HAARLEMSCH Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Tiende Jaargang, 144. van WOENSDAG 19 December 1888. Brandseinen. Nieuwsberichten. SS O. 101 TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prgs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Bij het ontdekken van Brand, geve men daarvan onmiddellijk kennis aan het dichtst nabij gelegen perceel, waar op een rood en wit geschilderd bordje het woord Brandsein te lezen staat. Deze per- ceelen zijn. Z(flstraat. Hoofdbureau van Politie. Stationsplein. Hulpbureau van Politie. Amsterdamsche vaart. Hnlpbnreau van Politie. Groote lloutbrng. Hulpbureau van Politie. llarmenjanswcg. Bureau der Gemeente-Reiniging. Schoterwcg. Woning van den Opzichter van de Gemeente- Begraafplaats. HIeinc Houtweg, Ko. 75. Woning van den Heer D.E. L.van den Arend Sehoterwcg, No. 18. Woning van den Heer Jon. de Breuk. Honkere gpaarne, No. 20. Woning van den Heer L. Sabelis. Alexamlerstraat, No. 1. Woning van den Heer J. G. Michielse. Kruisstraat, No. 31. Woning van den Heer J. van de Pavord Smits Gedempte Oude Gracht, 91 o. 96. Woning van den Heer H. JD. Daudey. 8paarne, No. 7 7. Woning van den Heer L. de Breuk. Oranjestraat, No. 99. Woning van den Heer D. J. van Am stel. Oude Groenmarkt, No. 33. Woning van den Koster der Groote Kerk. Bovendien is ieder aangeslotene aan het telephoonnet dag en nacht in de gelegen heid brand te kunnen melden aan het Centraal Bureau der Telephoon - Maat- schappy. Tweede Matinee Musicale van Joh. Steenman. De tweede matinëe-musicale door den Heer Joh. Steenman Zondag middag op de bovenzaal der sociëteit »Vereeniging" ge geven, slaagde weder bij uitstek goed, dank zij het voortreffelijke spel van den concert gever en de gewaardeerde medewerking van Mej. Christine Veltman en den Heer G. A. Michelsen nit Amsterdam. Met onverdeeld genoegen volgden wij de nitvoering van het programma. De Heer Steenman, hoeveel malen hadden wij reeds de gelegenheid, diens spel met ingenomen heid te bespreken, de Heer Steenman was in het volbrengen van zijne taak zeer ge lukkig. Zijne schoone viool klonk heerlijk. De Sonate van Grieg, eene echte Schu- mannsche Sonate, werd inweerwil van de groote moeielijkheden zeer geacheveerd gespeeld. In het Allegro con brio, ont brak het brio niet. Het Allegretto, vreemd door grillige rytbmische figuren, werd duidelijk ontleed. Het Allegro molto vi vace met overtuiging en gezonde kracht gegeven. De voordracht van het geheel duidde opnieuw den hoogen trap aan, waarop de Heer Steenman als violist staat. De Romance van Svendsen gaf hem ge legenheid met den zingenden toon van zijn instrument te woekeren, terwijl hij in Sarasate's „Sórénade" zijne groote tech- nisohe ontwikkeling kon aan den dag leg gen. De Heer Michelsen speelde met Steen- man de Sonate en begeleidde hem verder in de andere werken. Hij deed dat als een duchtig pianist. Mocht ons nu en dan in de Sonate de piano wat zwaar klinken, wij willen niet vergeten, dat het werk geschreven is voor piano en viool en de Heer Michelsen dus recht had in sommige deelen op den voorgrond te treden. De Polonaise van Liszt vraagt veel vinger vaardigheid en kracht. Aan beiden ontbreekt het de Heer Michelsen niet. Een belangrijk aandeel in het welsla gen van deze matinee had Mej. Veltman uit Amsterdam. Deze ten onzent te weinig bekende zangeres bezit eene zeer schoone, krachtige altstem. Zij heeft eene aange name manier van zingen. Het legato heeft in haren zang de overhand en dit maakt hare voordracht zangerig. Aan natuurlijke warmte is die voordracht zeer rijk. Haar gezang trekt in hooge mate aan en is instaat stemming te wekken. Zeer geluk kig was zij in de vertolking van den cyklus van Dan. de Lange. In een zevental liederen hooren wij de oude, maar helaas ook altijd weer nieuwe, aandoenlijke ge schiedenis van een meisje, dat op bevel van den vader afstand moet doen van de liefde haars harten. De verschillende ge moedstoestanden, welke zij doorleeft de stille hoop op een wederzien hare klaehte bg moeders graf hare gedwongene ver- eeniging met een ander de droom vol hemelsche zaligheid en ten slotte de be rusting in hare smart, zyn door dichter en componist met talent geschetst. Mej. Veltman maakte door hare schoone, doordachte voordracht dit werk tot hoofd- nommer van het programma. De begelei ding ervan was in handen van den com ponist. Opnieuw werden wg hg deze bege leiding in onze meening versterkt, dat aceompagneeren een werk is van het groot ste gewicht en het succes er menigmaal van afhaogt. Van bescheidenheid was bg deze begeleiding geen sprake. Vry en on belemmerd, vol kleur en leven, vol tref- fenden contrasten, met geniale ruwheid, soms met de grootste kracht, speelde Dan. de Lange de pianoparty, geheel afwykend van de wgze waarop dat in den regel ge schiedt. Wanneer de jongeren den meester hierin wilden volgen, zou dit menige mu zikale voordracht ten goede komen, 't Is een verkeerd begrip, dat men in de bege leiding altyd bescheiden moet zyn. Het werk van den Heer de Lange werd met geestdrift ontvangen. Mej. Veltman zong ook hare andere liederen met veel succes en deed zich kennen als eene liederenzangeres van de beste soort. Als zoodanig zien wy haar optreden bg eene volgende matinée met belangstelling te gemoet. B. Weten en Werken. Haast had geen verslag van de tweede Maandagavondlezing kunnen komen. Niet omdat de spreker niet present was; ook niet door afwezigheid van den verslag gever, maar, te vol! Zoo vol dat èn de bibliotheek èn de vestibule, èn de trap èn natuurlyk ook de gehoorzaal voller dan vol toehoorders warenzóó vol, dat er met den besten wil niemand meer door kon. Maar de zaak, hoe wanhopig ook in den beginne, keerde zich ten beste en tóch zgn wg er door gekomen. Een weinig later dan gewoonlyk trad de spreker, Ds. Mees, op, wantmaar laat ik nu geen kwaad spreken van het gaslicht, dat ons haast noodzaakte, de toevlucht tot de oude, getrouwe kaarsen te nemen De heer Mees had tot onderwerp ge kozen het jaar 1789 en wel met het oog op het eeuwfeest in 1889 door de Fran- schen te vieren ter herdenking van de groote revolutie. In korte trekken gaf spreker een overzicht van den staat van zaken van vóór eene eeuwhoe de revo lutie daar wel een einde maakte aan gru- welgke misbruiken, wèl nieuwe toestanden schiep, doch ook velen van Frankrgks edelste zonen op de meest willekeurige wgze onder den valbgl bracht en over Frankrgk een poel van jammeren uitgoot, totdat, na tal van elkaar opvolgende re geeringen, Napoleon als alleenheerscher optrad. Frankrgk wil de groote omwenteling o. a. gedenken door het houden van eene tentoonstelling, die bg de Nederlanders geen genade schynt te kunnen vinden. Van den Eiffeltoren, zoo geestig door den dichter Coppée bespot, zullen de Franschen hun Parys als in vogelvlucht kunnen aan schouwen en zoo zal daar ten slotte, tegenstrydig en toch naar waarheid, het goede nit het kwade ontstaan zgn. Hoe zag het er voor eene eenw in ons Vaderland uit? Prins Willem V, onze stadhouder, regeerde als stadhouder, doch naar veler meening sleohts in naam. De Prins van Brunswyk Wolfenbuttel, zijn onderwgzer, zgn vriend, zgn raadsman, beaat een veel te grooten invloed op den Prins, die, hoewel goed wetenschappelgk ontwikkeld, van natnre een meegaand ka rakter bezat en zich bg de akte van con sulate verbonden had steeds den raad van Wolffenbuttel te zullen inroepen, waar door de laatste dan ook eigenlgk het hoofd der regeering was, zelfs toen de Prins al lang meerderjarig was. Even nadeelig als Wolffenbuttels invloed op Willem V werkte, was die van de Baronesse Dan- kelmann voor 's Prinsen gemalin, Prinses Wilhelmina, meer bekend als Prinses Wil- lerayntje. De Prinses, in den beginne door het volk als op de handen gedragen, daalde ook later in de volksgunst, door hare toe gevendheid omtrent de Duitsche Barones, die nu eigenlgk met behulp van den Duit- schen Wolffenbuttel het Prinselgk echt paar meer en meer deed dalen in de volks- meening. Spreker gaf in korte woorden eene karakter beschryving van deze personen, doch dit stond vastde prinses bleef steeds eene deugdzame vrouw en eene uitmun tende moederhare drie kinderen Louise, Willem en Frederik gaf zy eene uitstekende opvoeding. Intusschen had ook Amerika zich vry- gevochten en dit had ons in oorlog ge wikkeld met EngelandZoutman met Kinsbergen en Dedel verdedigden onze eer ter zee. De slag bg Doggersbank, waarin beide partgen zich de eer der overwinning toerekenden, deed den oud- vaderlandschen moed herleven, doch slechts voor een oogenblik. Sterker dan ooit ver scheurden de Prinsgezinden en de Patrioten de eendracht in het vaderland. Onze Fran- sche redders, onzaliger gedachtenis, liepen weg met het been om welk wg twistten, de Prins legde zyne waardigheden neder en trok naar Engeland. Als hier in korte schets de hoofdinhoud van het besprokene is meegedeeld, moet hierbg onmiddellgk volgen, dat de geschie denis op de vermakelgkste wgze werd aangevuld met goed vertelde anecdoten omtrent personem en toestanden en de spre ker op deze wgze een zéér onverkwik- kelgk gedeelte onzer historie hg ons naar binnen smokkelde. Spreker eindigde met de bekende dichtregelen van Beets Blgf een, blgf een, mgn vaderlandenz. Hierna volgde een ware stortvloed van zoo ernstige als luimige poezie; Uitwer king van Schrik door Laurillard, Mooi Kniertje van Beets, Taalkundige les, Moe ders middagslaapje van Beets, Laurillard's Paardengang, een fragment uit „Liefde in het Zuiden" door Fiore della Neve, Laurillard's Vyf Slimmerts, Bergmde leu gens door Van Lennep en Juffrouw Bot. Wg hebben gelachen en zgn ernstig ge weest en wg hebben den spreker lnide toegejuicht, in ons zei ven het Bestuur van Weten en Werken gedankt voor den genotvollen avond en ten slotte ons vol strekt niet verwonderd, dat niemand zich verveelde. De volgende week treedt Dr. Johs. Dyserinck nit Rotterdam op. In den nacht van Vrydag op Zater dag jl. hebben de studenten te Leuven bg gelegenheid der verkiezing van een nieuwen voorzitter van de studenten-socie- teit, waartoe de zoon van den gouverneur der provincie, de heer Ruzette, gekozen was, de stad in rep en roer gebracht. Met onstuimige serenades en optochten werd deze gebeurtenis des avonds gevierd, maar tegen dat de schouwburg uit zou gaan, waar de opera »Si j'étais roi« ge geven was, plaatsten troepen dronken stu denten zich in de nabyheid van het ge bouw, om de schouwburgbezoekers te be letten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen, waarby een agent eene ernstige hoofdwonde bekwam, maakte de politie ruim baan. Toen trok eene bende van vier- of vyfhonderd stu denten naar het station en vervolgens naar het Plein-Van de Weyer, waar zg geen boom overeind, geen lantaarn heel lieten en een aantal deuren intrapten, welke straatschendery zg tot in de voorstad Kessel-Loo voortzetten. De politie jaagde hen eindelyk met de blanke sabel niteec, doch in de stad klaagt men algemeen, dat er reeds lang en ook na veel te veel lankmoedigheid tegenover de studeerende jeugd getoond is. Het heet thans, dat de burgemeester een ingetrokken verbod op het houden van studenten-optochten weder van kracht verklaren zal. Men verneemt, dat Boulanger zyn eisch tot echtscheiding heeft ingetrokken. Zgne vrouw in de eerste plaats wil van echtscheiding niets weten, aangezien hare katholieke gevoelens dit haar verbieden, terwyl Paul de Cassagnac van het blad »l'Autorité« heeft verklaard, dat, mocht de generaal zgn eisch doorzetten, hg niet langer op de medewerking der mannen van »l'Autorité« kan rekenen. De echtschei ding krenkt hnnne godsdienstige overtui ging; zg behoort tot de nieuwe zeden, die de revolutie heeft ingevoerd. Door den horlogemaker J. Huyts te fenlpen is een nieuw systeem remontoir horloge uitgevonden, waarvoor hg reeds patent heeft aangevraagd. Het opwinden daarvan geschiedt met de rugzyde; het horloge is geheel stofdicht, en kan in water gelegd worden, zonder dat het vocht binnendringt. Te Belfort werd een soldaat door een vreemdeling, die het Fransch met een vreemd accent sprak, om een lebel-patroon gevraagd. Toen de soldaat weigerde, bracht de onbekende hem verscheidene messteken toe en wist daarna te ontkomen. De tweede zoon van den president der Fransche republiek heeft zich met

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1