HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 105 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, G.edempte Oudegraeht 86. Tiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 29 December 1888. Wegens Nieuwjaarsdag zal a.s. Dinsdagavond geen Courant worden uitgegeven op Zondag 30, Maandag 31 December 1888 en Dinsdag 1 Jan. 1889. Nederd. Herv. Kerk. •TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHË VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,2b. franco p. post ,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per sink. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG; des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, W. IIDekking, pred. te Haarlemmermeer. Nam. 2 ure, Smeding. 9e Zondag, 's Avonds 6 ure, P. Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Oudejaarsavond. *s Avonds 7 ure, Snethlage. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. F. E. Daubanton, pred. te Heemstede. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Pas de Service. Oudejaarsavond. 7 Heures du soir, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Oudejaarsavond. 's Avonds 71/2 ure, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voormiddag 10 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Oudejaarsavond. *s Avonds 8 nre, Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 'b Avonds 6 ure, geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 nre, de Lanoy. Sluiting des jaars. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. A. Bóhringer, van Amsterdam. Oudejaarsavond. 'b Avonds 7 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Oudejaarsavond. 's Avonds II1/2 nre, Weiss. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. Ds. Smeding berioht met dank te hebben ontvangen voor de Chr. School voor On- en Minverm. van Mej. B. f 5.dat bij den penningmeester J. Bierens de Haan voor die sohool is ingekomenvan de Haarlemsche Zustervereeniging f 8, uit het cateohesatiebusje van den heer Hil- brander f 5, van de chr. ger. jongelingsv. f 3.57 en de netto opbrengst der Zang uitvoering der leerlingen van de school v. d. werk. stand ƒ21.455. De collecte voor de Chr. school voor on- en minverm. op 1ste Kerstdag heeft opgebracht 152.95. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden.. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Nam. 41/2 ore, geen dienst. Oudej aarsavond. 's Avonds 6 ure, 6. van Herwaarden. Niéuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, J. C. Boon. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Oudejaarsavond. s Avonds 6 Va ore, K. A. Goniag. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ore, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ore, JSepp. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/2 ore, J. Sepp. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ore, geen dienst. Bloemeiidaal. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog Pied. te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/2 ore, J. D. van Ar kei. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ore, J. D. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ore, L. H. F. Creutzberg, Oudejaarsavond. 's Avonds 61/2 ore, F. E. Daubanton. Hillegom. Voorm. 10 ore, M. Buchli Eest. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Fest. Dankstond. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ore, M. Buchli lest. Biduur. Houtrijk en iPolanen. Voorm. 91/2 ore, O. J. Brutel de la Rivière, Pred. te Haarlem. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, J. W. Bilbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Nieuwjaarsdag. Voorm. 91/2 ure, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, J. van Loenen Martinet. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndaim Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Nieuwj aarsdag. Voorm. 10 ure, H. JBergsma. Velsen. Voorm. 9Vs ure, J. D. van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Oudejaarsavond. 's Avonds, geen dienst. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ore, geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, O. Schrieke. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Het Gemeenteverslag. Vervolg Het toezicht op de levensmiddelen strek te zich uit tot runderen, kalveren, schapen, varkens en paarden voor slachting bestemd, het vleesch en spek dat bij de verkoopers dier eetwaren voorhanden W3B, het vee op de markt alsmede de visch. Eenmaal werden twee nuchtere kalveren afgekeord. Een Gezondheidscommissie beBtaat hier niet. Als gewoonlijk hadden in 1887 eenige wisselingen in het personeel der politie agenten plaats. Aan den Officier van Justitie werden door den Commissaris van politie ter ver volging gezonden 464 processen-verbaal en werdeD 731 processenverbaal opgemaakt wegens politie-overtredingen en wegens dronkenschap 443. Den 31 Deoember 1887 bestonden 213 lokaliteiten waarin met vergunning sterke drank in 't klein werd verkocht. De op brengst van het vergnnningsrecht bedroeg in 1887 f 9502.50, of gemiddeld per lokaal ƒ44.61. In October 87 is de nieuwe brandsein- inrichting in dienst gesteld. Op 15 plaat- Ben kan thans brand gemeld worden. Op deze 15 plaatsen zijn thelephoons aange bracht, geschiedende de oproeping der brandweer per telephoon, na bekomen or der, van uit het Centraal-bureau der Bell- Telephoon maatschappij in de Smeestraat. In plaats van den heer L. J. Sabelis, die in Mei 1887 wegens gezondheidsre denen eervol ontslag verleend werd als commandant van het Korps Brandblus- schers benoemd de heer D. E. L. van den Arend. In 1887 hebben zeven branden van heteekenis plaats gehad en negentien klei nere, welke laatste door de politie, de bu ren of de bewoners zelf gebluscht zijn. Door de doelmatige bediening van de slangenwagen der politie is menigmaal uitbreiding van brand voorkomen. Tot het handhaven der openbare orde en rust waren ook in 1887 de persoon lijke diensten der inwoners niet noodig. In Hoofdstuk VII, Nationale Militie lezen wij dat 99 lotelingen bij de ver schillende corpsen werden ingedeeld en dat onder dit getal begrepen zijn 14 plaats vervangers en 5 nummerverwisselaars. De werkelijke sterkte der Schutterij bedroeg 1211 man, de actieve sterkte 548 man. In het personeel der officieren hadden eenige mutatiën plaats. Het kader der on derofficieren, korporaals en tamboers werd steeds voltallig gehouden. De Schuttersraad sprak in 1887 tegen 141 leden der schutterij vonnissen uit. Het bedrag der ontvangen geldboeten was 344.75. Behoudens enkele uitzonderin gen waren de manschappen bij gevorderde diensten steeds op hun post. Wordt vervolgd. Weten en Werken. Dat wij Maandagavond eene lezing te wachten waren van eene ernstige strek king, bleek al dadelijk bp het inkomen van de gehoorzaal. Wij waren stemmiger j dan gewoonlijk, onze gesprekken werden kalmer gevoerd dan gewoonlijk, ja zelfs de stamgasten van Weten en Werken als ik ze zoo noemen mag vorderden minder luidruohtig dan gewoonlijk hunne plaatsen op, en wonder boven wonder in de zaal, hoewel propvol, werd zelfs wat minder gerookt dan gewoonlijk. Toen trad Dr. Jobs. Dyserinck op en geheel in overeenstemming met onze kalme stemming kregen wij eene lezing over filantropie, van welk woord zoo dikwijls gebruikt wij een grondig begrip ont vingen, zoowel naar de afleiding als naar de beteekenisde heer Dyserinck weet wel, dat wij ois niet gaarne tevreden stellen met halve begrippen en om deze reden kregen wij de geheele waarheid. Filantropie vertaalden wij dan ook gemak kelijk voor „menschenliefde" en wij leerden inzien, dat de uitoefening hiervan in ge zonden zin eigenlijk werkdadige godsdienst is. Als een man, die in zake filantropie den toestand helder inzag, werd ons voor gesteld iemand in het Fransche dorp Pony geboren den 27 April 1570. Geen hoogen rang bekleedden zijne ouders, in zijne jengd was hij schapenhoeder doch hij was een vrome knaap en toonde zich bij zonder aangetrokken tot alles wat arm en verlaten was. Toen hij in 1600, na een verblijf in een Franciscaner klooster, tot priester gewijd was, kon hij, na vele lotswisselingen door de stichting van het bekende St. Lazare te Parijs ten volle zijne roeping nakomen, welke bestond in het bezoeken van kranken, het verzorgen van vondelingen en andere liefdewerken. Het eerste punt van zijne filantropische overtuiging was „geen aalmoezen geven aan bedelaars". Toen hij in zijne betrek king als aalmoezenier van koningin Mar- garetha de nooden en behoeften der ga leislaven leerde kennen, sloeg hij ook in dit opzicht de handen aan het werk en dit had ten gevolge, dat Bodewijk XIII hem benoemde tot groot-aalmoezenier der galeien. In een oorlog, sedert uitgebroken, had hij eene som van 400.000 rijksdaal ders bijeen, om de zieken en gewonden op het slagveld ter zijde te staan. Niet tegenstaande veel miskenning, wist hij uit kraeht van zijn beginsel algemeene men schenliefde, dus zonder onderscheid van geloofsovertuiging, op mensohkundige wijze toe te passen, en dat in een tijd, toen de groote massa in bedelen niet zooveel kwaad zag, aangezien de uitgebreide orde der bedel monniken hierin voorging en deze orde bij den grooten filantroop nog al eens een veer moest laten en hij omtrent het kloosterleven zeer opgeklaarde ideën had. Op 84jarigen leeftijd stierf de menschenvriend, wiens naam wij nu te hooren kwamen: Vin- centius de Paolo, door wiens streven, van toen af,een geheel ommekeerin het beoefenen der filantropie plaats had. Dat dit ook wel noodig was werd duidelijk, toen spre ker ons mededeelde, hoe weinig stelsel matig men vroeger hij het helpen en on dersteunen te werk ging. De abdijen van Egmond en Rijnsbnrg bv.b. deelden per week aan tweeduizend personen levensmid delen uitmenige kleine boer werd hier door beroepsbedelaar. In 1483 leefden in den Haag van de 8000 inwoners 2200 van aalmoezen en in 1650 werd dehelf van het Nederlandsche volk bedeeld, ter wijl in 1798, toen Amsterdam 200.000

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 1