Een Jufrouw, Manufacturen. advkrtkntien. Henk enmeid. DIENSTBODE Gevraagd Wordt gevraagd l>ieiistl>ocle9 Wordt gevraagd Dagmeisje. WERKVROUW nGlkUE Jeanne Hugo, de kleindochter van den dichter, verloofd. Het bruidspaar is nog zeer jong, beiden zijn 22 jaar oud. Dezer dagen is door de Londensche politie een inbreker in hechtenis genomen, die afkomstig was uit Berlijn en in wiens bezit men een brief vond, gericht aan een bankier te Londen en van den volgenden inhond«Mijnheer! Mijne langdurige werkzaamheden als dief en inbreker in Duitschland, en vooral te Berlijn, geeft de zekerheid, dat ik in staat ben, ook uit uwe kas groote sommen te ontvreemden. Mocht gij er evenwel de voorkeur aan geven, mij langs vertrouwbaren weg eene som van 100 p. st. aan bijgaand adres te zenden, dan kunt ge verzekerd zijn, dat ge ongedeerd big ft. De omstandigheid, dat het bij achttien inbraken slechts twee maal aan de politie gelukte, mij te van gen, zal het u raadzaam doen voorkomen, mijn voorstel aan te nemen. Mocht ge. soms willen trachten mg in hechtenis te doen nemen, dan zal ik u bij mijne vele collega's met warmte aanbevelen. Met achting, Goliath." Door het gebruiken van pannekoe ken, gebakken van maïsmeel, dat te Gro ningen gekocht was, zijn twee kinderen te Delfzijl ernstig ongesteld geworden. Acht kippen die van dit meel gegeten hebben, zijn gestorven, maar de kinderen zijn herstellende. Twee der op deze wijze gestorven kippen zijn opgezonden aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst voor Friesland en GroningeD, om schei kundig onderzocht te worden, terwijl de politie een restant van het maïsmeel in beslag heeft genomen. Een schip, bestemd het snelstvaren- de der wereld op het oogenblik althans te wezen, staat te South- Brooklyn op de scheepstimmerwerf van Lennox op stapel. Zekere dr. Jackson beweert eene uitvin ding gedaan te hebbeD, waardoor eene stoomboot 30 Eng. mijlen in het uur zal loopen, en laat naar zijne plannen een vaartuig bouwen. De bijzonderheden zijner uitvinding houdt hij geheim. De nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Hage, dezen zomer gehouden, schijnt een vrij aanzienlijk tekort opgeleverd te hebben. De aandeelhouders in het waarborgkapi taal, die reeds ƒ20 van elk aandeel van 50 hebben gestort, zijn aangeschreven om per aandeel weder 12.50 bij te passen. Het tekort schijnt dus ruim ƒ17.000 te bedragen. De electrische tramdienst tusschen den Haag en Scheveningen, waarvan al lang sprake was, schijnt toch tot stand te zullen komen, althans aan de Haagsche Tramweg-Maatschappij is door Burg. en "Wetli. vergunning verleend, op een terrein nabij Scheveningen eene inrichting te maken ter voortbrenging van electriciteit, gedreven door een stoomwerktuig van 250 paardekracht. De agenten van politie te Rotterdam hebben een verzoekschrift aan den hoofd commissaris van politie gericht om eene wijziging te brengen in den dienst teu opzichte van den vrijen dag, die eens in de vier weken aan hen geschonken wordt. Volgens de bestaande regeling zijn zij niet den geheelen dag vrij van dienst, maar slechts een halven. Bij het departement van oorlog zijn naar men meldt, verscheidene wetsont werpen in gereedheid gebracht in verband met eene nieuwe organisatie der strijd krachten, zoodat spoedig na het eindver slag der staatscommissie de indiening van de nooJige voorstellen kan verwacht worden. Blijkens opgave van den Almanach de Gotha 1889 is de langst regeerende souvexein de keizer van Brazilië, die in 1831 den troon besteeg zes jaar oud, dan volgt koningin Victoria in 1837 en hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha in 1844. De oudste souverein in jaren is paus Leo XIII, 78 jaar oud, en de jongste de drie jarige koning van Spanje. Naar aanleiding van het feit dat de vuurpijlen, van het strand naar een in nood verkeerend schip geschoten, niet verder reiken dan hoogstens 300 meter, heeft men te Scheveningen thans nieuwe proeven genomen met nieuwe constructie en welke vervaardigd waren aan de py- rotechnische school te Delft. De bij deze gelegenheid gebruikte pijlen bleken niet proefhoudend te zijn, zoodat men nieuwe proeven te gemoet ziet. Een eteenfabrikaut te Losdorp (Gro ningen) wilde dezer dagen met de noor derzon vertrekken, zonder betaling van het werkloon ten bedrage van ODgeveer 1000 van zijne werklieden. De laatsten waren hiermee natuurlijk niet gediend, belegerden het huis en sloegen er de rui ten in, wat ten gevolge had, dat 125 in specie werd uitbetaald en voor het verdere bedrag een wissel op zisht werd afgegeven. Er moeten zelfs eenige revol verschoten gelost zijn. Pieternella Oostakker, verpleegde in het gasthuis te Goes, vierde Zaterdag haar honderdsten verjaardag. Het oudje is nog goed gezond, alleen wat doof. In het gesticht was het feest, en de jubilaresse werd met geschenken vereerd. Het verblijf der Koninklijke familie op het Loo is voorloopig verlengd tot Medio Januari. Het is dus nog niet vast gesteld of het vorstelijk gezin den gehee len winter buiten den Haag zal door brengen. Zondagmorgen werden bij Sloterdijk door de Rijkspolitie twee stroopers gear resteerd en tot verder verhoor naar de daartoe bestemde cel geleid. Hier aauge- komen wist een hunner zich echter los te rukken en het hazenpad te kiezen. Zijne houding in taal en gebaren was op zijn vlucht zoo vreesaanjagend, dat niemand der voorbijgangers, trots het geroep der politie, zich verstouten dorst den vluchte ling te grijpen. Een hunner die tot dit doel wat naderbij was gekomen werd met zoo'n kracht den hoed van het hoofd ge slagen dat de eigenaar het voorbeeld van zijn hoofddeksel volgde. Intusschen was de vluchteling spoedig in de richting naar Amsterdam verdwenen. HAARLEM, 18 Dec. 1888. De uitslag der stemming, Zaterdag gehouden ter verkiezing van vier leden van het collegie van notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, waarbij 546 stem men zgn uitgebracht, is als volgt: Verkozen zijn de candidaten voorgesteld vanwege den Protestantenbond met 326 stemmen, n.l. de heeren A. van der Laan, Mr. A. A. van der Mersch, Mr. J. de Clercq van Weel en E. J. Westerveld. Zaterdag j.l. had de tweede huis houdelijke uitvoering der Haarlemsche Vélocipèdeclub plaats. Na een welkomst groet van den president, werd der veree- niging een krans aangeboden door de Cricketclub Excelsior en de Vereeniging T. o. n. i. d. o., terwijl ook de Haarlem sche Cricketclub „Rood en Wit" blijken gaf van symphatie,door de club een lauwerkrans aan te bieden. Toen daarna een 18tal club leden eenige sierlijke oefeningen op bicy cles en rovers hadden ten uitvoer ge bracht, werd den leden door een dames comité een sierlijk vaandel aangeboden. Met een driewerf hoera werd deze fraai bewerkte banier door de leden begroet. Vervolgens werden nog eenige quadrille figuren uitgevoerd, welke net en vlug werden afgewerktook het jeu de rose en het komisch intermezzo viel luide bijval ten deel. Een geanimeerd bal besloot dit welgeslaagd feest. Van het perceel Korte Spaarne No. 1 is Zaterdag avond door twee personen de afvoerpijp voor regenwater aan den voorgevel gestolen. Zij bezigden hiertoe een ladder. Zij waren wel door eenige personen opgemerkt, doch daar deze in de meening verkeerden, dat zij herstellin gen verrichtten, hebben de dieven onge moeid hun werk kunnen afmaken. Aan den adsistent der posterijen W. Staphorst alhier, sedert overleden, is een pensioen verleend van 263. De voorstelling der Franse he too- neelisten, van „Décoré" en „La Saraban de du Cardinal" door H. Meilhae, verleden Zaterdagavond gegeven, was niet zoo druk bezocht, als zij wel verdiende. Jammer is het, wanneer het stukken geldt als» Déco ré", typen van wat de Fransche comédie voortreffelijks en geestigs oplevert, dat het 8chouwburglievend publiek meeren- deels zoo schittert door zijne afwezigheid. De vertolking, vooral van Décoré, was in uitstekende handen. Marie Kolb en Sully van het Odéon, E. Didier en E. Georges van de Variétés zijn, vooral wat de eerste betreft, op tooneelgebied bekend genoeg, om iets goeds te verwachten. De typee ring van den fabrikant Colineau, die op de zonderlingste wijze aan eene ridderor de komt, werd door den Heer Sully on verbeterlijk weergegeven. De eenigszins lummelige figuur van Andrésy, de verliefde bewonderaar van Madame Colineau en te gen wil en dank de bestrijder en overwin naar van een losgebroken leeuw uit eene me nagerie, werd door den Heer Didier op wer kelijk komische wijze vertoond. Ook de Heer Georges kan met recht, evenals de andere medespelers, aanspraak maken op de dank baarheid van het publiek. De gulle lach, die bij enkele allerdolst komische toonee- len gehoord werd, benevens het herhaalde applaudissement, getuigen dat het publek niet ongevoelig bleef voor de geestige en echt Fransche vertolking van dit luimig stuk. Het voorspel „La sarabande du Cardi nal" muntte onzes inziens meer uit door het geestig spel, dan wel door groote in trigue. Het was grootendeels aan den tact en de bedrevenheid der spelers dank te weten, dat men het met eenig genoegen zag vertoonen. Madame Marie Kolb verdient nog onzen bijzonderen dank voor haar geestig spel. Niet ten onrechte werd door de Directie haar naam bovenaan gesteld en allerminst alleen om aan het „honneur aux dames" te voldoen. Wij hopen deze lieve ver schijning nog meermalen op ons Haarlemsch tooneel te kunnen bewondereD. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOEtNSDAG den 19den Dec. 1888, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Voorstel B. en W. Burgeravondschool. 2. Id. id. bebouwing open grond V oortingstraat. 3. Id. id. verhuring grond Bal juwslaan, met advies comm. v. finan ciën. 4. IJ. id vaststelling derde sup- pletoire begrooting met idem. 5. Id. id. verhooging begrootings- post gemeente-reiniging. 6. Id. id. vaststelling 2e supple toir kohier. 7. Rapport commissie v. financiën be grooting voor 1889 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 8. Aanbeveling B. en W. vroedvrouw. 9. Aanbeveling id. leeraar teekenen mid delbaar onderwijs. 10. Aanbeveling id. dubbeltallen college commissarissen gemeentelijk muziek korps. 11 Aanbeveling regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 12. Benoeming lid commissie art, 40 gas- centract. 13. Rapport comm. v. pensioenen adressen vier eervol ontslagen agenten van poli tie. 14. Id, id gratificatie twee eervol ontslagen agenten van politie. 15. Voorstel B. en VV. zakelijk raadsver- slag. 16. Id. id. wijziging bouwplan open gronden bezuiden Zijl weg. 17. Id. id. herziening verordening geneeskundige armenverzorging, met amendement van den heer J. A. Lode- wijks. 18. Id. id. herziening instructiën gemeente-ambtenaren. 19. .Procesverbaal opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. 20. Verslagen instelling weldadigheid. 21. Staat veranderingen gemeente-eigen dommen. Marktbericht van 17 December. Aardappelen. Aangev. 390, verk. 190 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.25. Appelen. Aangev. 140, verk. 90 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ7.00. Peren. Aangev. 40, verk. 30 H. L. L. pr. 4.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 212, verk. 192 Kilog. L. pr. 1.25, H. pr. 1.40 p. Kilog. Biggen. Aangev. 152, verk. 107 st., L. pr. 4.50, H. pr. ƒ17.00 pr. st., Marktbericht van 17 Dec. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe f 6. 6.75. Kogge fb.3b, f 5.50. Haver 2.75, ƒ3. Garst 5.75 Huivenboonen f 6 50, ƒ7.10. Paardenboonen f 5.75, 5.90. Groene erwten f 5.65, 9. Capucijners 11.50. Door Gods goedheid bevallen van eene welgeschapen Dochter ALIDA MIDDELBEEK, geliefde Echtge- noote van J. W. KNOTTENBELT, Predikant. Haarlem14 Dec. 1888. Mevrouw VAN STOLK te Velsete vraagt tegen 1 Februari een be kwame Tegen Februari wordt gevraagd eene fatsoenlijke als meid-alleen van goede getuigen voorzien. AdresMevr. BAKKER, Parklaan 21. (382) op een buiten bij Haarlem, tegen 1 Februari eene bekwame Keuken meid, die genegen is huiswerk te verrichten, en eene "Werk-Twee- demeid, die goed kan strijken, netjes en vlug werken. Brieven franco onder No. 38$ bij de uitgevers dezes. met Februari eene eerlijke fatsoen lijke Dienstbode voor koken en werken en eene voor Tweede Meid. Men adresseere zich met brieven onder No. 384 bij de uitgev. Gevraagd eene flinke als meid-alleen, P. G. AdresKleine Houtstraat No. llrood. Aan het Haarl. Verhuurkantoor, Gierstraat 59, kunnen tegen Febr. nog flinke Dienstboden gepl. worden voor deftige diensten, mits van goede get. voorzien. eene Costuumnaaister,om aan huis te komen werken. Men adres seere zich onder No. 387 bij de Erven Loosjes. Wordt verlangd met Februari of eerder, een net MöiöjG van zeer fatsoenlijke ouders van 9—5 uur,, niet onder de 15 jaar. Adres Kenaupark 19. Wordt ten spoedigste gevraagd een Leerling JuftrOUW,eenigs zins met het vak bekend, externe, leeftijd tnsschen 15 en 20 jaar. Fr. brieven letters B. C. aan het advert.-bnreau van J. J. SMITS, Ged. Oude Gracht 121, alhier. bekend met glanzen, strijken en het opdoen der wasch, biedt zich aan bij particulieren. Brieven onder No. 390 bij uitgevers dezes. Een knappe gevraagd voor Vrijdags. Ged. Oude Gracht 95. (391) Tegen Februari biedt zich aan een fatsoenlijk als tweede meid of meid-alleen in een klein gezin, van goede getuigen voorzien. Brieven onder No. 392 bij de uitgevers dezes. Er biedt zich aan een burger Dienstbode, liefst voor da delijk, bij voorkeur te Haarlem in een bnrgergezin. Goede getuigen staan ten dierste. Adres: Geldeloozepad No. 11.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2