HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 26 Januari 1889 op ZONDAG 27 Jan. 1889. Nederd. Herv. Kerk. No. 7 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 vre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten bij de Ned. Herv. Gemeente, behalve de namiddagbeurt en de kinderkerb. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Snethlage. 11e Zondag, 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, pred. te Zandvoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Hebiy. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Koog, van Huizen. Honderdag 'sav. 8 ure, Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, de Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, M. Assink üalkoen pred. te Sloterdyk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Hoorn. 's Avonds 6 ure, Baron van Doorn. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 10 25 enz. j Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal v. de J ongelings-vereeniging. Annastraat. Honderdag 'sav. 8 u., Knottenbelt. Bijbellez. De collecte Woensdag 23 Jan. in de Janskerk voor de Evangelisatie in België gehouden heeft opgebracht met nagekomen ƒ2,50 ƒ32,125. De Heer Postgodsdienstonderwijzer, is verhuisd naar de Ged. Raamgracht 69. Ds. Snethlage bericht met veel dank te hebben ontvangen van de Naaikrans „Ta- bitha" voor de Chr. school van on- en min- mogenden 15,08Vs en voor de Nederl. Zend.-Vereeniging 7,67Va- Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 4Va ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Niemeyer, Cand. tot den H. D. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemondaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Avondmaal. Nam. 2i/s ure, J. H. van Arkel. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 ure, C. J. Brutel de la Riviere, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, M. Snethlage, Pred. te Haarlem, 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure. W. Zijlstra, Tbeol. Cand. te Leiden, Nam. 2 Va ure, O. Schrieke. Het Gemeenteverslag. (Vervolg) Het jaarlijkseh schoolexamen voor de kostelooze en de tusschenscholen had plaats met zeventig leerlingen (der hoogste klasse) en liep over lezen en verstaan van het gelezene, taal en stijl, schrijven en rekenen. Dit de waardeeringscijfers, komt de subcommissie voor het examen tot de conclusie, dat de vruchten van het onder wijs over het algemeen bevredigend kun nen genoemd worden, dooh de ontwikke ling op taalkundig gebied moest het af leggen bij die op rekenkundig terrein. De staat waarin de uitkomsten van het examen, als bijlage bij het verslag der Commissie gevoegd, geeft, met inachtne ming van het boven gezegde, een beeld van den graad van ontwikkeling der leer lingen aan elk der scholen die aan het examen deelnamen. Met ingenomenheid begroette de Com missie de door den Raad genomen maatre gel om pas beginnende onderwijzers en on derwijzeressen niet te hoog te salariëeren, maar daarentegen de positie en de vooruit zichten van oudere titularissen te verbe teren. Omtrent den ijver en de toewijding van het onderwijzend personeel wordt met lof melding gemaakt. De Commissie gedenkt bij het punt schoolfeesten de goede diensten welke de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" en de heer en mevrouw Gerdessen aan het onderwijs bewijzen. Het verslag noemt nog de avondschool voor fabrieksmeisjes en voor fabrieksjon- gens, bezocht resp. door 40 en 29 leer lingen. De school voor bejaarden telde 28 vrouwelijke en zestig mannelijke leer lingen. De vereeniging „Tot verbreiding der Waarheid" had tien Zondagscholen met 700 en die van den Nederlandsehen Pro testantenbond 400 leerlingen. De Zondag school onder toezicht van Dr. H. Smeding werd bezocht door 300 leerlingen. Onze gemeente telde elf bewaarscholen met 3962 leerlingen. Middelbaar Onderwijs. De Burgeravondschool werd op 31 December bezocht door 88 leerlingen. Deze inrichting kostte der gemeente 5585.091/2. Aan schoolgelden werd 376 ontvangen. De Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus had 160 leerlingen, 22318.52V2 werd voor deze school uitgegeven, waar tegen staat aan schoolgelden en rijks-sub sidie eene ontvangst van 16607.50. De Hoogere Burgerschool ter opleiding voor handel en nijverheid met 41 leer lingen vorderde 11081.44 Va - Ve school gelden, ten bedrage van 2715, moeten op deze uitgaaf in mindering gebracht worden. De meisjesschool voor middelbaar onder wijs, 150 leerlingen, vorderde f 17464.96. Schoolgelden, ƒ9285 komen ook hier in mindering. Voor het onderhoud der gebouwen voor deze vier inrichtingen van middelbaar derwijs besteedde de gemeente f 2901.41V2 eu voor de kosten der Commissie van Toe- zioht 51.33Vi De Muziekschool van deafdeeling „Haar lem der Maatschappij ter bevordering der Toonkunst telde 141 leerlingen in de pianoklassen, 60 voor den zang, 9 voor violoncel en 2 voor theorie. De school staat onder bestuur van den heer L. Schlegei. De Volks-zangschool van het departe ment Haarlem der Maatschappij „Tot nut van 't Algemeen," had in 1887, 212 leerlingen, de zangschool van den heer A. Beernink, waar het onderwijs gegeven wordt naar de beginselen der methode Paris-Galin-Chevé had 30 leerlingen. Het onderwijs aan de gemeente Gymnas tiek-, scherm- en dansschool werd in 1887 bijgewoond door 827 jongens en 33 meis jes; de schermlessen door 29 jongens en de danslessen door 42 leerlingen. Het nadeelig slot, door de gemeente voor deze inrichting te betalen, beliep ƒ1843.50. Het Gymnasium werd bezocht door 92 leerlingen en 4 toehoorders. Het totaal der uitgaven voor deze inrichting bedroeg ƒ28824.70, dat derontvangsten 17912.50. VIII. Kunsten en Weten schappen. De stadsbibliotheek, in 1596 gesticht, werd in 1887 door 298 perso nen ter raadpleging der voorhanden bron nen bezocht, terwijl aan 86 personen bo vendien 424 boeken werden uitgeleend. In dat jaar vermeerderde de bibliotheek door geschenken van Ie verschillende mi nisters, genootschappsn, maatschappijen en gemeentebesturen en door aankoop. Het Stedelijk Musenm van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis werd in 1887 bezocht door ruim 8000 personen. Door 24 kunstschilders werden copiën genomen naar schilderyen van Frans Hals. Het Bisschoppelijk Museum telde 185 bezoekers. Van wege de Schuurman-Schimmel van Outeren-Stichting ontvingen elf leer lingen onderwijs aan het Gymnasium, de Hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus, de Teekenschool voor kunstnijverheid en de Muziekschool, terwijl hy den aan vang van het schooljaar 1887/88 nog aan vijf leerlingen toelagen werden verleend. De Kabinetten en de Bibliotheken van Teylers Stiohting verkeerden in hoogst gunstigen staat. De Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid telde 27 Depar tementen en 2200 leden. De museums der Maatsohappij verkeerden in gunstigen toe stand. Het getal bezoekers van het Kolo niaal en vau het Knnstny verheidsmuseum bedroeg in 1887 resp. 1507 en 8255. De Teekenschool der Maatschappy telde ruim 200 leerlingen. De Nnts-bibliotheek gaf in 1886/87 aan 2000 lezers 20215 boe ken ter lezing. De Bibliotheek van de Vincentius-vereeniging leende 6275 boe ken nit. Bachconcert. De Haarlemsche Bachvereeniging gaf Dinsdag avond een concert, dat naast de vorige concerten eene aangename afwisse ling aanbood en bovendien veel genot ver schafte. Een uitgezocht viertal solisten. Mej. Pia von Sichereruit Munchen, Mej. Adèle Asmann nit Berlijn, de Heer Franz Lit zinger nit Dusseldorf en de Heer Joh. Messohaert nit Amsterdam, trad op en spreidde in solo's, duo's en kwartetten zijn kunstenaars gaven milde ten toon. Onder de werken van het programma von den wij vele onde bekenden. Wy noemen slechts, „die Uhr" van Löwe, de duetten van Brahms „Die Boten der Liebe" en „die Sehwestern" en „Spanisches Lieder- spiel" van Schumann, alle reeds vroeger op een Bachconcert ten gehoore gebracht. Eene nieuwe compositie van Brahms „Zi- geunerlieder" sierde mede het programma. Het is een werk. dat zeer veel schoons bevat en tot nadere kennismaking uitlokt. De uitvoering der bovengenoemde werken en van de verdere nummers van het pro gramma viel zeer te lov.en. Natuurlijk, waar solisten als genoemden optreden met oomposities van Schumann, Brahms, Schu bert, enz. daar is de verwachting gunstig en het succes reeds van te voren te voor spellen. Tooh zou dat succes grooter ge weest zijn, indien de Heer Litzinger beter by stem ware geweest en Mej. von Siohe- rer zich in de kwartetten wat had weten te matigen. De Tenorzanger was zeer ver kouden en kon het dikwijls niet tot de vereischte hoogte brengen. In „Lohen- grins Abschied" van Wagner en in „Ge- standniss" uit Schumanns cyclus was dit zeer merkbaar. In de kwartetten wist hg daarentegen met talent gebruik temaken van hetgeen hem aan stem, bij zijne ty- delijke indispositie, restte. Wij hopen de kennismaking met den Heer Litzinger on der gunstiger omstandigheden spoedig te kunnen hernieuwen. Zijne voordrachtswij- ze, zijn timbre en zijne uitspraak geven ons de overtuiging, dat hij in staat is schitterend revanche te nemen op den avond van Vrijdag. Mej. von Sioherer, zeiden wij boven, had bescheidener kunnen zijo. Wy mee nen, en wy spreken onze meening met bescheidenheid nit, wij meenen, dat in een kwartet geen enkele stem magdomi- neeren; dat de vier samenwerkende ele menten van gelijke dikte en kracht moeten zyn, tenzij de componist eene enkele maal het voortreden eener stem heeft bedoeld. Van die gelijkheid in sterkte, die alleen een goed ensemble kan geven, was in deze kwartetten weinig te bespeuren. De sopraan overvleugelde de andere stemmen en maakte van het kwartet eene sopraansolo met drie begeleidende stemmen. In de duetten met de alt leed zij aan het zelfde euvel. Daarbij zong zij dikwijls te hoog; Mej. Adèle Asmann, de altzangeres, dia reeds zooveel malen door haren achoonen zang de Bachconcerten opluisterde, voldeed ook nu weder uitstekend. Hare milde, volle stem klinkt in ons oor altijd zoo

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1