Nieuwsberichten. Zoo is keukenzout een verbinding van zoutzuur en sodabeide op zich zelf ver giftige stoffen doen te zamen de stof ont staan, zonder welke wij ons het leven niet kunnen voorstellen. Maar zoowel als het mogelijk is nieuwe stoffen door ver binding te verkrijgen, even zoo is het mogelijk de samengestelde stoffen in en kelvoudige te ontleden. Water b. v. b. be staat nit waterstof en zuurstof. Door middel der electriciteit werd ons duidelijk ge maakt hoe men het water weder kon ontbinden in die twee stoffen, alsmede hoe de bases en de zuren kunnen aange wend worden tot onderkenning van zeer kleine hoeveelheden metaal in de eene of andere vloeistof. Spreker toonde nog een zeer fraaien loodboom en maakt dui delijk, hoe hier uit de loodsuiker de schoone loodkristallen zich aan een klei nen zinkcylinder hadden afgezet. Somtijds moet ons de kool te hulp komen bij onze ontbindingen. Dit blijkt by het omwer ken van ijzererts in ijzer. De wetenschap is by het ontbinden der samenstellingen gestuit op stoffen die voor geen verdere ontleding meer vatbaar zijn men noemt ze elementen. Yan deze zijn er thans een zestigtal bekend en het zal zeker verwondering wekken,dat alle mogelijke samengestelde stoffen aan slechts twee of meer van dit zestigtaai hun bestaan danken. Spreker toonde vervolgens aan hoe sommige stoffen verbranden zonder asch na te laten als voorbeelden toonde hij dit aan bij het schietkatoen en het magnesium metaal. By iedere verbinding wordt warmte ont wikkeld. Hoe sterk dit soms wezen kan, toonde Spreker aan, doch thans bewees hij met een fraaie proef hoe daarentegen bij ont binding verkoeling plaats heeft en soms wel in sterke mate. De hoorders zullen zich bij deze proeven de voordracht over de ijsmachines herinnerd hebben, welker wer king geheel op het laatste berust. Wij hebben Maandagavond al heel wat kunnen leeren en zijn den geachten Spre ker dankbaar voor zijn lesje, dat niet zal nalaten bij het denkende gedeelte der bezoekers den lust tot het verkrijgen van meerkennis op te wekken. Aanstaanden Maandag vervult de heer P. H. Lamberts van Amsterdam de spreek beurt. Door de politie te Amsterdam is een jongmensch gearresteerd, onder be schuldiging, valsche rijksdaalders in om loop gebracht te hebben. Zij doet ijverige nasporingen naar de handelingen van dien man, die, na eerst in zeer behoeftige om standigheden te hebben verkeerd, den laatsten tijd zich uitgaven veroorloofde, zonder dat men wist, waarmede hy het geld verdiende. Men vermoedt nu toch eindelijk op het spoor te zyn van de val sche munters of in den aangehoudene den dader zelf te hebben gevonden. Haar men verneemt, is de eerste prijs van de loterij der tentoonstelling van voedingsmiddelen het fraaie eet kamer-ameublement van de heeren Yos en Le Grand getrokken door eenen inwoner van Zutfen. -Uit de residentie wordt bericht, dat 's Konings gezondheidstoestand niet toelaat officieele audientiën te verleenen. Op de hoeve Willem III te Frede- riksoord is een varken van Yorkshire-ras geslacht dat 790 halve Kilogrammen woog. De reuzeis bleken bijna 50 kilo te wegen, terwijl het spek een voet dik was. Op het buitenverblijf Torenvliet bij Middelburg vermaakten zich Donderdag vier dames uit de eerste kringen der stad op een der vijvers met schaatsenrijden, toen plotseling twee der dames door het ijs zakten. Ondanks de pogingen tot red ding was een der dames reeds bezweken en de andere overleed kort daarna. Het ongeluk bracht in Middelburg de grootste verslagenheid te weeg. Ha eenigen tijd van rust zijn de werkzaamheden op de terreinen der schiet oefeningen met torpedo's aan het einde van zykanaal F aan den Houtrakpolder, j. 1. Donderdag weder begonnen. De aannemers hebben hunne werken afgeleverd, terwijl het verdere door personeel der marine in orde wordt gebracht. Dagelijks komen nu een aantal torpedisten van Amsterdam, om de machines, luchtpompen enz. te stellen. De werken der genie nabij de Vijf huizen te Haarlemmermeer zullen in 't voorjaar aanvangen. Het maken van eene damsluis in de ringvaart van den Haar lemmermeerpolder en het verleggen van een gedeelte dezer vaart is reeds aanbe steedt. De minste inschrijver was de heer A. van der Meijden Azn. te Hardingsveld voor 47.789. De raming der kosten be droeg 59.000. HAARLEM, 7 Februari 1888. Zondagavond vergaderde in de Socië teit „de Kroon" de Afd. Haarlem van het Algemeen Hederlandsoh Werklieden-Ver bond. In de plaats van den Heer Rutgers, die als bestuurslid had bedankt wegens zijne verkiezing als zoodanig van de ver- eeniging: „Volksbelang", werd gekozen de Heer J. v. d. Wijde. Tevens werd mededeeling gedaan, dat op Zondag 12 Februari eene openbare vergadering zal worden gehouden in „Weten en Werken". De houding bij de a. s. verkiezing in acht te] nemen, werd druk besproken. Men was het er over eens, dat de vereeniging. „Volksbelang" den grootst mogelijken steun moet worden verleend, wanneer deze inderdaad, gelijk haar naam aanduidt, het belang des volks zal behartigen. Men er kende, dat de liberale partij, niettegen staande hare groote en vele gebreken, tot doel heeft de regeering in te richten naar de wenschen der bevolking, terwijl de antirevolutionaire en katholieke par tyen er naar streven de staatsmacht onder de kerkelijke autoriteiten te brengen. Er is besloten na eene genomen beslis sing van „Volksbelang" in zake de a. s, verkiezing wederom te vergaderen, om te beoordeelen of de belangen der werklieden in acht zyn genomen. De Maatschappij van Levensverzeke ring „Caisse Générale des Families'', op gericht te Parijs in 1858 onderscheidt zich door de uiterst soliede wijze waarop by haar de herverzekering plaats heeft, als mede dat de reserven als onderpand gede poneerd zijn bij de Fransche bank. Deze maatregelen waarborgen de stipte naleving van de gesloten contracten, waarbij nog in aanmerking behoort genomen te worden, dat Fransche Levensverzekering-Maat schappijen werkzaam zyn onder toezicht van het Gouvernement. Onder de contrac ten is er een, dat zeer de aandacht ver dient wegens eene bepaling dat den deel nemer eene winst van 20 tot 30% der be taalde premiën wordt toegestaan, waardoor dit contract tevens eene solide geldbeleg ging genoemd kan worden. Een ander contract verzekert den deelnemer vrystel- ling van premiebetaling bij tijdelijk® on- geschikheid tot arbeid, terwijl bij volslagen ongeschiktheid onmiddellijk 80% van het verzekerde kapitaal en de rest op den vervaldag wordt uitgekeerd. Weer een ander contract verleent voor het geval van algeheele ongeschiktheid tot waarneming van zijn beroep, den verzekerde vrijstel ling van premiebetaling, eene lijfrente ten bedrage van 4% van het verzekerd kapitaal tot den vervaldag, als wanneer hem of zijnen erven het verzekerde kapi- wordt uitbetaald. Deze Maatschappij ver dient dus bij de voordeelige voorwaarden van deelneming en haar degelijke waar borgen door het publiek gekend te wor den. Inlichtingen verschaft de Agent voor Haarlem en omstreken de heer T. C i Hiephaus. De letterlievende Vereeniging „Cre- mer" heeft den leeftijd van byna 6 jaren bereikt. In die zes jaren heeft zij zich ont wikkeld, zoowel wat het innerlijk gehalte harer werkende, als haar getal kunstlie vende leden betreft. Haar meestal zeer ver dienstelijke uitvoeringen getuigen van veel studie en hierdoor nemen deze in belang rijkheid voor de kunstlievende leden ge stadig toe. Ook buiten onze gemeente mocht „Cremer" meermalen blijken van sympathie ondervinden en van waardee ring, getuige de eereblijken die haar banier versieren. In het algemeen mocht Cremer genoemd worden en gezien wordenalleen de banier was, hoewel nog een weinig jonger dan de Vereeniging, niet passende bij al haar goede hoedanigheden. Het was dan ook niet te verwonderen, dat zich eeni gen tyd geleden eene commissie vormde met het doel der Vereeniging een nieuwe banier aan te bieden. In hoeverre die com missie geslaagd is, bewees de avond van 6 Februari, als wanneer allen, die tot de ver wezenlijking hadden medegewerkt, waren uitgenoodigd om bij de aanbieding ervan tegenwoordig te zyn. Verschillende gunstig bekende dilettanten hadden zich tevens doen vinden om de plechtigheid te helpen opluisteren. De geheele feestviering liep dan ook flink van stapel en toen als slot nummer van de eerste afdeeling van het programma de aanbieding van de nieuwe banier plaats had, geraakte het publiek in ware geestdrift. De nieuwe banier, een prachtig stuk werk, dat den ontwerper, den heer J. Kuiper, leeraar aan de Tee- kenschool voor Kunstnijverheid en den vervaardiger, den heer S. de Jager alle eer aandoet is vervaardigd van groen peluche en draagt in gouden letteren den naam der Vereeniging en het stedelijk wapen. De eikenhouten draagstokken zijn gesneden dsor de heeren Gebrs. Geijsen alhier en moeten volgens verklaring van deskundigen van uitnemende bewerking zijn. Hu de Vereeniging prijkt met een nieuwe banier harer waardig, haar vereerd door een groot aantal der leden, moge zij nog steeds vooruitgaan op den weg der kunst en zij kan verzekerd zijn van de blijvende sympathie van allen, die wenschen te waardeeren alles wat geschied om door oefening het ideaal der kunst te bereiken, dat is, verbetering en veredeling van den mensch in het algemeen en van haren be oefenaar in het bijzonder. Gelijk onlangs werd bericht, heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij de onderhandelingen met het Gemeente bestuur afgebroken. Ware het niet dat uit het verhandelde in de laatste vergadering van den Gemeen teraad ook bleek, dat deze zaak in eene volgende vergadering weder aan de orde zal komen, dan zou de bittere teleurstelling der bewoners van gene zijde der spoor rails in hooge mate toenemen. Sinds lang toch worden door hen bij Gemeenteraad en by den betrokken Minister petitiën ingediend voor het ongerief hun berok kend door de veelvuldige sluiting van den overweg en over het hoogst gevaarlijke van den toestand, doch steeds zonder het gewenschte gevolg. Thans echter, nu deze zaak op nieuw een punt van behandeling zal uitmaken, mogen belanghebbenden zich vleien, dat de Raad, het gegronde der ernstige grie ven inziende, het middel zal weten te vinden om daarin zoo niet te voorzien, dan tooh tegemoet te komen, hetzij door het leggen van een brug voor voetgan gers, die zeer geringe kosten vordert, of door het maken van een tunnel, gelijk men er zoovele aan spoorwegstations aantreft. Moge een tunnel hoogere uitgaaf vorderen dan eene brug, die kosten zijn voor een stad als Haarlem toch van weinig betee- kenis, te minder wanneer daardoor de veiligheid van zoovele duizenden personen kan verkregen worden. Het treurige bericht bereikt ons, dat de bekende kunstschilder, de heer A. Mauve, op vyftigjarigen leeftijd plot seling te Arnhem is overleden. De hoogst begaafde kunstenaar, een zoon van den heer W. C, Mauve, in leven predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem, genoot zijn eerste opleiding van den heer P. F. van Os alhier en immer voortgaande op den weg der re alistische kunst ondervond hy meermalen bly ken van hooge waardeering. De over ledene was eerelid van de Rotterdamsche Maatschappij van kunsten en wetenschap pen, en van de Societé des Aquarellistes te Brussel, Z. M. de koning van België erkende zyne verdiensten door hem te be noemen tot ridder der Leopoldsorde ter wijl hem op menige kunsttentoonstelling het eeremetaal ten deel viel. Zyne schil derijen en teekeningen vonden steeds ge- reede plaatsing, waardoor dan ook meni ge verzameling met ingenomenheid wijst op kunstproducten van onzen eenigen MauTe. Een gezellige avond was het Za terdag 1. 1. voor de leden der vereeniging „Lust tot Kennis", welke op dien dag haar derde jaarfeest met hare leden en donateurs herdacht. Het houden van voor drachten, 't welk vorige jaren steeds de hoofdschotel uitmaakte, had nu plaats gemaakt voor 't opvoeren van tooneel- stukjes, waaraan enkele voordrachten wer den toegevoegd. Dat het tooneelspel der werkende leden beter voldeed dan hunne voordrachten vroeger, bleek uit den har- telijken lach, welke dikwijls uit het talrijk opgekomen publiek opging. Geen wonder, want de stukjes waren wel geschikt de lachspieren in beweging te brengen, vooral in 't eerste, waar de plotseling rijk ge worden baas Bos allerlei dwaasheden ver koopt, of in 't laatste, waar baaB Pimpel, doodelijk verschrikt van de geestverschij ning, zich door een tooverwoord voor het spook geheel onzichtbaar waant. In een woord, men amuseerde zich uitstekend. Ook de voordracht „Te veel vergunning" van Justus van Maurik scheen goed te bevallen. De avond werd besloten met een prettig bal. De heer W. Gosler verzoekt ons te melden, dat hij wegens veelheid van werk en om vrijer te staan in zake de candidatuur Farncorabe Sanders, het raadzaam heeft geacht, als bestuurslid der vereeniging „Volksbelang" zyn ontslag te nemen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 8sten Februari 1888, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. bezwaarschriften voorloopig vastgestelde kiezerslijsten en schrapping van personen die on derstand hebben genoten. 2. Id. id. indeeling gemeente, voor inlevering stembriefjes verkiezing ge meenteraadsleden. 3. Id. id. hervorming Burgeravond school, met adres vereeniging van industriëelen en kooplieden, betref fende bouwkunde en aanverwante vakken en schrijven bestuur der afdeeling Haarlem« der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij verheid. Herstemming over het voorstel: „te bepalen, dat behoudens ver kregen toestemming der Hooge „Regeering, zoodra mogelijk ter ver hanging van de bestaande burger avondschool, zal worden geopend „eene gemeentelijk® avondschool, in „verband met de teekenschool voor „kunstnijverheid 4. Advies comm. voor de pensioenen, op verzoek van VV. Grijm Jr. om pensioen. 5. Voorstel B. en W. toekenning ver goeding wegens gemis van,vrije wo ning enz. aan onderwijzer gymnastiek- school. 6. Id. id. namen van straten. 7. Id. id. benoeming leeraar tee kenen (vacat. Goteling Vinnis). 8Benoeming commissaris stads-apotheek. 9. Brief speciale commissie overwegen spoorwegen. 10. Voorstel B. en W. verhuring wal- grond aan het Donkere Spaarne aan L. Sabelis, met advies comm. v. fin. 11. I<b id. begrooting gemeente-rei niging dienst, 1887 met advies comm. v. fin. 12. Id. id. ruiling van grond aan den Harmenjansweg met B. Zuithof, met advies comm. v. fin. 13. Id. id. verhuring van grond aan de Leidsche vaart, met advies comm. v. fin. 14. Id. id. verhuring gymnastieklo kaal met advies comm. v. fin. 15. Id. id. verhuring perceelen Oost- vest, met advies comm. v. fin. 16. Rapport comm. v. fin. rekening Ka mer van Koophandel en Fabrieken 1887. 17. Voorstel B. en W. verhuring grond Kennemerplein, met advies comm. v. fin. 18. Id. id. beschikking post „on- verziene uitgaven" dienst 1887, met advies comm. v. fin. 19. Id. id. vaststelling vijfde sup- pletoire begrooting dienst 1887, met advies comm. v. fin. Marktbericht van 6 Februari. Witte tarwe. L. pr. f 6.50, H. pr. ƒ6.75. Rogge. L. pr. 7 4.30 H. pr. ƒ4.80. Haver. L. pr. f 2.65 H. pr. ƒ3.20. Garst. L. pr. ƒ4.10 H. pr. ƒ4.75. Duivenboonen. L. pr. 6.00 H. pr. 6.20. Paardenboonen. L. pr. 75.20. H. pr. 5.25. Bruine boonen 8.50. Capucijners 6.90. Aardappelen. Aangev. 710 verb. 70 HL. L. pr. 1.50, H. pr. ƒ2.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 76verk. 29 HL. L. pr. 3.50, H. pr. 5.50 p. Heet. Peren. Aangev. 16, verk. 7 HL. L. pr. 3.75, H. pr. f 4.00 p. Heet. Boter. Aangev. 104, verk. 104 KG. L. pr. 71.50H.pr.71.60p. KG. Biggen Aangev. 29, verk. 21 St., L. pr. 7 5.00 H. pr. 20.00 p. st. ORGELBESPELING n de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Feb. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezermam. PROGRAMMA. 1. Fantasie met canon en fugaWorp. 2. Choral (Meistersinger)Wagner. 3Sonate op „Beiiehl du deine Wcge"v. Eyken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo, d. Fuga. I 4Variationen (Heil Dir im Siegeskranz).i2m<?^\ 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2