Nieuwsberichten. Mijnheer de Redacteur! In een van Uwe voorgaande nummers las ik, op de vraag van een „kiezer" of er nog eene liberale Kiesvereeniging zou worden opgericht, Uw bericht dat er ernstige pogingen voor in 't werk wer den gesteld, en IT eerstdaags meer zon kun nen inlichten. In Uw nummer van 28 December j.I. las ik, dat men U heeft medegedeeld dat er eene bijeenkomst gehouden is tot op richting van eene Kiesvereeniging in radicale richting. Eilieve! Heer Redacteur,! hoe is 't mogelijk, dat het voormalig bestuur der ontbonden liberale Kiesvereeniging, de zaak zelve niet weder heeft aangepakt Mij dunkt, dat de werkelijk liberale kiezers toch hen wel zouden steunen. Mocht het bestuur der ontbonden Kies vereeniging zich onbevoegd achten tot een handelend optreden, waarom hebben dan de Heeren, die de candidatuur van Mr. A. J. Farncombe Sanders voorstaan, zich niet aan het hoofd gesteld, om de liberale zaak in onze gemeente met die err.gt aant;vatten, eene goede zaak waar digzonder overteslaan tot uitersten, die tot niets dan party verdeeling leiden, van hen die feiteiyk in vele opzichten de zaak in beginsel eens zijn, doch waar van de bezadigde party tevreden is met het goede, terwijl de andere party zonder het goede te willen onmiddelyk het beste wil hebben. Ik vrees dat, zoo niet de liberale zaak met ernst onderhanden genomen wordt, by eene eventueele verkiezing verschillen de kiezers niet zullen weten waarheen, terwijl nu juist met het oog op de nieu we kiesgerechtigden, eene aaneensluiting zoo hoog gewenscht is. A. Weten en Werken. Dat er Dinsdagavond veel toegang- kaarten ongebruikt zijn blijven liggen, gelooven wij niet, want de zaal kon nie mand meer bevatten. De spreker, de heer M. Cohen Stnart van Alkmaar, begon met een complimentje te maken over den moed van de mannen om het, slechte weèr te trotseeren en een gezellig uurtje onder zijn gehoor te komen doorbrengen. Spreker had een ietwat taai punt van bespreking gekozenDe toestand van het Nederlandsche volk onder de Grondwet van 1848, maar zyn groote welbespraaktheid en uitgebreide algemeene kennis, vereenigd met eene klare betoogtrant wisten de getallen en cijfers zóó by ons binnen te smokkelen, dat er bepaalii mede bereikt zal worden: een beter inzicht van zaken en een hoogere waardeering van de voor rechten van den tegenwoordigen tijd. De heer Stuart schetste ons het nut van het Amsterdamsch Peil; het geeft één vaste werklyn, één onveranderbaren maatstaf ter onderkenning van alle mo gelijke hoogten en laagten in den bodem. Verbeeldt men zich zulk een lijn, zulk een grens, getrokken over de ontwikkeling van ons volk, gedurende een kleine veertig jaar, dan zal deze kunnen dienen als maatstaf van vergelijking tusschen het heden en het verleden en zullen wij kun nen bepalen of wy rijzen, dan wel dalen. Spreker wees ons in de eerste plaats op het feit, dat op dezelfde ruimte waar in ons land in 1849 honderd personen woon den, er thans 141 leven en met dit als uitgangspunt, toonde hy uit statistieke ge gevens, dat deze belangrijke vermeerdering der bevolking meerdere welvaart had ten gevolge gehad, merkbaar byv. uit de waarheid, dat er thans 13 op de 100 meer trouwen dan vroeger en dit ook op de zedelijkheid gunstig werkt, zooals blijkt uit de veel gunstiger verhouding tusschen de echte en onechte geboorten. Dan ook de gezondheidstoestand was vooruitgegaan; dat de menschen langer leefden, is duidelijk als men weet, dat het getal personen, wier leeftijd van 50 tot 64 is, met 10% is toegenomen, even als het getal dergenen die op een leeftyd van 65 tot 80 jaar gekomen zyn endooreengenomen 3 duim grooter waren dan in 1851. Niemand zal ontkennen, dat deze voor- deelen te danken zijn aan de betere wonin gen, de meerdere gemakken die men zich verschaffen kan, waardoor b.v.b. belasting op het personeel 100% vooruitging en door een en ander het getal kiezers steeg van 80.000 tot 130.000dat in verband hiermede het aantal bedeelden daalde van 494.000 tot 209.000. Het volk wordt ook beter en meer onderwezen; het getal van personen dat niet lezen of scliry ven kan ueemt sterk af, doch onder de gevangenen toe. Verschillende indirecte belastingen, zoo als die op het gemaal, op de brand stoffen, op het ton- en bakengeld en an dere, tot een bedrag van 8 millioen zyn afgeschaft. Bedenkt men nu, dat die af geschafte belastingen juist het sterkst de lagere klassen der maatschappij drukten, dan zal men moeten toegeven, dat ook in dit opzicht de tijden zijn voor uitgegaan. Weet men nu nog dat in 1880 145.000 en in 1881 283.000 kin deren kosteloos onderwijs ontvingen, dan wijst dit feit op de meerdere zorg der regeering in dit opzicht. Rijst vervolgens de vraag, of de 2500 kilometers spoor wegen, die Nederland thans bezit, tegen 176 in 1849 geen afbreuk gedaan hebben aan stalhouders en schippers, dan beant woordt spreker dit met er op te wijzen dat er toen 3400, thans 9500 stalhouders zyn en het aantal binnenschepen met 4000 is toegenomen, terwijl het goe derenvervoer zeer belangrijk is toegeno men evenals het brievenverkeer. De uit voer van groenten is zelfs in 40 jaar gestegen van 2 ton tot 16Vj millioen per jaar en het zont, benoodigd voor de vischzouteryen van 4 tot 6 millioen. Waar men dus het oog ook wende, overal vooruitgang; de menschen leven beter, wonen beter, worden grooter, zyn beter onderwezen; jammer, dat de spreker het peil der zedelykheid niet in cyfers kon voorstellen, wie weet tot welke gunstige verhoudingen men dan zou komen. Waaraan danken wy, vraagt Spreker, al dit goede? In de eerste plaats aan de Grondwet, die gedurende by na veertig jaren ons in het goede spoor heeft geleid en bovenal aan onzen Koning, aan wiens verlicht bestuur Spreker in warme be woordingen de meest welverdiende hulde hracht. De geestdrift klom by de hoorders en werkte aanstekelijk, zóó dat wy ons werkelijk boven het gewoone peil verhie ven en op verzoek van den Spreker eindig den met het zingen van het eerste couplet van onB volkslied. Intusschen was het laat gewordeneen uur later dan gewoonlijk. Wy bleven toch luisteren, en kwamen ten laatste tot de overtuiging, dat wy het in Ne derland nog zoo kwaad niet hadden. Ge durende den ganschen avond boeide de Spreker door zyn soms geestige, soms scherpe opmerkingen. Toch willen wij van den heer Cohen Stuart wat hooren 1 zijne bewijsgronden ziju klaar en helder en waar soms zyne ironie zou leiden tot opmerkingen, weet hy de pil zoo aardig te vergulden, dat wij die wezenlijk zonder weerzin slikken, en daar nu onze schoone wereld eenmaal niet uitsluitend voor de mopperaars en de brommers is gemaakt, al hebben zij ook hun aandeel in den loop der zaken, willen wy, man nen van Weten en Werken, ons scharen aan den kant der lachers, die de heer Cohen Stuart steeds op zijn hand weet te krijgen. Wij hebben veel geleerd en omdat het ons daarom te doen is, ge looven wij geheel in den geest van allen te spreken als wij den geachten Spreker nog eens terug wenschen. Door ongesteldheid van den Spreker kon de lezing van 2 Januari geen voort gang hebben. Den 9 Januari zal optreden de Heer W. C. Goteling Vinnis. Lodewijk XI, het door Schimmel vertaalde Drama van De la Vigne, was door den heer Louis Bouwmeester gekozen om opgevoerd te worden ter gelegenheid van de herdenking van zijn vijf en twintig jarige tooneel loopbaan. Het Haarlemsche kunstminnende publiek had het genoegen Donderdagavond dit stuk te zien met den jubilaris voor den titelrol. Lodewijk XI was koning van Frankrijk gedurende de jaren 14611483. Hy was de eerste die den titel van allerchristelijkste majesteit droeg, evenals als zijn opvolgers behalve Lodewijk Filips dien later behiel den. In hoeverre hij dien weidschen titel waardig was, leert ons de geschiedenis. Hij was een trotsch, wraakgierig, maar ook zeer devoot vorst. Het belang van zyne positie verloor hij nooit uit het oogzijne staatkunde bewoog zich steeds om het uitbreiden van zijne macht; hy als mach tig leenheer deed de leenmannen die hem te lastig waren, uit den weg ruimen. \an al zijne staatkundige moorden gaf die van den Hertog van Nemours wel den meesten aanstoot. De koning, van nature wantrouwend van aard, zag zich niet be mind, door ieder gevreesdhet gevolg was, dat hij zich meer en meer van zijn volk afzonderde en zich steeds omringd waande door verraders. Zijn zielstoestand leed er zeer onder; angst en vertwijfe ling vergezelden en pijnigden hem. De groote koning kreeg niet eer rust voor de dood een einde maakte aan zyne kwel lingen. De heer Bouwmeester, de meester in het voorstellen van hevige, schokkende karakters, had tot kenschetsing van zyn on betwistbaar talent in dit opzicht, geen beter keus kunnen doen. De sluwheid van den huichelaar, de trotsche majesteit van den koning, de noodelooze wreedheid van den tiran, maar ook het beeld van ware ziels angst, van onmannelijke zelfsvernedering tot kruipende laaghartigheid, al deze toestanden worden weergegeven door één kunstenaardoor Louis Bouwmeester. Hy beheerscht alle toestanden, weet iedere aote belangrijkheid by te zetten, dwingt u tot de erkenning van het feit, dat hij hoog staat als dramatisch acteur. Het komt ons zoo voor, dat De la Vigne zyn stuk schreef met het doel om één persoon bepaald te doen uitkomen, m. a. w. alle handeling, die niet van den titel rol uitgaat, is slechts by werk. Wij hebben by het „Nederlandsch Tooneel" evenwel te doen met eene keurbende; elk lid der Vereeniging vat zyn rol ernstig op. Van daar een samenspel zóó treffend schoon, zóó waar tot in alle bijzonderheden. Als men bijv. den heer de Jong als Nemours het verhaal hoort doen van den dood zij ns vaders den hertog van Nemours, het stervensuur meer en meer ziet naderen tot eindelijk de slag valt, en ge merkt dan de waar heid op gelegen in die opklimming der gewaarwordingen, als hy later als wre ker voor den ontzenuwden Lodewijk ver schijnt en ge hoort de hartstocht woelen in den boezem van den jongen hertog, dan zal niemand hem een eereplaats by het Nederlandsch tooneel willen ontzeggen. De heer Morin, in zyn rol als genees heer des Konings, schenkt in verschillende tooneelen veel te genieten. Zijn onver stoorbare kalmte, zijn fraai spel toonen den man van goeden smaak. Mevrouw Róssing Sablairolles als Ma ria Commines, bekoorde ook thans door haar lieftalligheid en mejuffrouw Chr. Poolman door haar schalkschen eenvoud. De overige rollen afzonderlijk aan te roeren, laat de gelegenheid niet toe. In een woord allen samenvattend, mogen wy dankbaar zijn voor de wijze waarop zij medewerken tot een goed geheel. Toen de heer Bouwmester in 't tweede bedryf optrad, werd hij door de muziek met fanfares, door het publiek met luide toejuichingen ontvangen, toen was het eene plichtpleging aan den jubilaris. Op het eind van het laatste bedryf evenwel, toen men zyn voortreffelijk spel opnieuw had genoten, bracht men nog eens zyne huldethans gold het den kunstenaar. Van die hulde ontving de heer Bouwmeester als blijk twee schoone kransen benevens nog een ander bewijs van waardeering, hem bij monde van den heer Morin door de gezamelijken bezoekers aan geboden. In eenige welgemeende bewoor dingen bedankte de heer Bouwmeester voor de betoonde belangstelling en eindig de de Jubileum-voorstelling. Het publiek was goed opgekomen. Plaatsen, die bij andere gelegenheden worden afgewezen, waren nn bezet. De gezellige schouwburgzaal leverde alzoo een prettig contrast met menig anderen tooneelavond. De gerechtelijke instructie tegen den heer Wilson wordt nog steeds voort gezet, en dreigt een voor hem zeer on- gunstigen loop te nemen. Dagelijks wordt hij uren lang in het verhoor genomen. Iemand, die hem ontmoette, toen hy juist het kabinet van den rechter van instructie Vignaux verliet, herkende hem ternauwer nood, zoo bleek en ontdaan zag hy er uit. In den loop van het laatste verhoor zijn drie personen, die als getuigen wa ren verschenen, in hechtenis genomen. De Rail Mall Gazette verzekert, dat ook Wilson stellig binnen weinige dagen zal worden gearresteerd. De lord-mayor van Londen heeft een plan gemaakt tot het verschaffen van werk aan werkloozen. Volgens dit plan zullen binnen Londen op versohillende plaatsen parken aangelegd worden en tot dit werk zullen alleen personen worden toegelaten, die volle zes maanden te Lon den gewoond hebben en van goede ge tuigen voorzien zyn. In hoeverre het plan ondersteuning geniet wordt niet gemeld, wel dat het zeer wordt toegejuicht. In zake den vredestoestand begint aan den horizont meer en meer licht te komen. Heeft keizer Wilhelm reeds in vredelievendeu geest een brief aan den Czaar gezonden, Oostenrijk gaat nog ver der de Oostenrijksche Aartshertog Albrecht zal eerstdaags naar Rusland ver trekken om daar de meest geruststellende verzekering te geven omtrent Oostenrijks houding. Als Rusland nu maar verkiest zich hierbij neder te leggen, dan is voor- loopig, althans van dien kant, het ge vaar geweken. De Duitsche Kroonprins schijnt in beterschap toe te nemen. Zelf koestert hy voortdurend de beste hoop en drukt die zeer duidelijk uit in een door de pers openbaar gemaakt scliry ven. Den Kroonprins nog eens op den troon te zien is het hartelijk verlangen van menig Duitscher, vooral omdat de oudste zoon van den Prins sterk overhelt naar de zoogenaamde jonkerparty. -• Een handelaar in sterke dranken te Lyon is tot een geldboete ten bijdrage van 184.000 francs veroordeeld, wegens 442 thans ontdekte gevallen van smok kelarij. De vraag of en in hoeverre de schedelvorm en de grootte der hersenen in verband staan met de geestesgaven van den mensch is tot heden onopgelost ge bleven. Deskundigen in dit opzicht weer spreken elkaar zoo menigwerf, dat een gewoon mensch van de uiteenloopende gevoelens in deze ten laatste niets meer begrijpt. En toch zou het niet kwaad zyn als men tot klaarheid kon komen; I van mislukte genieën stel dat die er zyn zou men dan geen last meer heb ben. Het is daarom te prijzen, dat de ge leerden hunne schedelstudien voortzetten. In het aanstaande voorjaar, als de stoffelijke overschotten van vier eminente toondich ters, Gluck, Mozart, Beethoven en Schu bert naar het Centraal kerkhof te Weenen zullen overgebracht worden, biedt zich het uitzicht aan om de schedels van deze kunstenaars te onderzoeken en dan zal het anthropologisch genootschap te Weenen ervan gebruik maken om zyne studiën in deze voort te zetten. Men schat het aantal musschen in de Vereenigde Staten op ruim 273 mil joen. Nu wordt er wel niet by vermeld hoe men tot dit getal gekomen is, maar dat doet er niet toe; genoeg zij het te weten, dat die vogelsoort zoo veel schade veroorzaakt, dat men tot verdelgingsmaat regelen moet overgaan. Als men nu be denkt, dat vóór zeven en dertig jaar nog geen musch in de Vereenigde Staten ge zien was, maar dat men in 1850 haar uit Europa invoerde, moet men verbaasd staan over zulk eene nakomelingschap. Een boom vellen, van het hout pa pier maken en er eene courant van fa- briceeren, doet men tegenwoordig in 36 uren. Om den boom zelf spoediger dan tot heden te doen groeien is voorioopig nog een geheim gebleven. De heer Paul Kruger heeft, ten gevolge van den aandrang zijner land- genooten, besloten op nieuw de candi datuur voor het presidentschap voor de Transvaal aan te nemen. Een aanzienlijk getal adressen met 4165 handteekeningen waren hiertoe ingediend. Joubert heeft verklaard, dat hij voor de hem aangeboden candidatuur terng deinst, maar hij voor het geval dat hy verkozen mocht worden op de onder steuning der natie zou rekenen. Thans gaat weer het gerucht, dat Rusland heeft voorgesteld een congres te houden over de Bulgaarsche kwestie. In Constantinopel heersoht in de arse nalen groote bedrijvigheid. De recrutee- ringen worden bespoedigd en al de reernten worden naar Konstantinopel opgezonden. De zaak Wilson is nog in geenen deele afgeloopen. Hij is weer driemaal door den rechter in verhoor genomen. Allerhande verhalen omtrent hem zijn in omloop, zooals van eene actrice die tegen betaling van eene groote som afzag van haar plan om tien minnebrieven van Wil son aan mevrouw Wilson te geven en dergelijke. In tegenstelling van Grevy, die erg vasthoudend was, heeft de President Carnot het plan gemaakt om een aantal officieele feesten te geven, waartoe de leden uit politieke kringen, de officieren, kunste naars en nij verheids- en handelsmannen znllen genoodigd worden. De lijsten, be vattende de uitnoodigingen, worden aan de ministerien gereed gemaakt en er wordt van tyd tot tijd het mogelijke gedaan om eene uitnoodiging meester te worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 7