HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No '28. 144. Uitgave van DE ERVEN L.OOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tiende Jaargang. van ZATERDAG 7 April 1888 op ZONDAG 8 April 1888. Begrafenissen van Gemeentewege. 1 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerB 3 centen per stuk. Prijs per Adrertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. Zondag 29. 's Avonda 6 ureJ. van Loenen Martinet, pred. te Zandpoort. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snetlilage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Woensdag 's av. 7 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Smeding. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg, Christelijk Gereforni. Gemeente. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureMulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereeuigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Vraandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tul Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bij bellez De collecte op 1 April in de kerken ten behoeve der Christelijke School voor on- en minvermogenden bedroeg ƒ190.40. Ds. Tidemanhoopta.s.Maandag 16 April zijne leasen te hervatten. Ds. Mees deelt mede dat hij zij ne cate- chisatiën niet Maandag 9, maar Maandag 16 April hoopt aan te vangen, en dat hij zijn gewone spreekuur aanstaanden Woens dag niet kan houden. De catechisatiën van Ds Escher worden deze week nog niet gehouden. Ds. Moeton bericht aan belanghebben den dat hij is verhuisd naar Raaks 17. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst, is Avonds 7 nre, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2V° nre, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, F. F. Daubanton. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest, Houtrijk en Polanen. Voorm. 9i/s nre, D. van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van den Bergh, Pred. te Zwolle. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Velsen. Voorm. 10 ure, I). J. O. Heldring. Nam. 2 nre, D. J. C. Heldring, Doopsbediening. Zand voort. Voorm. 10 ure, J. V. Boon, Predikant te Beverwijk, Voorbereiding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM maken belanghebben den opmerkzaam, dat desverlangd van Gemeentewege wordt gezorgd voor bet vervoeren van lijken van bet sterfbnis naar de begraafplaats en wel tegen be taling van f 14.wegens bet lijk van een per soon boven de 12 jaren; f 4.wegens bet lyk van een kind tusschen 5 en 12 jaren 3.wegens bet lijk van een kind beneden 5 jaren. De begrafenis geschiedt op de vol gende wyze van het lyk van een persoon boven 12 jaren met eene met twee paarden bespannen Lykkoets, voorzien van Roef en Kleed en on<ier geleide van één Onder opzichter en zes Lijkbezorgers van bet lijk van een kind tusschen 5 en 12 jaren, met eene Lykkoets met één paard en onder geleide van één Onderopzichter en twee Lijkbezorgers; van bet lijk van een kind beneden 5 jaren, met eene Lijkkoets met één paard en oDder geleide van één Onder- opzichter en één Lykbezorger. Voor iederen Onderopzichter of Lijk bezorger, boven gemeld getal verlangd wordende, wordt f 1.in rekening ge bracht. Nadere inlichtingen zijn te verkregen ter Gemeente secretarie. Haarlem, 5 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. (825) Be Secretaris: A. A. LAND. Haarlem, 6 April 1888. Geachte Redacteur! Daar er in Uw veelgelezen en geacht hlad zoo menigmaal verslagen van tooneeluitvoeringen, concerten, nutslezingen en andere zeer leerzame en aangename stukken worden opgenomen, die j met veel genoegen worden gelezen, voornamelijk door hen die ze niet kunnen bijwonen, zoo zou UEd. mij ten hoogste verplichten, een plaatsje af te willen^ staan, om een woord van voldoening en waardeering te uiten aan de tooneelvereeniging hier ter stede: „Door Inspanning Uitspanning", j Eenige gewone bezoekers en toeschouwende leden j hebben gemeend om door middel van LJwveelge- jj lezen blad kunne erkentelijkheid te betuigen aan i de werkende leden, Dames en Heeren, welke onder j de verdienstelijke leiding van den Heer Janssen, I Directeur en President van genoemde vereeniging, ons heden winter menigen genotrijken avond hebben bezorgd. De keuze van uitgezochte stukken, de nette i opvoeringen er van, gepaard met de prachtige costumes hebben ons zeer voldaan. De flinke orde welke er gedurende de voorstellingen en bah heeft geheerscht doet het bestuur alle eer aan. Vooral het sluitingsstuk ..Johan Wouters of Lijden en sterven voor Oranje, door Schimmel, en opge voerd 2 April 11. een Vaderlandsch stuk, geheel in dichtmaat is flink afgespeeld en zal zeker het zijne wel hijgedragen hebben tot veredeling van volksvermaak, ook liet de mise en scène van het tableau niets te wenschen over, kortom, Heer Re dacteur, een ieder was ten hoogste voldaan, en «Door Inspanning Uitspanning" heeft ongetwijfeld bij Haarlems publiek een goeden indruk ach tergelaten. Bij de keurige afscheidsrede van den President riep hij ons een hartelijk tot weerziens toe; ook wij roepen dit hem en zijnen werkenden leden toe voor het volgende 9eizoen. UEd. dankzeggende, Heer Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Met achting J. P. v. H. Tweede Concert van „Crescendo". Met medewerking van Mej. Kara Pischer, zan geres aan de Hoogd. Opera te Rotterdam, gaf de Haarlemsche mannenzangvereeniging „Crescendo" Donderdag avond haar tweede concert. Het pro gramma was eenvoudig samengesteld en zou, door het niet aanwezig zijn van een instrumentaal so list, een gevoel van eentonigheid hebben kunnen wekken, indien niet de li.H. zangers van „Cres cendo" door eene meestal warme en frissche voor dracht van de koornummers, dat gevoel op den achtergrond hadden weten te dringen en de be langstelling van de hoorders levendig hadden ge houden. Een viertal zangers bracht door de voor dracht van eenige goed gekozen kwartetten eene geweuschte afwisseling en bewees door zijn schoo- nen zang, dat ook „Crescendo" uitstekende ele menten onder hare werkende leden telt. Van de koren, die over het algemeen goed ge zongen werden, voldeden ons 't best het schoone „Vineta" van Abt een van diens beste com- positiën voor mauuenkoor het „Mailied" van Kuhlau, dat met veel gloed werd gezongen en „op het Kerkhof' van den directeur, den IleerN.H. Andriessen, waarin vooral de tweede bassen met succes werkten. lu Hiller's heerlijke toonschepping „Super flu- mina Babylonis" bleven de zangers, tot ons leedwezen, beneden peil. In dit werk werd het duidelijk, dat „Crescendo" op dit oogenblik niet al te best in zijn tenoren zit. Wij voegen er ter stond bij, dat het werk eischen stelt, waaraan al leen' door de beste liedertafels kan worden vol daan. Het kwartet beviel ons uitstekend. In het „Wandellied" van Stille hadden eene vrijere voor dracht en wat meer gezonde kracht niet geschaad. Het „Sluimerlied" van Bastiaans, „lm Mai" van llielz en -Eahr' wohl, du gold'ne Sonne" van Beethoven werden keurig gezongen. Bij ijverige studie beloofd dit kwartet van „Crescendo" veel. Het ensemble was- nu en dan boven onzen lof verheven. Aan intonatie, voordracht en uitspraak was bovendien veel zorg besteed. Met het oog op de uitspraak geven wij dit eminente kwartet in overweging, het lidwoord een toonloos uit te spre ken en de ij in de bezittelijke voornaamwoorden mijn en zijn niet al te veel toon te geven. In het algemeen kan men in onze taal zingen, zoo als men spreekt, en doet eene afwijking van dezen regel meestal schade aan den totaal-indruk. Over den zang van Mej. Pischer, de soliste van dezen avond kunnen wij niet veel goeds zeg gen. Hare stem trilt en beeft op zonderlinge wijze; hare voordracht heeft daarbij uit een muzi kaal oogpunt beschouwd weinig waarde. Toch. ontbrak het ook deze dame niet aan geestdriftvolleen stormachtige toejuichingen. In gemoede hebben wij ons afgevraagd,hoe dat mogelijk kon zijn en verklaren het gaarne uit de groote mate van welwillendheid van de zijde der hoorders. Of eene zoodanig over dreven toegeeflijkheid is in het belang van de kunst betwijfelen wij echter zeer. B. KRONIEK. De Raadszitting van Woensdag j.l. begon met een opdracht aan B. en W. op verzoek van den Voorzitter, om voor- loopig, zoolang de Raad geen nieuwe be palingen daaromtrent heeft vastgesteld, geen gemeentegrond meer te verkoopen. Het schijnt dus noodig te zijn geworden liet tarief te herzien. Ingekomen was een adres der Heeren A. en S. Merens, dat later zal worden behandeld. Het antwoord van de Sooieteit Tronw Moet Blijken, gaf volgens den Heer de Kanter en den Voorzitter, te weinig be paalde gegevens aan, omtrent de voor waarden waarop zij het terrein in den Hout willen pachten. Daarom werd be sloten, dit antwoord in handen van B. en W. te stellen ten einde nader inlichtingen te kunnen inwinnen, en dan tegelijk met het laatst ingekomen adreB van den Heer Pinedo rapport uit te brengen. Een herziening van het reglement op 't lager onderwijs ten opzichte van de restitutie bij ziekte van leerlingen zal later worden behandeld. De Voorzitter bracht den dank van den Heer Schot aan den Raad voor de door hem ontvangen gratificatie. Het voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een verzoek der Commissie voor het Museum dit laatste op Nieuw jaarsdag, lsten Kerstdag en lsten Paasch- dag te sluiten werd aangenomen zeer te gen den zin van de Heeren Kanter en Pigee die meenden dat daardoor althans op Kerstdag en Paaschdag zoowel ingezete nen als vreemdelingen zullen worden te leurgesteld. De Heer I'igee had vernomen dat op den 2deu Paaschdag 500 personen het Museum hadden bezocht en maakte daar uit op, dat het bezoek in die dagen nog al belangrijk kon zijn, zelfs al was er mnziek in den Hout. Een nieuwe straat kreeg den naam van Vooruitgangsstraat, terwijl de Kraaienhor stergracht en het Waaigat werden her doopt in Nassanlaan en Nassanstraat. Het geheele Westerkwartier der stad schijnt thans aan onze koninklijke familie te worden gewijd. Is hier nn op zich zelf niets tegen, toch zullen misschien velen het betreuren dat zoodoende elke herin nering aan het Haarlem van weleer ver loren gaat. Vermoedelijk om hiertegen te waken stelde de Heer Sneltjes voor, om de eer ste en 2de Zijlsingelstraat (aan den Zijl- weg) liever Rnichaverstraat en Hasselaers- straat te noemen, hetgeen geen bezwaar opleverde. Een der zijden van de Brouwersvaart werd nu veellicht ter afwisseling Brou werskade genoemd. De heer de Kan ter kon er althans geen afdoende reden voor vin den. De nachtrnst der bewoners van het Spaarne scheen veeltijds gestoord te wor den door het fluiten der stoomboot en het lossen en laden met de stoomlier. De Heer von Reeken ondersteunde de bezwaren tegen dit gedrnischmakende nachtelijke burengerucht. Hij was van oordeel dal de gemeente aan de booten- dienst in vele opzichten was te gemoet gekomendat het verbod van beide zaken aan de maatschappijen zooveel niet be hoefde te kosten, en dat men daarom het volste recht had te eischen door deze industrie niet in zijn nachtrust te wor den gestoord, welke verplichting volgens de wet van 75 ook aan andere industrien kon worden opgelegd. Hij stelde derhalve voor in de Politie verordening het gebruik van den stoomflnit en van den stoomlier tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's smorgens te verbie den. Over het eerste was men het vrij wel eens, maar tegen het tweede verzette zich de Heer Figee. Hij beweerde dat het vervangen der tegenwoordig gebruikelijke

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1