Zaterdag, op den verjaardag van den slag bij Gravelotte, heeft te Leipzig de onthulling plaats gehad van het gedenk- teeken ter herinnering aan den Fransch- Duitechen oorlog. De plechtigheid werd bijgewoond door den koning en de koningin van Saksen, de leden van het koninklijk huis, de Saksische ministers, den graaf Moltke en verdere autoriteiten. Het monument staat op een vierkanten onderbouw, van bijna elf meter breed. Het daarop geplaatste voetstuk is acht meter hoog, bestaat uit groen Zweedsch graniet, en is versierd met het levens- groote metalen beeld van Keizer Wilhelm I, terwijl op het verdere metalen bijwerk nog voorkomen de beeltenissen van keizer Frederik, koning Albert van Saksen, prins Bismarck en graaf Moltke. Het metaalwerk alleen weegt twee en dertig duizend centners. Alweer meldt men het zoeken naar een schat in het Russische gouvernement schernigoff. Eene bezitting aldaar werd indertijd door de Tararen verwoest, en de eigenaars hadden hunne bezittingen, be staande in een schat van kostbaarheden, manuscripten en een aantal tonnen met gouden munten begraven. Een boer schijnt de plaats teruggevonden te hebben, de gevraagde vergunning tot opgraven is door de regeering verleend, en de Staat wordt alsdan eigenaar van het gevondene. De vinder ontvangt het derde gedeelte van de waarde. Eene tooneelvoorstelling waar vijf tien duizend entré's moeten genomen worden eer de onkosten gedekt zijn, zou ons een weinig ongeloovig doen opzien. Den Amerikanen schijnt het evenwel mogelijk zoo iets op 't getouw te zetten, namelyk met het spectakelstuk »Nero," of de ondergang van Rome. Voor het tooneel heeft men noodig vier hectaren grond, dat is een weinig kleiner dan ons Flora-park. Deze ruimte is bebouwd met huizen, paleizen, torens, alles brandbaar en onbrandbaar, - voorstellende het oude Rome. Twee duizend tooneelisten en figu ranten, duizend danseressen en vijfhonderd zangers en zangeressen namen deel aan de voorstelling. De indruk van een en ander moet buitengewoon zijn. Om publiek te trekken heeft men natuurlijk de pers te hulp geroepen en uit alle oorden des lands komen dan ook nieuwsgierigen om het Bchouwspel te genieten. Men weet niet of de onderneming gelukken zal, maar zeker is het dat de ondernemers succes waard zijn. Bij eene huiszoeking te Chicago heeft men beslag kunnen leggen op een bedrag van twee en een half millioen gulden, bestaande in postbewijzen, bankiers brief jes en wissels, welke zoo van tijd door de leden van eene dievenbende waren gestolen uit de brievenbussen, waartoe gebruik gemaakt werd van valsche sleutels. De heer Ch. R. te Hamm, bijen houder van beroep en een groot liefheb ber van postduiven, ging eene weddenschap aan dat de afstand van Rheinern naar Hamm (nog geen uur) bij goed weer in korter tijd afgelegd zou worden door bijen dan door postduiven. Deze wedvlucht had de vorige week plaats en werd doer den heer Chr. R. met glans gewonnen. Twaalf postduiven en twaalf met meel bestoven bijen, waarvan vier hommels en acht werkbijen waren, werden naar Rheinern gebracht en daar tegelijkertijd losgelaten, met dit gevolg, dat een der hommels vier seconden eerder te Hamm terug was dan de eerste duif. Tegelijk met de tweede duif kwamen ook de andere hommels en met de overige duiven de werkbijen aan. Worden ze dan nooit wijs, zou men vragen als men hoort dat Bonlanger Zon dag door drie departementen werd verkozen tot afgevaardigde in de Fransche Kamer. Pas was met de beruchte keel wond het volk weer wat bekomen van zijn gril of met het heelen van de wond hernam de Bou- langer-manie haar ouden vorm. De vorige colega's zullen hem dus weer tot de hunneu moeten rekenen. Het spreekt van zelf hoe de ontmoeting zal zijn waar schijnlijk wel iets beter dan de vorige keer, want beide partijen zullen wijzer geworden zijn. In Montenegro heerscht zoodanige hongersnood als in geene 100jaren aldaar is voorgekomen, hoewel er in dien tijd menig jaar was vol ellende en gebrek. De oude vrienden der Montenegrijnen, de Rossen, doen hun best den nood te lenigen, doch niettemin blijft hun toestand zeer droevig. vtl De Daily News bevat uit St. Pe tersburg het bericht, dat de Russische regeering eenen kruiser naar de Behring- straat zendt om Engelsche of Amerikaan- sche vaartuigen te beletten in de Russische wateren te vieschen. Reeds lang is er in Engeland over ge klaagd, dat, terwijl de kroeg alle dagen open staat van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, de protestantsche bedehui zen slechts op éénen dag in de week ge durende weinige uren hunne deuren ont sluiten. Onlangs nu heeft Lord (iarnarvon zich hierover tot den aartsbisschop van Canterbury gewend, en het schijnt dat de Primaat wel ooren heeft naar het voorstel om de Anglicaansche kerken dagelijks open te stellen. In een der hotels te New-York zag iemand de lijst der logeergasten, waar achter stond aangegeven hoe laat zij 's mor gens gewekt wilden worden. Op eens kwam hij op 't denkbeeld achter aller naam te schrijven: om 3 uur wekken. De man, die met het wekken belast was, vond het eerst wel wat vreemd, dat haaBt allen zoo vroeg wilden opsiaan, maar dacht dat ze afgesproken zouden hebben om gezamenlijk een tochtje in den vroegen ochtend te gaan maken. Zonder erg ging hij dus 's nachts op 't aangegeven unr aan 't luiden en kloppen, zoodat ieder meende, dat er brand was, en allen dus weldra als wilden door elkaar vlogen en sommigen zelfs uit de vensters op straat sprongen. Toen alles eindelijk tot bedaren en opheldering kwam, kwamen er onge veer zestig acten van beschuldiging in tegen den grappenmaker. Te Oilville in Pennsylvanie, rijk aan petroleumbronnen, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Onlangs vond men aldaar op eene aanzienlijke diepte een tweede petroleumbron. Woensdag is men begonnen onderzoek te doen naar de waarde en hoeveelheid der olie, doch door onvoor zichtigheid van een der ingenieurs had een hevige ontploffing plaats. Een 30tal huizen stortten in, terwijl het postkantoor en de hank verbrandden. 40 personen zijn dood uit het puin opgegraven en er zijn minstens nog evenveel verwonden. De schade zal niet veel minder dan een millioen dollars bedragen. Een dienstmeisje te Kralingen heeft door een schrik haar spraak verloren. Hare mevrouw wilde haar n.l. toen zij reeds te bed lag gaan zeggen hoe laat zij gewekt wilde worden, en deze ver schijning had by het meisje de genoemde uitwerking. Haar toestand moet niet buiten gevaar zijn. In eene vergadering van onderwy- zers, te Utrecht gehouden, is besloten tot oprichting van een ïBond" tot ver betering der benoeming van hoofden der openbare scholen. De bond heeft ten doel de vergelijkende examens gedeeltelijk te doen afschaffen en eene classificatie der scholen in het leven te doen roepen naar den grondslag van het tractement. Het groot internationaal concours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, uitgeschreven door de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg, zal plaats hebben op 27, 28 en 29 Augustus a.s. Aan den wedstrijd zal deel genomen worden door een en dertig verschillende vereenigingen. Verschillende prijzen, bestaande in geld waarden en kunstvoorwerpen zijn beschik baar gesteld. Men stelt zich voor, dat dit muziekfeest een der schitterendste zal zijn die in ons land hebben plaats gehad en door duizenden muziekvrienden zal bezocht worden. De bewoners van het gedeelte der gemeente Nieuwer-Amstel waar de ernstige brand van 6 Augustus plaats had, hebben besloten zich te wenden tot de Provinci ale Staten, om te verzoeken de gemeente begrooting voor 1889 niet goed te ken- vóór de brandweer in orde is; een adres te richten aan de Tweede Kamer waarbij spoedige annexatie verzocht wordt van de gemeente Nieuwer-Amstel by Amster dam een onderzoek te doen instellen in hoeverre by het ongeval plichtver zuim heeft plaats gehad, ten einde al of niet over te gaan tot eene klacht by de justitie. Binnen korten tijd was het Zondag avond voor de tweede maal dat men trachtte den trein tusschen Arnhem en Zutphen te doen ontsporen. Hiertoe waren een paar koppelstukken op de rails ge legd, die afkomstig waren uit een gesloten loods, zoodat men meent dat de dader onder het spoorweg-personeel schuilt. In de gemeente Barradeel liepen de vorige week eenige arbeiders de boeren af met het doel het werk te doen staken, wat hun bij velen gelukte. De burge meester is terstond handelend opgetreden hij heeft den arbeiders, die het werk wilden voortzetten, bescherming toege zegd en bovendien den tappers verboden tot nader orde sterken drank te verkoopen. Ter gelegenheid van de Hoornsche kermis kwam een winkelier aldaar op de gedachte op een eigenaardige manier de aandacht van 't publiek op zijne zaak te vestigen. Hy liet daartoe bekend maken Woensdag muziek in de winkelkast. Ieder wilde weten wat er van was en men vond een zevental Duitsche muziekanten in de winkelkast, er dapper op los blazende. Hon derden namen een kijkje in den winkel' By het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom worden twee honden afgericht voor militaire doeleinden. De eene is een herdershond, terwyl de andere tot het Pommersche ras behoort. Op de achter plaats van het oude Markiezenhof is een net en ruim hok gebouwd, waar de dieren kunnen worden ondergebracht en ver pleegd. Het africhten geschiedt onder de leiding van kapitein N. M. la Fontyn. In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkeerig was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40% der arbeidende jongelieden, hoofdzakelijk boe renknechts, als plaatsvervanger dienst. De lage prijs die voor remplaganten besteed wordt sobrikt hen niet af, en reeds thans, nu sommige bazen hunne knechten voor den dieDSt 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit „verkoopen" voor. Sommigen besluiten tot vrijwillige dienstneming voor den kolonialen dienst, en komen daar dan eenige dagen doorbren gen, zoodat men gedurig „oostgangers" ziet. Jammer dat de wijze waarop som migen de verlofdagen doorbrengen niet de overtuiging geeft dat hunne keuze na rijp beraad heeft plaats gehad. Te Renkum is de Rijn langzaam val lende, zoodat de vrees dat ook de hooggele gen uiterwaarden onder water zouden wor den gezet, voorloopig als geweken is te be schouwen. De lage uiterwaarden en bin nenvelden zyn overal geheel overstroomd. Ook te Dorenweerd staat het Broek groo- tendeels onder, en ofschoon de sluizen aldaar zyn gesloten, heeft de kwel het lage weiland geheel onder water gezet. By het toenemen der varkensziekte worden verschillende voorbehoedmiddelen aangeprezen. Onder deze schijnen de voor- 1 keur te verdienen het gebruik van zout by het voeder en het voederen van vleesch aan zeer jonge varkens. Te Rotterdam is een man die in een j draaimolen zat die in vollen gang was, daaruit en met zyn hoofd op de steenen gevallen. In bewusteloozen toestand werd hy in een koffiehuis gebracht, alwaar men geruimen tyd bezig is geweest om hem tot bewustzijn te brengen. Gisteren werd te Haarlem merliede by de Liebrug door eene afdeeling ponton niers een brug geslagen over de Amster- damsche vaart. Te circa 11 uur des mid- dagt begon men met het te water laten der platte, ijzeren vaartuigen, waarop balken en vervolgens houten sohotten wer den bevestigd. De op deze wyze verkre gen brug was sterk genoeg de zwaarste stukken te dragen. Nadat zij op verschil lende wyze was beproefd begon men met het afbreken en des namiddags te ruim 3| uur was van de geheele oefening niets meer te bespeurenalleen het vertrapte gras wees de plaats aan, waar deze had plaats gehad. Weder wordt een dergelijke proef genomen over het veel breedere Noorder Spaarne. Te Halfweg verschenen j. 1. Zondag een zestiental Amsterdamsche socialisten, die er hun blad «Recht voor Allen* en het geschrift „Wat zyn de oorzaken van den achteruitgang der boeren« verspreid den. Hun doel bleek mede te zyn een lokaal voor vergaderingen en byeenkom- sten te verkrijgen, waarmede zy hier echter niet klaar zyn gekomen. Maandagavond werd op de terrei nen der schietoefeningen met torpedo's aan zykanaal F voor het eerst by wyze van proef gebruik gemaakt van electrisch licht. HAARLEM, 21 Aug. 1888. Bij het groot nationaal schermcon- cours op degen, sabel en langen stok,te Zwolle gehouden, is de derde prijs, een zil veren medaille bij den wedstrijd op den degen behaald door den heer J. G. Martin Jr. van de Vereeniging Sparta alhier, terwyl by den wedstrijd op den sabel de eerste prijs, een verguld zilveren me daille, behaald werd door den heer A.J. Meyerink, mede van Sparta. Het eerste gedeelte van het notari eel staats-examen is met goed gevolg afgelegd door onzen stadgenoot, den heer P. H. Craandijk. Zaterdag ochtend is ingebroken in het kantoor van Gebr. van Velsen op den hoek van Hazepaterslaan en Wagenweg, Er werd niets vermist dan een sleutel. Naar men verneemt, is het lot van den op te richten openbaren Kinderspeeltuin aan de Bakkerstraat alhier verzekerd, en zijn de noodige gelden bijeengebracht. De Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indië, de heer C. Pynacker Hordijk, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Koloniaal Museum op het Pavil joen alhier en Zondag is het stedelijk Musenm van Oudheden en Schilderyen op het Raadhuis alhier bezocht door eeni ge dames en heeren van de „Holland Socie ty* te New-York. Blijkens het verslag van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd doordeHaar- lemsche Melk-Inrichting gedurende de maand Juli, als volgt Soortelijk Vet_ Vaste gewichtstoffen Maximum 1.032 3.4 °/o *2.5 Minimum 1.029 3.15 °/0 11.4 Gemiddeld 1.0307 3.29 °/0 12.05% Marktbericht van 20 Augustus- Aardappelen. Aangev. 340, verk. 310 H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ3.75. Appelen. Aangev. 20, verk. 16 H. L. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ8.00. Peren. Aangev. 112, verk. 102 H. L. L. pr. 4.50, H. pr. 6.00. Boter. Aangev. 188, verk. 188 Kilog. L. pr. 1.15, H. pr. 1.50 p. Kilog. Biggen. Aangev. 64, verk. 43 st., L. pr. 5.00, H. pr. 16.00 pr. st., Marktbericht van 20 Aug. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarioe. f8, f 8.10. Rogge, ƒ5, ƒ5.50. Garst. f 4.20, ƒ4,50. Capucijners. ƒ8. Oliezaad, 8.90. Karweizaad. ƒ12 ƒ12.50, per 50 K.G- ACHT-EN-TW1NTIGSTE MUZIEKUITVOERINB in den Hout op Woensdag 22 Aug. 1888, dea avonds ten half acht uur, door het öt.edelyk. Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Souvenir du Pays NatalDegrez. 2. Louise OuvertureCanivez. 3Walzer am schonen Rhein gedenk Ich deinStraussJ 4. Potpourri Domino NoirAuber. 5. Le Reveillê du LionKontsky. 6Ouverture StradellaFlotow 7. Potpourri Jerusalem. Verdi arr.JStrating. 8. Tongemalde PotpourriFrenkler. Sociëteit //Vereeniging". CONCERT op Donderdag 23 Augustus 1888, 's avonds te 7 uren, door de Kon. Miht. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, onder directie van den Heer W. VAN DER LINDEN. PROGRAMMA. 1. Marsch a. d. Oper der Ratten- fanger von HameluO. Nessler 2. Ouverture «Tannhauser//.R. "Waguer. 3. Scène NapolitaineMassenet. 4. Fantaisie de Popéra -la Favo rite- de Donizetti....F. Dunkier. 5. Ouverture -Guil la urne Tell*..Rossini. 6. Homage a Verdi (Requiem).F. Dunkier. 7. Adagio von W oldemarBar- gielarr. W. v.d. Linden. Euphonium Solo roor te dra gen door den Heer K Will eke. 8. La Carnavalde Vénise,Fantaisie BurlesqueF. Dunkler. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Aug. 1888, des namiddag» van 2-3 uur door den Heer W.Ezerman. PROGRAMMA. 1PassacagliaJ SBach 2. AdagiosFischer. 3. Sonate No. 10Rheinberger. a. Praludiura. b. Fuge. c. Fantasie et Filiale. 4. Traueriuarsch aus der G<5tterdammerung„ "Wagner. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2