EAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. IS o 54 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86: Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 28 April 1888. op ZONDAG 29 April 1888. E E O UT I E E. ■HMMMMMHRHnipl MMiMiini TELEPHOONNÜMMER TELEPHONISCIIE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. Pry8 per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moulijn, pred. te Nijmegen. (Voor Etcher'). Nam. 2 ure, Smeding. Zondag 32. 's Avonds 6 ureP. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Srutel de la Riviere. .Tans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's av. 7 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander Godsdienst-onderwijzer. Cl Waalscke Kerk. Voorm. 10 ure, Lacheretpast, a la Haye. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10^ ure, 'sAv. 5 ure, Lezen. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, A. P. G. Jorissen, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten, behalve die van Woensdagavond 6% uur, die nog eene week worden uitgesteld. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden Beverwijk. Voorm. 10 ure, A. C. Duker, rustend pred. te Haarlem. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, K. de Lanoy, Pred. bij de Doopsgez. gemeente te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hillegom- Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest, Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 ure, F). Dekking pred. te Hoofddorp. Sandpoort. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen- Voorm. 9Vs ure, D. J. C. Heldring 's Avonds 6Vs uur geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Vs ure, F. E. Daubanton Pred. te Heemstede. Tweede uitvoering van „Zanggenot." De laatste uitvoering voor mannenzang in het ten einde loopende concertseizoen werd Woensdag avond in de muziekzaal der Sociteit »de Kroon" gegeven door de ver- eeniging „Haarlems Zanggenot," onder de leiding van den ijverigen directeur, den Heer A. Hazevoet. De bereidwillige en zeer gewaardeerde medewerking van een drietal jeugdige instrumentalisten, kinde ren van den Heer v. M. alhier, de voor drachten van twee dilettant-solisten en het optreden van eene zangklasse, welke als opleidingscursus aan „Zanggenot" ver houden is, gaven eene gewensohte afwis seling naast de ensemble werkjes, en hiel den de belangstelling van het goed op gekomen publiek levendig. De koren van „Zanggenot" slaagden in meerdere of mindere mate goed, en gaven ons de overtuiging, dat ook deze Vereeniging tusschen hare eerste en tweede uitvoering goed en nauwgezet heeft ge werkt en dat er bij Directeur en Leden een ernstig streven bestaat om den goe den naam van „Zanggenot" te handhaven. Tot de koren welke zeer goed gezon gen werden brengen wij, «Lentezang« van Kolkman en «Goeden nacht« van Heyblom. De klank viel in beide te roe men, terwijl uispraik en intonatie niets te wenschen overlieten. Ook in het moeielijke «Wie zijt gij« van Heinze kwamen zeer gelukkige ge deelten voor, o. a. „Toch straalt uw werkend beeld van veer.« De twee solisten, de Heer v. B. Tenor en de Heer de Br. Baryton, uitnemende werkende leden uit de vereeniging, hadden veel succes met hunne liederen. Beiden zongen onder meer eenige eenvoudige nommertjes van J. E. Schmitz, mede op richter en eerste Directeur van „Zangen Vriendschap," nl. »'s Avonds en 's mor gens", «Goeden nacht", en «Het Weesje", allen op woorden van den Heer J. A. de Hoog. Er is een tijd geweest, dat deze schoone liederen, in ledige uren door den een gedicht, door den anderen getoonzet in rui meren kring bekend waren dan dit heden het geval is, nu zij verdrongen zijn door uitheemsche producten van allerlei allooi. Toch hebben ze hun aantrekkelijkheid be houden en bekoren ze nog altijd door de reine poëzie, die ons uit woord en toon tegenstraalt. De voordracht ervan werd zeer op prijs gesteld en luide toe gejuicht. Ook «Mutterseelen allein« van Braun, en het schoone «Das Herz am Rhein« van Hille voldeden goed. De kinderen van den Heer van M. brachten zeer veel bij tot het genot van dezen avond. De violist gaat uitstekend vooruit. Wij winnen steeds in toon en zuiverheid. De Romance van Svendsen gaf zeer goede oogenhlikken, terwijl in het Mozart'sche trio ook menig geluk kig moment viel op te merken. In het spel van den jeugdigen violoncellist trof ons menig keer de goede intentie. Schuman's „Traumerei" en „Am Camin" bewezen, dat er in het hart van dezen jongeling ruimte is voor poëzie en er zich kiemen ont wikkelen van een goed muzikaal gevoel. Mej. C. van M. toonde opnieuw, zoowel in de begeleiding als in het trio, waar de piano op den voorgrond treedt, dat zij uit eene goede school te voorschijn komt. liet hare broeders vormde zij een aan trekkelijk geheel. Afgescheiden van de vraag, wat de toekomst ons op muzikaal gebied in deze jeugdige executanten zal geven, meenen wij den Heer van 31. te mogen compli menteeren met de verrichtingen van zijn benijdenswaardig drietal, 't Komt ons voor, dat hij met zorg waakt over hunne muzikale ontwikkeling en deze met nauw gezetheid in het rechte spoor tracht te houden. Met ingenomenheid maakten wij op het concert van Woensdag avond kennis met de zangklasse van den Heer Hazevoet. Het driestemmige Loflied, bewerkt door den Heer W. Wiegant, en het Zomerlied van Kuhlau waren goed geslaagde proe ven van de vorderingen der jongelieden. Eenmaal met de zangvereeniging verbon den, zullen zij niet alleen de quantiteit maar ook de qualiteit duchtig ten goede komen. Het in leven ro-pen van dezen cursus is van den diricteur eene even nuttige als practische daad, die ons opnieuw het bewijs levert, dat de bloei en de voort durende ontwikkeling van »Zanggenot« hem zeer ter harte gaan. Het voorbeeld van den Heer Hazevoet in deze diene tot navolging voor andere hier bestaande zangvereenigingen. B. schikking te roemen. De zaal was tamelijk bezet en enkele tafereelen werden hartelijk geapplau disseerd. Aan het einde van de abonnements voorstellingen past zeker een woord van dank aan de wakkere schouwburgdirectie voor hare toewij ding gedurende dit seizoen. Had de directie soms reden om meerdere waardeering van het publiek te verwachten, wij wenschen van harte, dat zij getrouw zal blijven aan haar beginsel vaa de kuost te steunen en het kunstlievend publiek te doen genieten van hetgeen op kunstgebied voor haar bereikbaar is. O t e 11 o. Als laatste voorstelling van het abonnement gaf de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel Donderdag in den Schouwburg „Otello, de moor vau Venetië," treurspel in vijf bedrijven van Shakes peare vertaald door Mr. Jacob van Lennep. Het beroemde drama behoeft geene uiteenzetting; het is door mannen van kennis en smaak genoegzaam ontleed, door den een geoordeeld als ongeschikt tot opvoering om den vorm, door den ander van wege den versbouw, weer door een ander als de hoogste gevoelsuiting tot de wolken verheven, maar allen stemmen overeen in de betuiging dat de Otello een heerlijk kunstgewrocht is en dat eene behoorlijke opvoering de meeste toewijding van de beste medewerkenden vereischt. Aan deze voor waarden is Donderdagavond voldaan, volkomen vol daan. Waar de dames Pauwelsvan Biene en Frenkel Bouwmeester, met de heeren Bouwmeester en van Schoonhoven de hoofdrollen verdeelen en de kleiuere rollen vervuld worden op een wijze die allen lof waardig is, daar slaagt zelfs de Otello, ondanks de moeielijkheden, die zich voor den toe schouwer opdoen om de toestanden in het ware licht te zien. Otello, Louis Bouwmeester, zien wij alle mo menten doorleven die het hart des maas kunnen doen zwellen, ineenkrimpen, en sterven. Van ge lukkig echtgenoot ziet men zijn opgewekten arg- waau aanblazen tot jaloezie. Weifelend tusschen liefde en haat doorleeft bij al de folteringen welke men zich kan voorstellen, dat hieruit ontstaan kunnen. Bij den klimmenden hartstocht wordt hij verrader, moordenaar. Zijn zuidelijk |bloed bruischt onstuimiger, naarmate zijn verstand meer ten onder gebracht wordt door zijn valschen vriend, wiens eenige drijfveer eerzucht is. Al die hartstocht gaf Bouwmeester te genieten, zooals slechts hij het doen kau. Mevrouw Pauwels —van Biene, als Des- demona, als de vrouw van den hartstochtelijken moor, brengt de rol van altijd minnende, onder worpen vrouw in al haar omvang tot haar recht, Sterker contrast dan deze heide door het noodlot vervolgden met den lagen J ago, kan men zich niet voorstellen. De heer Van Schoonhoven woekert in deze rol met zijn forsche gestalte, zijn flink open geluid en deze vormen weer een schoone tegenstelling met zijn huichelachtig Jago-karak- tcr, dat om deze redenen het gemoed van den moor, volkomen verklaarbaar, weet te beheer- schen. Waar de hoofdpersonen zoo weten te wer ken, daar stapt men heen over al de akeligheden, die een stuk met zes moorden u te verduwen geeft Daar buigt ge deemoedig het hoofd voor de kunst, die u, niettegenstaande dit alles, weet mee te sleepen door toestanden welke onder andere om standigheden belachlijk of voor 't minst onmo gelijk zouden voorkomen. .De costumes waren goed gekozen en de tooneel- Nadat in de vorige zitting verschillende ingekomen stukken, als de hervorming van de Burgeravondschool, het adres van de Vereeniging Volksbelang betreffende een openbare speeltnin en een adres over de bestrating in de Korte Houtstraat ter kennisse van de leden waren gebracht, en tot nader orde waren ter zijde gelegd, deelde de Voorzitter ook nog mede, dat nit Rotterdam een brief was ontvangen, waarbij aan de gemeente werd dank gezegd voor het noemen eener straat met den naam van Ruichaver door iemand, die nog tot dat geslacht behoorde, maar tevens verzocht zijn naam dan ook jnist te willen spellen zooals de beroemde Watergeus dat te zijner tijd placht te doen. De ie zal dus ijk moeten worden. Het eerste punt aan de orde gesteld be trof de H. B. school met driejarigen cnrsns ter opleiding voor handel en nijverheid. Het was gebleken, dat terwijl de H. B. school met ójarigen cnrsns, voortdurend meer leerlingen tot zich trok, het aantal leerlingen aan eerstgenoemde school aan houdend achteruitging. Na overleg met den Directeur en met de Commissie van toe zicht, meende B. en W. ter verbetering van dien toestand te moeten voorstellen om het schoolgeld te verlagen, en een kleine wijziging te breDgen in het program waardoor het onderwijs in stel en meetkunde meer tot zijn recht zoude komen. Voorts zou er op worden aangedrongen bij de samenstelling der boekenlijst de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Men stelde zich voor, dat door het la gere schoolgeld velen, die thans de H. B.S. met vijfjarigen cnrsns bezochten, maar niet langer dan 3 jaren, alsdan de voorkeur zouden geven aan de School voor handel en nijverheid, en dan tevens anderen, voor wien thans het schoolgeld te hoog was, van de school zouden gebruik maken. De Commissie van toezicht wilde zelfs nog verder gaan en het schoolgeld bren gen op ƒ30, evenals dit op andere plaat sen van ons land het geval is. De Heer Bijvoet en met hem de Heeren Berkhont, Stolp en Macaré waren met dit plan niet zeer ingenomen. De eerste vooral meende er op te moe ten wijzen, dat de inrichting niet aan de verwachting beantwoordde, dat dit hoofd zakelijk de reden was van het geringe aantal leerlingen en dat dus geen verla ging van schoolgeld, maar een geheele hervorming noodig was. Hij achtte het beter de school te veranderen in eene voor uitgebreid lager onderwijs waar hoofd zakelijk werk werd gemaakt van het on derwijs in vreemde talen. De Heer Macaré verwachtte evenmin een goed gevolg van vermindering van het schoolgeld, daar men met dit denk beeld reeds een proef genomen had, die mislnkt was. Daar vele raadsleden vermoedelijk even min als spreker zelf geheel op de hoogte van dit vraagstuk woren ondersteunde hij

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1