Nieuwsberichten. dat de directie van Het Ned. Tooneel een stuk als de millioenen-oom verworpen heeft voor haar répertoire. Toch hebben ook de Rotterdammers zeer goed bij ons publiek voldaan aan applaus ontbrak het den tooneelisten dan ook niet, en wij eindigen ons verslag met den wensch uit te spreken, dat Faassen ons dezen winter nog menigmaal komt amuseeren. De letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" opende Maandagavond de rij harer voor stellingen met het drama in drie bedrijven en een voorspel G a 1 e o 11 o naar het Spaanseh. Het stnk is in het voorjaar van dit jaar door sliet Nederlandsch Tooneelook in den schouwburg alhier opgevoerd. Van eene omschrijving van Galeotto mag ik mij dus ontslagen reke nen. Slechts meen ik in herinnering be- hoore-n te brengen, dat het stuk, hoe fraai van bouw en kunstig van vinding, slechts arm is aan zoogenaamde »pakkende« too- neelen en dus voor de vrienden van actie, van leven op 't tooneel niet aantrekkelijk genoeg is. De personen in het stuk zijn te fatsoenlijk om scènes te makenliefst behandelen zij de zaken sonder ons.cc Toch gelukt dit niet. De bemoeizucht van het ergdenkende publiek vernietigt het levensgeluk van de drie personen, op wier samenwoning slechts het gerucht, de len gen, de laster hare giftpijlen kan wenden. Want ge ziet ten laatste het ergste kwaad geschieden, ofschoon de bedrijvers rein waren en het kwaad geschiedt omdat de wereld het zóó wil. De plicht der dank baarheid verkeert door het alles beder vende publiek in het stuk in listig mis bruik maken van vertrouwen onderlinge vriendschap bestempelt het met den naam van misdadige liefde en zoo gaat het voort totdat de Galeotto, dat isde open bare meening, zegeviert en de besproken personen brengt tot den dood en tot de schande. Ontbreekt dns in het stuk de voor menigeen gewenschte drukte, mist men er zelfs by na alles wat op het groote pu bliek indruk maakt, des te meer eischt het van de executanten. Zijsprongetjes om effect te maken laat het stuk niet toe, alleen de opvatting der rollen moet den aantrekkelijken vorm schep pen. Aan dezen billijken eisch in een drama als Galeotto, heeft het zestal personen, dat als hoofdpersonen in het stuk werkt, m. i. voldaan. Vooreerst bleken de rollen goed samen gelezenieder der uitvoerenden wist volkomen wat hem te doen stond, waardoor hinderlijke doubleeriDgen of angstige oogenblikkenvan volkomen stilstand der handeling niet plaats hadden en de gesprekken over 't algemeen goed vlot ten. De conversatietoon was tamelijk vrij van overdriving. Het werkend lid, dat de rol van Miguel op zich genomen had vervulde in dat opzicht zyn taak zóó na tuurlijk, zóó beschaafd, dat wij hem gaarne totde goede dilettanten rekenen. De overige vijf personen waren oude bekenden en hunne rollen dus in goede handen. De dona Julia was mij wat koud, wat zan gerig in enkele tooneelen waar zij evenwel met de volle kracht wezenlijk effect moest maken deed zy dit met veel talent, doch wat meer goed te plaatsen lichtgeraakt heid in het eerste bedrijf, waar de laster voor 't eerst voor haar vorm begint te verkrijgen, zou de aardige dona vol strekt geen kwaad gedaan hebben. De beide andere damesrollen werden naar be- hooren vervuld. Don Mannel blijft een verdienstelijk dilettant. Met takt wist hij hier en daar, waar 't noodig bleek, een heid in de handeling te brengen door goed stil spel. De verschillende trappen van den invloed des lasters op zyn gemoed werden goed weergegeven. Ernesto kwam goed voor in zyn niet gemakkelyke, niet dank bare rol. In het zoeken naar waarheid van uitdrukking is Ernesto gelukkig ge weest; als hy zich een enkele maal be trapte op iets wat hinderlijk was voor den toehoorder, bracht zyn zich meer en meer ontwikkelend gevoel voor het ware schoon hem spoedig weer op den goeden weg en bleef by zoodoende meester van den toe stand. De kleine rol van don Severa werd keurig afgewerkt. Het pnbliek toonde zich dankbaar, maar voldaan? Dat zou ik niet durven bewereB. Sommige tooneelen, die inderdaad fraai werden gespeeld wekten geen geestdrift. Wanneer zal men toch eens genoeg krijgen van den teathralen onzin en onnatuurlyk- heid, waarvan in Galeotto bijna geen spoor te vinden is? De komst van keizer Wilhelm te Rome is bepaald als een nationaal feest aangemerkt. De versieringen in de stad ter eere van den keizer aangebraeht, zyn prachtig en daar het weder veel gunstiger is geworden, zyn er zooveel vreemdelingen aangekomen, dat de hotels overvol zyn en het uiterst moeielyb is by partikulieren een onderkomen te vinden. Ter gelegenheid van het keizerlijk bezoek zyn door de stedelijke Bank van leening alle panden, tot een bedrag van hoogstens 3 lire beleend, kosteloos teruggegeven. Door de pers wordt van den minister van justitie kwijtschelding van straf verlangd van veroordeelden wegens zekere vergrijpen. De ontvangst te Rome waar de keizer Donderdag in den namiddag is aangekomen, was verrassend hartelijk. De geheele be volking, van den koning tot den burger, schijnt het zich tot plicht te rekenen den keizer op de meest welgemeende wijze gastvrijheid te betoonen. Hartstochtelijk was het gejubel, dat opsteeg toen de kei zer zich met de koninklijke familie op het balkon vertoonde. Toch is het vreagdebetoon niet zon der wanklanken afgeloopen. Toen de bei de vorsten onder de eerepoort op het Thermenplein doorgingen, stortten eene menigte roode papiertjes met andi-duitsche opschriften over hunne hoofden en hier en daar werden spotliederen gezongen zoo dat de troepen moesten te hulp komen. By 's keizers bezoek aan den paus, dat Vrydag plaats had heeft de tocht naar het vaticaan plaats gehad in eigen en niet in hofrytuigen. Na de gebruikelijke begroe tingen heeft een onderhoud tusschen den keizer en den paus plaats gehad, dat by- na een half uur duurde en na afloop hier van werd een vluchtig bezoek gebracht aan de vaticaansche museum» en aan de St. Pieterskerk. Zaterdag was Rome's bevolking naar het veld te Centocelle getrokken om ge tuige te zyn van de groote militaire revue, aldaar te houden ter eere van den keizer. Het schouwspel duurde twee uren. Na afloop schudde de keizer den bevelvoeren den generaal Pallavecini de hand en sprak zijne volkomen bewondering nit. Het oor deel des keizers werd onmiddellijk aan de soldaten medegedeeld en de geestdrift by dezen hierdoor gewekt was onbeschryfe- lyk. Des avonds werd de keizer door den raad van Rome op het Kapitool ontvan gen en ook hier was de toon zeer har telyk. Ten aanzien van het bezoek by den paus deelt men nog mede, dat toen de keizer vijftien minuten in de pausely- ke vertrekken was geweest, prins Hendrik daar wilde binnen gaan, wat hem evenwel niet werd toegestaan. Toen opende graaf Bismarck kortweg de deur, zeggende, dat de broeder des keizers niet mocht anticham breeren. Te Parijs is men tot de ontdekking gekomen, dat er een groot aantal valsche honderdfrancs biljetten in omloop zyn. Een merkwaardig rechtsgeding trekt in Frankrijk de aandacht. Het hof te Nantes veroordeelde een schoenmaker tot twee jaren gevangenisstraf wegens een diefstal van geld, en; wel niettegenstaande de schoen maker zijne onschuld volhield. Wat had evenwel plaats gehad? De rechter van instructie had de hulp van een hypnoti seur ingeroepen en deze had de plaats aangewezen, waar het gestolen geld ver borgen was naar dien uitslag was de veroordeeling uitgesproken. De advocaat vau den veroordeelde beweerde, dat de hypnotiseur zelf het geld wel kon ver borgen hebben om reclame te maken en een der bladen laakt het arrest van het hof, omdat de man zonder andere bewijzen veroordeeld is, dan die gegrond zyn op de gegevens eener wetenschap welke nog in hare jeugd is en dikwijls uitgeoefend wordt door kwakzalvers. Na de openbaarmaking van het gedenkboek is die van eene biographie van keizer Frederik aanstaande en wel in het Engelscb. Dit werk, dat zal uitgege ven worden door een gewezen attaché bij het Britsche gezantschap te Berlijn, is geschreven op uitdrukkelijk verlangen van keizerin Frederik. Naar men verneemt, zal de inhoud wel van den aard zijn, dat het in Duitschland zal verboden worden, aange zien er op nieuw uit zal blijken, hoe keizer Frederik's staatkundige gevoelens niet altijd overeenstemden met die van Bismarck. Intusechen beginnen zich reeds stemmen te doen hooren van Bismarck's vrienden, welke er op wijzen, dat de rijkskanselier wel wat ver gegaan is in zijne vervolging van Dr. Geffke en dit zou misschien het begin knnnen zijn van een nieuwen storm, temeer, daar de ver volging niet geheel en al overeenkomt met de wenschen van keizer Wilhelm II. Te Aalsmeer zal de nieuwgebouwde Chr. school heden (Woensdag) plechtig worden ingewijd. Bij genoegzame deelne ming zal aan deze inrichting tevens een avondschool worden verbondenruim 80 leerlingen zyn reeds ingeschreven. Nabij Uithoorn is men dezer dagen aangevangen met de voorbereidende werk zaamheden tot het bouwen van een fort, terwijl men in de Haarlemmermeer sedert eenigen tijd druk bezig is met bet uitzetten der bakens etc. voor den aldaar te maken verbindingsdyk en het bij Hoofddorp te bouwen fort. Naar wy vernemen zal aan de plan nen om de spoorlijn AmsterdamSloter- dijk met vruchtboomen te beplanten, voor eerst geen uitvoering worden gegeven. Het aanbrengen van schotbalksluizen in de Amsterdamsche en Fuikvaarten van wege de genie, waartoe het gemeentebe stuur van Haarlem, behoudens enkele bij zondere bepalingen omtrent de doorvaart- wydte, vergunning heeft verleend, zal naar ons wordt medegedeeld in 't voorjaar be gonnen worden. De schietoefeningen met vischtor- pedo's aan zijkanaal F zullen, indien de vorst zulks niet verhinderd, tot ultimo November worden voortgezet. HAARLEM, 16 Oct. 1888. De Jnry voor den Nationalen Zang- wedstrijd, uitgeschreven door de Amster damsche Mannenzangvereeniging »Zang- lust" op 27 en 28 October a. s., zal bestaan uit de H.H. Robert, Fr. Coenen, Meyroos, Kes en de Vliegh. De tweede afdeeling, waarvoor veertien vereenigingen zijn in geschreven, zingt op Zaterdag 27 October. Tot deze afd. behoort «Haarlems Zang genot", Dir. de Heer A. Hazevoet. De eerste afdeeling telt vyf mededingende ver eenigingen, waaronder de Mannenzang-ver- eeniging «Crescendo", Dir.de Heer Andries- sen. Deze afd. zingt Zondag 28 October en heeft tot verplicht koor eene compositie van den Heer W. Robert getiteld sin het Woud" woorden van Ant. de Rop. Het concours zal plaats hebben in het nieuwe concertgebouw te Amsterdam. Het gezelschap van den heer Achard, gaf Vrydag avond Les surprises du Divorce. De Schouwburg was tamelijk bezet en het spel over 't algemeen uitste kend. Bijzonder veel diepte zoeke men niet in 't stuk, aangezien het tot de cate gorie van kluchtspelen behoort gerang schikt te worden. Maar ontegenzeggelijk werken de ongedachte combinaties en de daaruit voortspruitende komische toestan den erg op de lachspieren, waartoe het geheel ontbreken van ongepasten of kwet- senden hnmor het zyne bijdraagt. De ont knooping is reeds van 't begin af zoo door zichtig mogelijk, maar de wijze waarop elk der leden van het gezelschap zijn rol opvat is toch telkens eene verrassing, die tot vroolykheid stemt. De firma E. H. Krelage en Zoon alhier heeft dezer dagen ontvangen het Eerediploma haar toegewezen op de al- gemeene Tuinbouw tentoonstelling te Cassel, gehouden van 31 Aug. tot 6 Sept. 1,1. gelijktijdig met de algemeene verga dering van den Bond der handeldrijvende bloemisten van Duitschland. Het diploma werd verleend le voor de fraaiste verza meling verschillend gekleurde Gladiolus, 2e voor eene verzameling bloemen van Gladiolus Lemoineï. Dezelfde firma heeft op de groote tuin bouw tentoonstelling in Augs 1.1. te Brus sel gehouden, verkregen den eersten prijs, een verguld zilveren medaille, voor eene nieuwe bloeiende plant, zyude EremuruB Olgae en een zilveren medaille als buiten gewone prijs voor eene verzameling Mont- bretia en Satyrinm carneum in bloem. Aan L. Kuijk is door het gemeen tebestuur alhier vergunning verleend tot het oprichten van eene slachterij en roo kery, uitsluitend voor varkens, in het perceel aan de Kleine Houtstraat get. no. 28. Het aanstaande kinderfeest, te geven door de Vereeniging «Door Vermaak tot Nuta, zal plaats hebben in den nieuwen Schouwburg op Donderdag 6 December a. s. des namiddags te 5 ure. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afgeloopen maand September kan het volgende wor den medegedeeld: Van de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretaris aangegeven 3 gevallen vao mazelen. Sterfte aan voornoemde ziek ten kwam niet voor. Het totaal der over ledenen, daaronder begrepen 5 levenloos aangegeven,bedraagt 100. Verhouding der overledenen tot 1O00 inwoners per jaar voor deze maand berekend, 24.6. Aan lichaamszwakte stierven 20, aan kanker 5,* aan stuipen 4, aan apoplexie 4, aan her senziekte 4, aan croup 3, aan kinkhoest 3, aan ziekten der ademhalings-organen 15 (waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsver- teringsverktuigen 20, aan andere oorzaken 12, aan onbekende oorzaken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 46, van 15jaren 13, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 1, van 2050jaren 11, van 5065 jaren 12, van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 0. Geboren zijn 89 jongens en 66 meisjes. BURGERLIJKE STANI). ONDERTROUWD. 5 Oct. C. G. Lan geveld en MJ. Broek - meijer.— Mr. A. Adc Bruin de Neve Moll en J. K. Bodel Bienfait 10 Oct.11. Röben en Jvan Eerden11 Oct. WJVinke en EHoltJCSvKraaijenoord en PE. S. C. Bosscha. GETROUWD. 10 Oct. J. J. van Dijk en G Kuijpers. J. Euwen enL. deNeeling. E. Hand- graaf en AM. Fust. JGBarnkoorn en H. Slotenmaker.— 11 Oct. G. NikkelenA. C. Kuipers. GEBOORTEN. 4 Oct. M. C. Verdelgeb. Zwaneveldz. C. L. von Reeken gebJonkvr. tluarles van Ufford d.— C. P. Dekking geb. v.d. Waar den dA v. Halen geb.Kroon z. 5 Oct. M. Taekemageb. Hummel d.M. Hos geb. Iluizinga z.A. C. Wiebes geb. Boerrigtcr d.60ct. A. Daneelgeb.JocbemsdA M. Paesiegeb. Hendriksed. E. M.Cramer gebDaudeij 2 dDCRoosen geb. van Geuns d.S. C. v. Harreveld gebWeller d.7 Oct. J Bos geb. Immersz. A .Wij- nands geb. Wesschus z.A. E. Bots geb. Wijdemand.8 Oct. P. Rjjsdijkgeb. Kijs- dijk z. Hv.d. Moolen geb. Zodenkamp d. 9 Oct. B. Kopjes Niemann geb. v. Werven z Wde Jong gebvBakel zH. Saeijs geb. v.d. Kolk dJ Balabrégageb. Kruijer z.J. R. Bruijnsteengeb. vanIJseldijkz. 10 Oct. K. Hagemans geb. v. Bilderbeek d. (levenl.).11 Oct. C.de Jonggeb.Vrijen- hoek z. OVERLEDEN. 4 Oct. G. Broertjes 1 md. d. Baljuwslaan. J W.Groove 19 jGasthuisstrB. Vring geb. Plantjee56j. Spaarnw.str.5 Oct. R. Hessels 3 md. d. Dijkstr. L v. Raaphorst 5 md. z. Leliestr.J Mol 43 jK. Wijng. atr.— C. Vermaas 8 md. d. Minderbr.steeg. L. K. Grader v. d. Maas 42 jKruisweg. H. Zuurendonk 67 j. Korte Houtstr.6 Oct. J. W. van Gelster 44 jK. Jansstr. 7 Oct. F. A. T'immers 12 mddOranjeb laan L. Zwaan79 jRaaks.C.C.Bnsé 5 md. d. Barrevoetenst.8 Oct. J. G.Hun ting 2m.z. Mr.Joostenlaan.W.G.F.R. v.d. Werff 16 mdzGrHoutstr9 Oct J. Scholte27j. Krom.W. de Zwaan 54 j. Raamst.Jvan Dort25 dg d. L.Poellaan J. C. den Uiil7 md. z. Brouwersstr. J. de Jong 15 uren z. W. Heerensteeg. E. van Veldhuijzen 55 j. Gierstr.10 Oct. A. ■van Gulik 5 m. d. Sophiastr.J. Groot 13 md. z. Teijlerstr. Marktbericht van 15 October. Aardappelen. Aangev. 380, verk. 310 H.L. L. pr. ƒ1.75, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 340, verk. 280 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. ƒ6.00. Peren. Aangev. 390, verk. 380 H. L. L. pr. 3.00, H. pr. 4.50. Boter. Aangev. 308, verk. 284 Kilog. L. pr. 1.15, H. pr. 1.55 p. Kilog. Biggen. Aangev. 90, verk. 81 St., L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ15.00 pr. st., Marktbericht van 15 Oct. GRAAN- EN ZAADMARKT. Roode tarwe, f 6. Witte tarwe f 69. Rogge, 4.50. Haver. ƒ3. Garat, 4.60. Paardenboonen. f 5.15. Groene erwten, f 8.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18. Oct. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. Adagio- -link. 3. Sonate No. 6Rheiaherger. aGrave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4; Lieder ohne WortcMendelssohn. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2