Nieuwsberichten. Als een bewijs dat de rechtspleging in Rusland dringend hervorming eiseht, mag wel genoemd worden, dat in den laat- sten tijd verschillende misdaden ongestraft blijven, aangezien de jury's de misdadi gers vrijspraken. Zoo volgde de vrijspraak van twee postbeambten beschuldigd van diefstal in dienst, omdat de bestolenen Duitschers waren. Valsche munters werden buiten vervolging gesteld een moord van eene vrouw op haren echtgenoot bleef on gestraft. Dat het rechtsgevoel van het volk door dit alles gevoelig getroffen wordt, is onbetwistbaar. Boulanger heeft een menigte tele grammen van gelukwensching met zijne verkiezing ontvangen. In een ervan be titelt men hem reeds als den toekomstigen keizer Men verneemt uit Parijs, dat de Kamers een votum van vertrouwen in het ministerie zullen aannemen en men houdt het er voor, dat zulks ten doel i heeft de houding van Boulanger te bestrij den. Het kabinet ontving reeds van ver schillende zijden uit de provincies betui gingen van sympathie. Bonlanger zou Donderdag zijne intrede in de kamers doen. Uitgebreide politiemaatregelen waren voor die gelegenheid genomen. Van tijd tot tijd vinden nog manifestaties ten zijnen gunste plaats. De advocaat Stang, hoofd der rech terzijde in de Noorweegsche Volksverte genwoordiging, heeft tengevolge zijner vele parlementaire werkzaamheden ver scheidene zaken zijner particuliere prak tijk in den loop moeten laten en daar door financieel nadeel geleden. Zijne geestverwanten dit vernemende, hebben eene inzameling gehouden, om hem dit te vergoeden, en tot nog toe hebben zij j reeds eene som van 100,000 kronen bij eengebracht. De Flandre libérale laat zich uit Brugge melden, dat de burgemeester dier stad, de heer A. Visart, die ook lid der Kamer is, zijn ontslag aan den Koning gevraagd zou hebben wegens de „fopperij" der regeering, die de uitvoering vaa het groote werk der verbinding van Brugge met de zee beloofd heeft, en thans een onnoozel subsidie aanvraagt om het onder zoek van dit vraagstuk voort te zetten. Sedert de laatste kleine operatie ie de toestand van keizer Frederik minder gunstig geworden. Een begin van bron chitis en eene verheffing van koorts doen den lijder het bed houden. De kwaal heeft in de laatste dagen voortgewoekerd in de richting van het onderste gedeelte van de luchtpijp waardoor de ademhaling zeer wordt bemoeilijkt. Men verneemt, dat de keizer reeds alle voorzienigen ge troffen heeft omtrent zijne nalatenschap en wat daarmede in verband staat. Donderdag namiddag was de toestand al weer minder gunstig. De geneesheeren sloegen des avonds den toestand zelfs met bekommering gade. Een ziekenoppasser en een hofbeambte waken thans naast den keizer, terwijl in een openstaande neven zaal de geneesheeren steeds tegenwoordig zijn. Bij den ongunstigen loop der om standigheden heeft de Engelsche doctor Mackenzie het zwaar te verantwoorden. Van verschillende zijden ontvangt hij hoon- en dreigbrieven. Al doen zich sedert gunstiger oogen- blikken voor, toch schijnt de toestand zorgelijk te zijn. Dat de keizer zijn toe stand zelf goed begrijpt, zou blijken uit een briefje dat hij Zondag aan een zijner hofpredikers gaf en waarin te lezen stond Bid niet meer om genezing, maar om een spoedig uiteinde. De plechtige opening van de al- gemeene Tentoonstelling te Brussel zal den 2en Juni plaats hebben. Naar men uit Danzig bericht, zijn alleen in de vlakten aan de Elbing 2,000 stuks vee door de overstrooming omge komen. Blijkens de officieele opgaven was het aantal «agrarische»: misdrijven in Ierland gedurende 1887 als volgt: Er kwamen 6 moorden voor; 2 gevallen van manslag; 19 moordaanslagen met vuurwapens; 11 aan slagen op de politie; 125 brandstichtin- en 292 gevallen van dreigbrieven. Lang niet al de misdrijven werden gestraft. Van de 292 schrijvers van dreigbrieven b. v. zijn er maar 3 ontdekt en van de 19 moordaanslagen is slechts éen gestraft De kroonjuweelen, welke door de Fransche Regeeriug behouden zijn, zullen nu in de Apollo-zaal van den Louvre tentoongesteld worden. Om diefstallen te verhoeden, zal men een dergelijke inrich- ting maken als toen de kostbaarheden vóór de veiling werden tentoongesteld, en die ook is toegepast op wijlen de Am- eterdamscbe tentoonstelling in 1883. Zij zullen namelijk geborgen worden in een glazen kast, welke binnen een paar se conden kan wegzinken in een kuil onder den vloer. Die toestel zal ongeveer f 12,000 kosten. In een moeras tusschen Hamond en Achel heeft men het lijk gevonden van een persoon, die volgens bij hem gevonden naamkaartje afkomstig was uit den Helder. Hij was niet in het bezit van eenig geld, alleen voorzien van een dolk. Men weet niet of hier aan zelfmoord of geweld moet gedacht worden, of dat hij, in de moerassen verdoold, van gebrek is De lijkverbranding schijnt niet strij dig te zijn met eenig joodsch geloofsarti kel, althans Vrijdag werd te Wolking in Engeland op het lijk van een Israëliet de crematie toegepast, nadat in het sterf huis de plechtigheden van den dooden- dien8t verricht waren. Bij de verbranding was een afgevaardigde van de West-Lon- densche synagoge tegenwoordig en den volgenden dag verrichtte professor Marks een dienst over de verzamelde asch. De Standaard berichtte dat er nog geen voordracht van een nieuw ministe rie heeft piaats gehad. Thans evenwel kan met zekerheid bericht worden, dat de voordracht aan Z. M. den Koning heeft plaats gehad. Te Amsterdam oefenen zich eenige officieren en onderofficieren op den vei- ligheids-t weewieler. De proefneming om het rijwiel in te voeren bij den kond- schapsdienst mag vrij wel geslaagd heeten. De ondervinding in dit opzicht opgedaan te Bergen-op Zoom was minder bemoe digend; daar namen de berijders hun voertuig, bij hevigen wind of modderige wegen, eeuvoudig op de schouders en zetten hun tocht te voet voort. Het gemeentebestuur van Texel heeft van den minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat voortaan de naam van het eiland weer met x zal geschreven worden, eene spelling waar van het gemeentebestuur trouwens niet was afgeweken. De ministerieele beschik king werd in den raad met toejuichin gen begroet. De voorgenomen tentoonstelling van versche groenten en vruchten van wege de af.leeling Amsterdam der Nederland - sche Maatschappij van tuinbouw en plant kunde kan geen voortgang hebben, aange zien de langdurige winter den groei der groenten te veel heeft tegengehouden. Te (Rotterdam heeft men in een waterleidingbuis een achttien centimeter lange paling gevonden. De geneeskundige inspecteur te Groningen heeft de volgende waarschu wing in de Groninger bladen geplaatst In deze stad zijn sedert eenige dagen, tegen verminderden prijs, hammetjes in consnmtie gebracht, die aldaar reeds in eenige huisgezinnen tot vergiftigingsver schijnselen aanleiding hebben gegeven. Vermoedelijk zijn ook hier en daar in de provincie van de bedoelde voorwerpen aangekocht. Zij, die in het bezit zijn van die ham metjes, zullen wel doen, die niet te eten, noch rauw, noch gekookt. Als eene bijzonderheid wordt ver meld dat te Nieuwerkerk a/d IJsel bij een landbouwer een kalf is geboren met drie achterpooten en met een staart op den rug. Een arbeider te Roon hakte zich dezer dagen in de knie en nu werd op de wond een spinneweb gelegd, om het bloeden tegen te gaan. Heel spoedig moest de hulp van een geneeskundige ingeroepen worden. Deze constateerde bloedvergifti ging en de dood van den lijder volgde na korten tijd. In het laboratorium van het fort Oost oever te Nieuwendiep heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad door het ontploffen van een vrij aanzienlijke hoe veelheid buskruit. Drie personen bekwa men hevige verwondingen in het aange zicht. Omtrent de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Da werklieden der fabriek van de heeren H. en B. Scholten, die opnieuw het werk staakten, zijn na eenig beraad weer aan den arbeid getogen. Men vertelt dat een kastelein in het district Schoterland, die vóór de ver kiezing den heer Domela Nieuwenhnis op een Zondag in zijn locaal liet optre den, om aan de kiezers zijne beginselen bloot te leggen, deswege door den ker- keraad der Chr. Ger. gemeente, waartoe de kastelein behoort, onder censuur is gesteld. Men zou geneigd zijn aan de waarheid van dit bericht te twijfeles. Maandag werd te Amsterdam een aanvang gemaakt met de werkzaamheden tot verfraaiing van het gedempte Damrak. HAARLEM, 20 April 1888. Als onderwijzeres in de handwer ken aan de Rijksleerschool is door den Minister benoemd mej. J. v. d. Snel alhier. Na afgelegd examen kunnen aan de Kweekschool voor onderwijzeressen alhier worden toegelatenals interne kweekelingin de 2e klasse mej. E. M. Smit van Wormerveer, M. Pistorius van Amsterdam, M. Rademaker van Schiedam, A. Selkers van Enschede, S. Mijer van 's-Gravenhage, M. G. H. Vrijdag van Amsterdam, B. ten Bruggencate van Oot- marsum; in de lste klasse mej. Knotten belt van Amsterdam, C. D. M. Vigelius van Amersfoort, A. W. Klik van Helder, M. A. van Neck van Helder, W. Ch. Ligtenberg van Bolkswardals externe kweekeling: in de lste klasse mej. J. van Eek, C. Kretschmer, J. H. van der Heyde, J. A. van der Linde, M. E. Brou wers, C. M. Fredericks, S. van der Veen, G. F. Keeper, V. L. C. Winkel, J. Hij mans en F. Cohen. Tot adsistent-geneesheer in het Buitengasthuis te Amsterdam is benoemd de heer A. van der Willigen, arts. te Haarlem. By den gisterenavond te Schiedam gehouden reciteerwedstyd behaalde het werkend lid der Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer," L. Jansen, alhier den 2en prijs (zilveren medaille) met het gedicht van A. J. de Bull Bach te Dresden". Door het bestuur van het departe ment Haarlem der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is heden aanbesteed het bouwen van een locaal met vergaderzaal naast het bestaande gebouw gelegen aan de Zylstraat, Architect D. E. L. van den Arend. Ingekomen 18 biljetten, waarvan een van onwaarde. Ingeschreven door de Heeren S. -B. Peijra te Haarlem f 4765. L. Blad 4970. A. Rinkema 4981. JvEk en Zoon 5259 M. v. Ommeren 5280. J BLasscliuit n n 5300 Martens en Zoon 5140 II. Kluijt te Ovcrveen 5190. D. A. Braakenburg te Haarlem 5.95. C. Elffers en Zoon u 5499. J. P. A. Nelissen 5550. J. Giebels en Jb. Servellen 5580. C. Romeijn 5649. J. H. Daudeij 566!.— A. Koen en N. II. Braakenburg te Bloemendaal 5700. G. van Abs te Haarlem 5730.— Gebr. van Campen 6145. De gunning zal later plaats hebben. Ds. G. H. van Kasteel te Kollum heeft voor de beroeping naar de Neder- landsch Gereformeerde Kerk (doleerende) te Haarlem bedankt. LI. Woensdag zijn door de politie alhier twee werklieden aangehouden die zich aan diefstal van een aantal stukken ijzer uit de afgebroken wordende fabriek de Phoenix aan de FrieBche Varkenmarkt hadden schuldig gemaakt. Het gestolene was reeds door hen bij een oudroest- verkooper verkocht, maar is in beslagge nomen. By de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee rende) zal op Zondag 22 April in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des avonds te 6 ure optreden de heer R. Gruntke Jr., rustend predikant te 's Gravenhago. en H. Retel. C. de Vogel en W. A. Zwart. GJJHurkmans en A. Dekker. J P. Boerkoel en Mde Jung.J.Jorritsma en A. A. de Graaf.19 April. S. L. Mager en J. Hougee.J. Blad en M. Kroes. GETROUWD. 18 April. J. Lenselenk en Ade Braber. PMartens en G. van RcijendamGStolker en A.Niënkemper. JW. KoopmanenG. Sman.P. Mudde en A. R. Vermeer.19 AprilF. MGvWalsem en MCAckers- dijek. GEBOORTEN. 11 April. J. M. Schoo geb. Stoutez12 April. A. G. Inpijn geb. Masman z.—J. Kuijper geb. Slootjes z.A. Schoen geb. Zoet d.— W. JJansen geb. Schreiner d. H. W. Duits geb. Scheelmgs d. 13 April. G. G. M. Heeremans geb.Impinkz.P. Kok geb. Petersend.— S. de Haan geb Dui ker dJMertens geb. Rikkers dMv Raaphorst gebDelissen zJTCGerber geb. Reijnez.14 April. A. M. v. Korde- laar geb. v. Zijl d.E. v. Rangelrooij geb. Gelaudie d.C. v. Nieuwenhuizen geb. Heijne d.— W. S. Fleur geb. Jansen d.— 15 April. P. de Vries geb. v .d. Steeg p.C. Weseldijk geb. v. Nimwegen z.E. de Vries geb. Naiwitter z.-C. v.Suijlichem geb. Beenders z.J. B. Teunis geb. Muller z. 16 April. M. E v. Zomeren geb. de Ruijter z.M. VV. Walbrink geb. Hofman d.— M. Broekman geb. Wesseling z.J. v. d. Grift geb. Sehoonerwelle z. end.C. MStaal gebMolenaars iAvRossnni geb. Jantzd.17 April. B. Roest geb. van Wooning dM. Sprengers gebRoelofsz. 18 April. T. Damkelman geb. v d. Putten z.J. M. v. Vreeden geb. Versteeg d. OVERLEDEN. 11 April. C. Ilartel 9 j. d. Nassaustr.— N. IJkenaar 75 j. Leliestr.— 12 April. M.M. Stiphout geb. Knape67 j. Leliestr.A. E. v.d. Bijl geb. Westendorp 80 jK.Begijnestr. 13 April. W. C. Wolterbeek 29 jParkl. A. W. Heerens 3 m. d. Doelstr. N. M. ten Bosch 14 dg. z. Leidschevrt.14 April. T. Rooseboom de Vries 3 m. z. L.La- kenstr. 15 April.H.Selhorst 5 d. z. Zomer- vaart.J. Beugetsdijk 43jKampersingel. M. C. v. Staveren 17 j. Bakenessergrt 16 April. T. G M. Visser 5 m. z. Gr. Hout- str.T. F. Mijnders 5 m z. Tulpenstr. MJDonker gebvan Zijtveld 65 jMolenst. 17 April. W M. Schoppenhorst geb. v.d. Berg 28 jDrossestrDLind 1 mzLeid schevrt.— 18 April. E. C. de Monl7j.de eieren str - - C. T. J. Witgrevel7 m. z. Gr. Houtstr.— 19 April. Z. van Oest gebv. Roon 90j. Schotersingel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar verguld-zilveren oorbellen. Een zakmes. Een gouden ring. Een kan petroleum. Een halsbontje. Een defecte dop van een rytuigwiel. Een paternoster. Eene groote mantel- knoop. Zeven centen. Een zwart- zijden heerenhoed. Eene defecte kope ren kamerkrnk. Een schryfboek met alphabetiscbe klappen. Een bruinglacé handschoen. Eene zweep. Eenige portemonnaies met eenig geld, waaronder eene witbonte. Eenige sleutels. Terng te bekomen by J. Stevens, Kor te Leidsche dwarsstraat, een zak met be- hangersgereedscbappen. Bij Roesack, Jan Steenstraat no. 1, eene zwarte kip. By J. Konings, Jacobstraat no. 5, eene portemonnaie waarin eenig geld, eenige pennen en een sleuteltje. Bij A. D. Broekhuizen, Groot Heiligland no. 43, een zilveren paternoster. In een der tramwagens achtergelaten Een tascli met. visitekaartjes en tram kaartjes, de visitekaartjes zyn ten name van Mej. Westeronen van Mesteren. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent 1 zak aardappelen, 16 April j.l. aange voerd door een schipper nit Lisse en geadresseerd aan W. van Zadel, wonende te Zandvoort op Groot Bentveld, welke onbeheerd zijn gevonden aan het Spaarne. Marktbericht van 18 April. Aang. en verk. 19 stapels, uitmakende 1783 kazen, wegende 3815 K. G. Hoogste prys per 50 K. G. f 29. VEEMARKT, 18 April. 10 Koeien f 135.- k/lOO.— 142 N. Kalveren 4.s 3. 104 Schapen 19.10. 4 Lammmeren BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 April. A. Prins en W. Visser—. J. J. v. Scheijndel en B. M. E. Olding. J. P. Stam enA. J. G. v. Scheijndel.18 April. AJRoosen en LCBottelierTJ a- cobs en W. Boeré.L. J. J. Achterbergt en M. A. C. G. Wesseling.L. de Waal ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 April 1888, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. AdagioMendelssohn. 3. Sonate No. 2J.A.v.Eijhen. a. Allegro con brio e fuoco. b. Adagio. c. Finale. 4. Rhapsodic No.2Saint-Sacns. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2