HAARLEMSCH f PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 5 Januari 1889 1888. No. 1 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ÏELEPHOON NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. op ZONDAG 6 Jan. 1889. T f Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Snethlage. 10e Zondag. II 3 Avonds 6 nre, Dr. N. Kohierpred. te Loosduinen. (Voor Smeding.) Voorbereiding en opening van de week der gebeden. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jaus-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Bremer. godsdienst-onder wijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Hebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht) Voorm. 10 ure, 'iAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Scltotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Bevestiging van kerkeraadsleden. ■v Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Cries. J^b's Avonds 6 nre, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, S. Molenaar pred. te Zaandam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Week der Gebeden. Janskerk. Maandag 's av. 8 nre, Knottenbelt en Snetlilage. Dankzegging en schuldbe lijdenis. Woensdag 's av. 8 ure, Weiss en Knottenbelt. Huisgezin en scholen. Honderdag 's av. 8 nre, Moeton en Hoog. Inwendige zending en maatschappelijke hervorming. Zaterdag 'sav. 8 nre. Hoog en De volken. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). 'oensdag 'sav. 8 ure. Mulder. (Klein Heiligland.) jDonderdag 's av. 8 ure, Schotel. Kerk der Broedergemeente. pinsdag 's av. 8 ure, Moeion en Snetlilage. De Heilige Geest en de Kerk. 'rijdao 's av. 8 nre, Smeding en Weiss. Zendelingen onder Israëlieten, Mahome- danen en Heidenen. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten, behalve die voor de Avondlessen, die nog een week worden nitgesteld Ds. Moeton heeft in dank onvangen van Vrouw B. uit een zendingsbnsje f 2,25 voor de Ned. Zending-Vereeniging. Ds. Tidemau hoopt Dinsdag 8 Januari zijne lessen te hervatten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Oh. v. Oosterzee, Pred. te Sliedrecht. 'sAvonds: geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 ure, F. E. Haubanton. Afscheid. Collecte voor de Inrichting voor lijders aan vallende ziekte. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Poianen. Voorm. 91/2 ure, 11. J. bergsma, Pred. te Spaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Smeding, Pred. te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Grootsche herinneringen zijn voor elk Nederlander verbonden aan het jaartal 88. Voor drie een wen mocht het aan Enge land en Nederland te samen gelukken den doodelijken slag af te weren dien Phi lips van Spanje beiden landen wilde toe brengen met zijn trotsche Armada een eenw later, werd in datzelfde jaar onze stadhouder Willem III onder luid gejubel in Engeland ingehaald om aldaar een constitntioneele regeering te vestigen en voor goed aan het rijk der koninklijke willekeur een einde te maken. Beide feiten hadden een wereldhistorische beteekenis en niet zonder trots mag de Nederlander er zich op beroemen, niettegenstaande den geringen omvang van zijn territoir, zoo krachtdadig te zijn opgetreden voor het heiligdom der staatkundige vrijheid als het in die beide jaren heeft gedaan. In Engeland heeft men de gedachtenis aan deze gebeurtenissen door optochten, standbeelden etc. verlevendigd en gevierd. In Nederland heeft men zich weinig daar over bekommerd en alleen het 75 jarig feest der herstelling van onze onafhanke lijkheid herdacht. 1888 was voor Europa wederom een jaar van groote beteekenis. De keizer van Dnitschland, het land dat ontegenzeggelijk in dezen tijd de he gemonie voert in ons werelddeel, de oude Heldenkeizer, zooals Gerraanje's zonen hem noemen, stierf in den aanvang des jaars op ruim 90 jarigen leeftijd. Met spanning zag elk te gemoet, in welken zin de regeeriDg door zijnen zoon Frederik, den Edele bij genaamd, zou worden veortgezet. Zon de conservatieve, militaire geest, die Wilhelm I geleid had gedurende zijn roemruchtig en langdurig regiment, thans worden ver vangen door een meer vrijzinnig, een meer op de werken des vredes gerioht bestuur? Niet zonder reden vroeg men zich znlks af, omdat de neiging en het karakter van den nieuwen vorst en zijne stelling tegen over den rijkskanselier van algemeene be kendheid waren. De oude traditie bleef echter in het Duilsohe rijk gehandhaafd. De keizer, reeds bij zijn optreden door een doodelijke kwaal aangetast, kon slechts zeer weinig invloed op de staatszaken nitoefenen en overleed reeds den 14den Juni van ditzelfde jaar. De eerste woorden, waarmede de nieuwe keizer optrad, hestonden uit een groet aan zijne armee, waarbij ditmaal in het bijzon der een heilwensch voor den bloei van de vloot werd gevoegd. Graaf Bismarck's po litiek zal worden gehandhaafd. Overal zal men voortgaan zieh tot de tanden te wa penen nog onlangs is zelfs in Holland door den Minister van Financieën verklaard, dat zijne collega's van Oorlog en Marine vrije lijk over zijne kas konden beschikken, en daar het nu gebleken is, dat we uitsteken de vestingen schijnen te hebben, waaraan echter nog de noodige „mennekens" ontbre ken en „een bnitengewoon goed eorp? mar' - „ia*'-. ""die eohter ..wraf neigen om het land te verdedigen, zoo zal er nog menige rijksdaalder op het altaar van Mars moeten worden geofferd, eer we geheel ge reed zijn om met fatsoen onder de krijgs haftige natiën van Enropa op te treden. Terwijl dan ook in de Vereenigde Staten van Amerika een bezwarende overvloed van geld bestaat, wordt in de Verdeelde Staten van Europa, overal de grootste zuinigheid aangeprezen met het oog op de voortdurende sohuldvermeerdering. De nieuwe kieswet gaf ons een Minis terie der kerkelijke partijen. Hoewel de liberale partij, ter elfder ure met een sociaalpolitiek programma kwam aandragen, dat ze reeds lang zelf had moeten verwezenlijken, mocht het haar niet gelukken de teugels van het bewind te behouden. De radicale partij vertrouwde hare beloften niet meer, en sloot zich overal bij de kerkelijken aan. Tot groote verbazing der bourgeoisie, werd dan ook hier evenals in Pruisen en Frank rijk, de uiterste linkerzijde vertegenwoor digd in het Parlement, door de verkiezing van Domela Nieuwenhnis. Reeds heeft deze regeering getoond het belang van het arbeidersvraagstuk in te zien. Het onderwijs is niet meer alleen het voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. In allen gevalle, is het een vooruitgang, thans anderen aan het roer te zien, dan diegenen die van oordeel waren, dat het beste was de zaken op zijn beloop te laten, (laisser aller). Met Hare Majesteit de Ned. Bank, zijn we gelukkig op den besten voet gebleven. Nederland is zoo gelukkig weder voor een geruimen tijd van hare onschatbare dien sten te mogen gebruik maken. Wel meende deze of gene dat het staatscrediet, haar verleend, ook wel eenigzins aan den land bouw ten goede mocht komen, maar dit werd overbodig geacht. Men wist niet of het wel goed zou zijn ook aan de landbouwers crediet te verlee- nen, en achtte het beter hen zichzelf te laten helpen. Als zij nn maar niet het land gaan verlatenNn, daar houdt de Minister van Justitie wel een oogje op en het zal nog wel een paar jaren duren eer we zoo ver als Ierland gekomen zijn. Onze letteren leden een groot verlies door het overigden van Hofdijk en Van Beers. De Kennemer Meistreel en de Vlaamsche zanger zullen gelezen worden zoolang ie „Dietsche sprake" nog bestaat. Voorloopig is hnn zoetvloeiende bekoring, hun kristalheldere stijl ten minste nog niet verdrongen door de geharnaste son netten, en de zwevende gevoelsindrukken der nieuwere verzensmeden. Ook Vosmaer ontviel dit jaar aan de Vaderlandsohe letteren. Zien we na deze herinneringen nit de grootere kringen onzer belangstelling, terug op den meer beperkten waarin onze ge meente zich beweegt, dan moeten we in de eerste plaats tot ons leedwezen wijzen op iets negatiefs. Bij den aanvang van dit jaar werden er door het Hoofd der Ge meente drie quaesties gesteld, die oplossing vorderden, en van groot aanbelang waren. De spoorwegvraag, de duinwaterzaak en de gemeenschap met de Noordzee. Niet tegenstaande de ijverigste pogingen is het niet mogen gelukken een dezer vraagstuk- tot oplossing te brengen. 1888 draagt deze taak over aan 1889. De verkiezing-quaestie bracht ook hier veel wrijving van denkbeelden. De radicale partij meende een oogen- - J- I—A.-- i-.J...v.faaacuu6 ac. liberalen de leiding te kunnen overnemen. Zg bleek te hebben misgezien. Het oude liberalisme zal vermoedelgk in Haar lem haar laatste bol welk vinden. Toen het er op aan kwam om beginselen toe te passen, liepen de meesten van de aan hangers der nieuwere denkbeelden over naar de oude party. Volksbelang werd verlaten voor Vooruitgang, en de heer Farncombe Sanders zal vermoedelgk tot afgevaardigde voor zgn leven gekozen zijn. Gelukkiger type van een liberaal zal dan ook niet ligt worden gevonden. Reeds de eerste Gemeenteraadsverkie zing van den heer Sabelis gaf blgken van de aandoenlgkste eenstemmigheid. Voor verkiezingsstrgd behoeft men thans niet meer te vreezen bg gebrek aan strgders, bestaat er geen reden tot verdeeldheid meer. De Haarlemsche bnrger kan in dit opzicht volkomen ,,ruhig sein". Politiek leven is overbodig verklaard. Op onderwgsgebied werd weder veel hervormd. De H. B. school met 3-jarigen cursus werd mede dienstbaar gemaakt voor de opleiding tot adelborsten en ca detten op de Burgeravondschool werd teekenen, het schrift van den werk man op den voorgrond gesteld. Lang zamerhand begint zoodoende het school begrip der middeneeuwen overal voor een beter plaats te maken, en ziet men in dat tnssohen het onderwgs van klerken en leeken het qualitatieve onderscheid altgd moet worden in het oog gehouden. De phantasie onzer gemeente droomt zich een badplaats van den eersten rang te worden na de ontdekking van de staal- bron in de Haarlemmermeer. Reeds zien enkelen daaraan gepaard een verfraaiing van de Hertekamp, in elk geval is vast voorloopig een nieHw muziekcorps geor ganiseerd, dat onder leiding van den heer Kriens ons de toekomstmuziek bg dit alles zal leveren, en tevens het orkest waaraan Haarlem behoefte had. Onze meunier de Sans Souci wordt ont eigend. De rechters in den Haag hebben Haarlem vergunning gegeven de Barre- voetesteeg te verbreeden, zoodat men wel dra ook daar ter plaatse meerdere ruimte zal verkrijgen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1