HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN iSo 100 144. Uitgave van I IK EH VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Tiende Jaargang, van ZATERDAG 15 December 1888. op ZONDAG 16 Dec. 1888. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBIEDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Moeton. 7e Zondag, 'e Avond» 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Woensdag av. 7 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Gagnebinpaat. a Amsterd. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'a av. 8 ure. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure. Schotel. Honderdag 's av. 8 ore, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. >a Avonda 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 1s Avonda 6 nre, de Lanoy. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nienwe leden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Woensdag 'e av. 8 u., Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'e av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bij bellez. Lokaal r. de Jongelings-vereeniging. Geen Bijbellezing, daar het lokaal niet beschikbaar ia. Ds. Knottenbelt bericht dat in dank door hem is ontvangen voor de Bchool van on- en minvermogenden f 2.van de wed W. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 41/» ure, C. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 61/2 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 21/2 ure, J. H. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 nre, F. E. Danbanton. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 ure, II. I. Bergsma Pred. te Spaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van /.oenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2V2 ure, II. F. Bergsma. Velsen Voorm. 91/2 ure, C. J. Brutel de la Riviere, Pred. te Haarlem, 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2V2 ure, O. Schriecke. Zaterdag moest de Kamer weder ver gaderen, en toen was Hoofdstuk III. [Buitenl. Zaken) aan de beurt. Bij de algem.beraadslaging vroeg de heer van Del den inlichting over de voortzetting op Duitseb gebied van het Kanaal-Almeloo- Nordhorn. Verder wees deze spreker op de oekonomiescbe bezwaren, die het bime- tallisme tegen zich heeft. De heeren de Beaufort en Hartogh wensuhten overeen komsten regelende de kostelooze proce dure zonder cautiestelling, welke wensch door den heer de Savornin Lohman werd bestreden. De heer v. Bijlandt drong er op aan, dat toch al het mogelijke zon gedaan worden, om het Engelsche pro- tektoraat over Noord-Borneo te voorkomen. De heeren Kerdijk en Domela Nieuwenhuis bestreden den heer Farncombe Sanders en droDgen krachtig aan op deelneming aan de internationale regeling in zake de ar beidswetgeving. Deze spreker betoogde, dat wij het zonder gezanten heel best redden kunnen, evenals hij het bestaan van sekretarissen-generaal aan de depar tementen overdaad genoemd had. Hij vroeg gelegenheid om aanstaande jaar vertegen woordigers van arbeiders de Parijsche tentoonstelling te doen bezoeken. Verder kwam spreker op tegen de behandeling welke bij in Belgie had ondergaan, in welk land men hem, hoewel volksvertegenwoor diger eener bevriende mogendheid opont houd ontzegd had. Dat noemde hij een slag in 't aangezicht van de Nederl. volks vertegenwoordiging. „Neen, neen riepen nu vele leden. De heer Domela Nieuwen huis drukte zijn leedwezen uit, dat uit dit neengeroep bleek, hoe weinig solidariteit er tusBchen de volksvertegenwoordigers hier te lande bestaat. De heer Hartogh deed den afgevaardigde van Schoterland opmer ken, dat hij in Belgie niet gekomen was, als volksvertegenwoordiger, maar als par tiknlier. De heer Kolkman wees op de oneerlijke naleving vaif het zalmtraktaat door Duitschland. De heer Vos de Wael besprak de munt-kwestie. De Min. van Buitenl. Zaken verzekerde, dat de eer en het belang van Nederland zal worden gehandhaafd in zake het pro- tektoraat van Engeland over Noord-Bor- neo. De Reg. is doordrongen van het be lang om de integriteit van Nederland in den Indieschen Archipel te behouden In komende voorstellen aangaande de inter nationale arbeidswetgeving zullen belang stellend overwogen worden. In zake het verbod van vee- invoer in Duitschland was, volgens den Min. onze gezant te Berlijn onschuldig. Wat de klacht van den heer Domela Nieuwenhuis betrof over 't geen hem in Belgie wedervaren was als deze heer zich wendt tot het Departement van Buitenl. Zaken, zal die klacht onderzocht worden. Eindelijk verklaarde de Min., dat de Reg. vast besloten was, zich niet met de Parijsche tentoonstelling in te laten. Er volgde nu nog eenig debat over ver schillende punten. Van 't meest belang was de strijd tusscben den heer Schepel en den Min. van Buitenl. Zaken over het verbod van vee-invoer in Duitschland. De heer Schepel hield vol dat onze gezant te Berlijn te weinig aktiviteit had betoond, en de Min. beloofde den gezant ter ver antwoording te znllen roepen. Ook ver zekerde de Min., dat door zijne tosschen- komst bewerkt was, dat het verbod zich tot Gelderland bepaald hadhij zou verder krachtig op opheffing van het verbod aandringen. Het algemeen debat werd nu gesloten. Op art. 2 werd een amendement van den heer v. d. Feltz, om de post trakte menten met 1100 te verminderen f 500 voor de aanstelling van een tweeden klerk, en 600 voor traktementsverhoo- ging door den Min. overgenomen. Daarna kwam de belangrijke kwestie van ons konsulaatwezen aan de orde. De heer Tak van Poortvliet opende het debat over deze aangelegenheid met eene belang wekkende rede. De heer Farncombe Sanders drong aan op de vestiging van een bezoldigd konsulaat-generaal te Sid ney, inplaats van te Melbourne. - Een voorstel van den heer van Kerkwijk, om ook Maandag te vergaderen, werd met eene meerderheid van een paar stemmen verworpen. Het jaar 1888 mag in menig op zicht voorzeker een bijzonder jaar genoemd worden. Werd de landbouwer omstreeks de helft der maaDd November genoodzaakt om we gens de vorst zijn vee te stallen, na rnim een week vriezend weder, werd het zach- jer in de natuur, zoo zelfs, dat de wei landen hunne groenen tint herkregen en het gras weder opschoot. In enkele der om Amsterdam liggende gemeenten (Sloten, Haarlemmerliede c. a.) zag men dan ook op onderscheidene plaatsen het jonge vee weder in de weide en de vorige week waren wij er zelfs getuigen van, dat een landbouwer onder eerstgenoemde gemeente op 't land gras maaide, als voeder voor zijn op stal staand vee. Voor waar eene zeldzaamheid in wintermaand. Thans echter is na een dikken mist met helder weder en oostenwind de vorst in getreden, dos met teekens, die naar de meening der schippers eu buitenlui wel eens een wintertje kunnen geven. HAARLEM, 14 Dec, 1888. Bij Zr. Ms. besluit is aan den heer C. J. G. de Boog, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Februari 1889, eervol ontslag verleend als notaris alhier. De heer H. teil Oever, thans land meter alhier van het kadaster, wordt met 1 Mei voor vast te Amsterdam geplaatst. Ter plaatse waar eertijds de fabrieks gebouwen van de Haarlemsche Katoen maatschappij zich verhieven en het een tonige geklikklak van de weefgetouwen den wandelaar tegemoet klonk, heerscht thans eene stilte, alleen onderbroken door de mokerslagen van den werkman, die bezig is het terreinter grootte van ongeveer twee hectaren, te herscheppen in een nitspanningsoord, in exploitatie gebracht door twee ingezetenen. Zoover kan worden nagegaan, hebben die beide heeren hunne taak breed opgevat, zooals uit het volgende zal blijken. De hoofdingang blijft op dezelfde plaats waar zich het portiersbuisje bevond. De afrasteringen aan den pnblieken weg zijn allen vernieuwd en langs de binnenzijde geheel beplant met hulsten en opgaand hout. Een wielerbaan ter lengte van zeven honderd by eene breedte van vier meter is langs deze beplantingen op behoorlijke hoogte aangebracht. Aan deze baan wordt met kracht gewerkt aan het hardmaken en vlakleggen, wat voor wielerwedstrijden een eerste vereisohte is. De ijsbaan, ter uitgestrektheid van één hectare, bevindt zich in hoefvorm met het front naar de Friesche Varkenmarkt. De pomptoestel bevindt zich in een machinehnisje, dat tevens de beide dynamo's bevat tot het voortbrengen van het electrisch licht. Een lamp ter sterkte van 2500 en drie van 1300 kaarsen znllen het terrein meer dan voldoende verlichten. Gaslicht is evenwel beschikbaar om, des noodig, dienst te doen. Langs de noordzijde van de wielerbaan is een uitgestrekt wandelpad in aanleg, waarachter opgaand hont en heesters eene beschutting zal opleveren voor de kleine gezelschaps- of familietentjes die daar hnnne plaats znllen vinden en vanwaar nit het noodige toezicht kan uitgeoefend worden op den speeltuin, die, behoorlijk be schot door fraaie kastanjeboomen ruim schoots gelegenheid zal aanbieden voor allerlei kinderspelen. Ongeveer in het mid den van de groote rnimte tussohen wieler en ijsbaan ie de mnziektempel. Deze is afkomstig van het terrein der Haagsche Kunstny verheids-tentoonstelling en voldoet aan alle eischen der geluidsleer. Ten laatste nog een woord omtrent het restanratie- gebouw hetwelk zich in het Westen be vindt. Dit gebouw, met beneden- en boven lokaal, meet vijftig bij dertien meter, zoowel boven als beneden op een derde gescheiden. Het voorste gedeelte, als entree, bevat buffet, kenkens enz. en biedt onder meer gelegenheid aan tot het plaat sen van biljart en pianino's. Het beneden- achtergedeelte wordt ingericht tot kegel baan en kan, evenals boven, uitstekend gebezigd worden tot het houden van bij eenkomsten. Wij stellen ons voor, dat rnim vijfhonderd personen er gevoegelijk plaate kunnen vinden. Benoemd tot commies-redactenr ter gemeente-secretarie te Haarlem de heer Mr. C. M. Rasch advocaat te Nijmegen. Donderdag avond gaf de muziekver- eeniging „Muzikale- Vriendenkring", op gericht den 8eten November 1886, eene tweede uitvoering op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging", met medewerking van den jongeheer A. L. Hoog ale pianist. Het jeugdige gezelschap bestaat uit een achttal meer en minder bekwame violis ten, één fiaitist en één zanger. Met ge noegen hebben wij eenige nommere van het programma, waaronder de 3de sym- phonie van Haydn, gehoord. Wij kunnen ons moeielijk eene betere oefenschool voor aankomende musici en dillettanten denken, dan deze kring, waarin door de geringe bezetting van elk der uitvoerenden de grootste oplettendheid geëiecht wordt. Er was in de uitvoering groote voor uitgang in samenspel en zuiverheid op te merken, zeker een gevolg van goede studie en groote ambitie voor de muziek. Wij prijzen zeer het streven van dezen Vrien denkring, die onder gezellig samenzijn, tot eigen oefening en tot genot van anderen, de schoone kunst zoo degelijk beoefent. Wij maken onze belangstellende lezers attent op de medewerking toegezegd door den Heer Daniël de Lange bij de tweede matinée mnsicale van onzen stadgenoot, den Heer Joh. Steenman, op Zondag mid dag a.s., Mej. Chr. Veltman uit Amsterdam zal alsdan zingen de liederen-cyclus „Thranen" van Dan. de Lange en door den componist zeiven worden begeleid, wat

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1