N ieuwsberichten Als een bewijs, dat het publiek dikwijls liever gediend is van personen die de geneeskunst onbevoegd uitoefenen dan van bevoegde geneesheeren en de eersten in veel beter financiëele positie komen, blijkt uit het volgende Een ge neesheer, te Parijs gepromoveerd, had zich aldaar gevestigd, maar de patiënten bleven uit. De man, zonder middelen, maakte van de nood een deugd en trok als kabel jauwvanger naar Terra Nova. In deze nederige positie won hij wat geld over, trok naar Parijs en vestigde zich als handelsagent, waarbij bij tevens de genees kundige praktijk in zijne omgeving waar nam, zonder van zijne wettelijke bevoegd heid als zoodanig melding te maken. De patiënten vloeiden toe, daar hij met gunstigen uitslag werkzaam was, werd hij rnim betaald, en zoo deed hij den Parij- schen geneesheeren werkelijk zooveel af breuk dat een commissaris van politie hem moest doen ontbieden, aangezien de klachten, tegen hem ingekomen, van ern- stigen aard waren. Toen kwam de quasi- wetBOvertreder met zijn diploma te voor schijn en de politieman was gerustgesteld. Toch verzocht de dokter geheimhouding, daar hij bevreesd was zijne zieken te zullen verliezen. De man bezit tegenwoordig tienduizend francs rente. De toestand van keizer Frederik, hoe wel niet verergerende blijft toch nog altijd groote bezorgdheid inboezemen. In deze maand verwacht men weer een crisis en het zal te bezien staan of de keizer, die in den laatsten tijd vsel zwakker gewor den ie, een eventneelen schok zal kunnen weerstaan. In het algemeen is men van meening, de geneeskundigen zijn het op dit punt eens, dat een spoedige afloop wel eens onverwacht kan plaats hebben. De diplomaten, die anders om dezen tijd van het jaar zich tot het op reis gaan gereed maken, durven thans dienaangaande nog geen besluit te nemen. Bp den keizer van Brazilië die op zijne reis naar verschillende Europeesche steden thans te Milaan met een aanval van pleuris het bed moest houden, had den zich verschijnselen van hersenziekte voorgedaan. Dr. Semona, die den keizer in behandeling heeft, acht den toestand bedenkelyk. Deze is evenwel in een paar dagen wat gunstiger geworden. De Paus heeft, zooalB men zich zal herinneren, onlangs sommige handelingen der Ieren ernstig afgekeurd. Thans is in eene vergadering van Iersche bisschoppen te Cionliffe eene verklaring aangenomen, behelzende dat, hoewel de aanscbryving van den paus met den grootsten eerbied behoort ontvangen te worden, de bisschop pen zich niettemin verplicht voelen dien aangaande een betoog tot den paus te richten. Niettegenstaande heftige discussies heeft de Parijsche gemeenteraad besloten tienduizend fraDcs te schenken aan de werkstakers in de glasblazerijen en glas fabrieken in de departementen der Seine en der Seine-et Oise. Daar de regeering evenwel bij zulke schenkingen een woordje heeft mee te spreken, verwacht men wel vernietiging van dit raadsbesluit, evenals dit verleden jaar plaats had by een der gelijk besluit, hoewel het toen tot eene schikking kwam. Tot heden blijft keizer Frederik in beterschap toenemen, de nachten zijn be trekkelijk goed en de vorst kan weer gere geld arbeiden. -- De indirecte belastingen in Frank rijk bedroegen gedurende de eerste vier maanden van dit jaar 16 millioen boven de raming en 10 millioen meer dan in dezelfde maanden in 1887. Een onderofficier te Wiirzburg is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het mishandelen van soldaten. Tegen hem was een aanklacht ingediend door twee en twintig soldaten, van welke hy een den arm had stuk geslagen en by een ander door een slag aan het oor het trommelvlies had doen breken. De veroordeelde verklaarde, dat hy niet anders gehandeld had, dan elk goed Duitsch onderofficier dagelijks gewoon is te doen. In het Glazen Paleis te Londen is onlangs eene nieuwe verlichting aange bracht, welke zoowel het gas als de electri- citeit-verlichting verre overtreft. Dit nieu we licht „Licigen" genaamd, moet zoo helder zyn, dat men daarbij op een afstand van 150 pas kan lezen. De Berlijnsche bankier, die het hem toevertrouwde geld van een aantal kleine kapitalisten opmaakte, is nu wegens bank breuk, bedrog en oplichterij tot 9 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Engelsch-Australische Koloniën schijnen al zeer weinig op Chineesche be volking gesteld te zyn. De Chineesche ge zant te Londen, die eene inspectie-reis door die Koloniën heeft gemaakt, en daarbij bemerkt heeft, dat zijne landgenooten met extra belastingen worden bezwaard, in tegenstelling met andere emigranten, heeft tot Lord Salisbury, den Engelschen Mi nister, deswege een protest gericht, zooals hy dat reeds aan de betrokken Gouverneurs in Australië had gedaan, nu het eiland Tasmania met een dergelijk wets-ontwerp bezig is. De Engelsche Regeering, die gaarne met de Chineesche goede vrienden wil blijven, heeft hare Gouverneurs in Au stralië om inlichtingen omtrent de klach ten van den gezant verzocht. Koningin Nathalië van Servië, die op het oogenblik te Weenen is, doet alle moeite om verlof te krijgen naar Belgrado terug te keeren. Maar Koning Milan is en blyft er fel tegen. Hy schijnt niet te gelooven aan de beloften van beterschap zijner gemalin, in cam, dat zij zich nooit meer met de staatkunde zal inlaten. De reddingsbooten der Noord- en Zuid-Hollandscbe Redding- maatschappij, welke op Texel en de an dere Noordzee-eilanden zyn gestationneerd, zullen spoedig van toestellen tot oliestor ting worden voorzien. In elke boot zullen daartoe twee olie-reservoirs worden aange bracht. Uit Roon wordt bericht, dat een herbergier aldaar aan loodvergiftiging is overleden, nadat gebleken was, dat in de spijzen hem toegediend, loodwit voorkwam. Daar deze stof niet toevallig in het voed sel kan gekomen zyn heeft dit geleid, tot de inhechtenisneming van de echtge- noote des overledenen. Volgens „De Wereldburger" zal de commandant-generaal der Zuidafrikaan- sche republiek, de heer Piet Joubert, eene Europeesche reis ondernemen en dan ook Nederland bezoeken. Den 12 Mei was het 39 jaren gele den, dat Z. M. onze koning werd ingehul digd en te Amsterdam den eed op de grondwet aflegde. Men verneemt, dat een technisch ambtenaar uit ons land zich naar Londen zal begeven, teneinde de inrichting en het gebruik der stoomponten op de Theems te bestuderen. Dit schijnt in verband te staan met bet voornemen om op sommige der rivieren in ons land dergelijke ponten in dienst te stellen. Als een staaltje te meer van den tegenwoordigen overvloed van onderwy- zend personeel ban dienen, dat voor een paar dagen te Roozendaal iemand met postpapier liep te venten met de onderwy- zers-akte in den zak, in welker bezit hy zich reeds een paar jaar mag verheugen. Op de reede van Macassar heeft een matroos, die belast was met het schoon maken van gebruikte geweren, op een stoker een schot gelost, dat dezen het leven kostte. Men gelooft dat het geval aan heftigen haat te wijten is. Toen men den dader in hechtenis nam, kon men niet verhoeden, dat hy de handen doopte in het bloed des verslagenen en van dit bloed lekte. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden de dienstbode die het lijkje van het kind, van hetwelk zy heimelijk be vallen was, in 23 stukken geknipt had, tof 6 maanden gevangenisstraf. Volgens het Tijdschrift voor Geneeskun de is hier te lande in de vorige maand wederom een kind overleden aan de ge volgen van dollehondsbeet. Het kind was afkomstig uit Standdaar buiten en is niet ter behandeling naar het instituut-Pasteur te Parijs opgezonden. Zaterdag avond nam te Utrecht een vierjarig meisje, terwijl de moeder even afwezig was was, eene teug kokonde koffie. Het bekwam zulke hevige brand wonden, dat het Zondag ochtend onder de hevigste pijnen overleed. De antieke, zwaar vergulde avond maalsbeker van de Ilerv. gemeente te Weerseloo is aan het rijk verkocht voor f 1600. De beker is vermoedelijk afkom stig uit het nonnenklooster van het Stift te Weerseloo. Voortaan zal de beker prijken in het rijksmuseum te Amsterdam. De Amsterdamsche Diergaarde heeft ter gelegenheid van haar vijftig jarig gedenk feest een blijk van milde belangstelling ontvangen van haren ondervoorzitter, den heer E. Fuld, namelijk een paar prach tige zebra's, te Parys aangekocht. Het Handelsblad verneemt, dat de heer O. van Rees zyn ontslag heeft ge vraagd als gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. Sedert eenigen tijd klaagde het Rotterdamsche publiek, dat van tyd tot tyd uit de kranen der waterleiding garnalen, palinkjes enz. te voorschijn kwamen. Thans wordt als oorzaak opgegeven, dat zeker sohermen van ijzergaas, die in de kanalen voor 't gefiltreerde water kleine waterdieren moesten tegenhouden, tijdelijk waren weggenomen. In het Haagsche Dagblad beklaagt Jhr. V. de Stuers zich over den staat van vervuiling waarin zich sommige gebouwen van het Binnenhof te 's Hage bevinden en welke weer zoo duidelijk aan het licht kwam, toen genoemde heer dezer dagen den Groothertog en de Groothertogin van Saksen by het bezoek aan de residen tie naar die gebouwen geleidde. Hy uit den wensch, dat vreemdelingen door het lezen van de gedenkschriften onzer geschiedenis niet verleid mogen worden om de plaatsen, waar dezelve afgespeeld werd, te bezoeken. Eenige jongelieden hebben er Bon- langer grappig in laten loopen. Zy zonden hem na een vroolijk partijtje een tele gram, dat van dwaasheden aan een hing. Hij werd er in begroet als den grootsten man der wereld, als den dappersten held der oude, middel en nieuwe geschiedenis en het stuk werd door de jongelieden onderteekend. Twee dagen later ontving elk der onderteekenaars uit Parijs eeu visitekaartje waarop in fraai rondschrift Le Général Boulanger p. r. In de Tijd wordt dit geval medegedeeld. In Frankrijk wordt Boulanger op zijne rondreis druk gefêteerd en, naar gelang de omstandigheden, soms uitgejouwd. In de gemeente Yelsen is een geval van hondsdolheid voorgekomen; tengevolge hiervan zullen voor den tyd van vier maanden in deze en omliggende gemeenten de honden gemuilkorfd moeten loopen of op het erf vast liggen. Te Zandvoort zijn een drietal fa- miliën aangekomenin de passage zyn vijf winkelhuizen betrokken. Het badseizoen zal vermoedelijk 15 Juni geopend worden. HAARLEM, 15 Mei 1888. Aanstaanden Vrijdag 18 Mei zal op het Museum van Kunstnijverheid alhier door Prof. A. Pierson eene lezing gehou den worden. De Leden van het Departe ment Haarlem der Nederl. Maatschappij ter bev. van Nijverheid, die deze lezing met eene Dame kunnen bijwonen moe ten zich vooraf van eene toegangskaart voorzien, die bij den custos van het Mu seum te verkrijgen is. In de vergadering van het Departement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen," gisteren avond gehouden, zyn tot Bestuursleden benoemd de Heeren Mr. H. Jacobi, J. Smits C.Jz. en Dr. K. Kuiper. - Zaterdagavond hield de heer Jos. Jitta van Amsterdam in Weten en Wer ken voor de leden der Vereeniging Volks- aelang eene lezing over Speeltuinen. Als noodig, wegens het heilzame van het spe len der kinderen in de open lucht onder behoorlijk toezicht, werden zoodanige in richtingen ten sterkste aanbevolen. De heer Jitta gaf vervolgens een over zicht van de Amsterdamsche speeltuinen. Hierna gaf de heer D. de Clercq, Voorzitter der Vereeniging, eene becijfe ring van de kosten, welke dergelyke in richting hier ter stede zou te bestrijden hebben. Voor de oprichting zal ongeveer ƒ1500, voor jaarlijksche uitgaven /500 of ƒ600 noodig zijn, welke uitgaven kunnen gevonden worden uit vrijwillige giften en ook uit aandeelen. Verschillende be zwaren tegen speeltuinen, door enkele der tegenwoordigen ingebracht, werden door den heer Jitta en den Voorzitter beant woord. De vergadering werd ook door den Burgemeester en sommige raadsleden bijgewoond. Tot Ryksschatters van de personeele belasting zijn benoemd voor het dienst jaar 1888/89, de heeren G. Boogaard, F. C. Hos, J. C. van Reysen, A. Brakel Jr. S. Roog, J. H. Daudeij, J. van Campen en C. J. Cramer allen te Haarlem ten einde werkzaam te zijn in die gemeente en te Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Heemstede, Schoten, Spaarndam, Zandvoort, Haarlemmermeer en Aalsmeer. De gezondsheid8toestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand April zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven1 geval van maze len en 1 geval van roodvonk, terwijl 1 lijder aan febris typhöidea bezweek. Het totaal der overledenen bedraagt met 2 levenloos aangegevenen 80. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 19,7, te gen 21,9 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 4, aan stuipen 2, aan apoplexie 3. aan hersenziekten 6, aan ziekten der ademhalingsorganen 25 (waarvan 15 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 5, door verdrinken 2, aan andere oorzaken 9, aan onbekende oorzaken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbe neden 1 jaar 21, van 15 jaren 5, van 5—14 jaren 6, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 15, van 5065 jaren 9, van 6580 jaren 16, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 81 jongens en 58 meisjes. Heden morgen is eene 24 jarige vrouw in de broodfabriek de Volharding aan de Nieuwe Groenmarkt, alwaar zy op een bovengang op een ladder ruiten stond te wasschen, door het breken van een glasruit van de ladder gevallen, waarbij zij eene verwonding aan het hoofd heeft bekomen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 16den Mei 1888,. des namiddags ten twee ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Aanbeveling B. en W. benoeming lid burgerlijk armbestuur. 2. Voordracht B. en W. ontslag en benoemingonderwijzerestusschen-school. 3. Benoeming leden commissiën onder zoek en loting voor de schutterij. 4. Voortzetting der behandeling van de voordracht van B. W. ontwerp-overeen- komst duin water-maatschappij, met voor stel Mr. A. C. If aller. 5. Voorstel id. hervorming H. B. school met driejarigen cursus, ter oplei ding voor handel en nijverheid. 6. Id. id. herziening verkoopsprijzen gemeentegronden, bestemd voor bouwter rein, met advies comm. v. fin. 7. Id. id. herziening verordening school geldheffing aan de twee tusschenscho- len. Marktbericht van 14 Mei. Ifitte tarwe. L. pr. ƒ7.25. H. pr. 7.35 Rogge, f 4.90. Dvivenboonen. L. pr. ƒ675 H. pr. ƒ7.20. Aardappelen. Aangev. 1210, verk. 310 H.L. L. pr. 2.00, H. pr f 3.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 3, verkocht 3 H. L. L. pr. ƒ5.00, H. pr. 7.00 p. Heet. Boter. Aangev. 492, verk. 344 Kilog. L. pr. ƒ0.95, H. pr. 1.10 p. Kilog. Biggen. Aangev. 114, verk. 95 St., L. pr. f 5.00, H. pr. 18.00. pr. st., VIJFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 16 Mei 18S8, des avonds ten Iralf 8 uur, door liet Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. II. Midler, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch. Le MarinChristophe. 2. Ouverture. Solemuellev. d. 'Biest. 3. Pantaisie. PolonaiseBauüonck. 4. Pur dich AlleinPolkaMeyer 5. Pantaisie. Don CarlosVerdi. 6. Ouverture. Ein Morgen, Mittag und Abend, in WienSuppé. 7. La Somnabule. Solo voorSaxephone in Es. van Singelée, nittevoeren door deu Heer J. B. Hesper, Gepens. Stafrouz. v. h. 4de Reg. infanterie. S. La plus Belle. WalsWaliteufel. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Mei 1888, des namiddagsvan 2-3 uur door den Heer W. Ezerm*k. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaS. Bach. 2. Adagio 3 Sonate No. 6Mendelssohn. a.. Choral Variatiolien. b. Fugc. c. Finale. Andante. 4 a. Offertoire Wely. b. Ave Maria sur la le Prelude de "BachGounod. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2