HAARLEMSCÏÏ PREDIKBEURTEN Eerste Blad. £\o. 10 Uitgave van DE EBVKN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 144. Tiende Jaargang. van ZATERDAG 4 Februari 1888. op Zondag 5 Februari 1888. Groote Kerk. TKlEPHOONNUilMÏIl TELEPHONISCHE VEKBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advcrtentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog veordeii gephxitst. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Snethlage. 28e Zondag. 's Avonds 6 ureEscher. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, D. J. C. Heldring, Pred. te Velsen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ureSmeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Woensdag s av. 7 nre Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Brute1 de la Rivière. YVaalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bouillatdélégué de la Société évangelique de France. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's At. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Honderdag 's avonds 7J£ nre Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, 1'ooiman. 's Avonds 6 ureMees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Graaniijk. 's Avonds 6 urede Vries. Kenionstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JVeiss. Honderdag 's av. 8 ureZendingsbidstond. Spreker: V. Bieger, beroepen als zen deling naar Savoe. Chr. bewaarschool, L. Heer en vest. Maandag's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 6 12 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal der Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Honderdag 's av. 8 ure, Geen Bijbellezing, wijl Ds. Geril van Wijk uit 's Hage spreekt voor de Unie: „de school met den Bijbel." De collecte voor hetGodsd.-onderwijs op den vorigen Zondag gehouden, heeft opge bracht f 98,22 en die voor het Java- Comité op Woensdagavond in de Janskerk f 35,04=. Nog niet in deze week maar in ie volgende op Dinsdag 14 dezer hoopt Ds. Hoog al zijne catechisatiën te hervatten. De Kerkeraad der Doopsgez. Gemeente bericht, dat in dit jaar het huisbezoek niet vóór Paschen, maar in Juni zal worden Bij Ds. Snethlage in dank ontvangen van Mej. T. f 3,50 voor de zending onder de inlanders te Suriname en 2.50 voor de evangelisatie in de Oranjestraat. Met dauk bij den Heer J. Bierens de Haan, penningmeester der Chr. School voor on- en minvermogenden, ontvangen 6 maanden Stuiverscollecte f 20,40, batig saldo der collecten in de Chr. Ger. Kerk (G. O. G.) gehouden in de week der ge- heden f 16,48. Beverwijk. Voorm. 10 nre, C. Boon Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel, Nam. 2 nre, J. H. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Haubanton, Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fesl, Houtrijk en Polanon. Voorm. 10 nre, G.J. Bruteldela Rivière, Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergenia. Donderdagavond 7 uur, II. I. V eisen. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 21/2 nre, I). J. C. Heldring Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Geachte Redactie Ik zijne eene ven. dank den heer Waller zeer voor terechtwijzing, en betreur het, onjuistheid te hebben neêrgeschre- Dit verplicht mij, nog even op de zaak terug te komen. Bij de eerste verkiezing, herinnert de heer Waller, bekwam de heer Farncombe Sanders tien stemmen minder dan de heer De Meyier, en bij de herkiezing zevenendertig minder. Een ach teruitgang dns van 27 stemmen. Het verschil is niet groot, maar toch groot genoeg om als argement te mogen dienen. Wat ik meende met mijn hocns-poous zal te gelegener tijd blijken. Hierin heb ik „zwart op wit." Maar mij dunkt, dat de bespreking van een en ander, ook ten aanzien van den heer De Bussy, voorloopig beter op hare plaats is in eene vergadering. Hoogachtend Uw dienstw. W. GOSLER. P. S. Over het gisteren in «Volksbelang" besprokene zal ik thans zwijgen. Ik kom er echter nader, in een anderen vorm, op terug. G. Voordrachten in Teyler's Stichting. Dr. van der Ven toonde in de laatstge houden voordracht zijnen hoorders aan hoe het licht kan worden gepolariseerd. Indien een voorwerp, b. v. een druppel, valt in een veerkrachtig lichaam als het water, plant zich de schok in alle rich tingen voort, hoofdzakelijk in dezelfde richting als waarin het voorwerp is geval len. De golfjes en kringen, die we dan ook in het genoemde voorbeeld zien ontstaan, zich zien vermenigvuldigen en eindelijk verdwijnen, zijn het gevolg van de stoot, door het voorwerp op de onderliggende waterlagen uitgeoefend. Soortgelijke trillingen, als die bij deze gelegenheid in het water worden teweeg gebracht, merken we ook op in de lucht. Daar dringen ze door tot ons gehoor en komen als geluid tot ons bewustzijn. Is nu voor het geluid de lucht onmis baar, zooals ons bleek bij de onder de klok geplaatste electrische schel, om lichtbeelden te kunnen waarnemen, moet de alomtegenwoordige aether in trilling worden gebracht. Trillingen van langeren duur geven ons slechts warmte-gewaarwordingenwanneer ze echter een zekere snelheid en tevens een zekeren rythmus hebben verkregen, ontstaat voor ons bewustzijn het licht. Terwijl nn echter de trillingen van de lucht zich bewegen in dezelfde richting als die waarin het geluid wordt voort geplant, zijn de aethertrillingen trans versaal, zoodat zij, evenals bij de snaren van de viool, loodrecht staan op de rich ting van den lichtbundel zelf. De stralen dringen door Bommige mid denstoffen heen alsof zij onder verschil lende hoeken waren doorgelaten. Door gewoon glas schijnen de stralen allen in dezelfde richting te dringen en op dezelfde wijze te worden gebroken, zoodat daarvan ook maar één beeld zieh op het doek vertoont. Door een cubus van kalkspaath echter worden twee beelden gevormd, zoo dat men hier moet aannemen dat de licht straal in twee stralen wordt gesplitst, waarvan de trillingen in verschillende vlakken zich bewegen. Deze eigenschap is het eerst door Huyghens in hare bizonderheden bestu deerd. Nadat Dr. van der Ven deze bijzonder heid had aangetoond, liet hij ons zien hoe, wanneer hij het licht door twee kalk- spaathstukken had laten gaan, er vier lichtbeelden ontstonden. Werd nu echter een der beide kristallen omgedraaid dan waren er twee standen, waarbij wederom slechts twee beelden werden waargenomen. Het laatstgenoemde verschijnsel verklaar de men uit de polarisatie van het licht, en dit was het hoofdonderwerp van 's Sprekers betoog. Vervolgens werden twee spiegels boven elkander geplaatst, waarvan de eene het licht onder een hoek van 35° 25'opving. De bovenste weerkaatste het licht van den laagsten, maar wanneer de eerste nu werd omgedraaid, was er een oogenblik (wan neer de vlakken van terugkaatsing lood recht op elkander stonden) dat men het licht zag verdwijnen. Deze eigenschap, dat het licht onder een bepaalden hoek opgevangen, (welke hoek niet voor alle lichamen gelijk is) niet weer wordt teruggekaatst door een tweeden spiegel, wordt polarisatie genoemd en door proeven werd nu aangetoond, dat een der beide gebroken lichtstralen van het IJslandsch kristal op dezelfde wijze is gepolariseerd en dat men die op dezelfde wijze bij terugkaatsing kan doen verdwijnen. Spreker gaf van de verschillende proe ven een korte toelichting en eindigde met de belofte, in zijne volgende lezing te zullen aantoonen, van welk belang de door hem geschetste waarnemingen zijn voor wetenschap en praktijk. Volksbelang. De aangekondigde vergadering werd giste renavond door een 50tal leden bijgewoond. Na de lezing der notulen nam de heer Dr. Brongersma het woord, om den inhoud van de bekende brochure „Treurig" eens even, tenminste voor een gedeelte, aan de authentieke waarheid (de handelingen werd der Tweede Kamer) te toetsten, en be wees dat het bedoelde geschrift niet alleen halve waarheden, maar ook heele leugens bevatte. Aan het einde zijner rede kwam spreker op tegen Bommige krasse uitdrukkingen van den Heer GoBler in het Nummer van 28 Januari en beval dien heer het leveren van feiten en be wijsgronden aan voor zijne beweringen. Hierop werd door den secretaris op verzoek van Dr. Brongersma de corres pondentie voorgelezen, gevoerd met de HH. die nitgenoodigd zouden worden, voor de vergadering hun politiek hart bloot te leggen. Het bleek echter tot veler spijt, dat geen dier heeren, uitgenomen "den heer Heldt, (die nog niet geantwoord had) vrijheid had gevonden, aan de uit- noodiging gevolg te geven. De heer San ders gaf in 't bijzonder te kennen, dat hij zeer gaarne ertoe bereid zon zijn, indien niet No. 9 van de gestelde vragen (over nationalisatie van het grondbezit) voor hem een onverkomelijk bezwaar ware. De Voorzitter merkt op, dat dit punt voor hem wel het credo zijner po litieke en maatschappelijke geloofsbelijde nis is, maar dat hij niettemin, indien het veler wenseh was, den heer Sanders te hooren, hij gaarne voor deze verkiezing het wil laten bij de andere acht vraag punten. De secretaris beeft dit den heer Sanders ook reeds vermeld, en evenwel is deze bij zijne weigering gebleven. In een warme, bezielde rede betreurde de heer Tideman den voorloopig minder goeden uitslag der onderhandelingen, even zeer als het twistgeschrijf van de laatste weken. Hij meende, dat het gevoelen der ver gadering aangaande de nationalisatie van den bodem, juist de hinderpaal voor den heer Sanders, nog niet zuiver bekend was en stelde daarom de volgende motie„de Vereeniging „Volksbelang" verklaart de nationalisatie van den bodem niet op te nemen onder de vraagpunten voor de aan staande verkiezing." De heer Gallandat Huet greep deze motie dadelijk met beide handen aan en betoogde, dat de heer Sanders na eene uiting der geheele vergadering in dien geest, geen bezwaar meer zou maken, om over te komen. Hierop verhief de heer Mr. A. C. Waller zijne stem, om op welsprekende wijze aan te dringen op eendracht en samenwerking in de liberale partij, alle scherpte moest men vermijden dat had hij gedaan in de courant en hij zou het ook nu doen, want wie zouden groeien in onzen twist? Alleen onze vijanden. In verzoenenden geest lichtte hij den heer Gosler in aan gaande het „zijn opdringen" van den heer Sanders door de 9 kiezers, dat niets was geweest dan de uiting van veler wensch. Ze hadden zoo gehandeld bij gebrek aan eene kiesvereeniging, om al te groote ver deeldheid te voorkomen. De heer Waller steunde eveneens de motie Tideman, die ten slotte met overgroote meerderheid (bijna eenstemmig) werd aangenomen. Zoo is dus het punt, dat misschien bij velen, evenals bij den heer Sanders, eeni- gen schrik verwekt heeft, van het voor loopig programma geschrapt en we mogen hopen, dat die „velen" niet langer aarze len zullen, zieh aan te Bluiten. Ieder kan daar de gelegenheid vinden, van staats zaken te hooren en met recht burger te worden, meer dan in de dagelijkeche be slommeringen van het leven. Wat verder nog op de agenda stond, uitgesteld, nadat bij de stemming over een bestuurslid de heer Mr. de Haan

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1