed ze in hareliederen -Gesange des Harfners", van Schnbert, «Litbauisches Lied", van Chopin en «Liebestren", van Brahms. De neiging tot het sombere en weemoedige, welke deze zangeres hij de keuze van haar programma schijnt te leiden, kwam haar bij het zingen van de liederen zeer ten nutte. Mej. Emma Koch uit Berlijn, de derde soliste van Woensdagavond, is eene duchtige pianiste. Zij durft haar instrument aan. Haar linkerhand is terdege ontwikkeld, zij speelt met enorme kracht. Toch kan de voordracht van Beethoven's Sonate ons niet bevallen. Het mangelde aan rechte klank verhoudingen, nu en dan voerde al te groote krachtsontwikkeling tot mindere lijnheid. In bet «Wohin" en in de «Rapsodie" van Liszt speelde zij daarentegen voortreffelijk. B. De Tweede Kamer, in hare Zitting yan Maandag, heeft, alvorens het debat over Hoofdst. V van de Staatsbegrooting voort te zetten, op voorstel van den heer Lieftinck, besloten de adressen van de j Kamer van Koophandel te Grouw en van den Gemeenteraad van Idaarderadeel, in houdende klachten over de exploitatie van de sDoorwealiin LeeuwardenZwolle, te verzenden aan den Min. van Waterstaat enz., om inlichtingen. Bij de afdeeling Mediesche politie van Hoofdst. V drong de heer Zaaijer er op aan de toekomstige fabrieks-inspekteurs niet uit ingenienrs, maar uit medici te doen bestaan De Min. van Binnenl. Zaken erkende, dat de ar beid van bedoelde inspekteurs op het ge bied der mediesche politie thuis behoort, maar oordeelde, dat nu over deze zaak niet kon worden beraadslaagd. Naar aanleiding van opmerkingen betreffende de subsidiën aan kleine gemeenten voor geneeskundigen en vroedvrouwen, door de heeren van Pallandt en van Baar gemaakt, wees de Minister op de gunstige werking der subsidiën. Den heer A. Mackay, die voor partikuliere inrichtingen tot ver pleging van krankzinnigen, het verleenen van dispensatie van art. 7 der krankzin nigen-wet wenschelijk genoemd had, ant woordde de Min dat hem geen bepaalde klachten omtrent de werking van het voorschrift in dat art. 7 waren ter oore gekomen. Een amendement van den heer Beelaerts van Blokland, om door 't schrap pen van een verhooging van 500 op art. 60 te verhinderen, dat de adjunct-inspek- teur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland vervangen zou worden door een inspekteur, werd, hoewel de Miü. het bestreed, aangenomen met 45 tegen 12 stemmen. Naar aanleiding van de op merkingen van den heer Zaaijer verklaarde de Min., dat, zoodra eene keuze zal zijn gedaan betreffende het beste stelsel van ontsmettings-ovens, er voor de gemeenten waarschijnlijk gelegenheid zal worden ge geven, om znlke ovens te huren. De heer Seret achtte verhooging van bijdragen voor de inwonende leerlingen der Rijks- veeartsenijschool wenschelijkde heer Zaaijer wees op de toenemende varkens ziekte in Friesland de heer Fabius vond het bedrag van 10,000 voor opzichters, niettegenstaande de longziekte geweken was, en de Min. gaf hun allen een meer of min bevredigend antwoord. Bij het algemeen debat over de 5de afdeeling, kwamen de heeren van Baar en van Houten op tegen het benoemen van nienwe pro fessoren in de letteren te Leiden en te Utrecht. Op art. 84 stelde de heer van Houten met de heeren van Asch van Wyck en Schaepman voor, om ƒ4000 voor een der den hoogleeraar in de klassieke ietteren te Leiden te schrappen. De heer v. d. Kaay en de Min. bestreden krachtig dit amendement, dat desniettemin werd aan genomen met 36 tegen 21 stemmen. Toen Dinsdag het debat werd voortgezet, verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken, dat de Reg. nu maar over zou nemen het amendement van den heer v. Honten c. 8. am ook ƒ4000 te schrappen voor een nieuwen hoogleeraar in de letteren te Utrecht. Daarna volgde eene zeer langdradige diskussie over de stichting van een nieuw Universiteits-gebouw te Utrecht. Deze zaak traineert, tengevolge van verschil van ge voelen tusschen den Min. van Binnenl. Zaken en het Utrechtsche Gemeentebe stuur. De heeren Greeve en A. Mackay gaven aan de lieg. de schuld, en schreven de oorzaken der vertraging toe aan de eischen van den Rijksbouwmeester. Ook de heer van Asch v. Wijck bepleitte het goed recht der Gemeente Utrecht. Vooral, meende men mengde de Reg. zich ten on rechte in den stijl van het te stichten gebouw. De Min. verdedigde zijn handel wijze. Over het Middelbaar Onderwijs werd niet gedebatteerd. Z er uitvoerig werd gedebatteerd over de subsidieen voor door partikulieren in het leven te roepen landbouw-vakscholen. De heeren v. Baar en v. d. Biesen bestreden die, om dat praktiesch onderwijs bovenal noodig was. Daarentegen beweerden de hee ren Lieftinck, Visser v. Hazerswoude, Zaayer eu Buma, dat juist zuivelscholen bij uitnemendheid praktisch waren. Het amendement van de Kommissie van Rapporteurs, om den post van 20.000 te beperken tot 6500 voor eene zuivel- schooi te Bolsward en eene boschbouw- school te Frederiksoord, werd krachtig bestreden, ook door den Min. van Bin nenl. Zaken, en het amendement werd ingetrokkken, zooals het lid der Kommissie, de heer van Houten verklaarde, omdat j er oogenblikken zijn, dat men met op offering van een beginsel groote dingen 1 groot moet doen.Het Lager Onderwijs was toen aan de orde. Bij het algemeen debat wees de heer Farncombe Banders op het noodzakelijke eener herziening van Lager en Minaelbaar Onderwijs in onderling verband. De herziening, betoog de Spreker, moest gepaard gaan met eene regeling op sociaal gebied vau den arbeid der kinderen. Het schoolsysteem moet passen in net sociaalsysteem, en dan moet in de wet worden vastgesteld, tot op welken leeftijd de kinderen, voor wie men onderwijs begeert, op de sohoolknnnen blij ven. De heer Zaayer kwam krachtig op tegen het door Ged. Staten van Friesland af gekeurd, maar door den Min. van Binnenl. Zaken gesanctioneerd beslnit van den Gemeenteraad van Wijmbritseradeel, waar bij de leeftijd der scttoolgaande kinderen beperkt is tot 12 jaar. Hy noemde dit stydig met het algemeen belang en be toogde, dat die bepaling omtrent minima en maxima van teeltijd ui t aan plaatselijke besturen mocht overgelaten worden. Woensdag hoorde de Kamer eerst de mededeeling aan, dat ingekomen waren wetsontwerpen tot verlenging van de druilluiskonventie, eu tot wijziging om trent vrijstellingen van grondbelasting. - Daarna werden aangenomen de wyziging der Indiesche begrooting over 1886, en de begrooting voor Suriname over 1886, na een niet onbelangrijk debat tusschen den heer Keuchenius en den Min. van Kol., waarin zich ook de heer v. Gennep mengde over het recht van de Koloniale Staten, om bij verordening het uitvoerrecht op suiker enz. vast te stellen zonder dat daar op de goedkenring der Wetgevende Macht was gevraagd. De overeenkomst om trent de kloostergoederen van St. Agatha werd goedgekeurd met 71 tegen 1 stem, die van den heer Kenchenius, die de Kamer niet bevoegd achtte, deze zoo ge wichtige beslissing te nemen, en op het bezwaar wees van het aangaan eener da ding met personen, die, zooais de Kruis- heeren, kollektief geen rechtspersoonlijk heid bezitten. Daarna werd het debat over Hoofdst. V, afd. Lager Onderwijs voortgezet. De heer Huber poogde een aannemelijk plooitjen te geven aan de ver ordening van den Gemeenteraad van Wijm britseradeel, die door de heeren v. Dig gelen en Buma bestreden, en door den heer van Baar verdedigd werd. De Min. van Binnenl. Zaken betoogde, dat de genoemde verordening niet in strijd was met de wet, en dat het algemeen belang door de verordening niet werd geschaad. Uit de verklaring des Ministers bleek echter, dat de Reg. zich door deze verordening niet gebonden acht ten aan zien van andere gevallen. De verdere posten, het onderwijs betreffende, gaven geen aanleiding tot debat. Over de afdeeling Kunsten en Wetenschappen werd geen algemeen debat gevoerd. By art. 149 historiesche monumenten0 kwam de heer A. Schimmelpennink op tegen den post van ƒ2000 voor de restauratie van het slot te Teylingen, en de heer Lief- tink stelde voor die 2000 te schrappen, en daarentegen dezelfde som te besteden aan de restauratie van het stadhuis te Franeker. De Minister nam dit amen dement over. Een uitvoerige diskussie volgde nn over het amendement van de Komm. van Rapp. om ƒ5500 voor de restauratie van de torens te Delft en te Groningen te schrappen. De heer Fa- bins zinspeelde op de omstandigheid, dat de gemeenteraad van Delft een wenk van hoogerhand zon hebben gekregen, om deze subsidie aan te vragen. De Min. van Binnenl. Zaken noemde dit een insinuatie, maar de heer Fabius wilde dat niet in zien. Het amendement werd aange nomen met 36 tegen 28 stemmen. Hoewel bestreden door den heer A. Mackay, werd de subsidie voor de kunstnijverheid te 's Gravenhage goedgekeurd met 33 tegen 27 stemmen. Hoofdst. V werd ver volgens aangenomen. HAARLEM16 December 1887. De kunstbeschouwing op het Mu seum van Kunstnijverheid, bestaande uit de geklenrde platen betrekking hebbende op decoratieve schilderkunst zal Zondag 18 December aanstaande nog gehouden wordenToegang vrij. Het drama in acht tafereelen „Kleine Jacques" uit het Fransch bewerkt naar een roman van Claretie, werd Woensdag avond in den Schouwburg gegeven door de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg maatschappij onder directie van den heer Alex. Faassen. Een goed volksstuk mag het stuk ge noemd worden. Een arbeidersgezin, ge lukkig door 't bezit van een kind, den kleine Jacques, wordt door een misstap der moeder gescheiden. De man zwerft dan met het kind, zonder werk, zonder vooruitzicht, tot een toeval hem in con nectie brengt met de vrouw van een hooggeplaatst persoon. De laatste heeft een misdaad op 't geweten en om deze te be mantelen pleegt hij een nieuwe. De werk man wordt van de misdaad beschuldigd en gevangen genomen, doch hij houdt zijne onschnld staande. De kleine Jacques, intusschen weer by de moeder gekomen, vormt telkens de ver bindende keten tnsschen de echtgenooten. De aanzienlijke misdadiger haalt den man over om voor een groote som gelds de bekentenis van den schnld te doende liefde tot het kind doet hem er toe be sluiten. De moeder van den kleine heeft inmiddels een tehuis gevonden bij een goedhartige buurvrouw. Deze laatste heeft een neef. Een straatslijper noemt het programma hem. Maar deze jonkman hondtjmeer van goeden sier maken, dan van werken en daaraan is het te danken, dat hij allerhande baantjes aan de hand ge had heeft. Gedreven door de zucht om een ge makkelijk leventje te leiden, merkt hij iets van de tweede misdaad van boven genoemde, die gepleegd staat te worden en zoo wordt hy er getnige van. Van zijne bekendheid met het gebeurde trekt hij party. De groote mijnheer koopt zijn stilzwijgen. Doch nn komt hij door zijne tante in aan raking met de arbeidersvrouw en haar kind. Het lot van den kleinen Jacques doet zijn beter ik ontwaken; hij brengt de misdaad aan het licht, juist op het oogenblilc dat de beschuldigde gereed staat om ter dood gebracht te wordende on schuld wordt beloond, het kwade gestraft alles komt in orde. Het stuk wordt verdienstelijk gepeeld, vooral wat de hoofdrollen, en niet het minst wat de rol van „kleine Jacques" betreft. Het verwondert dan ook niemand dat het te Rotterdam 24 malen voor stampvolle zalen is opgevoerd. In de klei nere rollen zon eenige meerdere rolvast heid gewenscht zijn. De mail brengt het bericht, dat mevrouw de wed. Koorders, geb. Boeke, den 7en Nov. te Salatiga is overleden Zij was hier te lande wel bekend door hare letterkundige voortbrengselen. Zij is gohuwd geweest met den nog niet ver geten dr. D. Koorders, en leefde na diens overlijden nog eerst eenige jaren te Haar lem. Zij werd vijftig jaren oud. Sedert eenige jaren bestaat te Haar lem eene Vereeniging, ten doel hebbende de zedelijke en stoffelijke welvaart der armen te behartigen. Aan de vrouwen, wier gezinnen tot de Vereeniging behooren. wordt tegen bohoorlijke betaling naaiwerk verschaft en de afgewerkte goederen wor den eenmaal per jaar verloot, doch komen in den regel weer aan arme lieden ten goede. Aanstaanden Maandag znllen de goederen voor de loterij te zien zijn in het lokaal „Weten en Werken," Gedempte Ondegraeht by het Spaarne en dames bestuurderessen noodigen de houders van loten en verdere belangstellenden nit, deze goederen te komen bezichtigen. Allen, die gaarne een goed doel willen helpen bevorderen, kunnen wij aanraden aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De toegang is vrij en het lokaal is geo pend van 1 tot 4 ure. Gisteren is door de politie alhier aangehouden J. H. Z., oud 23 jaren, timmerman, die reeds twee malen wegens diefstal veroordeeld is geweestthans had hij by drie ingezetenen handwagens ge huurd die hij dadelijk heeft verkocht. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende), zal Zondag 18 December in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de Heer W. Mulder van Amsterdam. Bij de Godsdienstoef. en Doopsbediening op Dinsdag 20 Deo., des avonds ten 7 ure, zal optreden Ds. G. van Goor, Pre dikant te Bunschoten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Dec. D. Hausman enM. Obee.— J. Kuijper en J. de Wijn.15 Dcc. J. P. Boogaard en P. Sunnotcl.G. M. Toebes en FHuls GETROUWD. 14 Dec. A. J. T. Pannekeet en E.de Vries. 3 D. Klaassc en P. Hooreman.— 15 Dec. G. DuijnsenM.E. Winterkamp. G. Lot man en C. Leonhardi M. SchoijerenR. Binger.P. van Bredcrode en M. E. Metsch. GEBOORTEN. 8 Dec. A. M. Merkens geb. Wellensiekz. 9 Dec. A. M. de Korte geb. Verschoor d. B. Schut geb. Schut z.A. Ellens geb. Piek z.J. v. Dijk geb. Gutter d J. Andrea geb. Steenken z.II. M. v. Kimme- naede geb. vdWeiden d10 DecCH Ligtvoet geb. Dorsman z.—M. J.Creemers geb. Breuring z.A. Menage geb. Blokd. C. M. Geels geb. Bolmersz.C. Arons geb. v. d. Zwetz. E. Pranggeb.de Jager a.II. de Vos geb. Honingd. (levenl)." 11 Dec. H. Bloeminkgeb. v. Hartez.J. W. vanNielgeb. Miesijerusz.C. S. v. d. Zeeuw geb. Bijsier d.— 11. H. v. Dalsura geb. Visscber d.A. M. Brinkman geb. Jung d.S. W. G Freriksgeb. v. Eijme- ren d. 12 Dee. C. G. Luttik geb. Kuneman d.— M. C. Jansengeb. v.d. Voortz.A. Rieu geb. v.d. Raadt d.13 Dec. M. E. v. Leeuwen gebHeijungs d.C. M. Wesselius geb. de Raadd. H. A. M. Hijmensen geb. v.d. Zee dSHes geb. Polak z14 Dec. G. Roest geb. Evers z H. E. van Beek geb. Lokkers d.J. v. Raaphorst geb. v.d. Hulst z.J Coblens geb Kenter z. J. MPeters gebvStaveren zJHM Vermeijs geb. Timmerz.T. A. Veldkamp geb. Borgsteind. OVERLEDEN. 9 Dec. C. Wolzak 5 j. z. Leidsehestr. W. G. Curtli 3 j. z K. Wijng.str. 10 Dec. P. v. Bommel73j. Essenstr. J. A. Anthonisse 2 j. z. Oranjcb laan.11 Dec. B ATijsen 17 jzBrouwersvaartW J. Mangeisdorf IR ni. d. Oranjestr. G. v. Rossum82j. KI. Heiligland. C. Akersloot geb. Lomans 57 j. Sckecpm. dyk.M. E. Zwemmer 3j. d. G. Raamgr.H. C. Kop pen geb. v. Zij 1 63jGastkuisvest,.W. L. J. v. Zutplien4j. z. Doelsir. 12 Dec. C. J. v. Ilarreveld 5 j. d. Jansstr. C. Neelis 7 j. z. Spaarne.13 Dec. G. C. Kramer geb Dantz 50 j. Begijnhof.M. Philippo geb. Vergers 64 j. Essenstr.A. K. Dort- mundt 49j. Oostvest.14Dec. G. H. van Suijlichem 4 j. z. Hondenst.P. Noblet 57 j. SchooterstrA van Dieren70j. van Marumstraat.15 Dec. C. Marchand 12 m. z. Z. Polderstraat.. 14 December. Kaas. Aangev. en verk. 56 stapels, uitmakende 6359 kazen, we gende 13299 kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. Gr. ƒ30.50 Laagste 13. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Dec. 1887, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1Passa cagliaBach 2. „O haupt voll BlutundWun- den." (Choral)Hesse. 3. Frühlings Fantasie'Flügel. 4. Lieder ohne "WorteMendelssohn. 5. Yariatien op Wilhelmus van N assauenBrands Buys 6Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2