HAARLEMSCÏÏ PREDIKBEURTEN No 72 Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 8 September 1888. op ZONDAG 9 Sepl. 1888. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorni. 10 ure, Dr. J. N. Kohier, pred. te Loosduinen. (Voor Smeding Nam. 2 ure, Snethlage. 48e Zondag, 's Avonds 6 ure, Ur. G. j. Brutel de la Riviere, pred. te Zuiderwoude. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. Moulijn, pred. te Nijmegen. (Voor Escher). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt, if oensdag 's av. 7 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Brutel de la Riviere. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, IFeiss. Vrijdag 's av. 8 ure, Bidstond voor Israël. Israëls groote verzoendag. Korff en Van Os. Ds. Hoog en ds. Smeding kunnen aanst- Woensdag geen catechisatie houden. Ds. Mees houdt te beginnen met Maan dag 10 Sept. al zijne eatechisatiën op de gewone uren. Ds. Smeding bericht met veel dank te hebben ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden van den Heer Bremer nit de catechisatiebus f 5,25, van M. Unie-collecte ƒ100, door Ds. Moeton idem van N.N. f 1,door Diakenen der Ned. Ger. Gem. idem gecollecteerd 26 Aug. Noorderkerk van een dienstmeisje A. B. f 1— Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, K. de Lanoy, Pred. te Haarlem. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, J. U. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal- Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 Vs ure, J. D. van Ar kei. Heemstede Voorm. 10 ure, F. E. Daulanton Hillegom. Voorm. 31/2 nre> -V- Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9y nre, G. Brutel de la Riviere, Pred. te Zuiderwonde. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 91/2 nre, J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 21/2 ure, O. Schriecke. Een Jubileum. Tot de vele belangwekkende merkwaar digheden onzer stad/ waarop wij met recht trotsoh kunnen zijn, waarop wij den vreemdeling met ingenomenheid mogen wijzen, behoort voorzeker het Orgel van de Groote of St. Bavo Kerk. Zoowel door afmeting, rijkdom van bijzonder schoone registers en veelvuldige koppelin gen, als door inwendige deugdelijkheid munt het boven andere groote kerkorgels uit en heeft het eene Europeesche ver maardheid gekregen. Grootsch en verhe ven is dan ook telkens opnieuw de aan blik, dien de bouw van dit beroemde orgel den aanschouwer geeft. Indrukwekkend en vol majesteit is de klank van dit gewijde instrument. Of het tot ods spreekt in zacht ruischende melodieën, dan wel met duizend tongen in een stroom van breede harmonieën zijne slem doet hooren, steeds wordt ons oor getroffen door de volmaakte zuiverheid en den zangerigen toon. Zooals het daar staat in de reusach tige ruimte van de St. Bavo vervnlt het ons met eerbied voor het genie van de bouwmeesters nit het grijze verleden, die met geringere hulpmiddelen dan de hedendaagsche kunst ten dienste staan, znlke monumentale kunstgewrochten ont wierpen en optrokkenkunstgewrochten die, spottend met het knutselwerk onzer dagen, den tand des tijds trotseeren, alsof zij gebouwd waren voor de eeuwigheid. Nog eenige dagen en de ouderdom van het orgel zal het eerbiedwaardige cijfer van 150 jaren bereikt hebben. Den 14den September van het jaar 1738 werd het by de godsdienstoefeningen in gebruik ge nomen. De organist, de Heer IV. Ezerman, wenscht dezen merkwaardigen datnm niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, maar den jaardag van het orgel te vieren met het geven van een geestelijk Concert. Met ingenomenheid zal dit plan zeker door velen worden begroet, vooral wan neer, zooals mede in het plan ligt, uitste kende krachten op vocaal gebied daarbij znllen medewerken. Dat de talrijke mu ziekliefhebbers hunne sympathie in dit concert znllen toonen, daarvan mag de concertgever zich verzekerd houden. Voor den belangstellenden lezer van dit blad la ten wy eenige bijzonderheden betreffende het orgel volgen. Vóór de kerkhervorming waren er in de St. Bavo Kerk drie orgels aanwezig. Het zoogenaamde Groote orgel werd by den bouw van het tegenwoordige van zijn binnenwerk ontdaan, de pijpen versmol ten en voor het nieuwe gebruikt. Het tweede werd in 1791 overgebracht naar de Nieuwe Kerk, terwijl het derde in 1765 werd weggenomen. In de plaats van deze drie verrees tnsschen de jaren 1735 en 1738 van stadswege een nieuw orgel, „bekwaam en met de uitgebreidheid der kerk overeenstemmende". De kosten ervan werden geraamd op vijftig duizend gul den, welke gelden gevonden werden uit de kas van den Krijgsraad, als restitutie van voorgeschoten sommen en nit het fonds van het Proveniershuis, tot kwijting van eene som, welke by de oprichting van dat huis door de stad eveneens was voorgeschoten. By de voltooiing van het werk bleek, dat de kosten te laag waren geraamd en het werk 58877 gulden kostte. Uit de des betreffende bescheiden blijkt, dat de stad betaald heeft aan den orgel maker Christiaan Muller te Amsterdam (geb. op St. Andriesberg in den Harz 1690) 21700 gulden. Aan den Haagschen beeldhouwer Xavery voor het leveren van het marmeren kunststuk in de middelnis onder het orgel, voor het groote marme ren basreliëf en bet leveren en stellen van het zwart marmeren voetwerk 7000 gnlden. Voorts aan timmer-, metsel- en smidswerk, schilderen vergulden en opzicht over het werk 22753 gulden. Het orgel heeft eene hoogte van dertig en eene breedte van veertien Ned. ellen. Het rnst op vier kolommen van blanw marmer met kapitee- len en bazementen van zuiver wit marmer in Romeinschen stijl. Tnsschen de por taaldeuren vindt men een schoone beel dengroep, eveneens uit wit marmer ver vaardigd, bestaande nit drie levensgroote vrouwenbeelden, voorstellend de Gods vrucht, de Dichtkunst en de Toonkunst. Daar boven zweeft eene gevleugelde Engel als zinnebeeld der eeuwigheid. Op de BasroDden bevinden zich verder twee schoone beelden, David spelende op de barp en Azaph met eene ontplooide rol in de hand waarop staat Psalm 82: vs 2. Een viertal mu9ioeerende kinderen, twee engelen met bazuinen, een hoboïst en een fluitspeler, voltooien het beeldwerk, dat over het algemeen uitmunt door voortrefïe- lyke bewerking. Het orgel heeft drie boven elkander liggende klavieren, elk bestaande uit vyftig toetsen, met een toonomvang van groot C. tot drie gestreept D. Boven de klavieren staat met zwarte letters op een goud veld in 't Latijn: „Begonnen den 23 April 1735, volein digd den 13 September 1738 door „Christiaan Muller. Op den 14 Sep tember voor het eerst ten godsdien- „stigen gebruike ingewyd. Henrious „Radeker, organist te Haarlem." Boven dit opschrift bevindt zich eene vergulden schelp van beeldhouwwerk, waaronder men leest. Non nisi mota cano. d. i. Ik speel niet dan bewogen. De registerknoppen, 68 ingetal, zyn aan beide zijden van de klavieren geplaatst en door den bespeler gemakkelijk te be reiken, By de 60 sprêkende registers zyn 15 tongwerken en 4088 pijpen, waarvan die, welke in het gezicht staan van ge- polyst Engelsch tin vervaardigd zyn. De 8 vorige registers zyn vier afsluitingen, twee tremulanten en twee koppelingen. Door deze koppelingen laten zich de kla vieren onderling corabineeren en is het 0. a. mogelijk de drie klavieren op het onderste te bespelen. In 1866 werd in den Raad besloten eene som van 12800 gnlden beschikbaar te stellen tot verbouwing van het orgel. Dit werk werd opgedragen aan den Heer C. G. F. Witte, firma Biitz en Comp. te Utrecht. In de dispositie werd daarbij eene verandering gebracht. De mixtuur op het pedaal werd vervangen door de 16 Voet violon. Van de verschillende registers trekt vooral de Vox Hnmana (menschelyke stem) by de bespeling de aandacht. Tot de beroemde mannen, welke dit orgel hebben bespeeld behooren Handel, Burton en de Abt Vögler. De achtereenvolgende organisten zyn geweest: Henrious Radeker, Johannes Radeker, Johannes Petrus Schumann, Jo hannes Gysbertus Bastiaans en Johannes Bastiaana. Na den dood van dezen laatsten werd als zoodanig aangesteld de Heer Willem Ezerman. B. KRONIEK. In de Raadzitting j.l. Woensdag gehon- nen werd mededeeling gedaan van verschei den rekesten die waren ingekomen, 0. a. van een Gymnastiekvereeniging, van den Heer Stoel, van den Heer Reigers, van de Heeren Krelage en Bunge, en van den Heer P. C. André de la Porte. Ook vernam men nog dat de Dnin- watermaatschappij beloofd had te trachten van de gemeente Amsterdam de vergun ning te verkrijgen, al die personen voor- loopig aan te sluiten welker aansluiting zonder groote kosten gepaard kon gaan. De rekening der gemeente werd goed gekeurd. Eenige centendie in een verkeerd hokje waren terecht gekomen, werden door het scherpziend oog der Commissie van financiën ontdekt en met behulp van ettelijke schrifturen weder op hun juiste plaats terng gebracht. De Heer de Kanter rnst niet voordat in dezen de volmaaktheid is bereikt, en dat wil nog al zoo iets zeggen by een admi nistratie van éèn millioen galden. Aan den Heer Blesgraaf werd grond verhuurd in de Raamsteeg en ook tot twee andore bebouwingen op open grond aan den Zijlweg en den Schalkwykerweg werd toestemming gegeven. De omlegging van den overweg van den -spoorweg by de Brouwersvaart werd goedgekeurd. Verschillende begrootingen van de gast huizen en die van de Stadsapotheek wer den vastgesteld. Tot leeraar in de letterkunde en de vaderlandsche geschiedenis aan het Gym nasium werd benoemd de Heer Th. Bns- semaker en wel op dezelfde voorwaarden als zyn voorganger. Voorloopig voor eeD jaar werd aan de meisjesschool voor M. O. aangesteld Mej. W. T. H. Tenpken. De Raad hield zich vervolgens onledig met de benoeming der vaste Commission. In de Commissie van financiën trad als nieuw lid de Heer Krol in plaats van den Heer Derx, die wegens de verzwak king van zyn gezichtsvermogen meende te moeten bedanken. De Burgemeester en de Heer Enschedé gaven openlijk hun leedwezen te kennen zoowel hierover dat de Commissie van financiën een zoo ijverig en welwillend lid als de Heer Derx voortaan zou moeten missen als ook dat zulk een treurige reden daarvan de oorzaak was. In de Commissie voor de pensioenen werd als nieuw lid opgenomen de Heer Sabelis, in die voor de Bank van leening de Heer de Kanter. Er werd besloten tot een verhooging van het crediet tot aankoop van leermid- 1 delen voor het gymnasium. De aanleg van een riool langs de Leid- sche vaart werd goedgekeurd. Besloten werd voorts tot aanleg van een trottoir in de Rnichaverstraattot verkoop van een trapleuning, stij I Lod. XV, aan den Heer Dr. P. J. H. Cnypers en tot toekenning eener gratificatie aan den

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1