HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 4 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8b. Tiende Jaargang. van ZATERDAG 14 Januari 1888. op Zondag 15 Januari 1888. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie yan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Escher. H. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging. 'b Avonds 6 nreSmeding. Dankzegging. Maandag 's av. 7 V» ure, Openbare Jaarver gadering van het Hulpgenootschap „de liefde van Christus dringt ons." Mede werking v.deZangvereen. „Hallelujah." SprekersDs. Barger en Ds. Escher. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. H. Avondmaal. Jans-IIerk. Voorm. 10 ure, Barger. Vrijdag 's av. 8 ure, Barger. Bevesti ging van Lidmaten en Voorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Helry. H. Avondmaal. Christelijk Gercform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 1% ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Honderdag 's avonds 7 'J nre Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Fooiman. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 urede Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijh. Kemonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 ure, A. IV. van Wijh pred. te Zwolle. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 's av. 8 ureWeiss. Psalm 47. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Hinsdag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 5:12 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal der Jougelings-Vereeniging. L. Annastraat. Honderdaq 's av. 8 ureEscher. Bijbellez. Bij diakenen in dank ontvangen van Mej. I. B. f 2,50 voor de diaconie armen. In dank ontvangen voor de Chr. School voor on- en minvermogenden bij den Heer Bierens de Haan van de Chr. Zangver- eeniging „Hallelujah" collecte 28 Nov. j.l. ƒ48,60, uit het busje H. f2,50. Ds. Smeding bericht met dank de ont vangst van 5,50 in Dec. j.l. voor het Tekort der Ned. Zend.-Vereen. van de Zangvereeniging „God is mijn lied." Ds. Hoog hoopt Dinsdag van de vol gende week, 24 Januari, zijne catechi- satiën te hervatten. Ds. Escher is Maandagavond zes uur en half acht verhinderd te catechiseeren. Wegens de Zendingsvergadering Maan dagavond in de Groote Kerk wordt de Bijbellezing van Ds. Moeton Dinsdag avond gehouden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog Pred. te Haarlem. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K, A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal- Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 21/2 ure, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Haubanton, Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest, Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G.J. Brutel de la Rivière, Nabetrachting. 'sAvonds 6 ure, G.J. Brutel de la Rivière, Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Donderdag 's Avonds 7 ure H. J. Bergsma. Volson Voorm. 10 ure, H. J. Heldring. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen 's Avonds, Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, B. Heldring. Avondmaal. Nam. 2 ure, B. Heldring. Dankzegging. De Nutslezing. In de zaal der Sociëteit „de Kroon" had Dinsdagavond de derde buitengewone vergadering met dames plaats. De heer J. C. Van den Berg van Heeren veen trad daarin als Spreker op met eene levens schets van den graaf Mirabeau. Bezit de geschiedenis der Pransche revolutie, hare aanleiding en hare gevol gen eene groote mate van aantrekkelijk heid en doet eene meer nauwkeurige studie van toestanden en personen vaak nieuw licht verrijzen in menig vraagpunt van dien tijd, met hoeveel te meer belang stelling volgt men, langs den levensdraad van een harer helden, de geschiedenis dier dagen, bovenal wanneer dit kan plaats hebben aan de hand van iemand, die blijkbaar met ingenomenheid zich de studie der geschiedenis tot taak heeft gesteld. Al dadelijk plaatst de Spreker zijn ge hoor in een der merkwaardigste tijds gewrichten der Fransche omwenteling den 4en Mei 1789, toen de Algemeene Staten, op last des Konings bijeengeroepen tengevolge van den drang der omstan digheden, in optocht te Versailles naar de vergaderzaal trokken. De regeling der optocht wordt beschreven, in een duide lijk licht geplaatst hoe Frankrijk van de vertegenwoordigers van den derden stand redding hoopte. Den volgenden dag zon de koning in tegenwoordigheid van het hof de Staten openen, wat dan ook met eenige weinig zeggende volzinnen plaats vond. Toen viel de aandacht van de koningin op den graaf Mirabeau en ontzetting en siddering greep haar aan. Wie was MirabeauEen zoon uit oud adellijken bloed in Provencegeboren in 1749. Hij was mismaakt en kon zich niet verheugen in de liefde zijns vaders. De knaap had het zwaar te verantwoor den van zijn jeugd tot op het oogenblik dat zijn vader stierf was hij steeds over gegeven aan de lnimen des onden mans, die met zeldzame hardnekkigheid tegen den zoon menigmaal gebrnik maakte van de beruchte lettres de cachet. Toch ontwik kelde de knaap zich tot een man, bla kende van geestdrift voor de rechten des volks, zonder daarbij de noodzakelijkheid van het constitutioneele koningschap over het boofd te zien. Wij volgen met den Spreker Mira beau door zijn mannelijken leeftijd, zijn huwelijk, zijne liefdesbetrekkingen, zijn veelvuldige gevangenschap, zijn rijping tot het schitterend standpunt, dat hij zou innemen als leider van den derden stand. IJverig royalist, zag hij toch niet de rechten des volks voorbijtoen van de Staten de adel en de geestelijkheid zioh afscheidden en de overblijvende ver tegenwoordigers van den derden stand het koninklijk bevel tot uiteengaan ontvingen, was het Mirabeau, die de merkwaardige woorden sprak„Wij zijn hier tegen woordig door den wil des volks en wij zullen niet wijkendan voor het ge weld der bajonetten." Zijne groote wel sprekendheid had hem een invloed verschaft, die hem zelfs in betrekking bracht met den koning en de koningin, aangezien zij in hem alleen den man zagen, die in staat zou zijn den meer en meer wegzinkenden invloed van het koningschap te redden. Maria Antoinette zelfs, de trotsche, doch ongelukkige keizersdochter, staat hem toe haar een bezoek te brengen en hoewel de geschiedenis niet weet mede te deelen welke gesprekken toen gevoerd zijn tns- schen de beide energieke personen, zooveel is zeker dat Mirabeau hartelijk was inge nomen met de koningin en hij uitriep „Het koningschap is gered". Wie weet, hoe hij zijne belofte zou nagekomen heb ben, had niet de onverbiddelijke dood te spoedig een einde gemaakt aan zijn veel bewogen leven. Niettegenstaande de schijn bare frontverandering van den Volks tribuun is het steeds mogelijk geweest hem zijn standpunt als volkomen eerlijk staatsman te doen behoudenhoewel zijn hoogst benarde geldelijke omstandig heden hem aan groote verdenking hebben blootgesteld. Met de meeste belangstelling werd de Spreker gevolgd en blijkbaar genoot men van den fraaien stijl waarin de van geest drift gloeiende rede werd voorgedragen. De zaal was niet zoo bezet als in ver band met deze schoone Nutsvoordracht wel wenscbelijk was. Het „onbekend maakt onbemind" deed zich hier, jammer genoeg, weder gelden. De kennismaking met den heer Van den Berg heeft bij de hoorders de meest aangename herinnering nagelaten. De Volksvoordracht. Donderdag avond had in het Nnt de tweede der Volksvoordrachten plaats. Als Spreker trad op de Heer P. H. van der Leij. De natuur bevat, zeide Spreker, veel raadselachtigs en niettegenstaande onze kennis meer toeneemt, blijven toch nog veel vraagpunten onopgelost. Dit be hoort ons niet te doen nederliggen, maar ons aan te sporen om de natuur steeds en beter te leeren kennen en wel voor namelijk datgene wat het meest onder ieders bereik ligt. Zoo had Spreker voor dezen avond tot onderwerp gekozen de dampkringslucht, onze eerste levensbe hoefte. In eenigszins poëtischen vorm gaf Spreker een overzicht van de werking der lucht, besprak vervolgens de gassen, in de eerste plaats het koolzuur, dat werd ontwikkeld en waarvan de voor naamste eigenschappen werden aangetoond door goed geslaagde proevenhet meerdere gewicht, de ongeschiktheid tot branden, dat het kalkwater troebel maakt, kleurloos is, doch een bepaalden geur en smaak heeft, benevens dat het ook bij de ademhaling wordt uitgeademd, hoewel het voor de inademing ongeschikt is. Soms borrelt het uit den bodem op. Bij grooten druk is het mogelijk het koolzuurgas te doen veranderen in vloeibaar koolzuur. Dan moet het evenwel in zeer sterke vaten bewaard worden en het wordt in dien toestand gebezigd tot het vervaardigen van spuitwater en schuimend bier. Bij het uitstroomen herneemt het vloeibaar kool zuur zijn gasvormingen toestand en wan neer men dit gas dan door water laat stroo men verwekt het zooveel koude, dat het water bevriest. Hierna toonde Spreker aan op welke wijze waterstofgas verkregen wordt, dat het zeer brandbaar is en bij verbranding overgaat in water. Het zuurstofgas kwam vervolgens aan de benrt en met fraaie proeven werd aangetoond op welke wijze staal, houts kool, zwavel en phosforus in dit gas ver branden. Als de grootste, bekende warmtebron werd genoemd die, welke ontstaat, wanneer gewoon steenkolengas en zunrstof te zamen verbranden. Spreker-toonde aan hoe deze de kalk met een oogverblindenden glans doet gloeien en hoe dit licht tot sommige doeleinden gebezigd wordt. Het bewijs werd vervolgens geleverd, dat de dampkring '/5 zuurstof bevat en de rest stikstof. Toen verklaarde Spre ker den invloed van zuurstof op het menschelijk lichaam. Voor een groot ge- gedeelte wordt dit in ons bloed opgeno men en de warmte van het menschelijk lichaam wordt er door onderhouden, zoo dat datgene wat men leven noemt eigen lijk te danken is aan de zuurstof en ons leven in den grond gelijk staat met eene langzame verbranding, terwijl wij voedsel noodig hebben om te spoedige vernieti ging van het lichaam te voorkomen en wij te zorgen hebben, dat onze warmte tot ongeveer 30° C beperkt blijve. Koudbloedige dieren ademen minder of gebruiken minder lucht, waardoor zij dan ook minder voedsel behoeven. Heel wat lucht wordt er verbruikt. Spreker berekent dat de menschen en de dieren samen per jaar een massa lucht noodig hebben, zoo groot dat een lucht laag van twee meter dikte en gelijk aan de oppervlakte van onzen aardbol pas toereikend zoo zijn. Toch behoeft men niet bevreesd te zijn dat de hoeveelheid lucht, zoo min als de verhouding van de zuurstof tot de dampkringslucht zal veranderen. De planten bijv., die steeds koolzuur in- en zuurstof uitademen,j nist an dersom als bij de menschen, vullen het ontbrekende telkens aan, terwijl de bui tengewoon snelle verplaatsing der zuurstof voor de juiste verhouding op elke plaats blijft instaan. Aan het einde van deze leerrijke voor dracht dankte de Voorzitter van het Haarlemsche Nntsdepartement, de heer Prinsen Geerligs den Spreker voor de talentvolle wijze waarop hij zijne taak volbracht had.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1