HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Uitgave van DE ERVEN LÜOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 17 Maart 1888. op ZONDAG 48 Maart 1888. No. 22 TELEPHOONNUMJIER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het Godsdienst-onderwijs in alle beurten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Üaubanton, pred. te Heemstede, (voor Hacker.) Nam. 2 nre, Snetklage. 's Avonds 6 ureSmeding. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdag 's avonds 8 nre, Moeton. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. 20e Lijdenstekst. Jans-Kerk. 's Avonds 6 nreMoeton. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snetklage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereforut. Gemeente. (GW. Oudegrackt). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's avonds 7 ure Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdag 's av. 7% ure, M. van Cleejj', pred. te Alkmaar. Lijdensprediking. Kerk der Vereeuigdelloopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Doopsbediening. Vrijdag 's av. 6 ure, de V>ies. Voorbereiding. Kemoiistrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. II. C. Lokr pred. te Rotterdam. Kerk iler Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JCeiss. Clir. bewaarschool, L. Heerenvest. Maandagss av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. SLUITING. Lucas 7 36 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal der Jougeliugs-Vereeniging. L. Annastraat. Geen Bijbellezing. Ds. Snetklage ontving den 9en Maart in dank voor de Scholen met den Bijbel 3.van eene Naaivereeuiging in de Oranjestraat. Ds. Escker kan deze week zijne cate chisaties niet houden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, A'. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, Nam. 2Vz ure, <P. -O. van Arkel Heemstede. Voorm. 10 ure, L. H. F. Creutzberg. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/» ure, II. J. Bergsma, Pred. te Spaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Dr. H. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/3 nre, D. J. C. Heldring, 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre, L. Heldring, Afscheidsrede. Zonder Naam, liet bekende Volksstuk in vijf bedrijven door Rosier Faassen, kwam Donderdag voor het voetlicht, thans gegeven door het Holiandsch Tooneclgezelschap, Directie A. van Lier. Zonder Naam mag als ge noegzaam bekend beschouwd worden; een schets kan dus achterwege blijven. De rolverdeeling in het stuk is gelukkig te noemen; de heer Aiidré als Edilard de Wild, mejuffrouw F. van Bïene als Henriette Bloem, de heer Verbagen als Notaris Ver brugge vzijn de hoofdfiguren. Vooral dc eerste muntte door goed overdacht spel uit. In het laatste bedrijf was de wanhoopsbetooniug zeer schoon weergegeven. De heer André weet zijn rol goed te zeggenhij komt ons voor een bescheiden acteur te zijn en juist daardoor te schitteren ligt op zijn weg. De Notaris- rol, eeu dankbare rol, zoo den weldoener, den philantroop tt kunnen spelen, met een zweempje van deftigheid ging den heer Verhagen goed af. De eigenaardige hartelijkheid in zijne soms wat lange alleenspraken, weet hij door zijn buigzaam stemgeluid belangrijkheid genoeg bij te zetten. Mejuffrouw van Bieue kweet zich mede flink. Waar zij evenwel den hartstocht doet spreken, mist haar uitspraak het natuurlijke, dat haar in dc meer kalme gedeelten zoo .aantrekkelijk doet zijn. In het vijfde bedrijf, waar zij haren vader vloekt, vloekt haar stem; haar gelaatsuitdrukking is er niet mee iu overeenstemming. Als deze drie genoemden de hoofdpartijen genoemd worden, is hierdoor over de zoogenaamde bijrollen toch veel goeds tc zeggen. Allereerst mevrouw Albregt—Eugelmann als Betje in het eerste bedrijf, als juffrouw Dammers in de volgende bedrijven. Als type van burger lijke goedhartigheid, vrouwelijke breed bespraakt heid eu levendigheid, heeft zij op haar rol een geheel anderen stempel gedrukt, dan wij vroeger gezien hebben, en wij gelooven, dat haar opvat ting de juiste is. Zij bewijst op nieuw haar mees terschap over den vorm. Den heer Vos mochten wij aantreffen als Hartkamp. Het lichtgeraakte aansprekertje geeft soms aanleiding tot vroolijkheid genoeg Jan Bloem, voorgesteld door den heer Malhcrbe, was een goede zeemanstype. Zijn be schaafd spel komt tot zijn recht, waar hij in be schaafde omgeving is namelijk in de sccne waar hij ageert tegenover de de Wild's, vader en zoon. Den fatterigen leeglooper, den gemaakten jonkman gaf de heer Ruys goed weer, maar wat boven alge- roemd behoort te worden is de rol vau Jonker van Hillecom, door den heer Meijes. Het pessi misme van den man die, hoezeer jong, oud is in levenservaring, wordt uitmuntend weergegeven en zijn realistische opvatting doet zijn spel zeer belang rijk zijn, ondanks de weinige oogenblikken dat wij het genieten. Gaarne zal men den heer Meijes in e«i groot ere rol opnieuw ontmoeten. liet samenspel was te roemen, doch in sommige gedeelteu was de stem vit de diepte te zeer te vernemen. Het zeer ongunstige weêr in aanmerking genomeu was de opkomst niet bepaald slecht. KRONIEK. In de vorige zitting van den Raad dezer gemeente ging het zeer geheimzinnig toe. Nadat bepaald was dat de Vleeschhal Vrijdagavond vóór Paschen geopend zonde zijn, nadat tot de aanstelling van een stadsomroeper was besloten (daar de vorige overleden was) zon een voorstel van B. en W. in behandeling komen, om 1°. aan de Duinwatermaatschappij de verlenging harer concessie na 1901 te weigeren, omdat hare aanbiedingen niet aannemelijk werden geacht, en 2°. aan B. en W. op te dragen voorstellen in te dienen om op andere wijze in de behoefte aan drinkwater te voorzien. De onderhandelingen met de Maatschap pij waren gevoerd sinds 1885 en hoofd zakelijk gestuit op twee punten. Het Bestuur dezer gemeente wilde bij eventueel opzeggen van het contract van de zijde der gemeente, het buizennet kos teloos overnemen;jaarlij ks ƒ10,000 retri butie ontvangen, zoolang de Maatschappij Haarlem van duinwater voorzag, en ƒ25,000 jaarlijks wanneer de waterleve ring, ingevolge een door Haarlem genit verlangen had opgehouden. Omtrent de overige punten was men het vrij wel eens gewordenover de boven genoemde zaken kon men niet tot over eenstemming geraken. Intu8aehen weigert de Maatschappij ver dere uitbreiding van haar buizennet hier ter stede, en dreigt de gemeente met op zegging van de concessie in 1901, waar door de toevoer naar Amsterdam zon wor den afgesneden. Thans watersnood hier, straks watersnood ginds. Met drieërlei ijzeren band is Haarlem reeds aan Am sterdam verbonden, maar deze engere ver binding vordert een nieuwe regeling der verhoudingen, die thans reeds op twee der genoemde punten vrij wat moeielijkheden schijnt op te leveren. Evenals Sehooten door Haarlem, schijnt Haarlem te worden aangetrokken door Amsterdam, en niet gemakkelijk is het beider belangen overeen te brengen. Reeds nu heeft het geval zich voorgedaan, dat de burgemeester van Amsterdam aan de Duinwater-Maatschappij vergunning wei gerde om inwoners van Haarlem te voor zien van een der kostelijkste gaven door de duinen in haar onmiddellijke omgeving opgeleverd. „Hoe lang, 0 Amsterdam, znlt ge nog misbruik maken van ons onuitputtelijk geduld! Is het niet genoeg dat het kanaal, het welk u met den oceaan verbindt, en door den Staat voor u op, neen boven peil wordt gehouden, Haarlem voorbij stroomt, zonder dat die onnoozele sluis te Spaarndam wordt weggebroken, waardoor wij, Haarlemmers, vooralsnog van alle voordeelen van dat kanaal zijn verstoken? Is het niet genoeg, dat de treinen die u met Enropa verbinden, Noord en Zuid- Haarlem, door een onverbiddelijken slag boom van elkander scheiden, voor het grootste gedeelte van den dag, en daaren boven der binnenlandsche schipperij door het Spaarne een ontzaggelijken overlast aandoen, zoodat hun de gelegenheid wordt ontnomen onze stadskas met brugge- haven en kaaigelden te stijven? Moet dan ten slotte nog, om dit alles de kroon op te zetten, aan ons onschuldigen den toe voer worden afgesneden van het kostelijk ste wat Holland bezit, het reine het on overtroffen Duinwater! Wilt ge het bloeiende Haarlem doen verkeeren in een zandwoestijn, en de zin delijke hoofdstad uwer provincie, doen ondergaan in stof en vuil, en wilt ge al de beste levenssappen trekken uit het platte land, om enkel en alleen te letten op nw eigen belang! Indien uw hart door dit alles niet ver murwd mocht worden, en geen medelijden gevoelt met uwe dorstige buurvrouw ter wijl gij n met volle teugen kunt laven aan het Duinwater en n verfrisschen met de Vecht, dat dan toch het belang uwer eigen ingezetenen, die hier zoo welwillend worden opgenomeD, n bewege om ten minste het hoog noodige, de eerste levens behoefte ons te gunnen. Als dan ons lijden n niet kan treffen, en uw oogen voor de billijkheid gesloten blijven, dat toch het belang uwer eigen kinderen die hier in Haarlem verpoozing zoeken van den arbeid, (en verlichting van den druk uwer belastingen) u nope, menschelijk te zijn jegens deze verdroo- gende verdorrende en verdorsteüde ge meente. Zoo ongeveer had een Raadslid, in deze merkwaardige zitting kunnen spre ken 1 Wij mogen evenwel niet de stel lige verzekering geven dat dit is geschied, aangezien terstond na de opening der open bare Raadvergedering de denren werden gesloten en drie nren lang in stilte werd gedebatteerd. De uitslag dezer beraadslagingen was dat de zaak werd uitgesteld en aan B. en W. opgedragen in overeenstemming met de gehoorde adviezen, een volledig concept contract met de Maatschappij aan den Raad aan te bieden. Toen eens in een dorp in Amerika Mi- nonk geheeten, een waterleiding moest wor den gemaakt riep de burgemeester de burgers bij elkaar, zette de aanhangige plannen uiteen, en liet in een meeting, de belanghebbenden en desknndigen zich uitspreken over hun denkbeelden omtrent de voordeeligste wijze van uitvoering. De raadsleden woonden die bijeenkomst bij, hoorden wat er werd overwogen, en be sloten later wat gedaan moest worden en de burgerij had volkomen vrede met het geen door hen het beste was gekeurd. In Japan (thans in de mode) is het ver boden eenig woord te schrijven in afkeu renden zin over eenig bestaande wet. In Haarlem worden de belangrijkste wets ontwerpen, slechts even voordat de Raad er over beslist en dan nog alleen in het Handelsblad en de N. Rott. Courant meer uitvoerig bekend gemaakt. Men ziet er bestaat in deze materie nog al eenig verschil van opvatting over de vraag wat in het algemeen belang het beste schijnt te zijn. Na drie uren in geheime zitting te hebben doorgebracht werden in het laatste kwartier de overige stukken afgehandeld. Een brief van de Kamer van Koophandel over het gebruik van stoomfluit en stoom- lier werd voor kennisgeving aangenomen. Het eerste werd daarin voor overbodig het tweede onvermijdelijk verklaard. De rekening met de gasfabriek werd goedgekeurd. Een adres van de Heeren Pons om te mogen bonwen op een erf aan de Bannesteeg, wordt in het belang van gezondheid en veiligheid afgewezen. Een verzoek van den Heer Hoenderdos om te mogen bonwen aan de Beeksteeg, wordt op zekere voorwaarden toegestaan. Een verzoek van den Heer A. Schor nagel tot het bonwen van een woonhuis aan den Schalkwijkerweg werd mede goedgekeurd. Deze verzoekschriften werden bij den Raad gebracht en door den Raad beslist op grond van art. 170 der nieuwe politie verordening. Achter de Meisjesschool zal de oever beter worden voorzien. De aanbieding van den Heer Kappelhoff om een gedeelte van zijn perceel aan de Barrevoetsteeg voor 3300 te verkoopen werd gewezen van de hand, met het oog

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1