Te Parijs hebben zich reeds 46.173 vreemdelingen doen inschrijven. Dat pas heden door het hof te Valencia uitspraak is gedaan in eene zaak betreffende een oproer te Alcoy, voorge vallen in 1873, pleit zeker niet voor de snelle rechtspleging in Spanje. Postbladen, die, door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn ge worden, mits zij niet reeds vroeger ge diend hebben, kunnen tegen bijbetaling van de formulierkosten van cent tegen nieuwe worden ingeruild. Het is niet over bodig hierbij te herinneren, dat deze be paling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en gezegelde omslagen. De 12.000, die aan een inwoner van Breda ontstolen zouden zyn, zijn te recht. Het geld lag in de schrijfcassette van mevrouw, waar het hoofd des gezius het geld onbedachtzaam had geborgen om er later een veiliger plaats voor aan te wijzen. Op last van den officier van justi tie te Maastricht is dezer dagen naar het krankzinnigengesticht te 's-Hertogenbosch overgebracht eene ciroa 50-jarige arme krankzinnige vrouw, die zich sedert meer dan 10 jaren schuil hield in een geheel verlaten en bouwvallig huis te Diepen- daal-Epen. Haar toestand was in den laat- sten tijd van dien aard, dat zij meer op een dier geleek dan op een mensch. Het gemeentebestuur van Wittem, ofschoon met haren toestand bekend, liet haar on gemoeid, zoodat de officier van justitie eindelijk op de zaak opmerkzaam werd gemaakt. Volgens een bericht in het Handels blad is de toestand van Z. M. den Ko ning sedert een paar dagen weer minder gunstig en ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag rust te nemen. Ook te Groningen is de gasprijs verlaagd van 7 ets op 6 ets per Ms. De emigratie naar de Transvaal neemt in Drente zeer toeeen gezin uit Rolde, bestaande uit vijf personen, zal in de volgend maand derwaarts vertrek ken. Voorts verneemt men dat ook eenige ambachtslieden uit de omstreken van As sen sommige hunner ambtsgezellen zullen volgen. Te Krommenie had zich eene com missie gevormd met het doel de vijf en zeventigjarige onafhankelijkheid van Ne derland feestelijk te vieren. De commissie kreeg hiervoor de beschikking over onge veer 300, voor welke som schoolfeesten zouden georganiseerd worden. Nu zullen evenwel waarschijnlijk een goede zeven tig gezinnen van zeildoekwevers aldaar dezen winter zonder werk zijn, omdat eene leverantie van zeildoek voor het De partement van Marine, waarop de fabri kanten van Krommenie laagste inschrij vers waren, niet doorgaat. Tengevolge hiervan heeft de feestcommissie de ont vangen gelden weer ter beschikking van de schenkers gesteld, omdat deze den aan staanden winter wel beter gebruikt kunnen worden. De Koninklijke familie trof Zater dag een zware slag door het overlijden van de Vorstin van Waldeok-Pyrmont, moeder van H. M. onze Koningin. Vorstin Helena van Waldeck-Pyr- mont, eene dochter van wijlen den hertog Wilhelm van Nassau, werd den 12 Aug. 1831 geboren. Bij het heerschen der pokken te Manchester heeft zich het feit voorge daan, dat van de talrijke Joodsche be volking aldaar geen enkele in een der pokkenhuizen behoefte opgenomen te wor den. De verklaring hiervan is, dat de joodsche kinderen goed ingeënt en de volwassenen grootendeels herent worden, en wel tengevolge van den strikten maat regel van den kant der Israëlietische be staren, dat geen huisgezin, bij hetwelk zich een niet gevaccineerd kind bevindt, eenige ondersteunig ontvangt. Te Rozendaal (N-Br.) is eenjong- mensch door de Belgische politie over de grenzen gebracht, omdat hij zonder mid del van bestaan aldaar rondzwierf. De ongelukkige jonkman, die reeds bijna twee jaren in het bezit was van een onderwij zersakte, beweerde dat hij zijn laatste geld had uitgegeven voor zegels, enz., om te kunnen solliciteeren, doch het was voor hem steeds tevergeefs geweest. Aldus deelt de Schoolwereld mede. Te Amsterdam heeft iemand by de politie een klacht ingediend tegen een barbier, omdat die hem den halven knevel had afgeschorenDe politie zal hem vermoedeiyk wel den raad gegeven hebben, de andere helft ook maar weg te laten nemen! Door Ds. H. J. Bergsma, predikant te Spaarndam, is bedankt voor het beroep naar Nieuwland. By de den 26 dezer te 's Graven- hage gehouden aanbesteding van zakken ten dienste van het postvervoer was voor de perceelen B. C. en F. de minste in schrijver de heer K. Max te Spaarndam respeotievelyk voor f 1482, f 759 en 1338. Meermalen is reeds melding gemaakt van de minder goede bevaarbaarheid der waterweg van Amsterdam naar IJmuiden. Meermalen toch is het gebeurd dat zoowel diepgeladen stoom- als zeilschepen by geringe afwijking van den vaargeul aan den grond geraakten. Ook j. 1. Zondag middag was dit weder het geval met het Nederlandsche barkBohip „Antonia", dat bestemd voor Amsterdam en aan den mond van zykanaal F. aan den grond liep. Met behulp der sleepboot „de Rijp" werd dit vaartuig na geruimen tijd weder vlot ge bracht. HAARLEM, 30 Oct. 1888. Vrydag avond gaf het Hollandsch Tooneelgezelschap van Van Lier in den Schouwburg alhier de Operette in drie be drijven De zeven Zwaben, uit het Hoog- duitsch, muziek van Carl Millöcker. Te zeven uur zou de voorstelling aanvangen, maar door een verzuim de muziek was vergeten kon dit eerst te acht uur plaats hebben. Het pnbliek diende zich in deze lastige omstandigheid te schikken en ruim een uur te vergeefs wachten, maar het had dit voordeel, dat er thans met korte pauzen flink werd doorgezet, zoodat te elf uur de voorstelling was afgeloopen. De Zeven Zwaben is een aardig toonwerk, met be- vattelyke, lieve muziek. Zy stelt den zangeressen en zangers geen al te hooge eischen, wat de duidelijkheid ten goede komt. De muziekale krachten, waarmede rekening dient gehouden, bepalen zich tot drie dames, mevrouw Van BeemKapper mevrouw Verstraeten en mejuffrouw Ver weert en twee heeren J. Van Biene en Blazer. De overige een en twintig uitvoe renden op het programma vermeldt deden zich meestal in de koren hooren of be- hooren niet naar den maatstaf van Opera zangers of zangeressen besproken te wor den. Van deze laatste roemen wy gaarne het spel van Kwikstaartje, voorgesteld door den heer Mutters. Zijne coupletten, ver goedden in gepastheid en naïviteit wat zy in kunstwaarde te kort schoten. Maar Mutters heeft een eigenaardigen betoog trant, die als naar gewoonte Vrydag avond hare uitwerking op de lachspieren van het pnbliek deed gelden, terwyl zijn zang dit voorhad, dat men niet telkens en tel kens het tekstboekje behoefde te raad plegen. De Zeven Zwaben zeven be wakers der stad Stuttgart vormden een lachwekkend groepje, maar hunne grime was afschuwelijk; vermiljoen, wit en zwart hadden hethunne gedaan om elk der zeven zoo weinig mogelijk men- schelyks te doen behouden. De grime van den heer Blazer liet zich ten minste nog verklaren het achtenswaardige aan zyne positie verbonden, was niet aan zijn uiter lijk ten offer gebracht. De dames zyn in zake de kleur in „De zeven Zwaben" in veel beter harmonie met het stuk dan de heeren. De costumes lieten in waarheid en in frischheid niet te wenschen over. De groepeeringen waren met zorg bestudeerd, sommige tooneelen waren zelfs schilder achtig te noemeneen en ander gaf dik wijls reden tot toejuichingen. De vraag, waaraan de slechte opkomst te danken was, laat zich niet gemakkelijk beantwoorden. Tegenover de bedenking, dat niet uitsluitend muziekaal genot te wachten was, stel ik op den voorgrond dat dit ook niet uitsluitend het doel der operette is, doch dat goede elementen by Van Lier menig genotrijk oogenblik ver schaffen, terwyl het orchest, flink bezet, verdienstelijk is en de „Zeven Zwaben" in tneüig opzicht hooger staat dan „De Mikado" welk stuk by elke opvoering eivolle zalen had. Eene andere vraag is, of het by wonen der voorstellingen ook wat duur wordt door de by komende onkosten, als daar zyn: bespreken van plaats 10 cents; pro gramma, wat men noodzakelijk nemen moet, 5 cents; tekstboekje, bijna even onmisbaar, 25 cents, maakt 40 cents extra verhooging. Deze beide laatste benoodigd- heden behoeven niet meer dan 10 ets te kosten en de prijs der plaats kan gereede- lijk met dit bedrag verhoogd worden, om zoodoende ieder der bezoekers in de gele genheid te stellen, zonder te groot bezwaar van de beurs in de behoefte aan een en ander te voorzien. Men beginne de extra onkosten aanmerkelijk te verminderen en de opkomst zal waarschy nlij k beter worden. Het Nederlandsche Volk is een wel dadig Volk; waar zyne hulp wordt inge roepen is het steeds gezind te ondersteu nen en ook de gemeente Haarlem ver loochent in dit opzicht zyn aard niet. Er wordt véél welgedaan, maar niet altijd met overleg, zoodat er nog steeds tusschen al de stelsels van ondersteunen door kerk- of armbesturen of andere instellingen van weldadigheid catagoriën van hulpbehoe venden onbereikbaar blyven. Daarentegen wordt er misbruik gemaakt van de be scheidenheid der gevers, die in de meeste gevallen den regel huldigenLaat uwe linkerhand niet weten wat de rech ter doet, waardoor by den eene hulpbe hoevende de weldaden toestroomen, terwyl een andere óf door misplaatst eergevoel óf door bescheidenheid zich de goede gaven voorbij ziet gaan. Wie met armenzorg bekend is ziet gereedelyk in, dat meer dere samenwerking in deze zeer gewenscht en tevens zeer nuttig zou zyn. Om hiertoe te geraken heeft zich eene Commissie gevormd met het doel door het stichten van eene Vereeniging de noodige aansluiting in deze te verkrijgen. Die Commissie rioht zich per circulaire tot hen, die op de eene of andere wijze met armenzorg in verband staan. Zij wijst op hetgeen te Amsterdam en te Rotterdam door vereeniging der krachten is tot stand gekomen, en zy uit de meening dat eene Vereeniging in dien geest werkende, ook te Haarlem alle recht van beBtaan zou hebben. In hoeverre de Commissie op den zeer gewenschten steun van velen zal kunnen rekenen, zal blijken uit de opkomst bij eene vergadering welke gehouden zal worden op Donderdag 8 November in het Nutsgebonw. Bij velen schijnt de meening te bestaandat het vertrek van den Heer J. Strating naar elders, tengevolge heeft, dat de Christelyke Zang vereeniging „Hallelujah" zich zoude ontbinden. Voor hen echter die belang stellen in bovenge noemde vereeniging achten wij het niet overbodig, te vermelden dat de Christelyke Zangvereeniging „Hallelujah" bij voortdu ring den heer Strating als Directeur behoudt. Met een enkel woord willen wij de ver eeniging, die door hare welgeslaagde uit voeringen toont op den goeden weg te zyn, aanbevelen in de belangstelling van hen, die haar óf door financieelen steun óf door toetreding tot het lidmaatschap aan ziob zon willen verplichten. By den nationalen Zangwedstrijd, uitgesohreven door de Liedertafel Zanglust te Amsteï#am is de tweede prys, een verguld zilveren medaille en eene premie van f 150, behaald door de llaarlemsctie Mannen-tangvereeniging Cresendo, direc teur de heer N. H. Andriesson. Naar wij vernemen bekwam zy ééne stem voor den eersten prijs, welke toegekend werd aan de Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia'' van 's Gravenhage Deze over winning van „Crescendo" pleit opnieuw voor de degelijke samenstelling van dit mannenkoor en de bekwaamheden van haren leider. In den betrekkelijk korten tyd van haar bestaan werd „Crescendo" reeds tienmalen met het eeremetaal be kroond en bewees daardoor te behooren tot de beste liedertafels van ons land. Dat deze Vereeniging zioh onder den wakkeren leider voortdurend krachtig moge blyven ontwikkelen, is zeker den wensch van allen, die met ons groote waarde heohten aan de beoefening van den schoonen, veredelenden mannenzang. LI. Zondag werd na het eindigen van de voormiddag godsdienstoefening in de Groote Kerk een man gearresteerd die in beschonken toestand in het portaal der kerk zyn pet ophield om aalmoezen te untvangen. Eenige centen had hij reeds ingezameld. Zaterdagavond laat hebben eenige baldadige personen den voorgevel van het perceel no. 91 aan de Groote Houtstraat op schandelijke wijze met zand bestrooid. De gevel was eerst pas geverfd en nog nat. Gisteren namiddag omstreeks 4Vs ure is een 28 jarig opperman, werkzaam aan den achtergevel van perceel no. 14 in de Korte Zijlstraat, van eene zeven meter hooge ladder gevallen doordien deze uit gleed, waarbij hij inwendig belangrijke kneuzingen heeft bekomen en per vigelante naar zijne woning is vervoerd geworden. Zaterdagnacht ten ruim 12 ure werd in de Tnrfeteeg moord geroepen. De poli tie, spoedig aanwezig, vond aldaar twee personen liggende op straat, badende in I een grooten plas bloed. By onderzoek bleek toen dat één hunner zeer belangrijk in het aangezicht en op het hoofd met een mee door den ander verwond was. In eene tapperij is tusschen hen twist ontstaan over een borrel. De verwonde is in het Gasthuis verbonden en de dader, zekere K. 'in verzekerde bewaring gebracht. Er is bepaald dat voortaan alhier bij het ontstaan van brand waarbij de Schutterij moet dienst doen, twee compag- niën, in plaats van één, telkens gedurende vier maanden met het brandpiket zullen worden belast. Deze regeling heeft het voordeel dat by brand spoediger een vol doende macht aanwezig zal zyn om de politie bij het afzetten van het terrein behulpzaam te wezen. Tot concierge aan de kostelooze school lett. C. is benoemd H. Borger. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 3isten Oct. 1888, des voormiddags ten tien ure. De volgende stukkeu en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Behandeling gemeente-begrooting dienst 1889. 2Adres agenten van politie om verhoo ging jaarwedde. 3Adres omtrent inrichting gemeentelijk muziekkorps. Afloop van de verkooping van. Huizen, gehouden den 27 Oct. 1888, In de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Een Huis en Erve, Gierstraat nabij de Botermarkt No. 10, 7005,; opgehouden. 2. Een Huis en Erve, Ursulasteeg Nd. 11, ƒ2400, A. JH. Reijnders. 3. EenJHuis en Erve met Tuin, Bakencsser- graebt No. 26 A. 4. Een pakhuis eu Eive, Bakcncssergracht neTeus het vuorgaande No. 26 B. 5. Een in tereeën verdeeld Pakhuis en Erve, Kalverstceg achter het voorgaande No. 1 No. 3, I en 5 te zamen ƒ7830. 11. J. Geijl J Cz. 6. Een Huis en Erve, genaamd „Bellevue" Brouwersvaart No. 28. 7. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorgaande. 8. Een perceel Tuingrond, achterperceel No. 1. 9. Twee aaneenverheelde Huizen en Erven, Assendelverlaan No. 4 en 6. 10. Een Huis en Erve, naast het voorgaande No. 8. No. 6 tot en met 10 te samen ƒ8775. opgehouden. «11. Een Winkelhuis en Erve, Spaarnwouder- straat No. 45. ƒ3000, H. van Leeuwen. 12. Een Huis en Erve, Asterstraat No. 6. ƒ850, J. Broekmeyer. Marktbericht van 29 October. Aardappelen. Aangev. 490, verk. 470 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. f 3.75. Appelen. Aangev. 310, verk. 290 H.L. L. pr. f 3.00, H. pr. ƒ6.00. Peren. Aangev. 290, verk. 210 H. L. L. pr. f 3.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 308, verk. 308 Kilog. L. pr. f 1.20, H. pr. 1.55 p. Kilog. Biggen. Aangev. 220, verk. 190st„ L. pr. 5.00, H. pr. f 15.00 pr. st., Marktbericht van 29 Oct. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tariee f 6.25 7. Rogge, f 5 25. Capucijnen. f 8.75. Kanarieeaad. f 7.75. Geel mosterdzaad, f 9. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Nov. 1888, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezeejcan. PROGRAMMA. 1HochzeitsmarschMendelssohn 2 Andante 5 SymphonieBeethoven. 4. 8onate No. 6...Mendelssohn. a. Chodal-Variationen b. Fuga. c. Finale, Andante. 4. Variatien Oostenrijksch Volkslied. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2