Nieuwsberichten. inwoners telde, er daarvan tachtig dui zend bedeeld werden. Vincentins de Paolo zou dus honderd jaren na zijn dood nog in o n s vaderland een uitgebreid veld ter bearbeiding gevonden hebben. Doch wij beginnen ook den regel te huldigen om het volk door ontwikkeling, door het doen kie zen van een beroep ongeschikt te maken tot de, helaas, nog t e uitgebreide klasse der bedelaars. Dat wij met onverdeelde belangstelling het leven van den nederigen De Paolo hadden gevolgd, bleek uit de bewijzen van instemming. Als bijdrage volgde een en anderover den mond, het werktuig tot eten, drinken en spreken. Eerst kwam de overdrachte lijke beteekenis van mond als opening, in mond van de putals uitwatering behou den in Lexmond, Roermond enz. en van onmondig. Maar of wij hebben een groo- ten, een kleinen, of een gewonen mond, behooren wij ons te wachten voor het opzetten van een grooten mond, anders hebben wij kans, dat ons den mond ge snoerd wordt. Aardig bracht spreker de beteekenis aan van bek en snoet in tegen stelling met bekje en snoetje. Met twee monden spreken doet ons zijn dubbelton gig; honig om den mond smeren gaat menigeen goed af. Zulken, die soms God danken met den mond waarmede zij hunne naasten vloeken, zijn lastig en gevaarlijk. Enkele natuurgenooten zijn niet op hun mondje gevallen, doch zij, die iets uit den mond sparen, zijn er beter aan toe dan zij, die uit broodnijd iemand het brood uit den mond stootenDe groote christen prediker Chrysostomus goud- of gul denmond werd ons nog even voorge steld en toen vertrokken wij met de over tuiging dat de spreker niet met den mond vol tanden gestaan had. Op Maandag 31 December is Weten en Werken om zeer verklaarbare redenen gesloten. Op Maandag 7 Januari 1889 vervult den heer P. H. Lamberts uit Am sterdam de spreekbeurt. De bekende Eransche tooneelspeel- ster mevrouw Agar is ziek en verkeert niettegenstaande hare beroemdheid in kom mervolle omstandigheden. Er wordt thans ten haren voordeele eene benefietvoorstel ling georganiseerd, doch om blijvend te helpen, tracht men voor haar een tabaks- depot te verkrijgen. Zulke bureaux de ta bak zijn zeer winstgevenddie er mede begiftigd zijn plaatsen er een verkooper in die aandeel in de winst heeft en dan blijft er meestal nog een goed sommetje over. Een Amerikaan heeft thans met nauwkeurigheid de hoogte der golven in zee bepaald. De proeven zijn genomen in volle zee en bij een stormachtigen noord westen wind. Het is gebleken dat de groot ste golven zes en de kleinere omstreeks drie en een halven meter hoog waren. Eene greotere hoogte bereiken de golven als zij op een rots of dam breken en bij hevige stormen. Te Indianapolis is een aanslag ge pleegd op het leven van den heer Harri son, den aanstaanden president der Ver- eenigde Staten. De president is ziek van schrik. De bijzonderheden worden door de personen, die met de zaak bekend zijn, zorgvuldig geheim gehouden. Te Nowksping in Zweden is, vol gens verslag van prof. Wawrinsky, eene pokken-epidemie waargenomen, veroor zaakt door besmette lompen. Duidelijk was de overdracht der ziekte van den eenen op den anderen lijder na te gaan. De epide mie had een goedaardig karakter en werd bestreden door afzondering der besmette lijders, ontsmetting met sublimaatwater en zwavel en door oprichting van een vac cinatiepark, waar de behoeftigen gratis werden gevaccineerd en gerevaccineerd. Gedurende de maand October heb ben 17 man der Duitsche armee de hand aan hun leven geslagen. Dinsdag nacht is een binnenbrand ontstaan bij een graanhandelaar te Haar lemmermeer, by de Oude wetering. Er zyn redenen om aan kwaadwillige brandstich ting te gelooven. De bewoner was met zyn gezin van huis, en tijdens zijne af wezigheid ontstond de brand. Toen de ei genaar werd gehaald en hij zijn kan toor binnentrad, kwam eene sterke petro leumlucht hem tegen. By nader onder zoek bleek, dat van zyne afwezigheid ge bruik gemaakt was, en in zyne woonka mer en kantoor alles met petroleum was begoten, terwijl er een gouden horloge vermist wordt. De ongunstige geruchten, die in de laatste dagen liepen omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning, blyken ongegrond te zyn. De toestand blijft bevredigend. Voortdurend behandelt Z. M. regeeringszaken met zyne bekende nauwgezetheid. Door eenige Limburgsche zoutzieders is een adres aan den minister van finan cien gericht, inhoudende verzoek om de accijns van het zout te verlagen van 9 tot J 4 per 100 Kilogram. Adressanten gelooven, dat door dezen maatregel de frauduleuze invoer vau zout in België zal ophouden, terwyl tevens het gebruik van zout zal toenemen. De Voedingstentoonstelling, in 1887 te Amsterdam gehouden, heeft financieel volstrekt geen succes gehad. Het hoofdco mité heeft volledige rekening en verant woording gedaan. Het is thans gebleken, dat van het reservekapitaal, groot honderd duizend gulden, vijf en negentig duizend gulden van de aandeelhouders is opge vraagd, terwijl nog een nadeelig saldo groot twaalf honderd gulden, door het hoofdcomité persoonlijk gedekt is. Een verloofd paar te Delft kreeg Zondag avond in een koffiehuis een zoo hooggaanden twist, dat het meisje weg liep en in een gracht sprong. De vrijer sprong haar na, doch hy kon haar niet redden, waarop het tweetal door de voor bijgangers op het droge werd gebracht. Zij lieten zich toen per rijtuig naar hunne woningen brengen. De te Haarlem opgerichte Argen tynsche bond hield Zondag te Houtrijk en Polanen eene openbare vergadering die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Door den president der vereeniging werd het doel van den bond in flink gekozen woorden uiteengezet. Spr. achtte ten dienste der emigranten de tot hiertoe in omloop zijnde berichten en geschriften van de Argentynsche Republiek niet vertrouw baar genoeg, waarom men zich tot een bond had gevormd, welke zou trachten de noodige gelden f 1600) bijeen te krij- gen om twee personen te zenden, die den toestand in het verre Westen grondig zouden onderzoeken. In de voornaamste plaatsen van Noord holland zullen tot vermeerdering van het ledental en tot verdere medewerking ver gaderingen worden belegd. Ter vergadering traden 21 personen tot deu bond toe. Het doel der vereeniging kan voorze ker goed genoemd worden, daar van de Argentynsche Republiek zoo wel rooskleu- rige als minder aanlokkelijke berichten tot ons zyn gekomen. HAARLEM, 28 Dec. 1888. De heer Kriens heeft zyne beuoe- ming tot Directeur van het gemeentelijk muziekkorps alhier aangenomen en daar mede is de vorming van een goed mu ziekcorps voor Haarlem verzekerd. De vraag is nu alleen, hoe lang het nog duren zal, voordat men niet alleen een goed geoefend, maar ook een goed orkest, een korps van een voldoend aantal muzikan ten onder zyne leiding vereenigd zal zien Dat kan reeds in den aanstaanden zo mer het geval zyn, wanneer alle ingeze tenen die zulks verlangen, daartoe willen medewerken. Op den duur zal zulk een muziekkorps niet alleen in Haarlem, maar ook door het geven van Concerten elders genoeg knnnen verdienen om zyne eigene kosten te dragen. Maar om te beginnen moet het finantieel gesteund worden. Dat hebben Burg. en Weth. ook reeds te ken nen gegeven in de toelichting van hun onlangs door den Raad aangenomen voor stel, een voorstel dat van de belasting schuldigen bijna hetzelfde bedrag eischt voor het genot van de „muziek in den Hout" als in de laatste jaren. Maar wil het meerendeel van die belastingschuldi gen, ieder naar zyn vermogen vrijwillig bydragen in de kosten van oprichting van het nieuwe muziekkorps, dan kunnen zy reeds na een viertal maanden een sterk en goed geoefend orkest hooren spelen op de middagen en avonden, die steeds zoo- velen van allen rang en stand vereenigen om de beide muziektenten in onzen Hout. Naar wij vernemen, hoopt het college van Commissarissen, aan wie de Gemeen teraad de zorg voor het muziekkorps heeft opgedragen, van de belangstellende inge zetenen zoovele vrijwillige bydragen te ontvangen, dat deze te zamen eene som van minstens vierduizend gulden vormen eene som die alleen voor het eerste jaar noodig zal zijn. Iedereen kan natuurlijk reeds ongevraagd van zijne belangstellende medewerking aan een der Leden van ge- oemd College doen blyken binten wei nige dagen echter zullen Commissarissen, naar ons verzekerd wordt, eene lijst van inteekening bij de ingezetenen doen rond gaan. Hartelijk hopen wij, dat de benoo- digde som door aller medewerking moge bijeenkomen en daardoor onze steeds in bloei toenemende gemeente reeds dezen zomer een uitnemend muziekkorps moge bezitten. Woensdagavond prijkte de Kerstboom voor de leerlingen der Haarlemsche Zon dagschool van den Nederl. Protestantan- bond in het Luthersche kerkgebouw alhier. Nadat de Voorzitter de feestelijkheid met een kort woord geopend had, hield een der dames een kerstverhaal. Gezang der kinderen strekte ter opluistering van het feest. Een hoogst aangename verrassing wachtte den kinderen aan het slot, toen zij, behalve de gewone geschenken van den Kerstboom, bovendien elk een fleschje van Houtens cacao ontvingen, door de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp voor dit doel gratis afgestaan. De Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" heeft, te beginnen.met 27 Deo. haar kantoor gevestigd in den Doelen. Het zal geopend zijn dagelijks, behalve Zon en Feestdagen van 's morgens 91/3 tot 121/2 ore 's namiddags. Aan het Stad huis en op de binnenplaats van den Doe len zijn bossen gepiaats voor mededee- lingen of vragen, terwijl het Bestuur ver zoekt onafgehaalde circulaires of aanvragen tot het ontvangen ervan mede in een dier bussen te doen. Tot bode-armbezoekers is aangesteld H. P. Qnestro, Previnairestraat 9. Bij kon. besluit is J. J. Corbijn ont slagen als onderwijzer in plant-, dier-, tnin- en landbouwkunde aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem. Woensdag morgen is bij de gods dienstoefening in de Bakenesser kerk alhier een oogenschijnlijk gezond 23jarig meisje op hare plaats plotseling overleden. Het lijk is per raderbaar vervoerd. Aanstaanden Zondag den 30 dezer zal op het Museum vau Kunstnijverheid alhier, de belangrijke verzameling van Japansche meubels, lakwerken en metalen voorwerpen nog tentoongesteld zijn. Zondag de toegang vry. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 30 December a. s. des voormiddags te 10 ure en des na middags te 6 ure in de „Noorderkerk" optreden de heer E. H. Rullmann van Amsterdam. Maandag 31 December 1888 Oudejaars avond, ten 7 ure de heer W. v. Leeuwen van Schiedam. Dinsdag 1 Januari 1889, Nieuwjaars morgen, ten 10 ure de heer W. v. Leeuwen van Schiedam. Hier ter stede is in den leeftijd van bijna tachtig jaren overleden de heer J. W. Copes van Hasselt sedert 1864 ge pensioneerd Kolonel der Cavalerie en Commandeur der orde van de Eiken Kroon. De overledene was sedert jaren voorzitter van de districts-Commissie van het Fonds voor den gewapenden dienst en van de commissie van toezicht op de ge meentelijke Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 26 Dec. J. H. MenkecnM. v.d. Goes. 27 Dec. N. KruijtenH. Wubbenhorat. GEBOORTEN. 19 Dec. G. Kruijd geb. Ophof d.A. Duijff geb. Heekelaarz A. M. Brinkman geb. Jung d.20 Dcc. J H.Scherpenhuijzen geb. Schrama z.-H. J. G Malberbegeb. Stammeijer d.G. v.d. Wijdengeb. Vee- ningsDZipp geb. Beek dJBraakman geb. Opbroek d.—21 Dec. A. M. Koelemjj gebvan Miegem zJ EMHubers geb. Tollenaar d. 22 Dec. P. W. deNijsgeb. Fortgensz.A. M. Mulder gebSchreuders z.22 Dec. G. Kok geb. Nijkz.M. E. Balden geb. van der Steijlen z.J. C. Zon nevel gebLuikcl dJ Rooze gebSilvester d. H. v. Leen geb. Smitd. J .Verkruis- sen geb. Gemscrd.— A. Dekker geb. v.Gas teren d.M. Refill geb. Tegelaar d.23 Dec.A. M. Philippogeb.Boeréz D.Hes- seis geb. Luikelz.— M. v. Vliet geb. Wes- sclink d24 DecAv.d. Hoff gebBakker d.G. Scholte geb. Majoor z.M. M. Scheffergeb. de Haas d.M. B. van Heulen geb. van Son z.25 Dec. M. C. Mijnders gebCastien d CSlebe gebSchrama z MKienjet gebSieraad dEEM Sernc geb. Kuijten d.A. S. Smit, geb. Muller d.— J. Vloeniansgeb. Blijz.M. WvdBerg gebvan Liemt z26 Dec M. Heeremans geb. Swartd.C. E Bag- ferman gebBrakel zJ MA Buffer geb. Vilde z.—- H. P. Damiaansgeb. Steenken d.— H. J de Vries geb. Barkelau d.— 27 Dec. C. M Sleenken geb.Kollaardd OVERLEDEN. 20 Dec. M. de Vink 2 jz. Burgwal. 21 Dec. G. KarisSj. z. Bakkerstr.P. J. B. Oxfoort21 md. z. Spaarnw.slr.22Dec.R. Kloostrageb. v.d. Werf 69 j. Ornnjeblaan L. Elfering 2md.z. Dubb.buurt. A. M. de Boode2md. d. Sopkiastr.23 Dcc. N. Wijnands 67 jSchotcrsingelJ Sluis 44jJanSteenstr. 24Dec. A. C. Mes4j. d. Oranjestr.— M. Bruinier 9 md. d. Ged. Raamgrt.J. Boogaard 69 j. Plantage. 25 Dec. T.J. v.d. Wal gebKiilin 29 jRip. perdapark.— 26 Dee. C. v.d. Walle 23 j. D. Begijnhof.— C. v. Burkom65 jRidder- str. C. v.d. Steilen 3 mddHeerensingel Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 22 Dec. 1888, in deGouden Leeuw, te Haarlem. 1. Huis en Erve met Tuin, Gedempte Oude- Gracht No. 31, ƒ6900. A. 1'. II. v. d. Vaart voor G. W. F. Coelen. 2. Huis cn Erve, Jacobij nest raat No. 4, ƒ3250, F. J. de Landmeter. 3Pakhuis waarboven Zolder eu Erve, Groe- nendaalsteeg No. 4, ƒ505, F. J Visser voor C. Doucker. 4Pakhuis met eeo Zolder en achter een Erf, Wijde Appelaarsterg No. iO, 1750 J. S. Frank qq. 5. Huis met afzonderlijk opgaande Boven woning en Erve. Damsteeg No. 6 zw. en rd, ƒ850. U. J. K. Versfeit qq. 6. Huis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht No. 54, ƒ6610, P. M. V. Mohr Jr, 7. "Winkelhuis en Erve met Tuin, Kruis weg No. 52, ƒ6850, F. T. Maas. qq. - 8. Huis er Erve, Glasblazerstraat No. 41, ƒ1685, P. Hessels. - 9. Huis en Erve, Lange Wijngaardstraat No. 22, ƒ2215, A. J. A. Jalink. - 10. Huis en Erve, Lauge Wijngaardstraat No. 9, ƒ1535, L. v. d. Voort. - 11. Huis en Erve, Koudenhorn No. 66, ƒ2480, opgehouden. 12. Boerenwoning. Erf, Werf cn Moestuin, Schalkwijkerweg no. 34, ƒ1470 M. Ebbing. - 13. Huis en Erve, Koolsteeg No. 20 A. 14. Huis en Erve, achter het voorg. No. 20 b. - 15. In tweeën bewoond Huis en Erve, naast Nos. 13 en 14, No. 20 C. 16. Huis eu Erve, naast het voorg. No. 24. - 17. Huis en Erve, naast het voorg. No. 26. 18. Huis en Erve, naast het voorg. No. 28. 19. Huis en Erve. naast het voorg. No. 30. De perceelen No. 13 tot en met 19 tee zamen, ƒ4400, J. Timmer. Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een Protestantsch kerkboek. Een nieuw zwartlederen zakboekje. Een nikkelen potloodhouder. Eene gouden oorbel. Een handwagen. Eene groote mand met vuil waschgoed. Eeneporte- monnaie waarin eenig geld. Een vrou wenportret.Eene witbontharige poppen- muts. Eenige sleutels. Een sleutel aan een bandje. Terng te bekomen bij W. Bekker, Kruisweg No 29, een geel metalen arm band. Idem by Juffrouw Zweers, Bake- nessergracht No 59, een klein gouden medaillon. Idem bij H. F. Roosdorp, caféhouder; Kraantjelek gemeente Bloe- mendaal, een zwarte basterd-doghond met grijze pooten en eene witte streep op de borst, met roode halsband waaraan kope ren garnituur. In een der waggons achtergelaten. Een witte zakdoek. Marktbericht van 24 December. Aardappelen. Aangev. 210, verk. 170 H.L, L. pr. ƒ1.75, H. pr. ƒ425. Appelen. Aangev. 70, verk. 40 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 5.00. Peren. Aangev. 20, verk. 8 H. L. L. pr. 4.00, H. pr. 4.50. Boter. Aangev. 212, verk. 212 Kilog. L. pr. 1.20, H. pr. 1.40 p. Kilog. Biggen. Aangev. 60, verk. 57 St., L. pr. 4.00, H. pr. ƒ15.00 pr. st., Marktbericht van 24 Deo. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe 6.25, 7. Rogge f 4.55, Haver f 2.75, 3. Garst ƒ4, ƒ4.20. Buivenboonen f 6.90, ƒ7. Groene erwten f 6.75, ƒ8. VEEMARKT, 27 December. Aangev. Prij8- 5 Koeien f 200.— a ƒ160.— 21 N. Kalveren 11.6. 20 Schapen 20.15. 3 Biggen 6. 5 Paarden 300.s 21. Marktbericht van 27 December. Aang. en verk. 43 stapels, uitmakende 4941 kazen, wegende 10360 K. G. Hoogste prijs per 50 K. G 25.50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1888 | | pagina 2