Nieuwsberichten. De Commissie van onderzoek in zake den handel in ridderlinten gedreven door Wilson o. s. heeft hare zittingen hervat. Wilson blyft echter ontkennen, dat hij aan den heer Crespin een legioen van eer heeft willen verkoopen en daarop heeft de procnreur-generaal gelast het verhoor voorloopig te staken. President Carnot kan het den onverzoenlijken even min als den gematigden naar den zin maken. Dit blijkt thans, nu Carnot gratie of vermindering van straf heeft verleend aan mijnwerkers, die gevangen zitten ten gevolge van de ongeregeldheden te Dece- raville. Er liepen geruchten, dat Wilson gearresteerd zou zijn. De groote Coquelin is verontwaar digd over de koelheid, waarmede hij in Griekenland is ontvangen. Na een storm achtige overvaart kwam hij eindelijk te Athene en speelde voor een halfvolle zaal. In een brief aan het Journal des Débats geeft hij aan zijn toorn over de barbaar- sche Grieken lncht. De Koning van Grie kenland heeft niet eens tot den grooten man gesproken en ten slotte eischten de Grieksche ambtenaren namens den im- pressario schadevergoeding, omdat de ac teur een dag te laat was gekomen. Alweer liep dezer dagen te St. Pe tersburg het bericht, dat een aanslag op het leven van den czaar was ontdekt en er weer eenige officieren waren gevan gen genomen. Daar zulke berichten tegen woordig op bepaalde tijden wederkeeren, doet men misschien maar wijs er niet te spoedig aan te gelooven. Keizer Wilhelm was weer sedert eenige dagen ongesteld. Thans is de toe stand in zooverre verbeterd, dat Prins Wilhelm bij den zieke kon ontvangen worden De Czaar verkiest niet langer te ln'steren naar het ophitsen van de oor logspartij. Hierdoor is te St. Petersburg een zekere gerustheid ontstaan omtrent het behond van den vrede. Maindag zijn met eenige plechtig heid de lijkkisten van Napoleon III en zijn zoon van Chislehurst, waar zij voor loopig waren bijgezet, naar Farnborougk overgebracht. De ex-keizerin heeft tot dit doel een fraaie gramtombe doen in gereed heid brengen. Het Weener Fremdenblatt schildert den toestand in Bulgarije zeer donker. Samenzweringen moeten ontdekt zijn te Sjumla, Rutschuk en Plevna; 12 offioieren en een groot getal onderofficieren werden gearresteerd. Aubertin begint zich in de gevan genis te vervelen. Hij dringt op een spoedige behandeling zijner zaak aan en beklaagt zich in een brief aan den rechter van instructie, dat men hem krankzinnig houdt. Zijn slachtoffer Ferry is geheel hersteld en woonde den eersten officieelen maaltijd bij den president der republiek bij. De Russische regeering schijnt thans aan de Bulgaarsche kwestie een eind te willen makeD, door middel van Turkije, waar hij moet bewerkt hebben, dat de Sultan besluiten zal de verkiezing van Vorst Ferdinand onwettig te verklaren, tewijl dan tevens de sommatie van Turkije door de mogendheden zou moeten onder steund worden. Het comité voor het pauselijk ju belfeest te Rome geeft aan ieder kind dat op den eersten Januari 1888 aldaar ge boren is en gedoopt is met den naam Leo of Leonie, een spaarbankboekje met een inschrijving van 100 lire ten geschenke. In Polen heerscht strenge koude- Verscheidene menschen en dieren zijn dien tengevolge overleden. Te Warschau wor den op de openbare straten groote vuren gebrand. Tusschen de mannelijke en de vrou welijke studenten in de medische faculteit te Bern is een twist ontstaan, omdat een der hoogleeraren naar het gevoelen der dames hun kieschheidsgevoel kwetste, wat door de heeren niet wordt toegegeven. Bij den Parijschen Gemeenteraad is een plan ingekomen voor een onder- aardsohen spoorweg. De kosten zullen on geveer 78 millioen francs beloopen. In het Zwitsersche kanton Grauw- bunderland zijn de vorige week op ver schillende plaatsen aardschuddingen waar genomen. Door Ds. L. Heldring te Zandvoort is het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg aangenomen. In de Zeeuwsche gemeente Waarde, met ongeveer 800 zielen, kwamen na Juli 1887 geen sterfgevallen voorin het geheel overleden in het afgeloopen jaar een gehuwde vrouw en 3 kinderen, resp. 6, 4 en 2 weken oud. De oudste inwoner van 's Hage, de heer C. Enthoven is deze week overle den in den ouderdom van 102 jaren. In het laatst der vorige maand was hij zijn 103e jaar ingetreden, maar toen reeds vertoonden zich duidelijk teeken dat de levensgeesten met den dag verzwakten. Hij was een der weinig overgebleven oudstrijders van 18131815, die met het „Zilveren Kruis" versierd waren. Te Munsterscheveld geraakten twee echtelieden, die beide dronken waren, in hunne woning aan het vechten, waardoor den lamp op den grond viel en het voorge- i deelte van den woning verbrandde. Er is van politiewege proces-verbaal tegen hen opgemaakt. De nieuwe regeling betreffende de pensioenwet voor Weduwen en Weezen van Rijksambtenaren en beambten, niet i behoorende tot de departementen van Al gemeen Bestuur, moet ongeveer op het volgende neerkomen De strekking is om ook de nagelaten betrekkingen van niet leges-trekkende ambtenaren niet geheel onverzorgd te laten. Het pensioen, aan de Weduwen toe te kennen, zal minder be dragen dan de helft van het traktement van den overleden ambtenaar. De ambte naren, die voor het in werking treden der nieuwe wet leges trokken, zouden in het genot ervan blijven, maar voor alle amb tenaren, na invoering der nieuwe wet in 's Rijks dienst getreden, zouden deleges worden afgeschaft. Deze nieuwe regeling kan evenwel bij den Ministerraad en bij den Raad van State nog verandering ondergaan, maar men stelt zich voor, dat bovengenoemde hoofddenkbeelden de nieuwe pensioenwet wel zullen beheerschen. Het onderzoek omtrent den patro- j nen-diefstal te Naarden is in zooverre eene nieuwe phase ingetreden, dat zich thans een opkooper heeft aangemeld, ver klarende eenige maanden geleden onge veer tien duizend stuks patronen te heb ben gekocht van eenen korporaal der infanterie. De justitie zoowel als de militaire autoriteiten blijven al hunne aandacht aan deze zaak wijden. Door eene noodzakelijk geworden loonsverlaging aan twee fabrieken te Almelo zijn eenige ongeregeldheden ont- 1 staan -— Met een ingezonden stuk in de N. R. Ct. komt de Spoorwegarts te Meppel, de heer Doctor Stoffels, met na druk op tegen de verspreide berichten als zouden de verbandkisten in de veronge lukte treinen te Ruinerwold niet in vol doenden toestand geweest zijn. Integendeel, alle zaken, betrekking hebbende op de voorloopige hulp bij spoorwegongelukken zijn volkomen in orde en behoeven slechts in twee van de zeven gevallen eenige vermeerdering. By een weddingschap te Norden heeft een 17 jarige knaap binnen den tijd van 10 uur 7Vs kilogram kaas opgege ten. De verliezer moest niet alleen de kaas, maar bovendien f 3 aan den winner be talen. In 9 uur was de kaas verorberd en tevens 6 liter water en melk. Wegens den dikken mist kon Woens- j dag geen der te verwachten booten te Vlissingen binnen vallen, terwijl de mail booten niet vertrekken konden. De toeloop der arbeiders, die zich Woensdag te 's-Hage aan de gemeente- werf wilden doen inschrijven ter verkrij ging van werk in het Duin, was zoo groot, dat de hulp der politie moest wor den ingeroepen om de orde te handhaven. In den loop dezer week zullen van den buskruitmolen bij Muiden naar de reede van Maassluis verzonden worden ongeveer 118,000 kilogram buskruit, be stemd voor de Westkust van Afrika. Op den straatweg van Delft naar 's-Gravenhage is Woensdag avond een koetsier met paard en rijtuig in het water geraakt door het schrikken van het paard. De koetsier is bij het ongeval verdronken. Op Tessel heeft een landbouwer in een rattenklem een valk gevangen. Het Nieuwsblad van den boekhan del deelt mede, dat te Amsterdam een boekendokter bestaat. De man houdt eene leesbibliotheek. Ontbreekt nu in een boek een blad,dan plakt hij eenvoudig een blad nit een ander deel, dat in formaat en letter er mede overeenkomt, in de vakante plaats en. men leest er maar dapper op los. Onder Driewegen heeft een boom rooier de onvoorzichtigheid gehad met een hakmes, dat hij met een riem om zijn middel droeg, in een boom te klimmen, terwijl een andere werkman op den grond bezig was om te arbeiden. Het ongeluk wilde dat het mes uit den haak glipte en in den rug van laatstgemelde terecht kwam, waardoor eene zoo diepe wonde werd veroorzaakt, dat heelkundige huip moest worden ingeroepen. Onder Breda bloeit de zoutsmokke- larij thans weliger dan ooit. Een bende van niet minder dan 80 kerels, meest van 't Heike, met een ledigen zak over de schouders, trok deze week naar de Belgische grens, van waar zij in het holle van den nacht langs een anderen weg met zwaren buit huiswaarts keerde. Uit eene enkele bergplaats te Meersel kwam in eene maand 16.000 kilogr. zout over de grenzen. Woensdag tegen den vooravond is brand ontstaan in het onde mannen- en vrouwenbuis op de Heerengracht te Mid delburg. Met eenige krachtsinspanning is het mogen gelukken de 74 meestal ge brekkige personen in veiligheid te brengen. Het ruime gebouw heeft aanzienlijke schade geleden. De oorzaak van den brand is onbekend. HAARLEM, 13 Januari 1888. -Aanstaanden Zondag en volgende dagen zullen op het Museum van Kunst nijverheid alhier weder een aantal platen tentoongesteld zijn, die betrekking hebben op weefsels nit verschillende tijdperken en vrouwelijke handwerken. Men zal er Russische, Hongaarsche, Duitsche en Fransche motieven van bor duur- en stikwerken, alsook Chiffers, Mo nogrammen en Heraldiesche voorbeelden kunnen bezichtigen. Een bezoek aan het Museum is daarom vooral aan Dames zeer aantebevelen. Toegang Zondag vrij. Aanstaanden Maandag 16 Januari 's avonds te half acht zal in de Groote Kerk alhier de zes-en-dertigste Openbare Vergadering plaats hebben van het Hulp zendelinggenootschap onder de zinspreuk „De liefde van Christus dringt ons". De Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah" zal hare welwillende medewerking ver- leenen. Donderdag avond hield de vereeni- ging «Sociaal Belang» in de benedenzaal van »Weten en Werken,» hare eerste gewone vergadering. De Heer L. E. Gerdessen, die veel tot de stichting der vereeniging heeft bijge- dragen, had de leiding dezer vergadering op zich genomen. Met een hartelijk woord riep hij den aanwezigen het welkom toe en dankte voorts, nit naam zijner mede oprichters van »Sociaal Belang,» voor den krachtigen steun, door deze vereeni ging aanvankelijk ondervondenzij toch reeds telt 110 leden. Het bestuur werd na twee vrije stern- meningen en eene herstemming samen gesteld uit de Heeren D. de Clercq, L. E. Gerdessen, W. Gosler, A. Rutgers en C. Witteveen Cz., die volgens art. 6 van het reglement hunne functiën onderling zullen verdeelen. Een der leden stelde voor, den naam «Sociaal Belangd zoo spoedig mogelijk te vervangen door «Maatschappelijk- of Volksbelang,» ten einde verwarring van begrippen te voorkomen. Over dit voorstel zal worden beslist in de volgende vergadering, waarin eenige punten van het programma der «Liberale Unie» zullen worden besproken en het voorstel behandeld den tegenwoordigen af vaardigde Mr. A. J. W. Farncombe San ders uit te noodigen, in eene openbare vergadering van «Sociaal Belang,« zijne zienswijze omtrent die punten mede te deelen. Bij de Ned. Gerf. Kerk (doleerende) alhier is uit het tweetal, bestaande uit de heeren S. Sleeswijk Visser, predikant te Rijsoord en Dr. G. van Goor, predi- I kant te Bunschoten, beroepen de heer S. Sleeswijk Visser, predikant te Rijsoord. Blijkens het verslag van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd door de Haar- lemsche Melk-Inrichting gedurende de maand December, als volgt Soortelijk Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.032 3.4 °/0 12.6 Minimum 1.030 3.°/a 11.45% Gemiddeld 1.0311 3.29 °/0 12.21% Heden hebben B. en W. ten Raadhuize de inschrijving geopend tot het inhuren van het weiland genaamd „de Koekamp" en wel voor den tijd van 5 jaren. Ingekomen zijn 4 biljetten. De hoogste aanbieding was van de Cricketclub „Rood en Wit" voor f 150 'sjaars. Tevens verzocht genoemd Club wijziging der voorwaarden, zoodat de beslissing omtrent de al- of niet-gunning 8 dagen is uit gesteld. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitseh Gereformeerde Kerk (dolee- rende)zal Zondag 15 Januari 1888 in,,Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de heer W. Mulder van Amsterdam. Woensdag 18 Jan. 1888 desavondsten 8 ure Voorganger de heer K. Werner van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Jan. G. J. Evers en M. E Goverde. 12Jan. F. J. Honnebier en CH.de Vaal. GETROUWD. 12Jan.Dr.J. Z. Schuurmans Stekhoven en G. ten Boom. GEBOORTEN. 4Jan. E. v. Egmond geb. Verhagen d. 5 Jan. Jten Post geb. Seekles z. JP. H. Beukers geb. Steen d.S. W. v. d. Broek geb. Reuter z.— E. Peetoom geb. Zijp z. J. Vermeulen geb. Mulder d. (levenl).6 Jan. J. Steffensgeb. v. d. Mijez.— D. Pirets geb. Mulkens z.—G. Arnold geb. Buurman z.M. Legel geb. Hoogeboom z.7 Jan. AvdMolen gebReinalda dP - Hartman geb. Jonker d.E. Harren geb. Rosenhartz.A. E. Kaatee geb. Dekkers z. M. E. Hulsebosch geb. v.d. Stijlenz.8 Jan. A M. Terstal gebvdPol dG. Nibbering geb. Brandhoff zHv. Dusscko- ten geb. Duparant d. E. II .Zwart geb. Beijk d. 9 Jan. E. Hessling geb. de Koe d. C. J. Erdtsieck geb. Nijhuisz.10 Jan. A. S. van Wort gen. Wasterval z.F. C. Over- akkergeb. Moerbeek d.M. M. Iloogerwerf geb. Steenkistd.—A. Le Noble geb. lienout z.12 Jan. E. T. A. Kwckkeboom geb Mangelsdorf zJVellinga gebMulder z A. Rooseboom de Vries geb. Kuiper z. zAvDaalen gebHolf zACNe- lissen gebvan Staveren d OVERLEDEN. 4 Jan. L. J Evers 2 m. z. Brouwersvrt. M. Mes geb. Herfst 58 jKerkstr.5Jan. M. Dingjan2m. d. Tulpenstr6 Jan W. Luttiklm. z. Tulpenstr.K. L. Roos geb. Italië 85 j. G. Oudegr.— J A. Ranswijk87 jStatenbolwerk7 JanH. ten Post 2 m. züranjeblaanWJJ Lelieveld 3 m z.Essenstr J. Booms 2 j. z. Drappenierstr. 8 Jan. M. v. Niekerk 2 j. z. KI. Heiligland, P Gruis geb. Bosman 77 j. Cornelisst. 9 Jan. E. Arons geb. v. d. Manakker 25 j. Z. Polderstr.11. A. v.d. Puttel3d. z Mo- lenst.— 20 Jan. A. M. H. v. Kimmenacde lm. dZBSpaarneCvEl 75jHooi- markt.11 Jan. C. E. A Reumanngcb. Scheerlings 35 jWouwermanstrCHv, Vladeracken 78 jHazeplaanC. M. Saeijs 4 m. d. Heerensingel.— R. Akersloot9m. z. Kerkhofstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een duimstok. Een kinderwantje. Een rood kinderwantje. Een bril. Twee stukjes roode rozenzeep. Eene handmof. Een paar zwartkatoe- nen handschoenen. Een bruine hand schoen. Een ring, waaraan eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij Smit, Schachel- straat no. 36, eene schaar. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsda" 17 Jan- 'I888> de3 namiddags van I2 uur door den Heer W. Ezeuman. PROGRAMMA. 1 Preludium en Fuga No. 3Mendelssohn i Choral-Vorspiel und Fuge.. .Joh. Brahms. Fantasie No. 2Fr. Kiel. 4. OffertoireGuilmant. 5. Fluit-Concert lie deelRinck. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2