HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 88. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 November 1888. op ZONDAG 4 Nov. 1888. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Gkdbnkdag dbr Kerkhervorming. Collecte voor de Doetinchemsche Stich tingen tot opleiding van Predikanten voor de Hervormde Kerk in alle benrten der Ned. Herv. Gemeente, behalve de Kinder- kerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Nam. 2 nre, Hoog. 's Avonds 6 nre, Smeding. Nienwe Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Brutel de la Riviere. Maandag 's av. 6 nre, Smeding. Openbare catechisatie over Matth. 9 14 enz. Witnsdag 's av. 7 nre, Moeten. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Uitbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Féte de la Réfor- mation. Collecte pour l'Evangélieation en France. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Gedachtenis der Hervorming. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Gedachtenis der Kerkhervorming. Collecte voor het lief dadigheidfonds. 's Avonds 6 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Doopbediening. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. H. IV. Bischop Boelen, pred. te Oaster-Blokker. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 1 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Snethlage. Bijbellez. Lokaal rde J ongelings- vereeniging. Geen Bijbellezing. Bij Dj. Hoog is met dankzegging ont vangen voor de verlichting in de Groote Kerk van M. f 10. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daulanton, Herdenking van de Kerkhervorming. Collecte voor de Chrieteiyke School te Heemstede. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/» nre, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van koenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergenia. Donderdagavond, 7 nre U. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9 Va ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem, 's Avonds geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Va ure, J. D. van Arkel. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2t/s nre, O. Schriecke KRONIEK Woensdag jl. werd in onzen Gemeen teraad de begrooting behandeld voor 1889. Voor men daarmede een aanvang maakte, werden onderscheidene mededeelingen ge daan door den Voorzitter. Daaronder be hoorde een verzoek van de Duinwater- Maatschappij om de termijn van antwoord, gesteld op 1 Nov., alsnog te mogen ver lengen. Dit punt werd door den heer Bijvoet nader ter sprake gebracht. Z. i. was 1° Nov. de fatale termijn en kon daarin thans geen verandering worden gebracht. De Voorzitter was het hierin geheel met hem eens. 31 Oct. was de laatste dag waarop nog antwoord kon worden ingewacht. Na dien dag kon de gemeente zich geheel vrij beschouwen ten opzichte der gedane voorstellen. De Duinwater- Maatschappij had wel nog pogingen gedaan om officieus nienwe onderhandelingen aan te knoopen, maar het Dagelijkse!) Bestuur had er voor gezorgd, dat aan de Maat schappij officieel kennis was gegeven dat de Haarlemsche Gemeenteraad voor 1 No vember antwoord verlangde op het voor gestelde ontwerp. De Raad nam met deze verklaring stil zwijgend genoegenden heer Bij voet deed het genoegen haar te hebben uitgelokt. Algemeene beschouwingen werden over de begrooting niet gehouden. Een voorstel om de secretarie vroeger te openen dan 10 nnr, werd niet aange nomen. Men besloot evenwel, in de secre tarie een brievenbus te doen aanbrengen waardoor althans de gelegenheid zou be staan ten allen tijde stukken aldaar af te geven. Omtrent den nieuw aan te stellen com mies-redacteur werd besloten, dat hij den graad van doctor in de rechts- of in de staatswetenschappen moest bezitten. De heer de Kanter was niet tevreden over de wijze waarop havens en grachten werden schoon gehouden. Hij meende, dat dit beter moest geschieden of meer geld er voor worden uitgetrokken. De Voorzitter zou de zaak in overweging nemen. Eene verbetering van het carillon, ten bedrage van ƒ245 door B. en W. onder buitengewone uitgaven gebracht, werd op voorstel van den heer Macaré, om het be ginsel, onder de gewone gerangschikt. Bij het Hoofdstuk Politie kwam een adres der agenten om verhooging van jaarwedde ter sprake. B. en W. stelden voor om afwijzend hierop te beschikken en dit werd aangenomen, terwijl de heer von Reeken openlyk zijn afkeuring uit sprak over het toenemen der baldadigheid op straat, die zijns inziens strenger te keer moest worden gegaan en tevens over het weinig nauwgezet handhaven der po litieverordeningen met name op de Kaas markt, waarop beter toezicht moest wor den gehouden. De heer de Kanter verklaarde zich als gewoonlijk tegen het onderhaudsch uit besteden der kleeding en uitrasting van de politie. De heer Macaré maakte aanmerking op de verlichting. De lantaarns, vooral op den Kruisweg waren te eenzijdig geplaatst en gaven over het algemeen te weinig licht. Ook meende spreker, dat het contract met de gasfabriek zeer wel voor wijziging vatbaar zou zijn. De Voorzitter geloofde ook, dat bij een weinig tegemoetkoming van de zijde der gasfabriek thans wel eenige reductie in den gasprijs te brengen was, vooral als men den duur van het contract eenigszins verlengde. Hoe langer dit eohter op den tegenwoordigen voet werd gehandhaafd, hoe minder het voor de gemeente raad zaam werd een nieuw contract aan te gaan, te meer nu de ondervinding elders leerde dat het electrisch licht langzamerhand meer burgerrecht verkreeg. Hij achtte het zeer goed, dat een en ander hier open lijk ter sprake was gebracht. Het toezicht op de verlichting werd overigens met de meeste nauwkeurigheid uitgeoefend. Voor de exploitatie der gemeente-rei niging werd door het Dag. Bestuur een nienwe compostpnt noodig geacht, en daarom werd het aanschaffen daarvan voorgesteld eD onder de buitengewone uit gaven gebracht. Vele- leden meenden echter, dat dit be drag niet anders dan onder de gewone uitgaven mocht voorkomen, en daar men er nn tegen opzag met deze som f 2500) de hoofdelijke omslag te bezwaren, werd besloten deze uitgaaf voorloopig nit te stellen. Bij de post voor het herhalingeonder- wijs vroeg de Heer Macaré of hierbij wel gedacht was aan een cirsus voor aan staande miliciens. De heer Krol verklaarde nn, dat in de Commissie van toezicht op het lager on derwijs op advies van Kapitein de Vlaming besloten was hiervoor geen afzonderlijke cursus te openen, daar het bijwonen van het herhalingsonderwijs voldoende was om aan de gestelde eisohen te beant woorden. Bij de raming van kosten van het Gymnasium vroeg de heer de Kanter of gezorgd zon worden, dat voortaan de Ad vertentie van oproeping van leeraren zoo zon worden gesteld, dat sollicitanten daarin de juiste opgave vonden van hetgeen hen werd toegezegd. De Voorzitter zon trachten hierin te voorzien. De heer de Kanter had in een vorige zitting aangekondigd bij de begrooting het Iraotement van den heer Blitz ter sprake te brengen. Hij onthield zich daarvan thans, omdat sinds dien tijd de Burgeravondschool was hervormd en de wijziging der H. B. S. met 3-jarigen cursns nog niet in alle klassen in werking was getreden. De vraag naar verbetering der kapel der schutterij werd thans niet, maar zal spoedig aan de orde worden gesteld, zooale door den Voorzitter werd verzekerd. Van de voorgestelde publieke werken, werden twee urinoirs verworpen omdat ze onder de buitengewone uitgaven waren gebracht. De heer Berkhout verklaarde zich voor het bonwen van een tolgaarders woning aan de Kleverlaan, de heer Heshnysen was hiertegen nit beginsel, vele andere leden omdat ze meenden, dat ook zonder dien maatregel misschien wel verbetering in de opbrengst van den tol was te bren gen de slotsom was, dat de woning van de begrooting werd afgenomen. Met de inkomsten gaat het altijd veel vlugger dan met de uitgaven. Op de grondbelasting (gebonwd) zullen 40 opcenten, op die van ongebouwde eigen dommen 10 opoenten worden geheven, terwijl de belasting op het personeel met 66 opcenten zal worden bezwaard. De Hoofdelijke omslag eindelijk wordt evenals het vorige jaar op 172000 bepaald. De heeren Stolp en de Kanter ver klaarden zich tegen laatstgenoemden post, vermoedelijk omdat zij liever de opcenten op het personeel verhoogd hadden gezien. Na afloop der beraadslagingen verklaarde de heer Macaré thans voor de begrooting te zullen stemmen omdat de uitgaven in betere verhouding tot de inkomsten waren gebracht. In ontvangst en uitgaaf werd de be grooting daarop vastgesteld tot een bedrag van ongeveer 954.000. De beraadslagingen kenmerkten zich door den bijzonderen spoed waarmede zij afliepen, en het vermijden der bekende en onoplosbare verschilpunten. Onder de ontworpen publieke werken verzuimden wij nog te vermelden, de vernieuwing en verbreeding van de Kruis- brng, die volgens den Voorzitter reeds 200 jaar dienst heeft gedaan en das wer kelijk wel in de termen valt van eens te worden vernieuwd. De geheele begrooting maakt den in druk van zuinigheid en een finantieel conservatisme, dat ongetwijfeld aan het nageslacht ten goede komen zal. Een melodrama dat te New-York zal vertoond worden, bevat een tooneel waarin door twee boeven een brandkast wordt opengebroken. Deze scène kost de schouwburgdirectie eiken avond een bran- kast, maar de uitgaaf wordt vergoed door den brandkaetleverancier, die op deze wijze geen onaardige reclame maakt. Men raamt de gezamenlijke onkos ten, door de Italiaansche regeering gemaakt ten einde keizer Wilhelm II op waardige wijze te ontvangen op ongeveer tien mil- lioen lire. Op het landgoed van den vroegeren Badisohen minister Von Roggenbach had een huiszoeking plaats. Men brengt dit met het rechtsgeding van Geffcken in verband. Minister Von Roggenbach was de vertrouwde raadsman en persoonlijke vriend vankeizer F r e d e r i k Te Hünfeld, in het Prnissisehe re- geeringsdistrict Kassei, zijn tengevolge van brand 300 hnizen en schuren, benevens het raadhuis, het postkantoor en de sch 0- len, eene prooi der vlammen geworden. Rnim 2000 menschen zijn van huisdak beroofd de meeeten zijn voorloopig opge nomen in de overgebleven schnren. Bijna 3gedeelte van het stadje ligt in de asch. Volgens het laatste bericht dnnrde de brand nog voort. Van alle kanten wa ren er brandweerkorpsen aan het werk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1