Nieuwsberichten. Bij de heropening Tan de vergadering deelde de Voorzitter mede, dat men tien minnten mocht spreken en men zich moest bepalen bij de door den Spr. behandelde onderwerpen. De Heer J. A. Fortuijn (sociaal-demo craat) maakte van deze gelegenheid ge bruik om op te merken, dat er onder de volken geen rassenhaat bestonddat de werklieden nit verschillende landen het precies met elkander eens waren, dat leer plicht en algemeene dienstplicht eischen des tijds waren en men niet zooveel geld mocht uitgeven voor het leger, dat alleen maar diende om de kapitalisten te bescher men. De Heer W. R. Luijten vroeg, of de inleider was voor dadelijke invoering van algemeen stemrecht. De Heer W. Meijer wraakte de houding van den Heer Sanders in zake de enquête. De Heer P. H. van der Leg vroeg, hoe Spr. dacht over subsidie aan sectescholen, terwijl de Heer W. Gosler ten slotte Spr. verweet, scheuring te hebben gebracht in het kamp der liberalen en in vele zaken het groote beginsel uit het oog had verloren. In zijne korte repliek zeide de Heer Sanders, dat hij als jong kamerlid moeielijk aansprakelijk gesteld kon worden voor de verdeeldheid der liberalen dat hij de Ben jamin was onder de bewuste zeven, die met de rechterzijde in zake onderwijs waren meegegaandat hij was tegen het subsidiestelsel en dit reeds in 1875 in eene brochure had uitgesprokendat hij tegen deze enquête had gestemd, omdat zij hem onvruchtbaar toescheen in dezen vormdat hij zich nimmer tegen alge meen stemrecht had verklaard, maar den tijd nog niet gekomen acht om dit ook aan de vrouwen te verleenen. Klokke elf uur werd de bijeenkomst met een kort woord van dank aan den Heer Krelage, aan den Heer Farncombe Sanders en aan het talrijk opgekomen publiek gesloten door den Voorzitter van „Volksbelang", den Heer D. de Clercq. Weten en Werken. AI was het Maandag avond wat guur en al sneed de snerpende Oostewind ons door de kleeren, dit is toch geen beletsel om Weten en Werken te bezoeken; wij zitten er warm en geheel onder ons. Als wij wat vroeg zijn, praten wij wat en wij vervelen ons niemendal. Als dan de Spreker van den avond opkomt, sluiten wij de debatten en dan neemt die al onze aandacht in beslag, want hoe het Bestuur ook over ons beschikt; al de sprekers zijn de aandacht waardig. De bekende sprekers hebben wij op een paar na, die wij niet graag missen, allen gehad en één spreker, dien wij geen van allen kenden. Maandag avond weer één, die onze nieuwsgierigheid in hooge mate gaande maakte, want het was een inge zetene van Haarlem. Wij namen dus voor- loopig eene afwachtende houding aan, dus niet met voetgetrappel van bigde herkenning werd de heer Jansen, die zou optreden, ontvangen. »'t Ister er een van Cremer« merkte een uit het gehoor op. »Nou we zullen 'r eis hooren« zei een ander. En toen opende de heer Jansen de avond met het gedicht van de Buil, De bele gering van Calais. Reeds na de eerste strofen van het schoon gebouwde gedicht had de Spreker ons gevangen, met zijn flink geluid en aangename voordracht, juist berekend voor de zaal van Weten en Werken. Spreker schijnt het in de kunst van voordragen ver gebracht te hebben. Hg spreekt gemakkelijk en is sober genoeg in zijn voordracht om geen overtollig gebruik van gestes noodig te hebben tot het bijzetten van kracht, en daar wij in W. en W. ons niet af geven met noodeloos vertoon, viel de Spreker in onzen smaak. N°. 2 van het programma, een fragment uit het Pau- weveerken van »Cremer« deed ons be merken, dat de Spreker zijne stem goed in zijne macht had. Het woeste aanhitsen van boer Balder's merrie, tegenover de zachte aansporing van de tegenpartij kwam goed tot zijn recht en het Geldersch dialect mocht bijna onverbeterlijk genoemd worden. Nog staat het ons helder voor den geest de kalme, bedaarde manier waarop indertijd de heer Cremer zelf hetPauwe- veerken voordroeg. Nog hooren wg zijn natuurlijk vertellen, zóó hooren we het nooit weer, maar het dialect heeft de heer Jansen bijna even goed. Van de overige stukken die de Spreker voordroeg, meest allen humoristische poë zie, roemen wij: Het zoutvat, van Van Heijst. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Het zoutvat valt om bij den eersten maal tijd dien een jong gehuwd paar heeft. Een kibbelpartijtje over de vraag of een omgevallen zoutvat al of niet ongeluk aanbrengt, ontaardt in een onrustbarenden twist, waarin de grofheden niet gespaard worden. Zeer plastisoh werden man en vrouw sprekend ingevoerd, het ratelende gerammel der twistende vrouwestem over stemde het dispuut. Uitgeput, zij van opge wondenheid, hij van ergernis, komen de lieden totverzoening. De voordracht vanHet gestolen kind, uit het Fransch door M. W. Terwogt, bewees ons, dat de heer Jansen een goed begrip heeft omtrent de eischen die de kunst stelt in zake de voordracht van gedichten die door een snellen klimax den vertolker groote moeie- lijkheden te overwinnen geven. Wij hebben ons Maandag goed geamu seerd. Onze toejuichingen waren veelmeer dan een gewone plichtpleging aan den Spreker, en van harte spraken wij den wensch uit, dat wij den heer Jansen het volgende jaar weer mogen hooren in Weten en Werken. Maandag aanstaande treedt op de heer Mr. A. R. Boerlage van Amsterdam. Voordat de Tweede Kamer Donderdag een aanvang maakte met hare beraadsla gingen over het Handelstraktaat met Span je, werd door haar eene zitting met gesloten deuren gehouden, die tot aan de pauze duurde. Daarna werd het algemeen debat geopend over het zooeven genoemde ontwerp. De heer Levy wees op de onzekerheid, of niet-Katholieke Nederlan ders in Spanje voldoende waarborg hebben voor de eeredienst binnen gesloten ge bouwen en voor hunne begrafenisplechtig heden. Het fanatisme, dat in den laatsten tijd in Spanje weder het hoofd opsteekt, doet Spreker vragen, of de Reg. zich dienaangaande wel heeft vergewist; zoo niet, dan zou hij eene motie voorstellen tot verdaging. De heer Bahlmann be streed het traktaat, waarbij wij geen belang hebben, dat nadeeliger is dan het vroegere, 't welk we hadden kunnen be houden, als we onze tarieven maar hadden herzien. De heer Mees verdedigde het traktaat in 't belang van handel en nij- verheid, zonder dat het ons op groote opofferingen te staan komt. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde;- dat de Spaansche konstitutie godsdienstvrijheid waarborgt, en wij volkomen gelijkstaan met andere niet-Katholieke natieën. Uit voerig verdedigde de Min. het traktaat als voordeelig voor den Nederl. handel, daar wij alle voordeelen van andere trak taten erlangen. De heer Beelaerts van Blokland, zich aansluitend bij den heer Levy, stelde eene motie voor om de be handeling van het ontwerp te verdagen. Deze motie werd verworpen met 33 tegen 34 stemmen. Het traktaat werd goed gekeurd met 34 tegen 28 stemmen. Aangenomen werd ook het ontwerp tot verlaging van het invoerrecht op rozijnen. In de zitting van Vrijdag werd met 55 tegen 2 stemmen goedgekeurd de onteigeningswet voor den aanleg van een kanaal naar de Vriezeveensche venen,nadat de bezwaren van den heer A. van Dedem bestreden waren door de HH. Meesters, Cre- mers (Almelo) en den Min. van Waterstaat enz. Het ontwerp op de aflossing der leening Amst. Entrepotdok is zonder de bat goedgekeurd met 55 tegen 1 stem. Daarna interpelleerde de heer Rooseboom de Reg. over dienstverlenging der lichtingen bij de landmilitie van '82 en '83 en voor die der zeemilitie van '83 en '84, wat hij noodig oordeelde, teneinde bij verlenging van den diensttijd in de nieuwe militiewet reeds geoefende soldaten beschikbaar te hebben. De heer Schimmelpennink v. d. Oye was vóór dit denkbeeld, dat door den oud-minister Reuther natuurlijk krachtig werd bestreden. De Min. van Oorlog verklaarde, dat de Reg. voornemens is, nog in deze zitting een voorstel in te dienen tot verlen ging van den diensttijd der miliciens, die dit jaar zouden naar hnis gaan. Eene nieuwe verlenging van diensttijd van mi liciens, wier diensttijd verleden jaar ver lengd ie, ligt niet in het voornemen. Het ontwerp tot verbetering der rivier de Berkel werd bestreden door de HH. van Alphen en van der Feltz, met het oog op de hooge svfbsidie, en door den heer Willink principieel. De HH. v. d. Sleyden en de Ranitz verdedigden het ontwerp met het oog op het algemeen be lang. Dinsdag zal het debat worden voortgezet. Bij opening van het testament van Jenny Lind bleek, dat zij haar geheele fortuin, ongeveer een millioen francs, aan haar echtgenoot en kinderen heeft nage laten met uitzondering van een som van omstreeks 70.000 frs. te verdeelen tus- schen een Zweedsche universiteit en een Zweedsch hospitaal. De berichten uit Sofia over plannen om Bulgarije onafhankelgk te maken, big ven aanhouden. Daar zij echter voor het meerendeel uit Fransche of Russische bron ontspruiten, verdienen zij niet on voorwaardelijk geloof. De toestand van den Duitschen kroonprins na de laatste opperatie, scheen den geneesheeren nog al zorg in te boe zemen, althans twee van hen besloten voorloopig te San-Remo te blijven. Aan de Foss. Ztg. wordt thans even wel gemeld, dat de algemeene toestand wettigt tot de hoop op een gunstig verloop der ziekte. Te Berlijn loopen opnieuw geruchten, dat er plan bestaat bij den rijksdag een wetsontwerp betrekkelijk het regentschap in te dienen. Op een meisjesschool te Manchester stortte een trap in, terwijl zich de leer lingen er op bevonden.Een jongen van 4 jaar, die beneden aan de trap stond, werd gedood. Zijn zusje, en een ander meisje werden gewond, terwijl een onderwijzeres een been brak. In Zwitserland is ontzettend veel sneeuw gevallen. Alle Alpenpassen zijn versperd. In sommige streken is het ver keer geheel gestremd. Omtrent het nieuwe, het allernieuw ste beursplan, dat bij den Amsterdamschen gemeenteraad is ingediend, melden wij het volgende: Het gebouw zal 148 M. lang, 55 M. breed en 30 M. hoog zijn. De ver- I dieping gelijkstraats is voor winkels be stemd. Ruim 60 perceelen tusschen Vijgen-1 dam en Bible-Hotel zullen daarvoor ge slecht moeten worden, terwijl het gebouw op het door slooping verbreede terrein ontworpen is, waardoor aan de Westzij de een straat 32, aan de Oostzijde een verbreed gedeelte Warmoesstraat van 20 M., beide op het nieuwgevormde Beurs plein uitloopende, komt. Het Damrak zou geheel gedempt wor den. Vervolgens ontstaat 20.000 vierk. m. bouwterrein en worden insgelijks eenige straten gevormd. Door dit plan zal de stad, althans nog het Centrum een eigen aardig gezellig karakter verkrijgen. De inzender van het plan meent met behulp van kapitalisten het plan te kun nen verwezenlijken, zoodanig, dat de Beurs later zonder bezwaar van de gemeentekas in vrijen eigendom aan de gemeente over gaat. Te beginnen met 19 Februari 1888 draagt het koloniaal militair invaliden huis op Bronbeek den naam Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis. De laatste werkzaamheden op de terreinen der aan het einde van zij kanaal F. te houden schietoefeningen met visch- torpedo's zijn thans door personeel der Marine van Amsterdam verricht. Binnen korten tijd zullen de oefeningen onder bevel van den luitenant t/z le kl. J. Wentholt aanvangen. De liefdadigheidsvoorstelling der te Spaarndam bestaande zangvereeniging jl. Zondag gehouden heeft ongeveer 60 opgebracht. Bij Kon. besluit is goedkeuring verleend aan het den raad der gemeente Haarlemmermeer ingediende ontwerp, tot het heffen eenen belasting op de schepen onder den naam van kade- en tonnengeld. HAARLEM, 21 Februari 1888. Het bestuur van de Stuivers-Spaar bank alhier herinnert, dat Donderdag 23 Febr. a. s. des avonds voor het laatBt rente wordt bij geschreven. Binnen onze gemeente werd de ver jaardag van Z. M. den Koning op waar dige wijze herdacht. De huizen van vele ingezetenen waren met vlaggen versierd en ten twaalf ure deed het carillon van den St. Bavotoren zich hooren. Op het zelfde uur begaven zich velen naar de Wilhelminastraat waar, ondanks het on gunstige weer, toch de aangekondigde pa rade plaats had. Na afloop der parade had door de Onderofficiers - Vereeni- ging der dienstdoende schutterij «Hasse laar» een schietwedstrijd plaats met flau- bertpatronen. De uitslag was als volgt le prijs, serg. W. F. van Deinse met 46 p.2e pr., Serg. MajM. Kokkclkorenmet 42 punten; 3e prijs, serg. J. W. van Velthuijsen, met 40 pnnten 4e prijs serg. maj. H. E. van der Steur met 39 pun ten 5e prijs, serg. H. van Aken met 39 punten. Des avonds had de feestelijke bijeenkomst plaats van deze Vereeniging in de groote Zaal der Sociëteit de Kroon. Na een hartelijke welkomsgroet van de pres. werden voor een groot ge tal genoodigden, waaronder vele hooge autoriteiten en Officieren, zoowel van schutterij als andere wapens een tweetal tooneelstukjes uitgevoerd. Zoowel de keu ze als de uitvoering dezer stukjes waren zeer te roemen en vooral het tweede deed de lachspieren der aanwezigen her haaldelijk werken. Een woord van lof komt de medewerkende leden van Hasse laar en vooral de Dames voorzeker toe. In de pauze werd door den waarne mend Comm. der d. d. schutterg een hartelijken dronk gewijd aan den Koning en later op den bloei van »Hasselaar.« Een paar voordrachten werkten ook zeer mede de aangename stemming te onderhouden. Na afloop der uitvoering had een ge animeerd bal plaats, dat tot vroeg in den morgen duurde, waarna een ieder dankbaar voor het genotene huiswaarts ging. „Has selaar" heeft zeer zeker velen een heerlijk feest bezorgd. In de buitengewone vergadering van het Departement Haarlem der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, Maandag avond gehouden, is met algemeene stem men besloten om den cursus aan de Kweek- sohool voor Onderwijzeressen te verande ren van een driejarigen in een vierjarigen. De buitengewone Volksvoorstelling Zondagavond gegeven door het tooneel- gezelschap van het «Salon des Variétés, directie Kreukniet, Mutters Co, was slechts tamelijk bezocht. Opgevoerd werdDe gebochelde, groot drama, a grand spectacle, in acht taferee- len naar het Fransch door J. Both JJz. Het is ongetwijfeld een aangrijpend drama, met moorden als gevolgen van duels, sluipmoord, kinderroof, omkooping, verbanning en verder een tal van laaghedeD, die in de eenw van Bodewijk den Veer tiende zou menigwerf in Frankrijk voor kwamen. Twintig werkende personen, be halve de figuranten, hadden een rol in 't stuk, dat hierdoor het menigvuldig raadplegen van het programma noodig maakt. Het stuk werd vlug afgespeeld en over 't algemeen met veel toewijding. Zoo was de heer Barendse flink te noemen. In de laatste tafereelen had deze als »Esopus« een moeielijke rol. Meermalen oogstte hg doorzijn komische houding en snaaksche zetten den algemeen bijval. Ook de heer Frank wist door zijn eigenaardige gestes den lachlust gaande te houden. Mejuffrouw Roos, als Flora de Heidin, is door haar eenvoudige opvatting d. w. z. door hare natuurlijkheid altijd eene ge- wenschte verschijning. De aard van het stuk doet overigens de dames niet bijzonder op den voorgrond treden. Aan de costuums was veel zorg besteed. De bandieten in het eerste tafereel hadden wel een meer phantastisoh uiterlijk kunnen hebben. Marktbericht van 20 Februari. Witte tarwe, L. pr. 6.35, H. pr. ƒ6.60. Rogge. L. pr. f 4,50 H. pr. ƒ4.60. Haver. L. pr. f 2.75 H. pr. 2.80. Garat. L. pr. 4.75 H. pr. 5.90. JDuivenboonen. L. pr. 5.35 H. pr. 5.75. Paardenboonen. 5.50. Kanariezaad. L. pr. 7.00. H. pr. ƒ7.05. Aardappelen. Aangev. 39 verk. 30 HL, L. pr. f 2.00, H. pr. 2.75 p. Heet. Appelen. Aangev. 112verk. 70 HL. L. pr. 3.50, H. pr. f 5.50 p. Heet. Peren. Aangev. 49, verk. 30 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 4.00 p. Heet. Poter. Aangev. 104, verk. 104 KG. L. pr. 1.65 H. pr. 1.75 p. KG. Biggen. Aangev. 21, verk. 16 et., L. pr. 7.00 H. pr. 18.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Feb. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W- Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaHiinieJ. 2. AdagioHaydn. 3. Concert FantasieHette. 4. Elsa's Brautzug znm Munster. Wagner-Halven 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2