Met medewerking van den Heer J. ROGMANS. 1,052,486.58. Meer voor Marine 1,633,770.10, voor Oorlog 394,294.00. De Middelen zijn ger. op 120,602,965.00, of/1,636,279.00hooger dan overl888, hoofd zakelijk wegens de Banknitkeering. Ver moedelijk tekort alzoo: 12,954,422.521/3 De Min. verwacht echter een veel lager cijfer, met het oog op de stijging der belasting opbrengst, besparingen op de uit gaven minstens 3 miljoen en met gebruik making van 5 miljoen voor zilverontmun- ting, zoodat hij het te kort voor 1889 hoogstens raamt op f 4,954,422.00. Dadelijke aanwijzing van Middelen tot bestrijding van dat te kort acht de Min. niet noodig, op grond dat, waar het in min of meer produktieve afloopende uit gaven Mer-wede-kanaal en Staatsspoor wegen).zonder door andere zoodanige werken te worden vervangen, oorsprong vindt, het financieel voorzichtig schijnt daarvoor te leenen, zoodra eene leening noodig wordt. Daarom stele hij tot dek king van het te kort den gebruikelijken sluitpost uitgifte van vlottende schuld) voor, ofschoon hij niet gelooft, dat men daarvan gebrnik zal behoeven te maken. Wordt 's ministers verwachting, dat bin nen enkele jaren geen tekort meer zal voorkomen, verwezentlijkt, dan zal voor den dienst vooreerst geen geldopneming noodig zyn. Ongedekt zijn nog de te kor ten over 1885 6,119,545.621/3, 1886 849,764.561/2,1887/4,254,256.26,1888 ƒ5,212,343.35^, 1889 /4,954,422.52V3, of, na aftrek van het saldo der leening over 1884, 19.020,989.23, te vermeer deren met ongeveer 6 miljoen voor vol tooiing van het spoorwegnet en het Mer- wede-kanaal. De ondervinding sedert eene reeks van jaren opgedaan, leert intusschen, dat by het einde van eenig jaar meer dan 25 miljoen op den dienst van dat er van vroegere jaren te betalen overblijft, met andere woorden, dat er op 30 Dec. van eenig jaar 25 miljoen méér in kas is dan het verschil tusschen de ontvangsten en uitgaven over de afgeloopen jaren volgens de Staatsrekening bedraagt, en indien het financieel evenwicht binnen niet te langen tijd is hersteld, zal eene geldleening voor eerst niet noodig zijn, te minder nu tij delijk voorschotten van de Bank zijn te bekomen. In allen gevalle zal veel min der dan 53 miljoen noodig zijn. De Min. acht den algemeenen financi eels toestand geenszins onbevredigend. Gelukt het der Begeering uitzetting van uitgaven tegen te gaan, dan behoeft een stijging der middelen slechts kort aan te houden om, onbekrompen voorziende in de eischen van den dienst, zonder last en vermeerdering, de uitgaven en ontvangsten in evenwicht te brengen. De Voorzitter betuigde den Minister den dank der Ka mer voor de gedane mededeeling. Het Kais. Deutsche Gesundheidsamt deelt den tekst mede van een ontwerp van wet, bij den Oostenrijkschen Rijks- raad aan de orde gesteld, tot bestrijding van het misbruik van sterken drank. Het officieele Duitsche blad teekent daarbij aan, dat als motief vanditregee- ringsvoorstel geldt de goede werking der drankwet in Nederland, en dat de wet van 28 Juni 1881 daarbij wordt overge legd, zijnde in de Oostenrijksche wet de Nederlandsche in hoofdzaak nagevolgd. Bekend is dat op het laatste hygiëni sche congres te Weenen een onzer afge vaardigden, den Heer Goeman Borgesius, die krachtig het totstandkomen dezer wet ten onzent heeft bevorderd, het doel en de werking der wet duidelijk heeft uit eengezet. Aanstaanden Zaterdag wordt de prijs der schoonheid te Spa, 10.000 francs, toegewezen. Twintig dames, door het comité hiertoe waardig gekeurd, zitten thans op een estrade te kijk en onder het publiek wordt sterk gewed omtrent de beslissing der jury. Zooals men weet is dezer dagen het dagboek van keizer Frederik openbaar gemaakt en wordt het druk besproken. Van verschillende zijden, ook die van Bismarck, wordt beweerd, is de open baarmaking van het geschrift ontijdig en politiek onverstandig genoemd, terwijl verder nog niet met zekerheid kan gezegd worden aan wien het publiek maken be hoort te worden toegeschreven. De arbeiders aan den Parijschen Eiffeltoren hebben het werk hervat op de volgende voorwaardenwie gewerkt heeft na 1 September krijgt 5 centimes, na 1 October zullen zij weer 5 centimes loonsverhooging per uur ontvangen enz. Alle werklieden die de derde verdieping helpen voltooien ontvangen eene gratificatie van honderd francs. Dat het veelgeroemde capateiten- raaraan zij, die in België tot de stembns wenschen toegelaten te worden, ook de noodige waarborgen niet bezit, of tenminste genomen lichtvaardig nutteloos gemaakt wordt, leert het volgende: Aan het kantoor van het Journaal de Brnxelles is tegen betaling van 2 francs 10 centi mes een boekje verkrijgbaar gesteld in het Fransch en Vlaamscb, bevattende al de vragen, die bij de kiezers-examens van 1889 tot 1893 gedaan zullen worden, met de antwoorden en oplossingen er bij. Wie dat prompt van buiten leert, is dus van het kiezers-diploma verzekerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft eene ontploffing plaats gehad in eene bnskruitfabriek niet ver van Saint Omer, en wel door het ontstaan van brand in een der gebouwen waar 1500 kilo meliniet geborgen was. Men heeft nog gelegenheid gehad het geheele terrein te doen ontruimen, zoodat geen persoon lijke onheilen te betreuren zijn. Vijf ge bouwen en zeven huizen zijn verwoest. De schade aan de fabriek berokkend, begroot men op 400.000 francs. Een nienw staaltje van toepassing der Dnitsche invoertarieven wordt uit Altona gemeld. De groote fabriek voor houtbewerking van Schmidt is onlangs afgebrand. Zij lag binnen het gebied van het Tolverbond. Nu had een houthandelaar te Altona eenigen tijd te voren eene partij hout er naar toe gezonden, om te doen bewerken en daarna terng te ontvan gen. Daar hij dit zeer dikwijls moest doen, had de directie van het tolkantoor hem eene doorloopende vergunning verleend om altoos zijn hout vrij van invoerrecht naar de fabriek te laten brengen, natuurlijk onder controle, dat het ook bij hem werd teruggebracht. Zoo is het altoos gegaan maar de laatste bezending is bij den brand eene prooi der vlammen geworden, en omdat zij dns niet bij hem is terugge bracht, eischt nu het tolkantoor voor die partij het volle invoerrecht, dat een vrij aanzienlijk bedrag is. Hij is echter vol strekt niet geneigd om daaraan te voldoen, en heeft besloten, de zaak tot in hoogste instantie door te zetten. Men is in Ierland bezig, proeven te nemen met de aankweeking van de zijdeworm. De moerbeziënboomen zijn geplant en de zijdewormen-poppen aan verschillende personen uitgereikt. Wanneer de teelt gelukt, kan het voor het arme Ierland eene goede toekomst zyn. Volgens mededeeling van la Science wordt ook in Californie zijde gewonnen van goede qualiteit, en zijn daar Itali- aanscbe machines ingevoerd om de zijde op de plaats zelve te bewerken! De bouw van bruggen van groote afmeting neemt ieder oogenblik toe en de spanningen worden telkens grooter. Zoo bestaat er nu weder een plan in Amerika, om eene hangbrug te maken over de Hudson-rivier van 2700 voet lengte. De geheele zwaarte van de brug zal slechts 6Va ton wezen per kabel, terwijl het be rekende cijfer, waarop de kabel kan breken, 15 ton bedraagt. In Amerika acht men deze sterkte voldoendehier te lande zoude men eene grootere verkiezen. Twee dagen na het vertrek van den hertog van Edinburgh uit Konstantinopel, staakten de koks van den sultan, ten getale van 200, het werk, daar zij in 15 maanden geen loon hadden ontvangen. Daar de koks volgelingen van den profeet moeten zijn, kostte het veel moeite een geschikt personeel terug te vinden. Al vorens dit den arbeid opnam, stelde het als voorwaarde, dat het dagelijks zou be taald worden. Het ruim gebruik van sterken drank in België wordt de laatsten tijd weer meer besproken. Een dagblad deelt mede, dat in sommige gedeelten van Vlaande ren een werkman geen dronkaard dagelijks 6 borrels drinkt. Per jaar be steedt hij aan drank—feestelijkheden uit gezonderd 219 frc8. een al te hoog bedrag op een jaarlyksch inkomen van 800 tot 1200 fres. voor een geheel gezin. Er zijn eenige Nieuw-Zeelanders naar Engeland overgekomen om „voetbal" te spelen tegen de Engelsche clubs. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak der valsche munters. Mevius is veroordeeld tot 5, Holl tot 6 en Smithuijzen tot 7 jaren gevangenisstraf. Men spreekt in Den Haag van een duel dat te Scheveningen zou plaats ge had hebben tusschen een officier van de schutterij en een student, en wel naar aanleiding van een zeer nietige zaak. Het duel zou geëindigd verklaard zijn, toen de schutterij-officier door den uitge daagden Btudent aan de hand gewond was. Door de politie te Scheveningen zyn vijf hondjes opgepakt, die een paar we ken oud waren en nog bij de moeder waren, op grond dat de diertjes niet ge muilband waren. Nu wordt in de wet de leeftijd niet opgegeven waarop de muil korf verplichtend wordt gesteld, maar de geest der wet zal het zoo wel niet bedoeld hebben. By het oppakken was niet de commis saris van politie te Scheveningen, maar de hoofdcommissaris te 's-Hage betrokken De hondjes zyn intusschen teruggegeven Op nieuw wordt thans door den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noordholland, het publiek gewezen op het gevaarlijke van het ge bruiken van melk in rauwen toestand, aangezien in den laatsten tijd weer ernsti ge ziektegevallen in verschillende familiën hebben plaats gehad die hunne melk van dezelfden leverancier hadden en niet altijd de herkomst van de melk kan nagegaan worden. Te Oldenboorn hadden twee perso nen, handel drijvende in kippen, aan een der ingezetenen tien hanen verkocht voor tien hennen. Den jongen hanen had den zij eenvoudig de kammen afgeknipt en de wonden dicht gebrand. Wegens deze nieuwe soort van oplichterij zullen zij zich voor den rechter te verantwoor den hebben. In een buitenlandsch blad wordt medegedeeld, dat de kleur der kleederen invloed heeft op de besmetting bij aan stekelijke ziekten. Zoo zou het bijvoor beeld gevaarlijk wezen, in vertrekken, waar smetstoffen aanwezig zijn, donkere kleeding te dragen, omdat zij zooveel eer der de smetstof opnemen dan lichtgekleur de kleeding, Een proef, die ieder nemen kan, zon deze zyn: wanneer men een licht en een donker kleed vijf minuten lang aan ster ken tabaksrook blootstelt, dan zal men ervaren, dat het donkere kleed veel ster ker naar tabak riekt dan het lichte, en dat de reuk ook veel langer daaraan kle ven blijft. Te Utrecht wordt thans als curio siteit vertoond een zesjarig meisje, Hestra Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den IJsel geboren, dat eene zwaarte heeft van 55 kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeters heeft. HAARLEM, 25 Sept. 188S. De door Burg. en Weth. dezer ge meente aan den Baad ingezonden begroo ting voor 1889 sluit aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van ƒ954201.02. Er zullen worden geheven 40 opc. op de hoofdsom der gebouwde eigendommen, tien opc. op die der ongebouwde eigen dommen en zes-en-zestig opc. op die der per soneels belasting. Het aandeel in de Rijks Directe belastingen bedraagt ƒ151.473.75 f; de hoofdelijke omslag is uitgetrokken op 172000 evenals voor 1888. De opbrengst voorde gemeentereiniging op ƒ23036; 30% vergoeding van het rijk voor lager onder wijs op 25148.92; voor middel onder wijs subsidie 7000; bijdrage voor hoo- ger onderwijs 10557.37y3. De uitgaven voor politie aan jaarwedden met inbegrip van brandspuitlieden ƒ39485.41; andere kosten voor veiligheid enz. 38233.75. Kosten ophalen vuilnis enz. ƒ50536.77; kosten lager onderwijs 101828.14mid del en hooger onderwijs 97521.25 kos ten van andere scholen en kunsten en wetenschappen 9767.78 kosten arm wezen 35562-renten en aflossingen 84717 kosten voor openbare vermake lijkheden waaronder stedelijk muziekkorps 6700. Onkosten voor marktwezen 1770. De onvoorziene uitgaven werden berekend op 9590.445. Naar ons wordt medegedeeld, werd Maandag avond door een net gekleede juffrouw met aankomend meisje bij een winkelierster te dezer stede op zeer lis tige wijze ontvreemd een rol crème lint, vol stuk, een groote knot blauwe wol voor baretten, en eenige zijden dasjes. Een ieder zij dus op zijne hoede. Heden morgen ten 6% ure onge veer is een wagenwaker, J. Marchand, werkzaam op de werkplaats van het oude station, met zijne linkerhand tusschen eene schaafmachine geraakt, waardoor deze half werd verbrijzeld. Hij is naar het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht. - De vorige week zijn onder Haarlemmer- liede twaalf eenden gestolen die aldaar in een sloot zwommen. De dader, een boerenarbeider, is door de politie alhier aangehouden. Negen eenden die reeds wa ren verkocht zijn in beslag genomen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 2östen Sept. 1888 des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Nemen van ontslag van Mr. II. Enschedé als tijdelijk wethouder. 2. Voorstel B. en W. bebouwing open grond aan den Kleinen Houtweg. 3. Id. id. id. Schouwtjeslaan en Barendse- straat. 4. Id. id. id. Projectstraat benoorden den Zijlweg. 5. Id. id. verkoop grond Bakkerstraat, hoek Lange Poellaan. 6. Id. id. vaststelling jaarwedde nieuw benoemd leeraar Gymnasium. 7. Id. id. aanstelling bewaarder nieuwe school Leidsche vaart. 8. Id. id. Burgerschool. 9. Id. id. jaarwedde hulponderwijzer gymnastiekschool. 10. Id. id. inrichting gemeente-politie. 11. Id. id. overbrugging Spoorweg, met adviezen comm. van fabricage en Kamer van Koophandel en Fabrieken, met adres P. C. Andre' de la Porté. 12. Id. id. verhuring grond Leidsche vaart, met advies comm. van fin. 13. Id. id. grond langs de scheepmakerij van H. T. Pelteniurg, met rapport speciale commissie. 14. Rapport comm. v. fin. begrooting 1889 burgerlijk armbestuur. 15. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 16. Verslag gasopzichter over Augustus. 17. Processen-verbaal keurmeester slacht vee. 18. Bekening 1887 vaccinatie-bureau. 19. Id. id. en begrooting 1888, museum en teekenschool kunstnijverheid. Marktbericht van 24 September. Aardappelen. Aangev. 340, verk. 280 H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 220, verk.190 H. L. L. pr. ƒ3.50, H. pr. 6.00. Peren. Aangev. 460, verk. 410 H. L. L. pr. 2.50, H. pr. 6.00. Boter. Aangev. 344, verk. 344 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. 1.45 p. Kilog. Biggen. Aangev. 135, verk. 110 st., L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ15.00 pr. st., Marktbericht van 24 Sept. GEAAN- EN ZAADMABKT. JVitte tarwe f 6, 8.50. Rogge, 5.50, 5.55. Saver. /3.12s, ƒ3.25. Garst. 4.50, 5.25. Groene erwten, 8.75. Bruin mosterdzaad, f 16.75, ƒ17. Kartceizaad. 11.75 per 50 K.G. Buiten-Societeit „Trou moet Blycken". Concert op Dinsdag 25 Sept. 1888, 's avonds Tyi ure, door de Stafmuzick v. b. 4e Reg. Infanterie, onder directie van den Heer J. G. H. MANN. PROGRAMMA. 1Marsch over de Liederen -Le Bi du Bout du Banc», -l'ischerin du Kleine» cu »de Meisjes van Breda» (le uitv.) 2. Ouverture "Les Dragons de «Vil- lars»Maillart. 3. Tranm-WalzerMillöcker. 4. Fantaisie sur Mignon, Opéra de ThomasMann. 5. Ouverture "Michel Angelo»N.W.Gade. (le uitv.) 6. «Paria», valse, chantée par Marcella Sembrich(arr. Völlmar), Arditi. 7. a. Les Rameaux HymneFaure b. Yedde PolkaMann. (le uitv.) 8. Fantaisie uber Motive auslt. Wag ners LohengrinMann. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Sept. 1888, des namiddags van 23 uur door den Heer W- Ezerman. PROGRAMMA. 1. Toccata en FugaJ- S. Bach. 2. Aria uit EliasMendelssohn. ,,So ihr mich von ganzen Herzen Suchet". 3. AdagioG. Merkel. 4. Aria uit de ScheppingHaydn. „Mit Würd' und Hoheit angethanY 5. Kerkelijke Feestouverture op ,,Ein feste Burg ist unser Gott"Nicolai-Liszt. 6. a. Aria uit „die Kreuzfabrer".Niels W. Gade. b. Des Heeren HuisVerhulst.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2