In Noord-Sleeswijk zijn twee kin deren geboren die met de ruggen aan el kaar gegroeid zijn. De stumperts zijn tot heden in het leven gebleven. Dat de Chineezen overal waar zij zich gevestigd hebben het gras voor ie ders voeten wegmaaien is genoegzaam bekend, en dat zij daarom, als lastige concurrenten gaarne geloodsd worden is te begrijpen. Nu zijn het weêr de Ameri- kaansche waebazen, die door de sterke mededinging der zonen van het Hemelsche rijk ontstemd zijn, zoo zelfs, dat een Se naatslid den handschoen tegen hen heeft moeten opvatten, omdat het fatsoenlijk Amerikaansch bedrijf van waschbaas van lieverlede tot een gevaarlijke en vijandi ge heidensche roeping afdaalt. De Senator- waschbazenbeschermer zegt in zijn be toog, dat aan de Chineesche waschinrich- tingen bijna zeven en twintig millioen dollars per jaar wordt verdiend en dat dit kapitaal naar China verplaatst wordt in plaats van, zooals het behoorde, in Amerika te blijven. In hoeverre aan de klachten zal worden tegemoet gekomen kan worden wordt niet vermeld. Dat het uitlokken van eene nieuwe verbodsbepa ling tegen de Chineezen in de bedoeling ligt is gemakkelijk te begrijpen. Bij den grooten wedren op het veld van Longchamps hebben deFranschen kunnen jubelen, want de grand prix de Paris is gewonnen door het Frdnsche paard Stuart, drie jaar oud. Voor dezen wedstrijd waren zeventien paarden inge schreven, doch slechts zes hebben er aan deelgenomen. Het tweede aankomende paard was van een Engelschmanhet was het Fransche paard twee honderd meter ten achteren. Van de vijf en twintig malen dat er om den grand prix gereden is, was het thans de dertiende maal dat een Fransch paard denzei ven won. 575 Deensche onderwijzers en onder wijzeressen hebben een adres tot het Mi nisterie gericht, met verzoek de gewoonte, om de zelfstandige naamwoorden met een kapitale letter te schrijven, af te schaf fen. De Deensche letterkundige, E. v. d. Reeke bestrijdt dit adres, door aan te toSnen, dat de Deensche taal daardoor aan duidelijkheid en oorspronkelijkheid zeer verliezen zou. Eenige burgers van Weenen hadden het plan gevormd, den bouwval van de Habsburg, in Aargau (Zwitserland) ge zamenlijk te koopen, en dan aan Keizer Frans Jozef het overblijfsel van het slot zij ner voorvaderen aan te bieden, ter gele genheid van zijn 40 jarig regeeringsfeest. De Regeering van het kanton Aargau heeft echter beleefd, maar beslist, gewei gerd de ruïne, waaraan ook voor Zwitser land vele berinneringen verbonden zijn, te verkoopen. De ietwat minder gunstige toestand van keizer Frederik gedurende de laatste dagen schrijven de geneesheeren toe aan het loslaten van eenig wild vleesch in het aangetaste deel der keel. Dit proces, dat zich reeds meermalen herhaalde, oefent altijd minder gunstigen invloed op het gestel van den patiënt uit, geeft echter geen reden tot bezorgdheid. Tusschen 500 en 600 joden zijn krachtens de nieuwe voorschriften uit Odessa verdreven. Meer nog zullen volgen. Voor het meerendeel behooreu ze tot de armere klassen. De ongelukkigen hebben op hun tocht naar de grenzen dnbbel door de hitte te lijden. Het Italiaansche Parlement zal wel dra te beraadslagen hebben over een nieuw in te voeren strafwetboek. Als nieuwe straf trekt hierin de aandacht, dat voor zekere misdrijven den beschuldigde een bepaalde woonplaats wordt aangewe zen. Het tweegevecht wordt strafbaar gesteld. Misdaden tegen eenen met Italië bevrienden staat worden beschouwd als misdaden tegen Italië. Handel in ridderorden wordt met een jaar gevangenisstraf bedreigd, terwijl ver der elke daad, strekkende om den paus in het bezit der wereldlijke macht te stellen, beschouwd wordt als een staatsmis daad. Is de daad het werk van een geestelijke, dan wordt de straf te zwaar der. De Spaansche regeering heeft ver klaard, dat overwegingen voor geldelijken aard haar beletten officieel deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling. Deelne ming door partiknlieren zou evenwel zoo veel mogelijk begunstigd worden. De overblijfselen van Beethoven, die op de Wahringer begraafplaats te Weenen rusten, zullen den 20en a.s. naar de nieuwe centrale begraafplaats overgebracht worden en bijgezet worden in het gedeelte, dat voor de beroemde mannen bestemd is. De overblijfselen van den grooten componist vinden een plaats tusschen die van Schu bert en Mozart. In Denemarken bestond het plan, den koning als huldeblijk bij zijn aanstaand regeerings jubilé een landgoed in Jutland aan te bieden en men was voornemens hiertoe inteekenlysten te doen in omloop brengen. De koning heeft evenwel verzocht dat aan het plan geen uitvoering zou ge geven worden, aangezien de druk der tijden reeds zooveel van de offervaardigheid des publieks vergt. De Amerikaan Makim heeft een elek trische geweermitrailleuse uitgevonden. Het instrument lost zes schoten in één minuut en moet op zeshonderd pas met groote juistheid treffen. In drie minuten kunnen er, volgens berekening van een deskundi ge, drie batillons volkomen mee verdelgd worden. Het aanschaffen van dit aller- doeltrefl'endste moordtuig, dat waarschijn lijk in Oostenrijk zal plaats hebben, zal dit rijk een groote gerustheid verzekeren ten opzichte van de werken die men er mee instaat van verdediging wil stellen. Misschien en dit is niet onwenschelijk, zal dit nieuwe geweer den grondslag gaan uitmaken van een volledig stel voorbehoed middelen tegen den oorlog. De Fransche regeering heeft op voorstel van den gezondheidsraad besloten, dat in elke gemeente een met stoom wer kende ontsmettingsoven zal geplaatBt wor den. Het gemeentebestuur te Boston is uitgenoodigd een fonds te stichten waar uit kostelooze hulp zal verschaft worden aan kinderen die tandheelkundige behan deling behoeven. Een Bostonsche dame heeft tot dit doel vijftigduizend dollars als bij drage aangeboden. In den Amerikaanschen staat Indiana is een paard overleden, dat in 1837 ge boren was; het had dus den leeftijd van een en vijftig jaren bereikt. Adelina Patti heeft op haar Ame- rikaansche reis niet overal succes. Nadat zij te Buenos Ayres den eersten' avond voor een overvolle zaal was opgetreden, vonden haar overige voorstellingen slechts weinig bijval, daar het publiek de eerste maal teleurgesteld was. De beroemde schrijfster madame de Sevigné heeft, behalve haar overigen let terkundigen arbeid, ruim een vijftienhon derd tal brieven nagelaten. Iets merk waardigs in deze verzameling is, dat in geen der brieven den naam van haren echtgenoot voorkomt. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij »Tot Nut van't Algemeen" zijn gekozen de heeren Mr. W. H. K. Mouthaan, Dr. W. Pleyte en Dr. J. Zeeman. Te Maastricht is een afdeeling tot stand gekomen van de Nederlandsche Pro tectionistische landbouwvereeniging. Op het Oranjeplein te 's-Gravenhage had men voor eenige dagen bij eenige huizen, wier voorpuien in de grondverf stonden, met opzet het schilderwerk bedorven door er zwarte verf op te smeren. Zaterdag waren die huizen geheel afgeverfd, maar des avonds heeft weer een schendende hand al het werk en de onkosten te niet gedaan door thans voor het zelfde doel als de eerste maal teer te gebruiken. Alles doet hier denken aan eene wraakneming op den eigenaar. Reeds een maand geleden liep het gerucht, dat de Friezen dit jaar niet zou den kunnen rekenen op de gouden zweep en het gouden oorijzer, van wege de Koning en de Koningin sedert eenige jaren geschonken en dienende als prij zen bij de gewone harddraverij op 18 Juni. Thans is aan Burgemeester en Wethou ders van Leeuwarden namens Z. M. be richt „dat H. D. voor dit jaar wenscht af te wijken van de sedert 1873 gevolgde gewoonte en voor de harddraverij op 18 Juni a. s. geen prijzen wenscht beschikbaar te stellen." Bij gelegenheid van herstellingen aan de sluis in de Terbantsche Schans bij Heerenveen zijn een groot aantal munten uit de 16e 17e en 18e eeuw te voor schijn gebracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat op dit punt reeds sedert bij - na vior eeuwen een tol van voorbijva rende schepen werd geheven. Zeer begrij pelijk is het, dat bij het voldoen van het tolgeld van tijd tot tijd enkele munten in het water terecht kwamen. Het tentoonstellingsterrein in de Koekamp te 's Hage was Zondag goed bezocht. Er werden dien dag bijna 2000 entrees genomen, waartoe waarschijnlijk ook medewerkte dat de toegangsprijs op Zondag 25 cents is, terwijl er op dien dag tevens concert is. Nieuwe inzendingen komen nog iederen dag gereed en binnen kort zal ook de afdeelingen Oude Kunst geopend worden. Uit zeer zorgvuldig genomen proef nemingen is gebleken, dat honden zelfs op grooten afstand het spoor van hnn mees ter weten te vinden en dat zij in deze geleid worden door de persoonlijke lucht van den persoon. Te Gouda is een man, werkzaam op een bleekery, door een toeval over vallen en in een ketel met kokend water gevallen. De ongelukkige werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Te Oudewater heeft men een Colo" radokever gevangen. Althans de kever stemt overeen met de beschrijving en de teekening. Het insect is aan den minister van binnenlandsche zaken opgezonden. Naar aanleiding van een oproeping door den directeur der gemeentelijke Gas fabriek en Hoogdrukwaterleiding te Dordt, om een jongmensch voor schrijfwerk en ter opleiding voor meteropnemer, tegen een salaris van f 400, dat kan opklim men tot ƒ800, hebben zich aangemeld 103 sollicitanten, waarvan 66 uit Dord recht. Op de lucifersfabrieken te Eindho ven heerscht veel gebrek aan werk, ten gevolge waarvan dezer dagen vele werk sters moesten weggezonden worden. Als men in aanmerking neemt dat de fabri kanten de lucifers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor plns minus 30 ver koopen (zeggge 3/10 kent per doosje!),/ kan men nagaan met welk eene kleine winst zij zich moeten tevreden stellen. De balkvlotters te Harlingen ver- keeren ten opzichte van den tijd geduren de welken zij zonder werk zijn in onge veer gelijke omstandigheden als de veen arbeiders nl. 's winters geen werk, maar te Harlingen bestaat een fonds, gevormd uit gedeeltelijk ingehouden weekloonen gedurende den zomer waarin door de werk gevers wordt bijgedragen. De werklieden 1 zijn er zeer op gesteld om lid van dit fonds te zijn. De Westphaal8che boeren koopen hun rogge in Gelderland, maar 't kost, met de verhoogde graanrechten nog, al moeite die rogge zonder accijns over de grenzen te krijgen, want meer dan drie kilo mag er niet ingevoerd worden zon der accijns. Men heeft er nu het volgen de op gevonden. De zak met rogge wordt bij een kennis op de Hollandsche grens in bewaring gegeven en dan komen de kinderen van den eigenaar den voorraad in zakjes van drie kilo weghalenelk vrachtje wint negen centen uit. Soms staan wel tien van die graanzakken by één boer. Een boertje met een blijkbaar wel- gevulden buidel op den rng, stond Maan dag kalm te praten in de Spuistraat te '8-Hage met een fatsoenlijk gekleed heer. Gelukkig voor dat boertje passeerde op dat oogenblik juist een inspecteur van politie, die in den »heer" een berucht sujet, nl. een »kwartjesvinder" herkende, het gesprek onderbrak, en den sheer" die schijnbaar handelsrelatiën wilde aanknoo- knoopen, verzocht hem naar het bureau te volgen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is wederom ingebroken in het kantoor van den rijks-ontvanger Prins te Purme- rend. De dieven hebben zich door het in slaan van eene ruit den toegang tot het kantoor weten te verschaffen. Hoewel er geen belangrijke som aanwezig was, is toch door hen eenig geld medegenomen. De oud-marketenster van Waterloo, Elske van Aggelen, te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94sten verjaardag. Aan gezien zij in zeer behoeftige omstandighe den verkeert, ontving zij weder veel be wijzen van belangstelling, onder anderen van den minister van oorlog. De twaalf onderofficieren en minderen van het 1ste regiment huzaren, te Olde- markt gedetacheerd ter handhaving der orde in de venen, vertrokken weder naar hunne garnizoensplaats Deventer. Omdat de toestand in de venen nog niet is zooals het behoort, zullen de 50 infan teristen nog wel eenige dagen op het ter rein der vervening moeten surveilleeren. De tentoonstelling van vee, land en tuinbouw voortbrengselen van wege de te Aalsmeer bestaande land-en tuin bon wvereenigingen zal aldaar gehouden worden op Woensdag en Donderdag 11 en 12 Juli e. k. Daar deze gemeente in het centrum eener land- en iuinbouwende streek ligtbelooft die tentoonstelling met onbelangrijk te worden. Is men van wege het Departement van Oorlog sedert een paar weken bezig met het maken van een damsluis in de ringvaart van den Haarlemmermeerpol der en wel bij de afdeeling Vijfhuizen, thans zijn ook in de gemeente Houtrijk en Polanen de voorbereidende werkzaam heden aangevangen tot het leggen eener verbindingsdijk tusschen de forten. Nog zal in de ringvaart bij Halfweg van wege de genie een keersluis worden gebouwd, terwijl in de Fuik- en Amster- damsche vaarten onder Haarlem, schot- balksluizen zullen worden gemaakt. HAARLEM, 12 Juni 1888. J. L. Zondag namiddag is alhier gevankelijk naar het Huis van bewaring overgebracht C. Bakker Jzn. uit Lands meer beschuldigd van bedriegelijke oplich terij. Tegen eene tapster alhier is door de politie procesverbaal opgemaakt ter zake van het toedienen van sterken drank aan een persoon die zichtbaar in beschonken toestand verkeerde. Deze persoon zal ter zake van dronkenschap en verzet tegen de politie vervolgd worden. Een echtpaar alhier, in den zomer van het verleden jaar gehuwd, verkeerde reeds eenige maanden later in zoodanigen toestand, dat man en vrouw bijna eiken nacht van politiewege onder dak moesten worden gebracht. Zij bezitten om zoo te zeggen have noch goed meer, en hun uitzicht is nu, dat zij, van landlooperij, beticht, bin nenkort naar eene rijkswerkinrichting zul len worden overgebracht. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is besloten aan den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijver- heid een adres te zenden, inhoudende ver zoek om aan partiknlieren vooralsnog geen concessies meer te verleenen tot intercom- muniaal telephonisch verkeer, maar het daarheen te leiden, dat de exploitatie der telephonen kome in handen aan den staat Marktbericht van II Juni. Aardappelen. Aangev. 310, verk. 90 H.L. L. pr. 1.50, H. pr 2.00 p. Heet. Boter. Aangev. 344, verk. 344 Kilog. L. pr. 0.95, H. pr. 1.20 p. Kilog. Biggen. Aangev. 110, verk. 95 st., L. pr. p 5.50, H. pr. 16.00. pr. st., Marktbericht van 11 Juni. Witte tarwe. L. pr. 7.00. Duivenboonen L. pr. 6.85. TWAALFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 13 Juni 1888, des avonds ten half acht uur, door het Stedeljjk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Le Prix D'HonneurCanivez 2. Ouverture, Le PuritainsAalvy 3Potpourri, Oper 'n SchauGardner 4Prascolina, WalsOverstraeten 5Pantaisie, Romeo et JulietteGounod 0. Ouverture, ZampaHerold. 7. Bonhcur Passée, NocturneEilenberg. 8Violetta, WalsJEaldteufel. 9 Potpourri, La Petite DueLecocq. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Juni 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1CoucersatzG. Merkel. 2. Choral-FantasieLux. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso e vivace. c Fuga. 4. a. AbendliedSchumann. b. Traumerei. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2