HET GOUDEN KALF de betuigingen van de Vorsten die op dit oogenblik de Triple-Alliantie vormen, de keizers van Duitschland en Oostenrijk en de koning van Italië, mag afgaan, is de algemeene overtuiging gevestigd dat gedu rende 1889 geen oorlog te wachten is. In Servië heeft de Skuptschina een president gekozen van zeer radicale begin selen. De koning, die niet andermaal de kamer kon ontbinden, heeft er zich bij nedergelegd. Met nieuwjaarsdag heeft zich evenwel eene deputatie van radi cale leden bij den koning aangemeld om wijziging te vragen in de ontworpen con-1 stitutie. Heftig is daarop door hem ver klaard, dat het ontwerp in zijn geheel moest worden aangenomen, of dat hij anders Servië zal regeeren zonder grond wet. Haar aanleiding hiervan is besloten de ontwerp-constitntie in haar geheel aan te nemen. De brandweer te Amsterdam werd in het afgeloopen jaar 951 malen gerequi- reerd voor geruchten van brand, 790 voor het blusschen van schoorsteen-, 798 voor kleine, 32 voor groote binnenbran den. Voorts 27 malen voor het blusschen van scheepsbranden en viermaal voor bui tengewone gevallen. In het afgeloopen jaar zijn meer dan 4000 vreemdelingen, als zonder mid del van bestaan, over de grenzen des rijks uitgeleid. In de vorige week had te Rozendaal een landbouwer het voorrecht, een bezoek te ontvangen van een ooievaar, die te oud en gebrekkig scheen, om zijne con fraters naar zuidelijke streken te verge zellen. Het dier werd zoo goed mogelijk verzorgd en huisde vijf dagen in den warmen koestal. Daarna is hij echter zon der te betalen vertrokken. Het Annoncen Uhr Gesellscfiaft te Hamburg heeft bij het gemeentebestuur te Deventer vergunning aangevraagd om op enkele plaatsen in de stad zuilen te mogen plaatsen, voorzien van een klok, barometer, thermometer en kalender. De overbly vende ruimte is bestemd voor plaat sing van advertentiën. Volgens het Vaderland vertrekt Dr. Schaepman wegens ernstige ongesteldheid voor een tijd lang naar het Zuiden. Te Haarlemmermeer hebben vele, te Sloten alle gezitnen, die tot emigratie naar de Argentijnsche republiek waren besloten, voorloopig van hun voornemen afgezien. Men wil eerst het onderzoek van wege den Argentijnschen Bond afwachten. HAARLEM, 4 Jan. 1889. Aanstaanden Maandag werdt de nieuwe school aan de Leidsche Vaart in gebrnik genomen, welke zooals men zich zal herinneren, dient tot vervanging van het voormalige schoolgebouw Lr. C. in de Jansstraat. Het noodig worden van een terrein voor een gerechtshof ten dienste van het Rijk deed het oog vallen op het terrein in de Jansstraat. De oude lokalen aldaar voldeden toch al sedert lang niet meer aan de eischen welke de gezondheids leer voorschrijft ten opzichte der school lokalen en onze gemeenteraad beliste tot het afstaan van het terrein in de Jansstraat aan het Rijk. Na eenigen strijd werd verder besloten een stuk weiland aan de Leidsche Vaart aan te koopen en een deel ervan te reserveeren voor den bouw van eene nieuwe School. Inmiddels werden de oude lokalen buiten gebrnik gesteld en de leer lingen voorloopig geborgen in den stads- doelen, het voormalige proveniershuis en in de tweede tusschenschool aan het Mo lenpad. Maandag zullen de leerlingen vereenigd worden in het nieuwe lokaal, dat zonder aanspraak te maken op overtollige ver siering, geheel den indruk maakt van bruikbaarheid, en door het benuttigen van alles wat op 't gebied van schoolbouw als doelmatig genoemd kan worden. Het gebouw bestaat uit twee verdie pingen; elke verdieping bevat zes leer zalen. Zoowel boven als beneden liggen deze drie aan drie aan een. Daartusschen bevindt zich een fraaie breede vestibule. Langs de wanden worden de bovenkleederen en zoo noodig de klompjes geborgen en de beneden vestibule kan tevens uitstekend dienen tot gymnastiekzaal. Boven- en benedenverdieping staan met elkaar in verband door gemakkelijke ijzeren trappen Boulanger zal thans kandidaat ge steld worden voor het lidmaatschap van den Parijsehen gemeenteraad en wel door het nationaal repnbliekeinsche comité. Koning Leopold van België heeft in zijne hoedanigheid als Souverein van den Kongostaat eene nieuwe ridderorde in gesteld De Afrikaansche Ster, waarmede de koning de buitengewone verdiensten voor het beschavingswerk in Afrika zal erkennen. De decoratie bestaat in eene vijfhoekige geëmailleerde ster, welker kern bestaat in eene gouden ster op blauw veld (de vlag van den KongoBtaat) en omgeven is door een krans van palmbladen. Aan de achterzijde staan op een rood veld door- eengeslingerd de letters L. S. (Leopold souverein). De ster wordt gedragen aan een hemelsblauw moiré lint, met eene matgele streep in het midden. Vrijdagavond heeft in het Hofthea ter te Munehen een allerpijnlijkst voorval plaats gehad. In de tweede akte van den Sommernachistraum werd de 50jarige we duwe van prins Adelbert, die in de konink lijke loge de voorstelling bijwoonde, plotseling overvallen door een heftigen aanval van krankzinnigheid. De ongeluk kige vorstin moest met geweld door schouwburgbedienden, onder toezicht harer 20jarige dochter, de prinses-abdis Elvira, nit de zaal verwijderd worden. Een der toongevende Engelsche dames, lady Florence Dixie, heeft op de uitnoodigingskaarten, die zij dezen winter verzendt, het volgende laten drukken: „In mijn salons wordt gebroken met den belachelijken onzin, die daarin bestaat, dat dames en meisjes geduldig moeten wach ten tot het den een of anderen heer be haagt hen ten dans te noodigen. De dames hebben evenzeer het recht hun heer te kiezen. Ik duld niet, dat in mijn huis de heeren pacha's op en neder wandelen om te overleggen welke dame hun als part ner het beste lijkt. Te mijnent bestaat ook dames-kiesrecht." In de laatste jaren is men gewoon op den nieuwjaarsdag de kansen te be spreken voor het behoud van den vrede gedurende het loopende jaar. Als men op door M. E. Braddön. 55) Hij wist niet, welke bepalingen aan gaande het landgoed in het testament des overledenen waren gemaakt, en 't kon zeer wel wezen, dat aan exekuteurs en voogden bijna alle macht in handen gegeven was, en dan kwam er natuur lijk een einde aan den tegenwoor- digen toestand, en zou hij niet langer de plaats kunnen blijven bewonen, waar hij iot nu bijna evenveel te zeggen had gehad als de eigenaar zelf. Deze of gene lepe Londensche notaris zou waarschijnlijk met zijn gladde klauwen op alles beslag leggen gedu rende de minderjarigheid van hel jongsken. Sir Reginald had met Brian nooit gesproken over zijn uilersten wil. De notaris uit Londen kwam over, doch niet om beslag te leggen op Wimperfield alleen maar oin het testament van den overleden baronet voor te lezen, dat geheel in overeen stemming was met de luchthartige en edelmoedige geaardheid des over ledenen. Hij had aan zijne weduw vermaakt een jaargeld van vijfhonderd pond, en het recht om op Wimperfield te blij ven wonen, totdat zijn zoon meer derjarig zou zijn gewordenen, moest zij dan Wimperfield verlaten, dan moest haar uitgekeerd worden de som van tweeduizend pond, om haar in staat te stellen, het huis, dat zij dan mocht willen gaan bewonen, van meu bels te voorzien. Aan zijne dochter had hij vermaakt een span paarden, die zij mocht uitkiezen uit de in de stallen aanwezige paarden, benevens zevenhonderd pond 's jaars in drie percenls efïekten, waarvan het kapi taal onder hare kinderen moest ver deeld worden, op den dag van kaar overlijden, ingeval zij dan hunne meer derjarigheid hadden bereikt, of door hunne voogden voor hen geadminis treerd moest worden, indien zij nog minderjarig mochten zijn. Voor't ge val dal Vernon ongehuwd mocht ko men te sterven, verviel de geheele nalatenschap aan Ida; voor 't geval, dat hij gehuwd mocht zijn, zonder echter kinderen te hebben, zou zijne weduwe een jaargeld ontvangen tot hetzelfde bedrag als dal wal aan Lady Palliser was vermaakt, en dan zou het landgoed overgaan op Ida, en na haar overlijden op haar oudsten zoon, of, ingeval zij geen zoon mocht na laten, op haar oudste dochter, wier echtgenoot alsdan den naam Palliser moest aannemen. Op deze wijze had de man, wiens levensdraad zoo spoe dig was afgesnedengetracht zijn naam te doen voortleven na zijn dood. De voogdij over Vernon was op gedragen aan Ida en hare stielmoeder. Aan Brian Walford Wendover had Sir Reginald slechts zijn geliefkoosd jachtpaard vermaakt, een koppel pa trijshonden, en vijftig pond voor een ring ter gedachtenis. Brian Wallord kon bezwaarlijk wat aan te merken hebben op een testament, bij 't welk aan zijne vrouw zevenhonderd pond 's jaars vermaakt werdmaar hij ge voelde zeer goed, dal, tengevolge van het overlijden zijns schoonvaders, zijne pozitie minder was geworden, en hij was vreeselijk jaloersch op het jongsken, dat, van 't eerste uur hun ner aankomst op Wimperfield af, be slag gelegd had op zulk een groot deel van de genegenheid zijner vrouw. „We mogen nu, veronderstel ik, onze biezen pakken," zeide hij tegen Ida, des avonds na de begrafenis, toen zij met hun beiden, treurig ge stemd en met langzame schreden op het terras vóór de glazen deuren van den salon op en neder wandelden. 't Was in het begin van December guur, onaangenaam weder en de bosschen staken donker af tegen een somberen grauwen hemel. Alleen daar ginder in het Westen zag men een strook fletsch geel licht, achter de hooge aartsvaderlijke eiken. „liet testament van je vader is zoo mooi als 't maar kan," vervolgde Brian; „doch er is niet in bepaald, dat wij hier kunnen blijven, zoodat ik vermoed, dat we elders een onder komen zullen moeten zoeken. Dunkt je dal ook niet?" „Wimperfield verlaten? O neen; ik ben er van overtuigd, dat de ge dachte daaraan bij Lady Palliser niet opkomt. Wimperfield verlaten, en Vernon? Hij heeft thans dubbele aan spraak op mij, het arme lieve jongs ken, nu hij zijn vader heeft verlo ren." „Natuurlijk is Vernon de eerste, om wien ge denkt," merkte Brian met een hatelijken grimlach op. „Maar zou het niet raadzaam zijn, dat we eens beraadslaagden over 't geen er geschieden moet? Wie zal Wimper field in stand houden Lady Palliser, van haar vijftienhonderd pond 's jaars; of gij van je zevenhonderd?" „Ik kan mama bijstaan. Zij mag beschikken over mijn geheele inko men, als ik er maar zooveel van houd, dat ik me er van kleeden kan; en mijn vader heelt me zooveel japonnen gegeven, dat ik in de eerstvolgende vijf jaar er geen zal behoeven te koopen. Maar ik heb den notaris hooren zeg gen, dat het landgoed voor Vernie moest in stand gehouden worden, en dat Lady Palliser nauwlijks gelegen heid zal hebben om haar inkomsten uiltegeven, behalve voor hare per soonlijke uitgaven, haar eigen dienst boden en zoo voort." „Dat is heel mooi voor Lady Pal liser, maar hel maakt onze pozitie niet veiliger, voor 't geval dat zij gaarne van ons af wil zijn." „Ik ben er van verzekerd, dat zij ons gaarne hier zal houden. Ge moest haar, dunkt me, te goed kennen, om met konten treden. De lichtramen zijn doelmatig geplaatst en dienen, zonder hin derlijken tocht te veroorzaken, ook tot ventilatie. De verwarming heeft plaats door toestellen voor verwarmde lucht Bij dit systeem, elders met het meeste sncees gevolgd, wordt verwarmde lnoht binnen gebracht en verschaft tevens ge legenheid tot lnchtverversching. De separatie-schotten zijn beweegbaar, waardoor er gelegenheid bestaat twee loka len te vereenigen. De zitplaatsen voor de leerlingen zijn volgens Amerikaansch systeem. Zoowel boven als beneden bevinden zich de noo- dige privaten en waterleiding, terwijl zich daar tevens de gewone bergplaatsen bevinden. In het algemeen kan gezegd worden, dat de geheele lokaliteit alle bewijzen draagt te zijn daargesteld naar een goed overlegd plan, terwijl de wijze van af werking alleszins reden tot tevredenheid geeft. Naast de school bevindt zich de woning voor den concierge. Buiten het gebouw treft men nog twee open speelplaatsen aan. Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Eene voile. Een bont boezelaar. Een notitieboekje, waarin o. a. een Rot- terdamsch schouwbnrglot. Eene porte- monnaie waarin eenig geld. Een pater noster. Een gouden medaillon. Eene rijtuiglantaren. Eene zweep. Een zakboekje. Een R. K. kerkboek. Eene parapluie. Een kinderwantje. Eenige diverse handschoenen. Eenige sleutels. Ter«g te bekomen by C. Kuijken, Leidsche Straat No. 133, eene lorgnet in étui. Idem by Th. Sorgdrager, Krocht No. 18, een gouden ring. Idem by H. J. Klunder, Gierstraat No. 41, een strijk- ladder van een wagen. In een der tram waggons achtergelaten Eene portemonnaie met geld. Eene zak met breikatoen. zoo iets van haar te kunnen denken. Ge moest bekend zijn met haar har telijkheid, en weten, hoeveel zij met ons beiden opheeft." „Ik beweer nooit iets met zeker heid te weten van eene vrouw, 't Is- waar, 't heeft er allen schijn van, dat zp veel van ons houdt; maar wie kan met zekerheid zeggen, wat werkelijkheid achter dezen schijn ver borgen is? Zij kan wel weer gaan trouwen, en dan kon zij wel eens verlangen, oude betrekkingen af te breken." „Mama Hoe kan de gedachte aan zoo iets vreeselijks bij je opkomen? Neen, zij is de getrouwheid in eigen persoonzij is eene goede, trouwe echt- genoote voor mijn vader geweest." „Dat behoeft haar niet te verhin deren, ook goed en trouw te zpn ten opzichte van een tweeden echt genoot; ja, juist hare goede eigen schappen haar hartelijkheid, hare zachte aanhankelijke geaardheid maken een tweede huwlijk alles be halve onwaarschijnlijk. Juist zulke vrouwen vallen lichtelijk in den strik eens avonturiers. Hoe dit echter ook zij, we willen over haar niet rede twisten en, zoolang zij lief en aardig voor ons is, en gaarne heeft, dat wij hier verblijf houden, kan Wimperfield ons buitenverblpf zijn. Dat was een ietwat luchtige manier van spreken, want Wimperfield was Ida's eenig tehuis geweest gedurende haar huwlijksleven. Brian had zijne kamers in de Temple, tegen een huur van honderd-vijf-en-twintig pond 's jaars, waar zpne woonkamer niet met die Spartaansche eenvoudigheid ge meubeld was, welke George Warring- ton van Pump Court zoo goed stond, maar in den pronkerigen hedendaag- schen stijl. Wordt vervolgd). Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 8