Tweede Blad. van ZATERDAG 11 Augustus 1888. K E O N I E HAARLEMSGH De Kermis. De hoofdgebeurtenissen gedurende de eerste kermisdagen bepalen zich tot de verschillende voorstellingen waarvan wij hieronder nog een paar laten volgen De Huzaren in het Dorp, Opera comique in drie bedrijven, muziek van Maillart, werd Dinsdag avond, naar wij meenen voor het eerst hier ter stede, gegeven door de Vereenigde artisten van de Hollandsche Opera nit den Parkschouwburg te Amster dam. Plaats en tijd van handeling een dorp aan den voet aan den berg Esterel, bij het einde van den oorlog der Cévenne? in het jaar 1704. Belamy, een huzaren-officier, is met zijne manschappen door den koning naar de bergen gezonden om eenige vluchtelingen op te sporen, die zich daar verborgen houden. Pachter Thibaut heeft van hunne aanstaande komst vernomen. Bevreesd voor de gevolgen van dit bezoek voor zijne jonge vrouw, Georgette en erg jaloersch, heeft hij haar voorloopig het hoenderhok als schuilplaats aangewezen. Het geheele vrouwelijke dienstboden-personeel is op zoo'n wijze onzichtbaar gemaakt. De hoofd zaak, het opvangen der vluchtelingen, was spoedig op den achtergrond geraakt bij den Huzarenhoofdman, toen hij er achter gekomen was dat de jonge Geor gette, wier schuilplaats hij met behulp van eene geitenhoedster gevonden had, ook wel van een pretje hield. Zij coquetteerde wat met den krijgsman deels uit lust om haar man te plagen, en het kwam tot een rendezvous, in de hermitage op den berg. De klok van die hermitage stond bij de landlieden in geen goeden reuk bij alles wat er gebeurde dat niet in den haak was, begon zij te luiden. Hierbij kwam nog dat de vluchtelingen zich juist op den berg bevonden met medeweten van den knecht des pachters en van de geiten hoedster. Dit tweetal wilde de ontvluchting mogelijk maken en tevens verhoeden, dat de afgesproken samenkomst geen onaan gename gevolgen had, zoodat, toen de gelieven bijeen waren, plotseling de klok aansloeg, waarop Georgette het gevaar ontvluchtte. Haar jaloersche echtgenoot bleef door een en ander op een dwaal spoor, terwijl de handige, slimme Rose de geitenhoedster tevens gelegenheid kreeg om de vluchtelingen langs een bedekt berg pad den weg ter redding te wijzen. Te laat bemerkte de officier, dat het doel van zijn tocht niet bereikt was en wilde dit nu op Sylvain den knecht wreken, maar Rose wist zijn toorn tot staan te brengen, door er op te wijzen dat hij eigenlijk de man was, die zijn plicht verzuimd had. Met het vertrek van de Huzaren keerden rust en vrede in het dorp terug, terwijl de lang veronachtzaamde Rose, tevens een flinken echtgenoot bekwam in den persoon van Sylvain, den knecht van den pachter. De toestanden zijn van tijd tot tijd allervermakelijkst. De jaloersohe Thibaut, voorgesteld door den heer Derickx, weet door goed spel en groote bewegelijkheid de lachers op zijn hand te krijgen. Wij zagen in den heer Derickx meer den tooneel- speler dan den zanger op den voorgrond treden, juist anders dan bij Sylvain, voor gesteld door den heer Poons, waar de zan ger meer de aandaoht vraagt. In de duetten met Rose, gedurende het tweede bedrijf, waren vooral fraai gezongen partijen. Bij den heer Albers, in zijne partij als hu zaren officier, vereenigden zich goed spel met onberispelijken zang. Het recitatief in het eerste bedrijf was zeer te roemen en het duet met Rose bijzonder fraai, even als de duetten met Georgette. Als de dames rollen het laatst besproken worden schrij ve men dit toe aan den loop van het stuk en omdat wij gaarne een woord van waar deering extra ten beste geven voor de schoone vertolking van de RoBe en van de Georgette-rol resp. door Mevrouw Culp- Kiehl en Mevrouw Albers-Jahn, aange zien spel en zang hier ieder om den voorrang dongen. Het orkest, klankvol en tamelyk goed genuanceerd, bleef meestal bescheiden genoeg om den zang niet te overstemmen, behalve in de koren, waarklankverbreeding noodig was om deze, by de beperkte ruimte, welke het tooneel aanbiedt, meer tot hun recht te doen komen. In het algemeen is de overtuiging bevestigd, dat de Opéra, de Hollandsche Opéra, in ons land wel een toekomst heeft. Een bezwaar heeft men 't algemeen nog tegen den tekst. Deze klinkt soms hard en hoekig, maar de artisten weten sommi ge uitdrukkingen handig door betere te vervangen en als eenmaal de tijd geko men is dat een oorspronkelijk Hollandsche opera wordt opgezet dan zullen het de artisten zijn, met wien men zich in de eerste plaats in deze in contact heeft te stellen. In tegenstelling met andere kermis voorstellingen is hier het rooken verboden, een maatregel, die, zoo in het belang van de toeschouwers als van de uitvoerenden, alle navolging verdient. De kostumes, coiffures enz. waren tamelyk getrouw aan tijd en plaats der handeling en de too- neelschikking was goed te noemen. In hoeverre het Haarlemsche publiek met de voorstellingen in de kleine tenten is ingenomen, zou ik wezenlijk niet kunnen zeggen. Sommige tenten weten een menigte toeschouwers op de straat aan te trekken en als men hieruit besluiten mag tot het maken van goede zaken, dan treffen de menschen het nog al, hoewel het nog altijd een onopgeloste vraag blijft hoe er bij al dat heen en weer trekken en de groote on kosten nog rekening door hen gemaakt wordt. Na Dinsdag is het weder langzamerhand beter geworden; Donderdag was het zelfs schoon te noemen, zoodat des middags een menigte kermisgangers hun uitgang begonnen met het bijwonen van het orgel concert in de Groote Kerk. Nu heeft zoo'n concert altijd tweemaal per week plaats, maar op den Kermis-donderdag gaat elk een er heen. Waaraan dit gebruik is toe te schrijven is niet recht duidelijk. Het kan zijn, dat men meent door de statige orgelmuziek beter in kermisstemming ,te geraken, ofmaar misschien drijven ook wel andere gegevens naar deze plaats. Dank zij het beleefd verzoek van „plaats te nemen" was het in de Groote Kerk veel rustiger dan bij zoo'n gelegenheid in vroegere jaren, waardoor muziekvrienden ook nog gelegenheid hadden van 't spel te genieten. „Door Vermaak tot Nut". Zooals wij reeds mededeelden, had het wegblijven van het circus Carré, op deze kermis, bijna een streep door de rekening gehaald van de acht honderd leerlingen der openbare scholen en de kinderen uit de verschillende gestichten. Hun toegangs kaart luidde toch voor Carrémaar het geval wilde, dat het Cirque Beige van de Heeren Fernando en Henrotte naar hier zou komen. Hierop grondden de Bestuursleden der vereeniging »Door Ver maak tot Nut" nu hun hoop. De groote vraag of dit Cirque voor de kinderen geschikt was moest beantwoord worden en toen door eigen aanschouwing gebleken was, dat men op dit punt volkomen gerust kon zijn, werden de noodige maatregelen getroffen om de kinderen niet te behoeven te leur te stellen. Zoo kwamen zij dan Woens dag namiddag in het welingerichte Circus Fernando aan. Voor half twee was men bjjeenonder geleide van de onderwijzers had de wandeling van de scholen naar het Wilsonsonsplein plaatsen met het achthon derdtal was de tent bijna geheel gevuld. Het programma der voorstelling was, geheel met het oog op de kinderen, met zorg gekozen. De zoogenaamde halsbre kende toeren waren gelukkig achterwege gebleven, terwijl de clowns met hunne voor kinderen onbetaalbare grappen het grootste aandeel aan de pret hadden. De rijtoeren met sprongen over toiles en barrières uitgevoerd door dames en heeren te paard trokken zeer de attentie, evenals de werk zaamheden op een bal en de zware toeren aan de trapéze, en de bewonderenswaardige dressuur van het paard Mahomet vond men heel mooi, maar de grollen van de clowns werkten veel meer op de jeugdige gemoe deren, want er was leven en beweging in hun werken, en dat is het juist wat de kinderen bizonder aantrekt. Een stortvloed van gejuich ging op bij de verschillende nummers eu de artisten verdienden dien bijval ten volle. Aardig vooral was de entrée van drie clowns als olifant. De verschillnede bewegingen wa ren deze diersoort goed afgezien. Dit num mer verwierf uitbundigen lof. Het slot der voorstelling was een groote Pantomime door verscheidene artisten van het gezel schap uitgevoerd en getiteldDe straatkin deren van Parijs. Kinderspel, kindergrappen en kwajongensstreken en een vader en eene moeder die met het volkje heel wat te Btel- len hadden jongens die braaf klappen krij gen, meisjes die in huis gehaald worden, een dansje op straat... welk kinderhart gaat niet open bij zooveel afwisseling. De artiBten zullen wel eens succes gehad heb ben, maar méér dan bij deze kindervoor stelling zeker niet. Na afloop verliet men met de meeste orde het circus. By den uit gang werd nog ieder kind een koek aangebo den en de Bestuursleden kunnen weer terug zien op een welgeslaagd feest. By al de goede wenschen en de doorgaande belangstelling waarin het Bestuur zich mag verblijden voegen wij nog dezen, dat het door een steeds toenemend ledental in de gelegen heid moge gesteld zyn zijne werkzaam heden uit te breiden, want op het punt van het bevorderen van trouw schoolbe zoek,- het hoofddoel der vereeniging,en wel van trouw schoolbezoek zonder dwang zyn wij nog niet uitgepraat. Als men nu zegt dat belooningen ongeveer denzelfden invloed op het schoolbezoek hebben als straffen, maar dat in beide gevallen pressie er op. wordt uitgeoefend, wat door som migen afgekeurd wordt, omdat men het goede behoort te doen, omdat liet zoo be hoort, dan is dit wél waar, maar als men tevens van meening is, dat het nuttige met het aangename kan vereenigd wor den en dat men vliegen gemakkelijker vangt met honig dan met azijn, dan verdient het pogen van de Vereeniging »Door Vermaak tot Nut« alle ondersteuning. Tot het geven van inlichtingen omtrent aard en strek king der Vereeniging, verklaart zich het Bestuur, bestaande uit de Heeren, P. Dy- serinck, J. H. Koolhoven. G. C. Merens, P. J. Prinsen Geerligs, Mr. A. W. Thöne, Mr. W. H. Smit en J. C. Smits C.Jz., gaarne bereid. De burgemeester was weder terugge keerd en de Raadsleden waren hoewel bij lange niet voltallig, althans beschhszfahig ter vergadering opgekomen. De Duinwater Maatschappij, had be leefd twee maanden uitstel gevraagd om te beslissen over het al of niet aannemen van het contract. Zij voerde daarvoor vele argumenten aan, maar verzuimde het voor naamste te noemen, dat namelijk de Amst. gemeenteraad, die in hoofdzaak over de zaak beslissen moet, steeds in Aug. vaean- tie houdt. Dit kwam den Heer Krol na volgenswaardig voor. Beter was het, vol gens hem, op gezette tijden met voltallige zittingen besluiten te nemen, dan zooals nu langen tijd met de helft der leden plus één vaak belangrijke besluiten te moeten nemen. De Voorzitter had niet veel ooren naar dit plan. Z. i. moest de Raad altijd aan wezig zyn, opdat de gelegenheid nooit ontbreken zou in spoedeischende gevallen de zaken door te laten gaan. Na behandeling van dit incident werd aan de Duinwater Maatschappij het ge vraagde uitstel toegestaan, „in het ver trouwen dat zy inmiddels, die ingezetenen, welk gemakkelijk kunnen worden aange sloten, water levere." De eene beleefd heid was de andere waardmeende de Heer de Kanter en zoo ook de Raad. Het plan om de toegang van de Gier straat breeder te maken, door het afbre ken van een nutteloos gedeelte van het Proveniershuis werd goedgekeurd. Wel zagen enkele leden er tegen op om ƒ1200 uit te geven, en te bouwen aan een huis dat toch bestemd is om te worden afgebroken, maar de voorzitter betoogde, dat het gebouw als hulp-schoollokaal vooreerst nog wel zal moeten blijven bestaan, en dat de verbete ring van het verkeer bij de Doelstraat hoogst noodig was. De meerderheid van den Raad bleek die meening te deelen. De hervorming van de Burgeravond school onderging nog eene redactieher vorming, met hel oog op de benoeming der vakken, welke aldaar zou worden onder wezen. Elk vak werd nu aangeduid met de letter die daarvoor in de wet is aangewezen. Vergunning werd gegeven tot bouwen aan den Zijlweg en in de Raamsteeg. In de laatste werd de vereischte breedte op 6 Meter bepaald. Aan den aannemer van de verdieping der Leidschevaart werd toegestaan het terrein bij de Nieuwe school op te hoogen ad 0.18 per Ml, hetgeen de prijs der gronden aldaar eenigzins zal verhoogen. Het vraagstuk tot het maken van een overweg over den spoorweg werd nog niet opgelost. Voor men overging tot de beslissing de overgang door een tunnel of door een brug zou worden bewerkstelligd moest eerst worden uitge maakt of dit zou geschieden bij den Kruisweg dan wel by den Jansweg. De heer Stolp meende dat nu deze zaak 12 jaar was ter sprake geweest, een paar maanden meer of minder niet ter zake deden. Hy stelde daarom voor de Kamer van Koophandel te dezer zake om advies te vragen hetgeen werd goedgekeurd. Aan den Heer Sprenger werd 60 toegestaan, tot bestrijding van extrakosten van bewaking bij de overweg, van den spoorweg aan de Leidsche Straat. Daar deze overweg voor het publiek zoowel van Overveen als van Haarlem van groot belang is, maar tevens zeer gevaarlijk, meende men te moeten trachten ook aldaar een brug te doen bouwen, die 4400 zou moeten kosten. De gemeente Haarlem zal nu trachten in overleg met Bloemen- daal en de bloemisten, wier arbeiders dien weg dagelijks moeten gebruiken, en die dan ook reeds om zulk een brug hadden gevraagd, dit bedrag bijeen te krijgen. Ook voor de H. IJ. S. M. zou deze brug als een waarborg tegen ongelukken, wel iets waard zijn. De datum van heffing van Schoolgelden voor het gymnasium en de vier middelbare Scholen is vastgesteld op 15 Sept. en lMrt. Aan de Wed. A. Joore werd een on dersteuning van f 50 in eens toegestaan. De omrastering van het Nassauplein is afgestemd. Men vreesde voor den invloed van een antecedent. Het ging niet aan, overal waar bouwterreinen ter helfte waren gebruikt, de overige helft op kos- van de gemeente te omrasteren. Als belanghebbenden er thans een plant soen aanlegden en dit de stad aanbo den dan kon men met behulp van onze Draconische strafwet al heel spoedig de misdadigers tot rede brengende Voor zitter beweerde althans dat dit laatste in het Florapark met goed gevolg geschiedde. Aan Mej. ten Hope werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres. De wijze waarop particulieren zullen bijdragen in den aanleg van nieuwe stra ten werd geregeld in dezen zin, dat de gemeente de straten om niet zal overnemen, wanneer ze zijn opgehoogd, bestraat en gerioleerd ten genoege van B. en W. of wanneer ze zyn opgehoogd en aan de gemeente van de benoodigde uitgaven voor die werken zijn betaald. Er bestond over deze zaak een verschil van meening tnsschen de commissie van fabricage en die van financiën, waarbij de eerste het onderspit moest delven. Verhooging van jaarwedde wordt toege kend aan de Heeren J. W. Jenny Weijer- man, A. Serné en A. Beernink. Mej. P. W. Klein werd benoemd tot onderwijzeres aan sohool E. terwijl de Heeren D. Brouwer en Hufman tot onder wijzers werden benoemd. Dr. T. C. Winkler werd herbenoemd als gemeente geneeskundige en de Wed. Hos als stads vroedvrouw. Het voorstel herhalings-onderwijs werd gesteld in handen der plaatselijke School commissie. Verhuurd werden gronden aan de Ge dempte Beek, aan de Meesterjoostenlaan, aan den Ilarmejansweg, en ook nog de kiosk in den Hout aan de Tramwegmaat schappij. De voorgestelde lijst van zetters werd goedgekeurd, een paar schilderyen uit het legaat van Jhr. Fabricius aan de familie op haar verzoek in bruikleen afgestaan en hiermede de Vergadering gesloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 5