Bachvereeniging. 5e CONCERT Grand Spectacle Concert Varié, Volksvergadering Nieuwsberichten. ADVERTENTIE n. Remonstrantsch Zangkoor. Haarlem. Donderdag 22 Maart 1888- Sociëteit de Kroon, Haarlem, Zondag 18 Maart 1888, Haarlemseke De Heer Prof. Charles Davidoff, De Heer Franz Rnniinel, Vereeniging tegen liet mishandelen van Dieren, Spreker: A. VAX DER VOORT Azn. op de aangevraagde onteigeningswet. De qnestie der opzeggingen van verhuurde gemeente-eigendommen werd evenals de verslagen van midd. onderwijs en dat van regenten van het Barbara-gasthnis nog aangehouden. Êen verzoek van H. van Amstel, om te verbieden dat de ijsbaan in het Spaarne telkens door de schepen werd verbroken, vond geen gunstig gehoor bij B. en W., evenmin als bij den Baad. Art. 104 der Algemeene Politie-ver- ordening heeft dit onderwerp thans voor goed geregeld. Ten slotte werd de heer B. C. J. Proot nog tot gemeente-heelkundige, tevens ver loskundige benoemd, en nadat de heer Sneltjes nog even op de oproerige too- neelen in de Smeestraat had gewezen, ging de vergadering uiteen. - De voorzitter det Eerste Kamer, Jhr. Mr. van Eysinga, heeft Maandagavond de zitting dier Kamer geopend met een treffend woord van hulde aan de nagedach tenis van Keizer Wilhelm. Hij verzocht de Begeering aan den opvolger van den overleden vorst mededeeling te doen van de gevoelens der Eerste Kamerhij was toch overtuigd, dat hij de tolk geweest was van al de leden. De Min. van Bui- tenl. Zaken betuigde namens de Beg. zijn instemming met het gesprokene, en ver klaarde gevolg te zullen geven aan den wensch der Kamer. De ingekomen stuk ken en door de Tweede Kamer goedge keurde wetsontwerpen zijn naar de afdee- lingen verzonden. Door onzen Koning is de vice- admiraal Jhr. J. van Capellen aangewe zen om Z. M. te vertegenwoordigen bij de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van keizer Wilhelm. De orden- nance-officier graaf Van den Bosch is aan dezen vertegenwoordiger toegevoegd. Ontzettende menschenmassa's maken gebruik van de gelegenheid om het gelaat van den geliefden keizer nog eens te aan schouwen, nu het in den Berlijnschen Dom is ten toon gesteld. Ontelbare kransen zijn bij het lijk nedergelegd. Wegens den grooten toeloop naar den Dom, was deze van acht uur 's morgens, tot tien uur 'e avonds geopend. Het plan om bij de begrafenis een burgerlijke pa rade op te stellenzou niet tot uit voering komen. Een vindingrijk Brusselsch tooneel- directeur is op het idee gekomen om het publiek door de kleur der aanplakbiljet ten eenigzins op de hoogte te brengen van de strekking der op te voeren stuk ken. Is die strekking streng zedelijk, dan is het witloopt de zedelijkheid gevaar, dan neemt bij rooi papier kan het er nog even mede door, dan wordt blauw papier genomen. Voor echt breuk-drama's is geel de nuance. Geel en rood zullen dus wel de modekleuren op de Brusselsche aan plakborden worden. Te Saïda in Syrië heeft men eeni- gen tijd geleden het lijk gevonden van Alexander den Groote, besloten binnen een sarkophaag, die wat fijnheid van uitvoe ring betreft, alles wat van dien aard bekend was verre achter zich laat. Door een bij zonder vaartuig werd deze lijkkist met nog anderen, daar ter plaatse ontdekt, naar Konstantinopel overgebracht. In Hessen heeft men een nieuwen vijand van de aardappel- en tabaksplant ontdekt. Het is de larve van een kever, die zich in de jonge knollen invreet, en geheel waardeloos maakt. De larve gelijkt op den draadworm, is geel van kleuren heeft een vrij harde huid. Zij kan 3 cen timeter lang worden. De Bijn blijft nog voortdurend sterk wassende, en is nog meer dan 1 meter gestegen. Dientengevolge zijn thans alle hooge en lage uiterwaarden bij Benkum overstroomd. De werkzaamheden op alle stoom8teenfabrieken zijn gestaakt; velen lig gen geheel in het water ingesloten. Wegens de buitengewone breedte der rivier is de gierpont van de reep genomen, en de over tocht voor rij- en voertuigen met de Be tuwe geëndigd; voor passagiers alsnog met roeibooten. De Waal is ook sterk wassende. Bij Tiel steeg zij in 24 uur meer dan ander- halven meter. De lagere gedeelten van de uiterwaarden staan reeds onder water en daar ook de Maas van dijk tot dijk staat, krijgen de polders veel last van kwelwater. Te 's Hertogenbosch teekent de peilschaal reeds 4.32 M. boven A. P. De polders rondom die stad zijn overstroomd. De was van den IJsel is ook sterk toegenomen. j De rechtbank te Amsterdam, 5e ka mer, beval volgens het P. v. J.jl. Vrijdag bij een, in een belastingzaak gewezen vonnis, de teruggave van een overtuigings stuk, in casu, een koestaart, aan den rijksadvocaat. Gelukkig voor deze, worden de terug te geven overtuigingsstnkken niet aan huis bezorgd, maar moeten zij worden afgehaald. Of de rijksadvocaat zich ook haasten zal dit te laten doen HAARLEM, 16 Maart 1888. In de Stnivers Spaarbank van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volkbond zijn in den loop van het jaar 1887 ingebracht; 4173 Posten beo.ƒ1 tot een bedrag van 1168.09 1313 - van ƒ1 tot 10 .../2659.84s 197 - - f 10 100.ƒ3754.61 17 ti - 100 en hooger 3605 22 5700 Posten met een totaal bedrag van ƒ11187.67. Terugbetaald werden 42 Posten ben./1 met een bedrag van 23.38 van 1 tot lO ...ƒ1103.84 10 - ƒ100... ƒ2953.465 100 en booger. 5701.27® 300 132 18 492 Posten met een totaal bedrag van/ 9781.96. Het gemiddeld bedrag per inbrengpost was in dit jaar ruim ƒ1.96. Aan de inleggers is gedurende het ge- heele jaar een rente toegekend van 2Vs%, wat met het oog op den lagen rente stan daard, en de rente, welke door andere Spaarbanken wordt berekend,hoog genoemd mag worden. Aan rente werd ontvangen f 417,23 en bijgeschreven of betaald 284.25s. Op den 31 December 1887 bedroeg het kapitaal der Stuivers Spaarbank de som van f 12677.68 verschuldigd aan 837 deelhebbers, waarvan 363 deelhebbers met een bedrag ben. f 1 289van f 1 tot/10 164van/ 10 tot/100 21van 100 en hooger. In het jaar 1887 zijn 358 posten méér ingebracht dan in 1886 en 65 méér uitbetaald. Nieuwe inschrijvers waren er 239, dat is 27 méér dan in 1886. Het kapitaal vermeerderde met f 1605.67s. De zittingen gedurende 1887 werden gehoudenop Dinsdag van 12 tot één uur in den Doelen, op Donderdag van 8 9j- uur in het Vischhuisje. Het bestuur bestaat thans uit de Heeren A. Van der Voort Az. Voorzitter, C. J. M. de Wilde Onder-Voorzitter, W. D. Nolting Penningmeester, A. C. de Koek Secretaris, en W. Plaatzer v. d. Huil, G. C. Merens. T. Ilpsema Vinckers, D. A. Braakenburg, G, van Cittert, C. Eek hout, Mr. A. J. van Thiel, J. de Goeje, G. van Egmond, S. J. H. van Walchren, G. J. Droste, G. Raymond, P. 0. Hos, W. H. Voet, J. G, Bursch, P. van Thiel, J. M. A. Hoogvliet. G. J. Mispelblom Beijer en J.C. Graue Commissarissen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Slangen, in leven directeur aan de Rijks-kweek school van Onderwijzers alhier, had Woens dag plaats op stille, doch treffende wijze. Ondanks het ongunstige weder waren vele vrienden en vereerders van den overledene op het kerkhof bijeen. Bij de groeve werden schoone woorden van hul de, vriendschap en erkentelijkheid ge sproken jegens den man, die in den krach- tigen, mannelijken leeftijd reeds ten einde was van zijn nuttig, werkzaam l'even. Van de afdeeling «Kunstnaaldwerk» der school voor Kunstnijverheid te Haarlem zijn geslaagd voor het examen in de fraaie handwerken de dames M. Arnoldy en G. Loeff te Haarlem. Door het gemeente bestuur alhier is vergunning verleend aan W. P. Kloos tot oprichting van eene Smederij in het perceel aan de witstraat N. 2 en aan J. Drieduiten voor eene slachterij in het perceel aan de Oude Groenmarkt N. 18. In eene jl. Dinsdag gehouden verga dering van Oud-onderofficieren van het Nederlandsche en Indische Leger en der Kon: Ned. Marine is eene afdeeling ge vormd van den Ned. Bond van Oud-on derofficieren. Eergisteien is door de politie alhier aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld een 23 jarig huzaar van het 2e Regiment in garnizoen te Venlo, die sedert de vorige week van ;j verlof was achtergebleven. De Anegang, straat der winkela uitnemendheid, zal weder met een nieuw magazijn worden verrijkt door de opening van het Rotterdamsch Engros Magazijn van de Heeren Wisbrun Liffmann, in Dames Mode Artikelen, in perceel no. 3a. Deze firma, die reeds in Rotterdam, Utrecht en Breda dergelijke zaken heeft opgericht, zal aanstaanden Zaterdag hare smaakvolle Etalage openen en tot Maan dagavond uitsluitend ter bezichtiging stel len, terwijl de verkoop a.s. Dinsdag aan vangt. De nieuwe gasverlichting zal zeker veel bijdragen tot verfraaing van het ge heel en velen nopen tot een bezoek. Door de politie alhier is wederom een valsche rijksdaalder in beslag genomen voerende de beeltenis van Koning Willem III en bet jaartal 1868, blijkbaar be staande uit lood. De Heer Dr. G. v. Goor, predikant te Bunschoten heeft voor het op hem uit gebrachte beroep naar de Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (doleerende) te Haar lem bedankt. Bij de godsdienstoefeningen der Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee rende) zal Zondag 18 Maart 1888 in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure, en des namiddags ten 6 ure optreden de heer W. de Jong van Amsterdam. Woensdag 21 Maart 1888 des avonds ten acht ure, voorganger de heer Ds. D. Karssen van Amsterdam. ORGELBESPELING OEFENING op Zondag 18 Maart 1888, des morgens ten 11 ys uur precies, van de liederen die 25 Maart en 1 April zullen wor den gezongen. De Leden worden dringend ver zocht trouw te willen opkomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14- MaartDTRomp en AM. Damiaans. 15 Maart. IJ. van Akkeren en G.A.Fiege. GETROUWD. 14 Maart. CJWaalewijn en JJZweers 15 MaartJPJansen en MJ Mickielse GEBOORTEN. 8 Maart. A. M. Horeman geb. Melchior z. J. M. Miesijerus geb. Cornet z. 9 Maart. E. M.Smit geb. Majoor d.C. Sernégeb. Ploeg z. 10 Maart W. M. v. Honscbooten geb.v.d. Horst dMHescklé geb. Schipper zM P. Amama geb.Blomsma z.M. Weidt geb. Daalder z.M. Blom geb. v.d. Molend. A. Hauer geb. de Graaf d. 11 Maart. H. Kien geb. van Norden s.S. B. Eijkenaar geb. Wiggers dAM"Velden gebMieras z.E. Kromhout geb. Sta van Uiter z. J. v. Heerden geb. Bakker z J.C. Roosen geb. Kramer d. (levenl).M. Pleging geb. Drommel s.A. J. Sleeman geb. Moletoor d.B. Lijnzaat geb. v.d. Linden z.—12 Maart. E. J. v. d. Berg geb v.d. Hulst z. A. M. v. Pellecom geb. Revalk dJ. Verzijlberg geb. v. Seggelen z. end.13 Maart. E. de Smit geb. v. Zonneveld d.— 14 Maart,. G. Lindgeb. v. Hoek z.15 Maart. C. M. Pietersgeb. Asmussenz. OVERLEDEN. 6 Maart. A. G. v. Gurtzgen28 j. KI. Hout- str.8 Maart,. J .H.Steenkist 2 j .z. Oranje boomslaan POorthuijsen 69 jDamstr 9 Maart. J. Boot77 j. Doelstr. C. Schier- hout 4 jd. Oranjestr. M. de Klerk geb. Groenendaal 38 j CornelissteegG. Bulters geb. Adrickcm 68 jKleverlaan. M. Tide- man geb. de Vries 48 jWilhelminastr.10 Maart. J. Bos 75 jHagestr. A. Douwe 60 j. N. Schoolst.W. M. de Breuk geb. Sa- belis 65 j. Kruiser J. P. Rybroek 18 j. Kenaustr.P. Vermeulen 55 j. Hagestr. J. H. Slangen52jKoudechorn.11 Maart. A. P. J. Vermeijs2m. z. L. Heerenvest. J. A. v.d. Linde# j. z. Bakenessergr.12 Maart. A.M. Stammers geb. Valk 31 j. Ra- velingst.l i E. M. Smit 4 dg. d Drosse- str.C. Bodegraven 92 j. Ursulast.14 Maart. JE. Ramakers geb. Rikkinga 42 jKI. Heiligland. Marktbericht van 14 Maart. Aang. en verk. 11 stapels, uitmakende 1330 kazen, wegende 2323 K. G-. Hoogste prijs per 50 K. G. ƒ28.50. VEEMARKT, 14 Maart. 2 Koeien 150.a 125. 47 N. Kalveren 6.3. 30 Schapen 18.9.- in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Maart 1888, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezeuman. PROGRAMMA. 1. FugaG. F. Handel. 2. VariationA. Hesse. 3. Fantasia EroicaKühmsledt. Scherzo Prièrc'fmlmant. 5. Koor (uit de Schepping)Hay dn. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooiieel". (8ste Voorstelling van Tiet Abonnement treurspel in 5 bedrijven of 6 tafe- reelen naar het Duitsch van dSchilleru metrisch gevolgd door J. J. L. tem KATE. Aanvang 7 uur. Plaatsbespreking van af Dinsdag a.s. door het Internationale Variété- en Operetten-Gezelschap van het GRAND CONCERT VIC TORIA, Amsterdam. Directie J. WITTKOWER GERSON. Optreden van de nieuwste en grootste Specialiteiten der wereld. Aanvang 7 J uur. Bureau ge opend 6J[- uur. Entrée f 0.49. Plaatsen te bespreken van 1 tot 3 uur, a 10 ct. extra. DINSDAG 20 Maart 1888, ties avonds te 7 l/3 uur, in de Muziekzaal der Sociëteit „VEREENIGING". Solisten: (Violoncel), St. Petersburg. (Piano), Berlijn. Het bestuur geeft tevens ken nis, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt, tot vervanging van Mej. Alice Barby, wier kunstreis naar Holland, wegens ongesteldheid harer moeder af gesprongen is. voor HAARLEM en Omstreken, Dinsdagavond 20 Maart, acht uur precies, OPENBARE in het Gebouw der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen (bovenz.) Toegang kosteloos. De president, H. REMMERS. De Secretaris, N. J. TOLK.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2