dat ook, ofschoon hij toch altijd zul ke arme schepsels heel vriendelijk be jegent. Maar ik ben er zeker van, dat Brian Walford er een gevoelig hart op nahoudt, omdat hij zooveel van jonge katjens houdt. „Ik wilde volstrekt niet beweren, dat hij een soort van modernen Do- mitianus zou zijn," antwoordde Ida, glimlachend om Bessie's kinderlijken ernst. »Wat ik bedoel, het is, dat er geen diepte is in zijne natuur, niet iets edels in zijn karakter. Hij is op pervlakkig, en ik vrees ook, zelfzuch tig. Maar, mijn allerliefste Bessie, ik wil je om een gunst vragen." „Ga gerust je gang," antwoordde Bessie, blijkbaar zich verheugend in 't vooruitzicht, dat zij in de gelegen heid zou worden gesteld, om hare vriendin eenig genoegen aan te doen. sDe maan kan ik je niet geven, maar al wat ik bezit, stel ik dadelijk tot je beschikking." „Laat ons nooit weêr spreken over Brian Walford. Ik zal me nooit over het gevoel van vernedering kunnen heenzetten, dat Miss Rylance's zooge naamde grap bij me heeft doen ont staan, en de eenige kans om hel te vergeten, bestaal voor mij hierin, dat ik je neef vergeet." „O, maar hij komt, wil ik hopen, tegen Kerstmis op De Heuvel, en dan zult ge wel gunstiger over hem gaan denken." „Mocht hij komen, dan hoop ik, dal ik hem niet zal ontmoeten." „Heeft hij je danzooergbeleedigd?" „Spreken we niet meer over hem, Bess. Vertel me liever eens alles van de triumfen, die ge te Bournemouth hebt behaald. Ik heb gehoord, dat gij daar de belle van de plaats ge weest zijl." „Dan hebt ge eene kolossale leugen gehoord. Er waren daar dozijnen meis- jens met middeltjens als een wesp, vergeleken met welke ik me een monster van plompheid voelde. Maar ik heb het er best gehad. Ik zal vol strekt niet beweren dat ik in het dansen uitmunt, maar ik kan me er over 't algemeen zeer goed naar schikken, als zij, met wie ik dans, verkeerde passen maken, en dat zegt ook wat." En nu alle pijnlijke onderwerpen aan kant geschoven waren, rammelde Bessie ongestoord voort; zij gaf be schrijvingen van meisjens en japon nen, van dansers, van heldenstukken bij het balspel, en van uitstapjens met een jacht, alles in één adem, terwijl zij daar vóór den haard hare thee zat te lepperen, en een stuksken nuttigde van een eigenaardig soort van tulband, voor 't welk Miss Wen- dover's keukenmeid beroemd was. „Tante Betsy's theetafel wint hel altijd van elke andere, en haar tul band, of eigentlijk alles hier in huis, is lekkerderdan wal men elders krijgt," merkte Bessie op, terwijl zij zich ver diepte in herinneringen. Ge zijt hier in eene vette klaverweide terecht ge komen, Ida." „Dat heb ik aan uwe goedheid te danken, Bess." „Aan de mijne? Maar ik verzeker je, dat ik er niets mede heb uit te staan." „Wel zeker hebt ge er iets meê uit te staan. Aan Miss Wendover's verlangen om haar hartelijk nichtjen genoegen te doen, heb ik het te danken, dat zij zoo goed voor mij geweest is." „Maar indien gij leelijk of dom ge weest waart, zou zjj voor u alleen maar welwillend en op een afstand geweest zijn. Tante Betsy heeft haar eigenaardigheden, en eene daarvan is, dat zij veel opheeft met schoon heid zoowel in personen als i" stoelen en tafels, en in kopjens en schotel- tjens. Ge zult zien, dal al hare dienst boden een knap uiterlijk hebben; zij zoekt ze, geloof ik, uit, omdat zij er goed uitzien, en als zij ze eenmaal in haar dienst heeft, dan begint zij ze tot goede dienstboden op te leiden. Zij zou zelfs geen staljongen willen hebben, die er onoogelijk uitzag." „'t Is vooi' hen, die leelijk zijn, wel hard, buiten dit paradijs gesloten te worden," zeide Ida. „Ja, maar zij weet wel plaats te vinden voor de leelijke jongens en meisjens bij menschen, die het daar- raeê niet zoo nauw nemen, zegt zij zelve. En nu moet ik me verwijderen, om me voor het middagmaal te klee- den. Ge kent den achterweg naar De Heuvel, over het bouwland, naar de kleine deur van den moestuin. Daar zult ge natuurlijk altijd langs komen. Wanneer komt ge ons bezoeken? Morgen „Ge vergeet, dat ik niet de vrije beschikking over mijn tijd heb. Ik beloof u te zullen komen, wanneer Miss Wendover mij het best missen kan." iO, ge zult overvloed van vrijen lijd hebben, dat weet ik zeker." „Niet al te veel, hoop ik, anders zou ik op al te scherpe wijze er aan herinnerd worden, dat Miss Wendo ver me uil medelijden bij zich in huis genomen heeft." „Uit medelijden! Onzin! Een meis- jen als u, dat de hoogste prijzen be haald heeft! En nu, vaarwel, lieve; ik moet weg, anders kom ik te laat voor het middagmaal, en daarover er gert de Kolonel zich altijd verschrik kelijk." Bessie verwijderde zich met haas tige schreden. Ida volgde haar tol aan de glazen deur, waar zij haar op een draljen kon zien wegloopen. 't Was een van Bessie's eigenaardighe den, dal zij alles altijd op het uiterste oogenblik liet aankomen. HOOFDSTUK XII. Huiselijk leven. En nu ving voor Ida een leven aan van ongestoorden vrede. In al hare behoeften werd ruim voorzienen zij voelde zich zelfs gelukkig, want hoe kon een meisjen zich ongelukkig ge voelen onder menschen, die zoo vrien delijk en welwillend waren, die haar zoo in alle opzichten hoogschatten, en haar met warmte bewonderden om gaven, die ten eenenmale onafhan kelijk waren van fortuin die nooit, door woord of blik, haar deden ge voelen, dat zij op een of andere wijze minder te beduiden had dan zij zei ven Ook behoefde het meisjen in 't minst niet te vreezen, dat zij een nut teloos lid was van Miss Wendover's huishouding, Deze dame wist tal van be zigheden te vinden voor hare jeugdige gezelschapsjuffer afwisselende en aangename bezigheden, die maakten, dat de dagen haar te kort schenen, en veroorzaakten, dat de vrije tijd van de lange winteravonden een aange name verademing opleverde van de werkzaamheden des daags. De uitnemende netheid en keurig heid, die zooveel bekoorlijks bijzetten aan Miss Wendover's huis, konden niet anders dan de vrucht zijn van vrij wat arbeid. De gepolijste opper vlakte der ouderwetsche Chippendale buroos, der ingelegde stoelen en tafels, kon slechts in stand gehouden worden door dagelijksche zorg. liet vluchtige stof-afnemen door hel kamermeisjen was hier niet voldoende; en MissWendo- ver, met handschoenen aan en een boe zelaar voor, en gewapend melzeemlee- ren lappen en borstels, besteedde op zijn minst een hall uur eiken morgen aan de verzorging van haar oude meubels. Aan het porselein werd ook een half uur besteed; en de verzor ging van de bloemen in de kamer vereischte, zelfs in dit winlerige seizoen, evenzeer een half uur. Dit alles gaf vrij wat bezigheid, waaraan tante Bet sy en Ida zich met lust wijdden onder het wrijven en afstoffen praat ten zij druk met elkander over alle mogelijke onderwerpen, want Miss Wendover's eenzame avonden hadden haar in staat gesteld om bijna even veel te lezen als Sohthey, en zij mocht gaarne aan Ida de wonderlijke, bui tengewone histories verhalen, die in haar geheugen als opgestapeld waren. Soms werd er een uur of zoo gewijd aan zaken, de keuken betreffende nieuwe soorten van gerechten, nieuwe liflaljens, hors d'oeuvres, lekkernijen, waarvan de bereiding geleerd moest worden aan de jeugdige, leerzame keukenmeid; want zoo vaak Miss Wen- dover aanzat aan een groot dinee, was haar arendsoog er op uit, orn elke nieuwe verbetering ten opzichte van gerechten en de aanrichting der tafel op te merken. Daar kwam bij de zorg van den tuin, die bij mooi weêr vrij wat tijd in beslag nam; want bij tante Betsy stond hel vast, dat geen tuinman, hoe flink ook anders, veel belang stelling kon blijven voelen voor een tuin, welks eigenaar onverschillig was. Miss Wendover kende elke bloem, die daar groeidekon stekken en planten, en alles doen wat haar jeugdige tuin knechts doen konden, behalve, dat zij oneindig meer bedreven was in de wetenschap van de tuinierderij. Verder moest er ook toezicht ge houden worden op de varkens en op het hoenderpark; er moesten medicij nen en bizondere soorten van voed sel gereed gemaakt worden voor hel gevogelteer moesten hokken ge maakt worden voor zieke kippen, en nauwlettend zorg gedragen worden voor de aankweeking van de beste soorten. Op regenachtige dagen hielden zij zich bezig met borduren en ander kunstwerk met de naald, waaryoor Miss Wendover een scherp oog had, zonder dat zij nu juist in de uitvoe ring zoo bizonder bedreven was. Onder hare leiding begon Ida aan het bor duren van een rand voor een bruingeel pluche gordijn, dat, wanneer liet af was, een triumf der kunst beloofde te zullen zijn, en waaraan met veel belangstelling gewerkt werd. Daaraan werkte zij des avonds, terwijl Miss Wendover, die eene mooie, volle stem en eene volmaakte voordracht had, haar voorlas. En wanneer Miss Wen dover vermoeid was van het lezen, ging Ida voor de piano zitten, en speelde dan een uur of' langer, ter wijl de oudere dame al mijmerend er naar zat te luisteren. Dit waren alleen maar de bezighe den, die aan hel eigentlijke huiselijke leven verbonden waren. De twee da mes hadden ook nog bezigheden bui- ten's huis, waaraan meer vast was. Miss Wendover had tot nu toe twee uur 's weeks les gegeven in de kruid kunde, en één uur les in de natuur kunde op de dorpsschool. De les in de botanie droeg zij nu over aan Ida, die zij daartoe op de hoogte bracht. Des zomeis en des winters werden deze lessen gegeven buiten's huis, gedurende een uurtjen wandelens over 't veld, door de lanen en in het bosch. Buitendien gaf Miss Wendover iedere week een avond les in de huishoud kunde, welke werd bijgewoond door al de meestbelovende meisjens van dertien jaar en ouder, vijf mijlen in den omtrek. Deze les werd gegeven in de keuken, of in de kamer dei- huishoudster, op de Hoeve, en talrijk waren de schoteltjens smakelijke brood pudding of soep, goedkoope ragouts of vleeschpudding, en de geleien en taarten, welke bij gelegenheid van deze lessen werden klaargemaakt, en die den volgenden dag bezorgd moes ten worden bij de kranke behoeftigen, die op Miss Wendover's lijst stonden. Dan kwam er nog bij het huis aan huis bezoeken van al de gezinnen in haar ver uiteenliggend kerspel, hel te woord staan van arbeiders en ar beidersvrouwen, waarbij Ida altijd tegenwoordig was. Zij zou een afkeer van dit soort van dingen gehad hebben, ware Miss Wendover iemand van den stempel der Pardiggles geweest, maar daar liefde het alles beheerschend beginsel was bij al wat Tante Betsy deed, was hare tegenwoordigheid wel kom als zonneschijn of verkwikkende zomerwarmte; zóó welkom, dat hare scherpste berispingen en zij verstond de kunst van berispen, wanneer- hel ooodig was aangehoord werden met zachtmoedigheid, en zelfs met dankbaarheid. Door haar geraakte Ida bekend met de eigenaardigheden en manieren van de armen onder de landbouwende bevolking, met al de gebreken en de goede eigenschappen, die aan deze eigen waren. lederen Zateidag, wanneer er maar alleen 'smorgens school was een gezegende vrije tijd, gedurende wel ken de met bezigheden overladen schoolmalres gelegenheid had om hare kleederen te herstellen en te zorgen, dat zij des Zondags knap voor den dag kon koinen, terwijl de meester er heerlijk gebruik van maken kon voor een uitstapjen naar Romsey of Win chester verschafte Miss Wendover een maaltijd aan al de schoolkinde ren beneden de twaalf jaar. Zij was het eens met Victor Hugo's theorie, dat een stevig maal eten, al is 't ook maar éénmaal in de week, zeer gun stig werkt op de ontwikkeling van jeugdige gestellen, en klierachtige ongesteldheden kan voorkomen. Ge dreven door deze overleggingen had zij eene schuur, die niet in gebruik was, laten inrichten tot eene lande lijke eetzaal; de muren had zijlaten bepleisteren, en de groote balken donkerrood laten verven, en eene lange, van planken gemaakte tafel, benevens eenige banken maakten het eenige ameublement van het lokaal uit. Hier verschafte zij eiken Zaterdag, te half twee, aan het jonge volkjen een sma kelijk maal, vooral uit vleesch bestaan de, en zeer groot moest de verzoeking of de noodzakelijkheid zijn, welkeTante Betsy kon bewegen, haar plicht als gastvrouw bij dit wekelijksche feest te verzaken. Zij was hel, die het gebed vóór en dankzegging na den maaltijd uitsprak behalve wanneer soms een of ander jeugdig geestelijke er bij tegenwoordig was; zij was het, die door sarkasliesche toespelingen of vriendelijke vermaningen toezicht oefende over de manieren hai er jeug dige gasten, en daarin verbetering trachtte te brengen; en zij was het ook, die hun geestelijk genot verschafte in den vorm van anekdoten, verhalen uit de geschiedenis, of moeilijke raadsels. Ida mocht bij deze feestmalen te genwoordig zijn, en in haar genotrijk nieuw leven was er niets, dat haar meer genot verschafte dan het schouw spel van die blijde jeugdige gezicht- jens rondom de tafel, gepaard met het vrolijk geluid van het ongekunstelde gelach dier jonge plattelandsbewoners. Er waren er natuurlijk onder die ge- zichtjens, wier uitdrukking dof en geesteloos was, en waarop zelfs Miss Wendover geen zweem van geestelijk leven kon te voorschijn roepen, maar hel aantal derzulken was gering. Door elkaêr genomen stonden de kinderen verre boven het gewone boersche peil, wat verstandelijke ontwikkeling betrof, en zonder overdrijven mocht dezg omstandigheid toegeschreven worden aan Tante Betsy's invloed. Veertien dagen vóór Kerstmis Ida was toen bijna eene maand op de Hoeve geweest gaf Miss Wendover haar voornemen te kennen, om naar Winchester te rijden, en alvorens te vertrekken, stelde zij aan Ida eene banknoot van tien pond ter hand. (Wordt vervolgd). Gedrukt bjj DE ERVEN LüOSJES te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 6