HAARLEMSCH Eerste Blad. Opleidingsscholen Burgerschool PREDIKBEURTEN Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 Juni 1888. voor jongens en meisjes. op ZONDAG 1 Juli 1888. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsbericïiten. rso 52 Uitgave van DE EH VEIN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86.1 TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBIEDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT- Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. en De aangifte tot toelating tot deze Scholen geschiedt bij de hoofden van die inrich tingen vóór den 15 Juli. Haarlem, 25 Juni 1888. De Burgemeester, (565) E. A. JORDENS. Collecte voor de Christelijke School voor on- en minvermogenden in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve vroegpreek, namiddagbeurt en Bakenesserkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel pred. te Bloemendaal. Nam. 2 ure, Snethlage. 40e Zondag. 'b Avonds 6 ureMoelon. Voorbereiding Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. A. M. van lisex.-pred. van Woudenberg. (Voor Smeding). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Brntel de la Kivière. VVaalsclie Kerk. Point de service. (Reunion Wallone a Zwolle). Christelijk Gereform. Gemeente. {Gi-d. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. Avondmaal. Remonstrant8che Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst wegens reparatie in de kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. F. Daubanton. Hillegom. Voorm. 9y3 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 91/s ure, H. J. Bergsma, Pred. te Spaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 nre, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9y2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Voorbereiding en Doopsbediening. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 9i/s nre, geen Nam. 2V2 ure, G. van Hericaarden, Pred. te Bennebroek. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, S. H. Buijtendijk, Pred. te IJsselstein. Nam. 2y2 ure, J. D. van Arkel. KRONIEK. De' Raadszittingen zullen thans zeker voor eenigen tijd gestaakt worden. De Burgemeester verlaat voor eenige weken de stad. In plaats van den Heer Kist, die door ongesteldheid verhinderd wordt zijne fnnctiën als Wethouder waar te nemen, werd Woensdag de Heer Mr. H. Enschedé tot tijdelijken Wethouder benoemd. Aan den Raad was ditmaal beschoren ook eens iets poëtisch te mogen genieten bij al het proza, dat hij vaak te door worstelen heeft. Een anonymus had zijn gemoed in gebonden stijl uitgestort op ongezegeld papier en dit in convert aan den Raad gezonden. Het scheen evenwel, dat de inhoud niet stichtelijk genoeg was voor de ooren van het publiek, althans het stuk werd aan den Secretaris overhandigd en alleen voor de leden ter visie gelegd. Het onderwerp dat bezongen werd was de pomp op de Nieuwe Groenmarkt. Meer werd ons niet medegedeeld. De hervormde gemeente schonk aan het Museum eenige photographische afbeeldin gen van de scheepjes in de Groote Kerk. Een voorstel tot regeling van het her- halingsonderwps werd aangekondigd even als een rapport van B. en W. betreffende het rekest van den Heer Hecker. Het voorstel om de Vereeniging „Con cordia" op haar verzoek te ontslaan van de huur der Gymnastiekschool werd goed gekeurd. Ook de Heer L. Sabelis Jr. werd op zijn verzoek ontslagen van den huur van walgrond aan het Spaarne. De perceelen aan de Oostvest benoorden de AmBterdamsche poort zullen worden af gebroken. Of de overdekte speelplaats aan de Meisjesschool zal worden afgebroken werd niet beslist, daar de stemmen hier over staakten. Het schijnt, dat de muren eenigszins bouwvallig zijn, en de speelplaats kan worden gemist. Er waren ^echter ettelijke leden, die met den afbraak ^wilden wachten, totdat zij noodzakelijk was geworden. Tegen een verhuring van grond in de Barrevoetesteeg aan de Heeren Giebels en Van Servellen bestond geen bezwaar, evenmin als tegen het toelaten tegen betaling van een kind op een der kostelooze scholen. Het verzoek daartoe was gedaan, omdat de leerling gebrekkig was. De Raad besloot voorts om de huur van een stuk grond in 1826 aan den eigenaar van Eindenhout afgestaan, thans op te zeggen. Belanghebbende wordt dan in de gelegenheid gesteld den grond tegen den thans bepaalden prijs van 10 centen per M2 weder in te huren. Over de verordening op de stoomboo- ten in het Sparen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De Heer von Reeken wilde het gebruik van de stoomfluit niet alleen 's nachts, maar ook des daags ver boden hebben, te meer nu de Kamer van Koophandel daarin geen bezwaar had gezien. In dit opzicht werd aan den wensoh van adressanten (Bohl 0. e.) voldaan, die om dit verbod hadden gevraagd. Het gebruik van de stoomlier werd evenwel niet verboden. Het groote vraagstuk van de Spoorweg overwegen is thans weder een nieuwe phase ingetreden. B. en W. deden het voorstel aan den Kruisweg een brng te bonwen zoo als in Amsterdam bij de Czaar Peterstraat en de Muiderpoort is te zien. Dit voorstel werd gesteld in handen der Commissie van fabricage. De Heer Macaré vroeg of hierover reeds met de Spoorwegmaatschappij onderhan deld was, waarop de Voorzitter een ontkennend antwoord gaf. Tot de herstelling van de pomp op de Groenmarkt werd besloten. De pomp zelve zal 550 kosten en op voorstel van den Heer Lodewpks zal men daarbij het water aanvoeren uit een Nortonwel. Het proces verbaal der ka8opnetning werd goedge keurd, de Breesteeg in Breestraat, en de Nieuwsteeg in Nieuwstraat veranderd en hiermede nam deze zitting een einde. Mevronw Louise Fröbel, de weduwe van den bekenden opvoedkundige van dien naam, is een jaargeld van drieduizend mark toegekend. Het hiertoe strekkend keizerlijk besluit, was een der laatste re- geeringsdaden van keizer Erederik. üit de stoeterij van de Eugelsche koningin zijn dit jaar weer eenige venlens verkocht. De verkoopsom beliep 154.812. De heer Marnsen te Altona was een groot vereerder van Beethoven en van diens muzikale voortbrengselen. Om aan deze gevoelens van hoogachting uiting te geven zond hij voor eenige maanden aan de professoren van het Weener Con servatorium een som gelds, waarvan de renten moeten dienen voor een feestmaal, te honden op den eenen of anderen gedenk dag nit Beethoven's leven. Thans is de heer Marnsen overleden, en heeft hij aan de professoren verschillende legaten ge maakt. Te Berlin loopen geruchten over een vermeende verduistering van schrifte lijke aanteekeningen van keizer Erederik. Men zegt, dat verschillende papieren, de erfenis betreffende, reeds bij het leven des keizers naar Engeland zijn gebracht en dat andere papieren, door keizerin Victo ria persoonlijk zijn verbrand. Verder gaat nog het geruoht, dat keizer Frederik van den troon had willen afzien voor het geval bij aan ongeneeslijken kanker leed, maar Mackenzie in opdracht van anderen, dit besluit had tegengehouden, door den keizer omtrent den toestand te misleiden en dat de Engelsche geneesheer dns een politiek spel had gespeeld. Het „krijgsplan" en het boycotten is op nieuw door den Pans veroordeeld in een schrijven gericht aan de Iersche bis schoppen. Tevens verklaart de Paus, dat hij niet tegen den Nationalen Bond is en sympathie gevoelt voor de rechtma tige eischen der Ieren, mits zij geen mid delen gebruiken in strijd met de christelijke beginselen. Dat kleinigheden in de hand van scherpzinnige lieden soms aanleiding kun nen geven tot prachtige resultaten be wees het volgende gevalTe Mnnohen was een inbraak gepleegd bij een juwelier. Bp ingesteld onderzoek vond de politiebe ambte een stukje wasdoek, waarvan nie mand de herkomst wist. Na uitgebreide nasporingen bleek het doek vervaardigd te zijn in eene fabriek by Augsburg, van welke het onder anderen geleverd was aan een winkelier aldaar. Deze herinnerde zich den persoon aan wien het verkocht was en uit de beschrpving kwam men tot de slotsom dat de dieven zich te Lon den moesten bevinden, en daar werden ze dan ook gevat, nog in het bezit van vele door diefstal verkregen voorwerpen. Woensdag is de Pruisische Landdag door keizer Wilhelm met eene troonrede geopend. Hp legde daarbij onder eedede be lofte af, dat hp onverzettelijk aan de grond wet des land zal vasthouden. Hp zal aan alle godsdienstige gezinten bescher ming verleenen en den kerkelpk-politieken toestand handhaven. De troonrede besloot met het gezegde van den grooten Frede rik de Koning is de eerste dienaar van den Staat. Volgens een telegram uit Mexico zpn, tengevolge van overstroomingen, te Leon en Silas zevenhonderd menschen om gekomen, en tweeduizend huizen verwoest. Te El Paso zpn 1500 personen om het leven gekomen. De kroonprins van Zweden is te Franzensbad voor ongeveer 20.000 p. st. bestolen. Het jnweelenkistje werd open gebroken en een aantal relieken van groote historische en kunstwaarde zpn verdwe nen. De dief is nog niet gevat. De K'óln. Ztg. bevat een bericht, dat zeker algemeen verrassen zal. Keizer Wilhelm heeft nl. plan in de volgende maand een bezoek te brengen aan den Czaar. Te Brzezio, Gallioië, is de bliksem Zondag in de kerk geslagen. Drie perso nen werden gedood, zes ernstig gekwetst, en ruim tweehonderd licht getroffen. Keizer Wilhelm's haat tegen alles wat Engelseh is gaf te Berlijn stof tot de grap, dat zpn eerste daad zou zpn een verbod uit te vaardigen tegen den ver koop van pleister, aldaar bekend onder den naam van Engelseh pleister. Te Kenlen verdronk dezer dagen in de zwemschool eene dame. De familie der dame heeft laten bekend maken langs Rpn en Waal, dat eene belooning van 120 Mark wordt uitgeloofd aan hem, die het lpk opvischt en daarvan bericht zendt aan de familie der overledene. De Pruisische Generaal Von Wurmb heeft nu in zpn land zes Koningen elkan der regelmatig zien opvolgen. Hij werd geboren onder de regeering van Friedrioh Wilhelm II, in 1795, en leefde onder die van Friedrich Wilhelm Hl (17971840) Friedrich Wilhelm IV (18401861) Wilhelm I (18611888) en Frederik III, die thans is opgevolgd door Keizer Wil helm II.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1