vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Servië verstoort, zij binnen vier en twintig uren over de Duitsehe grenzen op Oostenrijksch grondgebied zal gezet worden. Vrijdag heeft de uitvoering plaats gehad. Tengevolge van de oneenig- heden tusschen bet koninklijk echtpaar moet de toestand te Belgrado ook zeer treurig zijn. De koningin was in de hoofdstad zeer be mind, veel meer dan de koning, maar hare vrienden hebben het thans zwaar te verantwoorden. Om dit in het licht te stellen wordt medegedeeld, dat eene met de koningin bevriende dame een deelne- menden brief had geschreven zij is wegens dit feit in arrest genomen. Een andere dame, die by de koningin eene betrekking bekleedt, is onder politietoezicht gesteld. De koningin moet het plan gehad heb ben met den kroonprins op de vlucht te gaan en had hier voor eenige dagen bij het spoorwegbestnnr een extratrein aan gevraagd voor dien dag. Het gevraagde kon haar niet verstrekt worden en waar schijnlijk hierdoor viel het plan in dui gen, doch dit belette niet de door haar bewoonde villa onder politie-toezicht te plaatsen. De koning is Vrijdag avond met den kroonprins te Belgrado aangekomen, en door het volk met geestdrift begroet. Uit de Kaapstad bericht men, dat de diamantmijn van De Beers te Kimberiey in brand is geraakt. Bij de zevenhonderd peisonen waren er in werkzaam en van deze zijn vijfhonderd gered. Onder de tweehonderd omgekomen behooren vijf en twintig Europeanen. De materieele schade schat men op f 240.000. Professor Von Bergmann, de steller van het rapport omtrent de ziekte-geschie denis van keizer Erederik, is door keizer Wilhelm begiftigd met de koninklijke huis orde van Hohenzollern. Het rapport zelf maakt over 't algemeen geen gunstigen indruk. Een der veelgelezen bladen, de Neue Fr. Pr. b. v. zegt, dat het alle ken- teeken van waanwijsheid en pedanterie draagt. Tot heden heeft Dr. Mackenzie niet van zich doen hoorennaar men meent op verlangen van de keizerin-moeder. De Duitsehe Keizer heeft Vrijdag nacht de reis naar St. Petersburg aanvaard en na Zaterdag morgen te Kiel te zijn aangekomen, ten elf ure des voormiddags door de torpedo-flotille begeleid den tocht voortgezet. In het geding der vergiftigde wijnen van Hyères is uitspraak gedaan. De ge daagde, graaf De Villeneuve, is tot 20 dagen gevangenisstraf en een geldboete van 100 fr. veroordeeld. De vergiftigde wijnen zulbn worden weggeworpen. In het Beiersche hoogland, alsook in den Allgau, was Vrijdag en Zaterdag sinds 24 uren aanhoudend vetl sneeuw gevallen. Een persoon die zich des nachts in eene der badkoetsen nabij het Rijn spoorstation te Scheveningen verschool, werd betrapt door eenen inspecteur van politie bij bet zeebad. Bij nadere kennis making bleek hij niet vreerad te zijn aan een diefstal van waschgoederen, te Sche veningen gepleegd, Naar Den Haag opge zonden, werd htj herkend als de verkooper van verschillende der verdwenen goederen. Bij het verrichten van graafwerk is Ziterdag te Borger gevonden een prach tige vuursteen-beitel. Het voorwerp is goed geslepen en heeft eene lengte van etn dM., bij eene breedte van 3'/s e.M aan bet scherpe einde en 2y2 cM. aan bet boveneinde. Nog steeds worden op Teasel de werkzaamheden tot onderzoek naar petro leum op het erf van den smid S. voort gezet. Bij den aanvang dezer week bedroeg de diepte, tot welke de pijp geheid was, ruim 25 M, Het plan is het onderzoek niet te staken, maar naast den bestaanden put nieuwe proeven te nemen. Een werk man uit Amsterdam leidt de onderzoekin gen. Door de politie te Maastricht zijn bij den bakker \V. aldaar in beslag ge nomen 153 brooden, die van 1 tot 1.5 hectogram minder wogen dan het vastge stelde gewicht. Tegen dienzelfden bakker werd bij die gelegenheid proces-verbaal opgemaakt wegens berooving van vrijheid. Hij had 11I. de agenten van politie, die met de inbeslagneming der brooden waren belast, ingesloten. Vrijdag was het 3 jaren geleden dat het rijks-musenm geopend werd Het aantal bezoekers gedurende dit 3jarig tijdvak bedroeg 1.587.465. Naar men verneemt zou de Minister van oorlog het voornemen hebben, te be ginnen met 1889, de handgelden af te schaffen voor personen, die als vrijwilliger in dienst treden. Te Amsterdam is eene beweging ontstaan tot vervroegd sluiten van winkels en magazijnen. Het plan bestaat om van 15 Juli tot 1 September, in het belang van het bedienend personeel des avonds ten negen ure te sluiten. Reeds een vijf en twintigtal firma's hebben zich hiertoe bereid verklaard. Volgens de Huisvrouw bevat de muscaatnoot vergift, tredende reeds bij het gebruik van een halve noot merkbare verschijnselen van vergiftiging te voor schijn. Het schijnt dus geraden met dit tot dus verre onschuldig gehouden genot middel voorzichtig te zijn. Er heeft een werkstaking plaats gehad van de machinisten en Btokers der stroomtramwegmaatschappy Antwerpen- Bergen opZoom— Tholen.Zij stelden hooger eischen, doch zijn ontslagen en door ande ren vervangen, zoodat de dienst weer ge regeld plaats kon hebben. Zaterdag bemerkte men te Krimpen a/d Lek, dat een zeilvaartnigje op de rivier onbeheerd ronddreef. Eenige lieden spoed den zich derwaarts, en vonden op den bo dem van het scheepje een persoon in bewusteloozen toestand. Na op den wal te zijn gebracht, werd hij herkend als een schipper nit Schoonhoven die, waar schijnlijk door eene beroerte getroffen, niet meer bij machte was het schuitje te besturen. Te Borssele, op Zuid Beveland, hebben de inwoners niet te klagen dat zij in de belasting vergeten zijn. Hun zielental bedroeg, volgens Prov. blad no 36 van dit jaar, op 31 December 11. 1024 en deze hebben over 1888 op te brengen het eerbiedwaardig cijfer van 47,102 in eene ronde som, bedragende voor klein en groot f 46 op eenige centen na. Zij leven hoofdzakelijk van den land bouw in den polder Borssele, die wordt uitgeoefend op 1237 hectaren, waaronder zijn begrepen de gebouwde eigendommen, gelegen buiten de bebouwde kom der ge meente Borssele en 's Heerenhoek. Zondagavond omstreeks 11 uur is een boerenknecht van Haarlemmermeer op den Haarlemmerstraatweg bij Sloterdijk door twee onbekende personen van zijn gouden horloge ontvreemd. De beetwortelsuikerfabrick „Hol land" te Houtrijk en Polanen heeft in den laatsten tijd weder belangrijke verbete ringen ondergaan. De fabrieksgebouwen zijn vergroot, terwijl de macbinerien en werktuigen ook vermeerderd zijn. Een en ander heeft ten doel om in korten tijd veel te verwerken. Naar ons bekend is, wordt er van het afgeloopen boekjaar weder een niet onbelangrijk dividend uit gekeerd. HAAKLEJI, 17 Juli 1S88. Bij het onweder van den vorigen Dins dag is de bliksemafleider op den toren der Groote kerk getroffen geworden ten gevolge hiervan was de platina punt ge smolten en het verguldsel van de baan gedeeltelijk weggenomen. Om een en ander te herstellen moest de haan worden afge nomen en later worden opgezet. Dit werk, dat den noodigen moed vereischt, heeft Vrydag plaats gehad door twee werklieden van den instrumentmaker H. Meeuwig alhier. De uitslag der examens aan de Hooge- re Burgerschool ter opleiding voor handel en nijverheid was als volgt: Aan het eind-examen werd deelgeno men door 5 leerlingen, die allen het di ploma verkregen. Hunne namen zijn: C. v. d. Werft, J. J. C. Pariet, N. Benkem- per, H. J. Lenpen en A. v. Leer. Vier leerlingen zullen de lessen ten tweeden male volgen. Uit de 2de klasse werden onvoorwaar delijk bevorderd tot de 3de de leerlingen: C. J. Max, C. K. Baas, J. M. G. van Huizen, A. Dijksen, C. D. Caalen, B. Chits, J. A. Raasveldt en C. A. Westerveld (de laatste vijf met gelijke punten), F. W. Vaarzon Morel, J. A. Cats, A. F. Coblijn, T. A. Kroon, C. Witteveen en G. Monod de Froideville (de laatste vijf met gelijke punten) en J. j. Stammler. Uit de 1ste kl. gingen over tot de 2de, onvoorwaardelijk J. C. Gey!, L. J. K. Obermüll-r, E. Noordijk, D. H. Honing, D. van der Molen, J. Mooy, J. B. L. Fischer, A. G. Borger, P. A. Charbon en L. Klokke van Steenwyk. Voorwaardelijk F. Vernont en H. J. van Breemen, terwijl 2 leerlingen niet konden worden bevorderd. By het Iste toelatings-examen werden toegelaten Tot de lste kl., onvoorwaardelijk: H. A. Ruygrok, W. H. Voet, G. G. P. Heyting, Cb. Th. de Vogel, W. J. Kra mer, W. Vaarzon Morel, (j. Gerlacb, P. van Huizen, F. M. Bemkemper, W. Gla- ser, H. Pander en G. Duperron, en voor waardelijk: J. H. Martens. Tot de 2de kb, Fr. Leuven. Tot de 3de kb: Th. M. Hoog. Het 2de toelatings-examen vangt aan op 1 September a. s. Aan het toelatings-examen voor het Gymnasium namen deel 24 candidaten Toegelaten zijn voor de lste kb L. L. F. André de la Porte, J. D. van Calcar, J. J. Duyfjes, P. S. Gerlings, G. A. Hulshof, A. C. de Koek, Th. van Luenen, H. Lijnkamp, H. C. M. van Maas, Maria R. ten Oever, E. G. Polak, F. Schoe- maker, J. M. Sneltjes; voorwaardelijk: G. Eecen, H. W. Melchior, L. C. van Royen. Afgewezen 3 candidaten. Voor de 2de kl, is toegelaten N. C. Vogel. Afgewezen 1 candidaat. Voor de 5de kb is toegelaten J. R. de Bruine Groeneveldt2 candidaten, voor die klasse afgewezen, zijn in de 4de toe gelaten. Na gehouden examen zijn op de H. B. School met 5. j. c. toegelaten Tot de lste klasse: A. E. R. Arnold, L. P. v. d. Broek, W. A. Borger, A. J. Bronkhorst, A. H. Putman Cramer, F. H. Dolleman, D. Friedrichs, W. Jager Gerlings, E. F. W. Gert van Wijk, P. J. van Gulik, G. E. Bierens de Haan, F. Hees, R. H. J. Gallandat Huet, F. Hij mans, F. de Kanter, C. Kerbert, D. E. Keur. A. C. de Koek, H. L. W. Koning, A. A. E. Kruysboom, G. L. Labouchere, H. L. la Lau, J. Ph. Levert, H. F. Maks, H. M. Bernelot Moens, H. G. W. Nahuys, F. J. Nix, H. Hulshoff Pol, W. A. J. Resink, Th. A. A. Schönermarck, G. L. Schorer, H. J. J. van Sluys, W. L. A. Warnier, W. v. d. Velde, R. E. Vonk A. G. L. VorBtman, A. de Wilde, V. de Wilde. Voorwaardelijk A. Bakker, P. G. A. Blok, R. E. Heyting, J. J. O. Winkel Kamperdyk, J. W. la Lau, W. H. R. van Manen, W. F. Mikkers, K. L. Moens, C. A. Nieuwenhuysen, A. Slotman, L. A. Vogel, K. Weber en H. Zeeman. Tot de 2de klasse, voorwaardelijk: W. de Jongh Schiffer, J. E. Lucardie en O. E. G. van Limburg Stirum. Tot de 3de klasseJ. Avis (e. v.) en voorwaardelijk: J. J. van Oosterzee en J. J. C. Sartet. Van de 63 candidaten die zich hebben aangemeld zyn 6 afgewezen. Na gehouden overgangs-examen zijn op de H. B. S. met öjangen cursus bevor derd tot de 2.1e klasse W. A. Blits, Maria Broms, D. Croll, C. M. Donck, J. J. Duyfjes, J. de Kot-k, J. H. G. Kremer, P. F. J. H. Menten, C. M. Pieyte, H. G. Scheltema, J. C. Sobels, J. H. G. Stoel, J. A. M. Vonk, J. R. v. d. Vliet, T. J. v. Waveren, A. G. W. v. WavereD, G. J. Wiarda, H. J. Wuuder; voorwaardelijk: H. Brauus T. T. H. Calkoen, C. Dyserinck (e.v.), P. W. v. Doorn, H. L. Gerth v. Wijk, P. C. Jansen, W. A. Kuipers, G. L. F. Lindró, Emma Müller, A. M. Nachenius, K' H. R. Pluim-Mentz, E. H. v.d. Togt, A. C. Waller, A. Wieiinga. Tot de 3de klasse: D. M. O. de Roo van Alderwerelt, L. H. Blad, J. A. Blommendaal, J. v. d. Broeke (e. v.), G. Calkoen, E. Prinsen Geerligs, T. H. L. Gerth v. Wijk, W. C. M. Jacobson, H. J. Kerbert, L. Knnze, M. J. Nix, H. W. Plaatzer v. d. Huil, J. A. Resink, C. Schultz, F. Elink Sterk, J. P. v. Viissingen, D. J. Vrijdag, H. v. d. Weyden, W. F. K. H. Wilkens, Carolina Wijsmuller, J. v. Wort; voor waardelijk: J. D. Besier, Cornelia Bron- gersma, H. j. Burkens, P. W. Calkoen, P. R. de Haas, Johanna Landré, W. M. Boer-Leffef, A. H. J. v. Loenen Martinet, R. Mulder, Jansje Roog, J. C. Rijk, A. G. H. v. Sluys, P. H. v. Waveren, V. S. M. v.d. Willigen. Tot de 4de klasse. H. H. v. Ark, E. H. Bienfait, G. A. Blits, D. A. Brakenburg, A. v. Braam Houckgeest, C. A. Broms, S. H. Bron- gersma, J. v. Essen, B. Hagen, P. J. R. Huizen, Z. Kamerlingb, L. C. G. A. J„ Landrti, II. Lohr, J. C. E. Mohr, V. E. N. Meuten, D. Rempt, G. J. II. v. Steyn v. Hensbroek, A. F. P. v. Son, W. R. Tromp de Haas, A. D. R. Verbeek, II. Viruly, J. D. Vreede, J. v.d. Weyden, W. G. Wolbers; voorwaardelijk: H. Angenent, J. J. W. Bijvoet, F. Putman Cramer, L. P. F. v. Gemert, G. v. Goeverden, H. A. Hoeffelman, J. W. Iloeffelman, A. Michielsen, C. M. v. d. Meer, J. Mees, P. J. Soomers, T. J. W. Vollmer, W. II. L. Vogel, J. M. v. d. Water (e. v.). Tot de 5de klasse: J. André de la Porte, J. P. Iluchshorn, J. W. H. Huykman, H. ter Meulen, A. H. v. Walcbren (e. v.)voorwaardelijk N. Boon, A. J. J. Paulen, W. Schutte, C. H. Stoel, F. H. Steens Zijnen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 18den Juli 1888,. des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Herstemming over voorstel B. en W. afbraak speelplaats meisjesschool. 3. Verzoek eervol ontslag leeraar gym nasium. 4. ld. id. leerares meisjesschool. 5. Voorstel raadslid den heer Krol, om trent H. B. school met driejarigen cursus ter opleiding voor handel en nijverheid, en voorstel idem B.en W. 6. Voorstel B. en W. adres J. C. Boller met ingewonnen adviezen. 7. Id. id. verhuring grond aan de Dreef, met advies comm. van finantiën. 8. Id. id. verkoop grond aan de Bakkerstraat, met idem. 9. Id. id. verhuring grond Zijl- weg, met id. 10. Id. id. beschikking over post onvoorziene uitgave dienst 1888, met idem. 11. Id. id. afrastering onbebouwd gedeelte Nassauplein, met bijbehoo- rend adres. 12. Id. id. riool Hagestaat. 13. Id. id. wijziging voorwaarden voor het maken van twee schotbalk- sluizen in de Fuikvaart en trekvaart HaarlemHalfweg. 14. Id. id. benoeming tijdelijke Wethouder. 15. Voordracht id. benoeming onderwij zer school D. 16. Id. id. id. onderwijzeres bur gerschool. 17. Voorstel id. bevordering id. id. 18. Id. id. subsidie afdeeling Haarlem „schutterij-kaderbond." 19. Id. id. uitgang Prinsenbol- werk. 20. Id. id. verhuring grond openbare speeltuin, met advies comm. v. fin. Marktbericht van 16 Juli. Aardappelen. Aangev. 520, verk. 520 H.L. L. pr. 2.50, H. pr 3.50 p. Heet. Boter. Aangev. 212, verk 212, Kilog. L. pr. f 1.00, H. pr. f 1.40 p. Kilog. Biggen. Aangev. 92, verk. 86 st., L. pr. ƒ4.50, H. pr15.00. pr. st., Marktbericht van 16 Juli. Niets aangevoerd. NEGENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 18 Juli 1888,des avonds ten half acht uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Jager Marsch V11. Muller 2. Ouverture Die Weisse Dame. .Boildieu. 3. Auf der WanderschuftClarens. 4Fantaisie Romeo et JnlietteGonnod. 5. Potpourri: Alt, und doch NeuGardner. 6. Ouverture, Die SigeuneriuBalfe. 7Pantuisie. Solo pour Tuba BarytonCmfo/i/ie. 8. Carlotla "Walser.MïllScker 9. Finale Tramway GalloppGobbaert. ORGELBESPELING in de Groote- of st. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Juli 1888, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermax. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 1. ..Mendelssohn. 2Marche funèbreGigant 3. Concert fantasieJlesse. 4. a Allegretto1 b. Interlude'Gmlmanl. c Pricre 5. FantasieHallier. 0Fiuale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2