Nieuwsberichten. meer nabij de waarheid ie. De spectros- coop heeft ons iets ontdekt van de be- standdeelen waaruit ze bestaat. De teles coop gaat steeds voort ons nieuwe feiten en verschijnselen te onthullen. Wat we ten wij nog inderdaad van haar? Wij kunnen zoo goed als niets vaststellen om trent haar werkelijke natuur. Wij zeg gen, dat wij haar voelen, dat is onjuist het zijn alleen zekere trillingen van den warmte ether. Wij zeggen dat wij haar zien, dat is onjuist slecht zekere licht golven treffen ons netvlies. En toch blij ven wij haar zon noemen en schijnt zij aan den Hemel met majestueuze kalmte, en toch blijven wij spreken van God de hoogste werkelijkheid,de samenvatting van al wat wij ons goed, heilig en goddelijk kunnen denken. De godsdienst rust dus in het gemoed en is dus de hoogste wer kelijkheid. Der wetenschap reiken wij de hand om de voorstellingen te verbeteren. Behalve een verstandelijke, hebben wij een gemoedelijke zijde, en de godsdienst zal nooit sterven als het gemoedsleven maar verstrekt wordt. Wat schade de mensch lijdt als zijn gemoed in zijn ver stand opgaat toont ons een der brieven van Darwin. In twintig jaren, schrijft hij, heb ik mijn vertrekken niet verlaten. Op zijn 30ste jaar had hij liefde voor poezie, voor schilderen, voor letterkunde, voor muziek. Toen hij 20 jaren lang niets an ders dan proeven had genomen en feiten bijeengebracht, kon hij er zich later niet meer aan geven. Het gevoel er voor was verstompt en het verlies van die zintui gen was niet alleen verlies voor hem van geluk, maar ook, zoo getuigt hij zelf, van zedelijkheid en karakter. En zoo zou het ook met ons kunnen gaan. Reeds klopt de polsslag van het godsdienstig leven bij zeer velen uiterst zwak. Laat ons dan toch het gemoedsleven versterken. Wij willen opzien tot de Grooten en Goeden en dan vooral naar Jezus, wiens dage- ïyksche spijze het was Gods wil te vol brengen. De Voorzitter, de heer Mees, wilde door vele woorden, zoo zeide hij, den indruk van deze voordracht, diep en rijk van inhoud, keurig van vorm, bij de tal rijk opgekomenen niet verzwakken. Hij sloot met een woord van hartelijken dank aan den HeerV an Loenen Martinet en hoop te, dat hy ook de toekomst der Afdeeling Haarlem door zijn schoone voordrachten zou blijven steunen. Op een groot en dankbaar gehoor zal hij steeds kunnen rekenen. De toestand van den Duitschen kei zer was reeds Dinsdag niet bevredigend. Behalve de blaaskwaal, waaraan de kei zer sedert lang lijdende was, vertoonden zich aandoening der Blijmhuid van de keel en ontsteking der oogleden, gepaard met ver minderenden eetlust en toeneming van zwak te, iets dat den geneesheeren veel onrust baarde, aangezien de keizer dan meer ge neigd zou zijn het bed te houden, wat met het oog op de mindere werking van het hart niet wensckelijk was. De om trek van het paleis wemelde van belang stellenden naar berichten omtrent den toestand. In den loop van Woensdagmid dag werd eenige verbetering waargenomen. Onmiddelijk in verband met den stand der zaken kwam in het Reichsgesetzblatt eene aanschrijving des keizers voor van November 1887, waarin prins Wilhelm belast wordt met de plaatsvervanging des keizers ook als koning van Pruisen, in de loopende regeeringszaken. Dat de toestand wezenlijk zeer ernstig was, bleek uit het bericht dat de kroon prinsen prinses uit San-Remo naar Duitsch- land zouden vertrekken, terwijl al de prin sen ten paleize waren. Inmiddels waren te Berlijn alle theatervoorstellingen afgezegd. Te vijf ure in den namiddag van Donder dag kwam er een bericht, dat de keizer was overleden. Het bleek evenwel, dat Z. M. toen door een flauwte was over vallen, die zich later herstelde. Sommige bladen hielden daarop hun reeds gereed zijnde rouw-nnmmers binnen, doch te half drie 's nachts verscheen weer een Reuther- telegram, het overlijden des keizers me- dedeelende. Het lid van den Parijschen gemeen teraad, de heer Lefebvre-Roncier, doet tegenwoordig in Parijs van zich spreken. Beschuldigd van een knoeierij, was hij in staat van beschuldiging gesteld en had dientengevolge zijn ontslag als raadslid ge nomen. De rechter had intusschen tot niet vervolging besloten, daar de zaak niet be wezen was. Toen 6telde de heer Lefebvre zich op nieuw kandidaat en werd herkozen. Dinsdag nam hij voor het eerst zitting, doch zijne collega's verlieten de zaal en daar Lefebvre dezen wenk niet scheen te begrijpen, werd door den voorzitter de zitting geschorst. De volgende zitting was hij weer tegenwoordig. Na eenig tumult deed de voorzitter het volgende voorstel De raad, het betreurende, dat de heer Lefebvre-Roncier de meening der leden niet schijnt begrepen te hebben, gaat over i tot de orde van den dag. Het lid in kwes tie vroeg daarop het woord, doch dit werd hem geweigerd en nu ging men over tot de werkzaamheden. Te St. Petersburg is men van mee ning, dat prins Ferdinand binnen weinige dagen Bulgarije zal verlaten hebben en dat er sprake van is om hem te doen opvolgen door een prins van Saksen-Wei- mar. In hoeverre men zich daar te vroeg verheugt, zou men kunnen opmaken uit het bericht, dat toen de porte mededeelde, dat door haar prins Ferdinand niet be schouwd werd als de wettige vorst, de Bulgaardsche regeering deze mededeeling ferm en krachtig heeft beantwoord. In geheel zuidelijk Rusland heerscht gebrek aan brandstof. Men schrijft dit toe aan de geheerecht hebbende sneeuwstor men, die alle steenkolenvervoer onmogelijk maakten, aan het slecht voorzien zijn van de steenkolen-depóts in de steden en het onvoldoende spoorweg materieel. Natuur lijk is van de tijdelijk bestaande schaarsch- te door de verkoopers gebruik gemaakt om de kolenprijzen met 50 tot 100 pet. te verhoogen. De prins en prinses van Wales vieren Zaterdag hnn zilveren huwelijks feest Op het vermaarde St. Bernard's klooster zijn in de laatste dagen twee sneeuwvallen neergekomen, echter zonder nadere ongevallen te veroorzaken. De Dnitsche rijksdag heeft de over eenkomst aangenomen betrefiende het te gengaan van den verkoop van sterken drank door en aan de visschers in de Noordzee. De Parijsehe geneesheeren hebben het plan gevormd zich onderling te ver eenigen tot daarstelling van een fonds tot ondersteuning bij ouderdom of ziekte. Ieder lid betaalt tien francs inleg en tien frans contributie per maand. Daar voor ontvangt hij bij ziekte tien francs per dag. In de omstreken van Köslin (Prui- sche provincie Pommerenj is Maandag zooveel sneeuw gevalleD, dat de dienst op de spoorwegen en ook het verkeer op andere wegen gestremd was. Men verneemt, dat Mejuffrouw Ju liette Roos, tegen het aanstaande seizoen geëngageerd is bij het Nederlandsch tooneel. Godsdienstdweperij heeft dezer da gen een jong echtpaar te Zaamslag krank zinnig gemaakt. De tusschenkomst der politie was daarbij noodig, want de man, in de meening dat hij de aartsvader Abraham was, wilde zijn een-jarig kindje offeren. De politie te Amsterdam mocht er in slagen, op den O. Z. Voorburgwal, in een huis, waarin gespeeld werd, eenige dobbelaars van 14 a 16jarigen leeftijd te arresteeren. De politie hield reeds se dert lang een oog op dit huis, daar haar ter oore was gekomen, dat er, vooral door jonge lieden, zwaar gedobbeld werd. Op den trein van Bokstel, die Din- dagavond 6.20 te Vucht aankwam, is even vóór Vucht geschoten. De kogel vloog door eene ruit van den postcoupé en trof de ijzeren plaat, die voor de kachel stond. De beide postconducteurs hebben geen letsel bekomen. De stationschef te Vucht heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven. Een klerk van het station Leiden der Hollandsche spoorwegmaatschappij te Leiden had Zaterdag het kantoor verlaten en was niet weer verschenen. Men be merkte toen, dat eenige door hem gehou den registers vervalscht waren, ten einde gelden van de maatschappijen te verduis teren. De klerk is na zij ne terugkomst te 's Hage gearresteerd. Te Vinkeveen is iemand overleden ten gevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door het gebruik maken van blauwsel op eene wond. Te Medemblik zijn 255 kiezers. Van deze zijn er 245 opgekomen en van de weggebleven waren er drie buiten de stad en vier ziek. Naar deze verhouding hadden te Haarlem 108 kiezers kunnen wegblijven, waaruit blijkt, dat te Haarlem zesmaal zooveel personen zijn dan te Medemblik, die hun burgerplicht verzuimden. Onder de kies-curiositeiten noemen wij de volgende: Een vrouw te IJerseke verscheen bij het stembureau om het stembiljet van haar man te mogen terng hebben uit de stembus, want hij had het met zijn eigen naam ingevuld. Te Krabbendam vond men reeds den 5en Maart een ingevuld stem biljet in de brievenbus van het postkan toor. Te Arnhem opperde een kiezer, voor stander van de kandidatuur Rooseboom, het denkbeeld om zijn kandidaat aan te bevelen door het ronddragen van een ro- zenboom. De voorstanders van de kandi datuur Moll zouden zeker dit voorbeeld niet gevolgd hebben. Een kiezer te Arnhem deed bij vergissing zijn accijnsbiljet in de stem bus. Hij wilde zijn abuis herstellen, maar kreeg het bericht, dat het den vol genden dag zou terecht komen, doch dat hij niet voor de tweede maal tot de stembus kon toegelaten worden. Toen een reiziger dezer dagen te Tilburg zijne koffers pakte, wist eene kat zich in de wollen goederen een zacht plaatsje uit te zoeken. Argeloos sloot de reiziger den koffer. Toen hij hem vijf dagen later weder opende, kwam daaruit de kat te voorschijn, wel wat flauw, maar met een weinig melk werd zij bijgebracht en aan de eigenaars terug bezorgd. De reziger had het in dien tijd zeker ook niet druk gehad. De vrouw die Zaterdag bij den brand te Amsterdam hevige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. De moedige schoenmaker, die mede ern stige brandwonden bekwam, verkeert in zorgwekkenden toestand. Te Rotterdam is een man in hech tenis genomen, die er zijn werk van maakte, de handelaars in sterke dranken op (e lichten. De zoo verkregen dranken ver kocht hij later bij voorkeur aan parti culieren. In de gemeenten Heemstede, Ben- nebroek, en Haarlem merliede en Spaarn- woude zijn bij de verkiezingen jl. Dinsdag respectievelijk 194, 57 en 204 kiezers ten stembus opgekomen, terwijl het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Pro vinciale Staten 235, 60 en 246 bedraagt. HAARLEM, 9 Maart 1888. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten in het hoofd-kiesdistrict Haarlem zijn uitgebracht 4619 stemmen. Van on waarde 100. Gekozen de heer G. B. 't Hooft, anti-revolutionair, met 2508 stemmen. De heer J. H. Krelage, liberaal, verkreeg 1450mr. J. de Clerck van Weel, liberaal, 420 stemmen. De uitslag der stemming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal was als volg Op Mr. A. J. W. Farncombe Sanders waren uitgebracht 1289, op Mr. J. A. Levy 469, op S. Baron van Heemetra 295 en op Domela Nieuwenhnis 30 stemmen. Mr. A. J. W. Farncombe Sanders is dus gekozen Het aantal ingeleverde biljetten deelden wij reeds mede in het vorig nummer. Met ingang van 1 Mei is eervol ontslag met aanspraak op pensioen ver leend aan Jhr. J. van Beresteijn, ontvan ger der belastingen alhier. Bij het 2de reg. Huzaren is de rit meester Graaf van der Duijo, commandant van het depot-eskadron alhier, overge plaatst naar het 4de eskadron te 's Bosch. Op verzoek zullen nog eenigen tijd de verzameling van Oud Japansche costu mes, de geborduurde stoffen, Kakemono's enz. op het Museum van Kunstnijverheid alhier ter bezichtiging gesteld blijven. Het Museum is gedurende de Maand Februari door 712 personen bezocht. Des Zondags is de toegang vrij. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal Zondag 11 Maart 1888 in Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure, en des namiddags ten 6 ure optreden de heer Ph. Deijs van Amsterdam. Woensdag 14 Maart 1888 des avonds ten acht ure, voorganger de heer J. J. Steenhart van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 7 Maart. JH. Rees en P. Vermeeren.P. Hessels en R. Kuiji. GEBOORTEN. 1 Maart. C. M. Martens geb. v. Berlood. W. v.d. Waag geb. Hovius d.2 Maart. A. C. Broekhuijzen geb. Kamp z.J. C. v. Damme geb. v. Westerhoven d. (levenl). 3 MaartBBaas gebLingerak dAv d. Laar geb. Klabouz.G. Teunisse geb. vBakel z4 MaartEde Vries geb. Bol huis z.A. Moot geb. Finson z.M. Sle per geb. Eibers z WvdKamp gebKen- selaar i.J. M. J. Harman geb. Wagenaar d.E. C Schenkegeb. Martinz.— G. M. Joost geb. Vriezed. (levenl.).5 Maart. M. Ede Lange gebSlingerland zJTer- maat gebFlarte dJMSnoek geb. Hom burg z.C. H. Honnebier geb. de Vaal z. C. P. Bruiniergeb deVogeld.M.v.Zon neveld geb. Wijkhuisen s.M. C Pieters geb. v. Andel d.6 Maart. A. M.Stammers geb. Valkd.E. C. Lensen geb. v.d Raadt z.G. Beendersgeb. Grapendaalz (levenl). FVrenegoor gebDaan dAW Hoo- gerbeets geb. Kruger.d.E. P. Walter geb. v. Wijck d.— 7 Maart. J. Walbrink geb. Dekkers d.— J. Santen geb. Stokhof d. H. Moonengeb. Keldermanz. 8Maart. LMvVelzen gebHessen dMBos geb. de Vos d. OVERLEDEN. 29 Feb .A M.v. Boetbergen gebRijbroek 71 j. L. Margaretkastr.1 Maart. M.M. Bronkhorst gebvan Hilten 59 jde Haasstr. J. A. v. Zutphen4Ij. Oranjeb. laan. Z. Nooitgedagtgeb. Menholst 41 jBakenes- sergrt.J. Zwarts 43 j. K. Lakenstr. 2 Maart. R. J. v. Deurzenflm. z. Zijlstr. M. Knoppert geb. Trempe 101 j. Zuiderstr. P. Joris70j. deClercqstrF. v. Ameron- gen 1 m. d. KI. Houtslr.3Maart. H.P. T'raksel3j. z. L. Raamstr.5 Maart. L.M. Macdonald 32 j. G. Oudegr.M. J. v. d. Berk 69 j. Burgwal.Mr. H. Gerlings71 j. Gr. Iloutstr.J. J. Beijnes73 j. Parklaan. 6 Maart.HStammers 8 uren dRavelingst. M E. de Lange geb. Slingerland 29 j. Z. Polderstr. J H.Scheffer 2 j .z. Ravelingst. W. J Sleeman 66j. Luitenst.A. v. Wilderen 88 jLHeerenstrC.v. Zomeren gebRoosenhart 66 jLPoellaan7 Maart. C. J. Dcscamps geb.van Heulen 87j .Jansstr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de egenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren oorbel. Een kinder wantje. Eene brnine handmof. Eene handmof. Eene tasch. Een pakje sachet-poeder. Een zwartsajetten want. Vijf zakken, waarvan twee ongemerkt, óén gemerkt F., één gemerkt C. en één gemerkt C. H. 108. Een rekenboekje. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Eene schaar. Een ijzeren haak met dito wageneleutel. Eene portemonnaie met ruim f 5.Eene portemonnaie met eenig geld. Een zilveren armband. Een roodsajetten kous met dito kluwen en 4 breipennen. Een zak met aardappelen. Eene jongeDsjas. Zes zakken. Een pa ternoster. Een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij A. van der Poorten, Z. B. Spaarne, no. 100, eenen gouden haarring, gemerkt G. J. P. Bij C. Hermeling, Groote Houtstraat no. 73, eene bloedkoralen ketting met gonden sluiting. Bij van der Horst, Gierstraat no. 76, eene paardendeken. Marktbericht van 7 Maart. Aang. en verk. 13 stapels, uitmakende 1212 kazen, wegende 2523 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G. f 29. VEEMARKT, 7 Maart. 9 Koeien 140.a f 90. 57 N. Kalveren 7.3. 8 Schapen 15. 5 Biggen 6. 2 Paarden 9 ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag '13 Maart 1888, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga No. 3Mendelssohn 2. No. 4 uit do 3e Symphonic.Schumann. 3' Souate No. 1Rheinberger. a. Praludium. b. Andante. c. Finale. 4. Piece 2e MeditationGuilmant 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2