Nieuwsberichten. Ook Mohamed achtte het middel der reclame niet beneden zich. Ten bewijze hiervan verhaalde spreker de geschiedenis van Mohamed en zijn dnif. Toen kwamen wij tot Nederland en wij waren werkelijk nieuwsgierig te hooren of onze soliede, deftige voorvaderen de reclame kenden en gebruikten. Maar waren de gildebórden of schilden dan geen middelen tot algemeene bekend making en bewees niet het tentoonstellen ervan op plaatsen waar veel menschen kwamen, b.v.b. kerken, dat hier de recla me dienst deed? De Chirurgijns te Am sterdam, hadden voor hunne woningen allen een vlaggestok als uithangteeken en de seboolmeesters een nithangbord, dikwijls op geestige wijze van een grooter of klei ner rijm voorzien en sommigen stalden monsterborden nit om hnnne werkelijke of vermeende bekwaamheden den volke bekend te maken. De winkeliers wed ijverden mede op het punt van reclame. Eenige vermakelijke rijmen van uithang borden- en luifelopschriften gaf spreker ten beste. Sommigen, zooals van een prui kemaker stelde spreker zeer geestig tegen over dat van een haarsnijder, terwijl menig product van tabaks-poezie uit den ouden tijd onze lachspieren soms erg in beweging bracht. Van de reclame, zooals ze bekend is in den tegenwoordigen tijd, zijn Amerika en Engeland het vaderland. Een aardig voor beeld werd nog bijgebracht van een hoe denmaker, die voor 565,50 het eerste toegangbewijs kocht tot de eerste voorstel ling die de beroemde Jenny Lind in de nieuwe wereld gafzijn naam werd ge noemd en met zijn naam werd zijn fabri kaat bekend en gekocht, terwijl spreker in herinnering bracht op welke wijze de Engelsche schoensmeerfabriek Warns zich bekendheid verschafte, door op een der pyramiden te Gircfi zijn naam en kwali teit te doen schilderen. Ook deze Warns bereikte zijn doel. De Fransche potloodenfabriekant Mangin werd nog herdacht en toen las Spreker een klein verhaal voor, dat ons aantoonde op welke wijze indertijd de Amsterdameche firma Schunrmans de algemeene aandacht op zich wist te vestigen. Na in het breede te hebben aangetoond, dat de reclame vol strekt niet onzedelijk is, mits ze niet tegen de regelen van goede trouw indruischte, wees spreker aan welke kracht goedklin kende advertenties, heldere spiegelruiten en opzienbarende verpakking der te ver- koopen wareD, uitoefenen, ondanks het spreekwoord: goede wijn behoeft geen krans. Slechts op een punt wenscht Spreker geen reclame; het is op dat van gods dienst en zedelijkheid. De dikwijls luimige, altijd degelijke rede werd met veel be langstelling gevolgd en wij konden 't we zenlijk niet helpen als wij onzen Spreker enkele malen met een applausje in de rede vielen, maar dat doen wij in Weten en Werken altijd als 't gehoorde ons bevalt, 't Zou ons spijten, als dit door den heer Vermeulen als een onbeleefdheid was aan gemerkt. Toch gelooven wij op dit stuk gerust te kunnen zijn, want wij kregen nog na het ernstig slot van de reclame een allerdolst dichtstukje, dat tusschenbeiden een onbedaarlijk lachen veroorzaakte. Als de heer van der Meulen nog eens terug komt in onzen eenvoudigen kring, troont ieder der hoorders van dezen Maandag gewis een bezoeker mee; de heer van der Meulen heeft reclame gemaakt. De volgende Bpreekbeurt wordt vervuld door den heer P. H. van der Ley. Sedert een paar weken liepen te Madrid geruchten, dat de gewezen Spaan- sche koningin Isabella in beleefde be woordingen was medegedeeld, hare tegen woordigheid in Spanje niet meer gewenscht was, aangezien Isabella zich weder met politiek was gaan bemoeien. Tot heden heeft zij geen toebereidselen tot vertrek gemaakt en men maakt hieruit op, dat de ex-koningin beterschap heeft beloofd en de Spaansche regeering zich daar tij heeft nedergelegd. Nadere berichten reppen van eene verbanning uit Madrid naar Sevilla. In Rusland heerscht strenge koude. De treinen komen gedurig te laat, door de opeenhoopingen van sneeuw en zelfs staat de haven van Reval, welke in ge wone winters open blijft, op het punt van dicht te vriezen. De steden Parijs en Marseille zullen telephonisch verbonden worden. Men vleit zich de inrichting reeds tegen Juli a. s. gereed te hebben. De telephoondraden van Parijs tot Nogent-sur-Marne zullen onder den grond gelegd worden. De Bulgaarsche vorst kan maar niet in aanraking komen met de vertegenwoor digers van vreemde mogendheden, daarom zoekt bij nu zijn geluk in dit opzicht op het ijs en hier weet hij de diplomaten, die hij meent noodig te hebben, wel op te sporen. Een en ander kost den vorst nog al opoffering, want hij moet een bijzonder slecht rijder zijn. Te Philippopel, waar heen de vorst getrokken is, werd hij bij zonder goed ontvangen en zijn komst heeft daar groote geestdrift verwekt. Te Zurich zijn twee vermeende anar chisten door de Zwitsersche politie gear resteerd en vervolgens over de grenzen gezet. Bij onderzoek bleek, dat zij met allerlei beruchte anarchisten in betrekking stonden, doch dat beiden op last der Berlijnsche politie als spionnen dienst deden en door haar werden gesalarieerd. Zij stonden bij de anarchisten als de meest woeste partijgangers bekend en overdreven zoo, dat de broeders anarchisten hen begon nen te wantrouwen en besloten, op eigen gezag eens de heeren in hunne woningen te overvallen. Dit had plaats. De beide spi onnen bekenden hunne betrekking tot Ber lijn en het gevolg was dat eenige socia listen een aanklacht tegen hen inleverden bij de Zwitsersche politie. De Duitsche minister had zich over een en ander in den Rijksdag te verantwoorden. Wel ver klaarde hij dat de politie tot zulke maat regelen gedwongen was, doch over 't al gemeen was zijne verdediging zwak. Op het eerste opera-bal te Parijs had iemand zich, met de uiterste zorg verkleed als Wilson, den sohoonzoon van Jules Ihij verkocht kruisjes van het Legioen van Eer voor 25 cents, de mérite agricole (landbouwkrnis) voor 12{- cent en de academische palmen voor een stuiver het paar, terwijl hij daarentegen eenige danseuses gratis decoreerde met rensach- tige sterren met brillanten en grands-cor- dons van het Fransche eerekruis. Dat dat masker opgang maakte, laat zich begrijpen. Het hotel Brighton, Coney Island, staat vlak aan zee. Het is 460 meter lang, 150 meter breed, heeft drie ver diepingen en vijf torens. Nu wil men dit gebouw 500 meter verder landwaarts in brengen. Hiertoe heeft de directie eene overeenkomst gesloten met eene spoorweg maatschappij te New-York om tot het verplaatsen van het gebouw te ontvan gen honderd nieuwe buis spoorwegwagens van dertig ton draagvermogen. Met de noodige toestellen wordt het gebouw op deze wagens geplaatst en ze worden dan met hun last door machines opge trokken. In Zwitserland houdt de nieuwe Duitsche socialistenwet de publieke opinie zeer bezig. De Gazette de Lausanne ge looft, dat, wanneer de Zwitsersche bonds raad, zooals men verzekert, protesteeren zal by de Duitsche regeering tegen de nieuwe socialistenwet, dit voorbeeld ook door andere landen als bgv. De Neder landen, België, en Denemarken zal gevolgd worden, die niet bereid zgn als veiligs- heidsklep voor Duitsohland dienst te. doen. De Duitsche regeering heeft een bedrag van ƒ2500 toegekend aan de be manning der reddingsboot van de N-Zuid- holl. Reddingsmaatschappij te Nieuwqdiep en aan de opvarenden der sleepboot Her culesals blgk van erkentelijkheid voor de redding van 23 der opvarenden van het in December 11. verongelukte Duit- sohe schip Renown. Professor Donders herdacht Zondag den dag waarop hij voor veertig jaar benoemd werd tot hoogleeraar. Officieele hulde zal hem echter eerst gebracht wor den den 27 Mei, den dag waarop de hoog leeraar zeventig jaar wordt. De heer Völlmar, directeur der Kon. Militaire Kapel van het regiment grena diers en jagers heeft aan de leden van de kapel bekend gemaakt, dat hg den regi ments-commandant heeft verzocht, met het oog op zgn minder gunstigen gezondheid toestand, hem tegen het voorjaar voor pensioen voor te dragen. Er is te Amsterdam procesverbaal opgemaakt tegen een man, die poogde een valschen rgksdaalder in betaling te geven. De prgs van honderdduizend gulden in de thans trekkende Staatsloterij is voor 2/5 gedeelte aan ingezetenen van Breda te beurt gevallen. In den omtrek van Kinderdgk zgn in eene week negen otters geschoten en er zgn er nog meer, zooals blgke uit de ontdekte sporen. Thans is te Almeloo de politie vervangen door een detaohement infan terie maar de gemoederen zgn er niet rustiger op geworden. De commissa ris des Konings, de heer Mr. J. H. Geert- sema is Vrijdag op nieuw te Almeloo aangekomen. Te Hoorn wil men een naamlooze vennootschap oprichten tot verzekering tegen sohade, voortspruitende uit belem mering of stilstand van bedrgf enz, wan neer deze ontstaan zgn tengevolge van brand of de blussching daarvan. Te 's- Gravenhage is op drie en veertig jarigen leeftijd overleden de heer J. A. de Bergh, schrgver van de bekende „Haagsche pennekrassen. Naar men verneemt, zal de tweede Kamer waarschgnlgk tegen 14 Februari bgeengeroepen worden, om gedurende een drietal weken bgeen te blgven. Men zegt dat de stationschef te Ruinerwold in zgne betrekking geschorst is en dat dit in verband staat met het plaats gehad hebbende spoorweg ongeluk. üs. J. D. van Arkel, predikant te Bloemendaal, heeft bedankt voor het be roep naar Gouda. De nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen, waarin bgna 400 cellen zgn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere ge vangenissen in het noorden niet meer naar Groningen wordt getransporteerd. Uit Hee renveen worden de veroordeelen nu tot het ondergaan van hunne straf naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Een opmerker heeft meermalen waar genomen, dat een duif in haar vlucht rakelings werd gevolgd door een musch, die haar van donsveeren beroofde. De musch heeft tegen Mei behoefte aan zacht, warm nestbekleedsel en gaat waarschgnlgk daarom op „schobberdebonk" uit. De musch achtervolgt de in steeds wilder vlucht voortspoedende duif, totdat zg zooveel dons in haar bek heeft als zg vervoeren kan. Te Edam brak Dinsdag ten huize van eene weduwe brand uit. De vlammen werden door de snel aangerukte brandweer gelukkig bedwongen de gevolgen zouden anders wegens eene daarnaast staande boer derij, onberekenbaar geweest zgn. De burgemeester meende termen gevon den te hebben, om genoemde weduwe voor- loopig in arrest te nemen. Zg moet reeds bekend hebben, den brand te hebben gesticht. Evenals aan den Haarlemmerweg tusschen Sloterdgk en Amsterdam, begint men zich ook te Alsmeer meer en meer op de groenteteelt toe te leggen, zoodat de aldaar zoo bekende boom- en bloem- kweekergen, weldra een meer onderge schikte plaats zullen innemen. In de dezer dagen aldaar gehouden ver gadering van een 50 tal kweekers werd besloten eene vereeniging te vormen, on der het Bestuur eener Commissie bestaande uit 5 personen, die de groenteteelt in 't algemeen, en de verzending naar Am sterdam in 't bgzonder zal behartigen. Verder besloot men zich vooral toe te leggen op de teelt van fijne en vroege groenten, welke dan geregeld tweemaal per week naar de Amsterdamsche markt zullen gezonden worden. De teelt zal ge schieden volgens de handleiding, uitge geven door de te Aalsmeer bestaande en onlangs gecombineerde land- en tuinbouw- vereeniging. HAARLEM, 31 Januari 1888. Van de 20 laatst aangekomen vo lontairs op de Militaire School alhier wor den op 1 Feb. e. k. 19 aangesteld tot korporaal. Een kan nog niet worden bevor derd wegens te korten diensttgd. Bg de on- derofficiersvereeniging „Concordia" alhier, beschermheer Luit. Kolonel Vogel, be staat het voornemen bg gelegenheid van 's Konings verjaardagen wel op den 18en 's avonds, eene uitvoering te geven in de Kroon. Afwisselend zal worden gegymnastiseerd, geschermd en tooneel- gespeeld, terwgl het geheel zal worden besloten met een bal. Den avond te vo ren zal de groote repetitie plaats hebben, waarbg korporaals en minderen zullen worden uitgenoodigd Wg vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, waar bg de Vereeniging Volksbelang" alhier eene gewone vergadering uitschrgft, te houden op Donderdag 2 Febr. a.s. 1° het eerste punt van behandelingmede- deeling omtrent de Candidaten, is begrepen de correspondentie, gevoerd met den heer Farncombe Sanders. De heer H. Zeeman is afgetreden als Voorzitter van de Afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank en in zgne plaats gekozen Ds. C. J. Brutel de la Riviére. Als Secretaris is benoemd de heer G. Velthuijsen Jr. Aan het U. D. wordt uit Haarlem geschreven Eenige Amsterdammers van naam zgn in onderhandeling over den aankoop van een belangrgk terrein in de nabgheid de zer stad, met het doel om daar eene be graafplaats voor Amsterdam aan te leg gen op zeer groote schaal, welke door middel van een lokaal-spoorweg aan den Hollandschen spoorweg en daarmede aan Amsterdam verbonden zal worden. Het kapitaal voor deze belangrijke onderne ming schgnt reeds te zgn gevonden, ter wgl de medewerking van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappg mede ver zekerd wordt gezegd. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Jan. 1888, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Dubbel Heerenhuis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht No. 88, ƒ13600, P. Muller. 2. Dubbel Heerenhuis en Erve met Tuin naast het voorg. No. 90, ƒ15500, opgeh. 3. Koetshuis, Paardenstal, Tuin en Erve, Nieuwe Gracht No. 14rood.6905, opgeh. *- 4. Heerenhuis eu Erve met Tuin, Staatweg te Overveen, 9500, J. Julsing. 5. Heerenhuis en Erve met Tuin, naast het voorgaande, 8500, Julsing. 6. Huis en Erve met Tuin, Lange Vlaming straat No. 24, 1895, C. v. Mastwijk. 7. Huis en Erve, Gedempte Oude Gracht No. 150 zw. en rd. 5650, J. Ratelband. 8. Huis en Erve, Oude Groenmarkt No. 18, f 5950, J. Brieduiten. f 9. Winkelhuis, Erf en Tuin, Oude Groenmarkt No. 18, 6895, J. Eicihorn. 10. Huis en Erve met Tuin, Zuider Bniten- spaarne No: 74b, f 5025, E. J. Jonckbloedt. 11. Huis en Erve met Tuin, naast het voorg. No. 74a, ƒ5300, II. C. Tombergh qq. 12. Huis en Erve met Tuin, naast het voorg. No. 74, ƒ4850, II. v. Veen. - 13, Huis en Erve met Tuin, Esschilderstraat No. 2 zw. enrd. ƒ1590, J. Ratelband qq. - 14. Huis en Erve, Leidsche Dwarsstraat No. 32 zwart en rood, ƒ1355, M. Tijssen qq. -15. Heereuhuis en Erve met Tuin, Krans Halsplein No. 6. - 16. Heerenhuis en Erve met Tuin, nevens het voorgaande No. 7. 17. Heerenhuis en Erve met Tuin, nevens het voorgaande No. 8. - 18. Heerenhuis en Erve met Tuin, nevens het voorgaande No. 9. - 19. Heerenhuis en Erve met Tuin,'.nevens het voorgaande No. 10. No. 15 tot 19 /38530,3.1. Feitenburg qq. - 20. Huis en Erve, Lange Vlamingstraat No. 11, ƒ1420, C. v. Mastwijk. 21. Huis en Erve, Nieuw Heiligland No. 4. 1560, IV. K.Loeff. 22. Gebouw met Bollengrond, Zuider Buiten Spaarne, 4005, opgeh. - 23. Huis en Erve met Tuin, Ged. Kraaijen- horstergracht No. 50,ƒ4300, G. Verpoorten. 24. Huis en Erve, Lange Margaretbestraat No. 3, ƒ2000, H. Bannink. 25. Huis en Erve, Lange Raamstraat No. 33, 1560, C. Bruins. 26, Huis en Erve, Voortingstraat No. 48. - 27. Huis en Erve, naast bet voorg. No. 46. No. 26 en 27 tez. ƒ2200 B. Hartog voor A. Bruijns. 28. Huis en Erve, Lange Annastraat No. 30, 910, F. van Leuven. 29. Huis en Erve, naast het voorg. [No. 32, 470, F. van Leuven. - 30. Huis en Erve, Witstraat No. 33b, ƒ315, opgehouden. Marktbericht van 30 Januari. Aardappelen. Aangev. 115 verk. 75 HL. L. pr. f 1.50, H. pr. 2.75 p. Heet. Appelen. Aangev. 119 verk. 40 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 5.00 p. Heet. Peren. Aangev. 20, verk. 11 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 4.50 p. Heet. Boter. Aangev. 116, verk. 116 KG. L. pr. 1.50 H. pr. 1.55 p. KG. Biggen Aangev. 21, verk. 12 stuks, L. pr. 6.00 H. pr. 16.00 p. st. Witte tarwe. L. pr. 5.80, H. pr. ƒ6.80. Rogge. L. pr. 4.60 H. pr. ƒ4.65. Haver. L. pr. 2.75 H. pr. ƒ3.075. Garst. L. pr. 4.75 H. pr. ƒ5.25. Duivenboonen. L. pr. 6.00 H. pr. 6.20. Paardenboonen. ƒ5.40. ORGELBESPELING n de Groote- of St. Bavokerk albier, op Donderdag 2 Feb. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezekmah. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ.S.Bach. 2 ChoTal-AndanteJ.G. Bastiaans 3_Sonate No. 2S. de Lange. JÈ a. Maestoso. I. Andante. c. Allegro con fusco. 4. ElevationSaint-Saêns. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2