HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tiende Jaargang. van ZATERDAG 7 Januari 1888. op Zondag 8 Januari 1888. Ka 2 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per gtuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Nam. 2 ure, Barger. 26e Zondag. 'b Avonds 6 nre, Escher. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 's av. 7 nre, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Barger. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Voorbereiding. Christelijk Gereform. Gemeente. Ged. Oudegracfit). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 7J£ nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Donderdag 's avonds 1% nre Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandij/c. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Remonstrantscke Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. Hooyhaas, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Maansdag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 5:1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal der Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 nreBarger. Bijbellez. Matth. 12 38 vv. Ds. Hoog zal deze week zijne catechisatiën nog niet kunnen hervatten. Ds. Tideman zal Maandag en Dinsdag de lessen hervatten, die van Woensdag eerst op 18 Januari. Ds. Brut el cle la JRivüre zal deze week weer al zijne catechisatiën hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, F. E. Daubanton. Pred. te Heemstede, Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 nre, 7. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal- Voorm. 10 nre, 7. D. van Arkel. Nam. 2i/e ure, 7. D. van Arkel. Heemstede. 's Avonds 61/2 nre, F. E. Daubanton, Voorbereiding. Hillegom- Voorm. 10 nre, M. Buclili Fest Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, G. 7. Brutel de la Riviere, Bevestiging en Voorbereiding. 'sAvonds 6 nre, G. 7. Brutel de la Riviere, Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, 7. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. 7. Bergenia. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen en Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 nre, D. J. C. Heldring. Nam. 2 nre, D. 7. C. Heldring, Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Voorbereiding. Nam. 2 ure, L. Heldring. Doopsbediening. Voordrachten in Teyler's Stichting. Treedt in Teyler's Stichting de natuur kundige afdeeling der wetenschap in vele opzichten op den voorgrond, zien wij de rijkversierde gehoorzaal gekroond met een krans van namen, die slechts voor ben welke op natuurwetenschappelijk gebied te huis zijn, vertrouwden mogen heeten, toch wordt ook de letterkunde niet over het hoofd gezien. De lezingen, wisselen af ep beweger zioh dan op het een en dan weer op ander Dr. J. van der Vliet, voerde ons Woens dag avond j.l. terng tot de gouden eeuw der Romeinsohe letteren. Hij schetste ons Augustus en zijne omgeving in verhou ding tot de letterkunde van hun tijd. Zelf begaafd en van die algemeene ken nis voorzien welke het Romeinsohe leven eisohte van den man van beschaving in zijn tijd, stelde Octavianus het op prijs op goeden voet te blijven verkeeren, met de uitnemende schrijvers van zijn eeuw. Maar niet alleen liefde tot de kunst, en zin voor hel schoone noopte hem, zijn hooge gunst aan de dienaars der Muzen ten deel te doen vallenhet was niet minder de berekening van den staatsman, die hem bewoog de groote dichters te verzamelen aan zijn hof, en met gunst bewijzen te overladen, daar hij in hunne kunst bet middel zag de volksmeening voor zich te winnen, en zoodoende, zoo als spreker zich uitdrukte, de ketenen waarmede hij de vrijheid had geboeid, te doen verdwijnen voor het oog onder de bloemfestoenen, door de Mnzen daarover met kwistigo hand gestrooid. Horatius en Virgilius verkeeren aan zijn hof en worden door hem in staat ge- steld, onverpoosd zich aan de dienst der Muzen te wijden. Was Agrippa 's keizers rechterhand in het staatkundige en in het krijgswezen,Mae cenas bestierde het ministerie der schoone knnsten, en zorgde met het grootste beleid voor de ontwikkeling der poezie, die de eeuw van Augustus tot een der roem rijkste tijdperken van de geschiedenis der letterkunde beeft gemaakt. Om de beteekenis daarvan te doen be- begrijpen herinnerde spreker ons hoe een Virgilius niet alleen de schoone vormen der Grieken en der oudere poëten in zijn verzen wist te doen herleven maar een dusdanige hoogte bereikte dat hij ge durende de 15 eerste een wen der Christe lijke jaartelling ten toonbeeld voor alle dichters wordt gesteld, totdat hij zijn hoogste verheerlijking vond in de rol hem toegewezen in Dante's Divina Comoedia. II Was dns reeds uit een zuiver letterkundig oogpunt zijn beteekenis niet licht te over schatten, zijn buitengewone invloed op de Romeinen moet daarenboven nog worden verklaard uit de nationale toon zijner hoofdwerken, waarin Augustus steeds als den Messias, en zijn eeuw als het glorie tijdperk der Romeinsohe geschiedenis werd gekensohetst. Hoezeer de bewoordingen waarin deze grootsche gedachte was vervat, geschikt waren voor het doel dat hij beoogde, bleek niet beter dan in de Chris telijke tijden, waarin hij algemeen als ziener en profeet gold en zijne lofprij zingen, letterlijk op den Verlosser werden toegepast. Hoewel Horatins niet zoo zeer onmid- delijk medewerkte tot verheffing van Augustus naam, zette zijne lyriek nogthans niet weinig glans bij aan het keizerlijke hof, en bracht zijne vereering van Mae cenas er al weder niet weinig toe bij het aanzien van Augustus omgeving bij de groote menigte te verhoogen. Zoo steunden ongetwijfeld beiden geniën de macht van den Caesar en verhoogden zij den invloed van zijn naam. Wat deed Augustus voor hen'? vroeg spreker in de tweede plaats. Beide gaf hij gelegenheid hun talenten te ontwik kelen en hun grootsche werken ongestoord ten einde te brengen. Hoewel steeds welkom aan zijn hof, werd hun alle vrijheid van beweging gelaten. Noch Ho ratius noch Virgilius lieten zich vinden om.geheel en al den persoon des keizers te dienen. De een omdat zijn geest naar hooger dingen streefde, de ander omdat hij zich vergenoegde met de gulden middel maat, waartoe de vrijgevigheid van Mae cenas hem in staat stelde. Tot de rol van vleiers of hovelingen wilden zij niet afdalen en Augustus nam hiermede genoegen. Was dan toch echter deze hooge be scherming der kunst wel te verdedigen, en moest men niet veeleer met Buckle wenschen dat evenals in den handel ook hier alles aan zijn eigen ontwikkeling moest worden overgelaten, nit vreeze, dat door de bescherming van overheidswege, de volksgeest werd bedorven, de letterkun dige vernederd, ja de letterkunde zelf door overproductie ten val werd gebracht Spreker noemde deze vrees ongewettigd. Het volk werd voorzeker door deze dichters niet op een dwaalspoor geleid, zeiven leidden zij een aangenaam en toch vrij leven, zooals uit verscheiden door spreker aangehaalde brieven bleek, en mocht men al door bescherming b.v. het aantal bak kers, boven mate en kunstmatig te zeer vergrooten, voor te groote aanvoer van geniale geesten bestond vooreerst nog geen gevaar. Wel was het gewenscht voor een Ho ratins een Maecenas op zijn levensweg te ontmoeten, maar zelfs vele Maecenassen waren niet in staat iemand tot een Ho ratius te maken. Zoo toonde ons spreker wat Augustus was voor de letterkunde, en wat deze laatste was voor den grooten keizer, wiens gebied geheel de wereld omvatte, en wiens eenw zoo terecht de gonden eeuw der Romein sohe letterkunde werd genoemd. KRONIEK De vergadering van 11. Woensdag was hoofdzakelijk bijeengeroepen voor twee herstemmingen, noodig geworden door de staking der stemmen in de laatste zitting van het vorige jaar. De voorzitter opende deze zitting met een nieuwjaarsgroet aan de leden van den Raad en een heilwensch voor het welzijn der gemeente. Drie zaken van aanbelang, zonden dit jaar kunnen beslist worden. De regeling van den aanvoer van drink water, hetzij door overeenkomst met de Dninwatermaatschappy, hetzij van gemeen tewege, een verbeterde gemeenschap van Haarlem met het Noordzeekanaal en de overwegen van den Spoorweg. Het was sprekers wensch dat deze voor Haarlem zoo belangrijke zaken in 1888 hnn beslag zonden krijgen. Van minder groot gewicht was het eerste punt der agenda van dit jaar: de herstemming over de trappen. Toch was het een ware verlichting, toen het bleek dat er een meerderheid was gevonden voor de ijzeren trappen, en de Raad dns heslist, zoowel houten als steenen trappen in de nienwe school had verworpen. Aan de Sooieteit Trouw moet blijken werd nog tot 31 Maart bedenktijd ge geven, tot het ontwerpen van nieuwe plannen voor de tent in den Hont. Het voorstel van B. en W. om nieuwe banken te plaatsen in de Vleesehhal en in den gevel van het gebouw een stang aan te brengen voor het hijschen van groote stukken vleesoh, werd een parig goedgekeurd. De heer de Kanter maakte echter be zwaar deze onkosten nit de leening te bestrijden. Dewijl de voorzitter echter aanvoerde dat de geheele inrichting nit die gelden was gevonden, legde men zioh er bij neer. De behoudende financieele politiek moest het ditmaal eens gewonnen geven. De Heer Dercz wenschte het voor 't hijschen benoodigde touw op rekening der belanghebbenden te schrij ven, de Voor zitter zag er echter bezwaar in, de kosten naar billijkheid over de steeds wisselende huurders te verdoelen. Het touw blijft dus voor rekening der gemeente. Een kleine wijziging in de huurcedul van den Heer J. Boeree werd goedge keurd, zoomede de aankoop van twee perceelen in de Lange Poellaan. De cricketclub Rood en Wit die, een gebouwtje wenschte te plaatsen in het Frederikspark, kreeg hiertoe verlof. De Heer Waller drong er op aan, hierbij de eisohen van het schoone niet nit het oog te verliezen, de Heer Heshuijsen, wenschte echter voornamelijk te zorgen dat alle onreinheden daar ter plaatse vermeden werden. Gelukkig hij die het nuttige met het aangename zal weten te vereenigen. Ter wille van de billijkheid had de Raad aan B. en W. opgedragen alle huurcontracten betreffende gemeentegrond zoover dit doenlijk was, op te zeggen, ten einde, bij nieuwe overeenkomst, allen gelijkelijk te iaten betalen. B. en W. hadden nn een lijsje inge diend van de contracten welke waren opgezegd. De Heer de Kan ter nam hier mede echter geen genoegen. Naar zijn oordeel waren hierbij de contracten van de Heeren Joles, Spiering, Mooi, Posno, Knoop, Previnaire, Mej. Coenen en het Rijk ten onrechte gehand haafd. Ook dezen behoorden evenals de door B. en W. genoemden te worden herzien. Daar de Raadsleden nn blijkbaar niet allen zoo goed op de hoogte waren der loopende contracten als de Heer de Kan ter werd besloten, deze zaak te stellen in handen der Commissie van finantiën om nader advies.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1