lief. De heer Six kwam op tegen het mis- brnik maken van christelijke leuzen, om politieke doeleinden te bereiken. Het volk, zeide hij, gelooft in gemoede, dat die christelijke leuzen iets heel hoogs bedoelen, maar het weet niet, dat het een speelbal is in handen van politieke leiders, die dikwijls middelen gebruiken, welke het onbevangen, eerlijk gemoed geweld aan doen. Men doet het voorkomen, als of de kandidaat der tegenpartij het ongeloof zal bevorderen, 't Is afkeurenswaard, het gods dienstig geloof te gebruiken als werktuig van de politiek van den dag. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde, als hoofd van het kabinet, zijn ambtgenooten van Buitenl. Zaken en van Kolonieën, wier optreden reeds gebleken was zeer heilzaam te zijn voor het Land; hij weersprak de grieven tegen hun regeeringsbeleid. Op ietwat zonderlinge wijze verdedigde Z. E. het bijzonder onderwijs tegen den heer Albarda van Ekenstein. De openbare school leerde wel deugden, maar geen christelijke deugden, beweerde de Minis ter de bizondere school leerde niet alleen deugden, maar ook de motieven, waaruit die deugden moesten voortvloeien. De Min. van Pin. beloofde het denkbeeld van invoering van een konventioneel tarief in overweging te zullen nemen, en scheen te meenen, dat er op financieel gebied in Nederland niet zoo heel veel te verbeteren valt. In de zitting van Zaterdag hield de Min. van Oorlog vol, dat ons land ver dedigbaar ishij verklaarde, dat het de fensie-rapport binnen enkele dagen aan den Koning zal worden aangeboden, en dat de Keg. zich door niets van haar standpunt zal laten afbrengen in zake de defensie-kwestie. De Min. van Kol. tracht te de slechte zienswijze ten zijnen aanzien weg te nemen. Volgens hem was de heer Fransen v. d. Putte den vorigen dag pole- miesch geweest tegen den Min. van Bui ten). Zaken, en doleerend tegen den Min. van Kol. Z. E. verdedigde het toekennen van subsidieën aan de inlandsche scholen in Indië, onverschillig of het daarop ge geven onderwijs godsdienstig of maat schappelijk zij. De Goev. Generaal was het met hem eens, dat subsidie aan alle scholen in het belang van Indië is. De heer v. Swinderen ried den Premier aan voorzichtig te zij n en op zichzelf te pas sen. Dit Ministerie, merkte spreker op, is wel een parlementair ministerie, maar het bestaat toch uit eene kombinatie van minderheden, voornamelijk uit twee groote fraktieën. De antirev. party heeft bovendien een gauche en droite, telt gespikkelden en niet-gespikkelden, n.l. zij, die minder of meer den rug krommen onder den staf des leiders. Dit wekt bij velen, ook on der niet-liberalen, bezorgdheid voor dit ministerie. De heer Fransen v. d. Putte beantwoordde den Min. van Kol. op ver schillende punten. Hij beweerde, den vo rigen dag niet te hebben gesproken, om den Min. van Buitenlandsche Zaken in tegenspraak te brengen met zich zelf, maar om te betoogen, dat de indruk, dien de Min. maakt, zeer zwak is. Hij heeft geen feiten aangeroerd, maar zou, als de Pre mier er op gesteld was, eene kritiek le veren, die den indruk niet gunsiigerzou maken. De heer v. Tienhoven protesteerde tegen uitstel van eene betere regeling be treffende de verhouding van Rijks- en Ge- meente-financieën. Het algemeen debat werd nn gesloten. Hoofdst. II werd aan genomen. Bij Hoofdst. IV Justitiedat ook werd goedgekeurd, beloofde de Min. van Just, aan den heer Pijnappel, dat met bekwamen spoed weêr een ontwerp op de vrijheidsbeneming zal worden inge diend De Vesting begrooting werd aange nomen met 39 tegen 4, Hoofdst. VIII {Oorlog) met 37 tegen 6 stemmen. Ook de Spoorweg begrooting werd goedgekeurd Bij Hoofdst. IX Waterstaat enz.) bespra ken vele leden verschillende onderwerpen na beantwoording door den Min. werd het aangenomen. De behandeling der an dere ontwerpen werd op Maandag be paald. Naar bericht wordt, is tot de ver loving van den Russiscben troonopvolger en Prinses Alice van Hessen besloten, en zal tegen Paschen afgekondigd worden. Men vertelt, dat de groothertog in den beginne nog al wat tegen de verbintenis te zeggen had, doch staatkundige overwe gingen hebben in deze den doorslag gegeven. Door deze familieverhouding zullen de Russische en de DuitBche keizerlijke fami- lien op nieuw in nauwere betrekking tot elkaar komen. Niettegenstaande de verwachtingen is Bonlangers verkiezing te Parijs gelnkt. 435.8G0 kiezers namen aan de verkiezing deel, hiervan werden 244.070 op Bou- langer uitgebracht. Men verwachtte eene stormachtige kamerzitting. Partikuliere berichten noemen den toestand echter niet zóó gunstig, doch ook deze zijn nog niet onmiddellijk onrust barend. In Frankrijk bestaat een wet, die het vervalschen van wijn strafbaar stelt en dat die wel wordt toegepast ook, bleek onlangs, toen 1500 vaten wijD, door een der grootste wijnhandelaren te Bordeaux naar Parijs gezonden, werden in beslag genomen, waarvan bij onderzoek bleek dat deze „wijn" bestond uit water met wat alcohol, glycerine, keukenzout en gips, maar geen droppel druivensap bevatte. De Parijsche wijnslijters zijn met die wet uit den aard der zaak niet erg inge nomen en trachten haar afgeschaft te krij gen. Eene deputatie uit deze slijters heeft zich nu tot Boulanger gewend en hem gevraagd of hij genegen zou zijn hunne belangen in de Kamer te verdedigen. Bon- langer heeft toegestemd en de heeren ge deputeerden zijn zeer voldaan huiswaarts gekeerd in het vooruitzicht in de toekomst hunne clientèle te kunnen opfrisschen met de preparaten, welke zij, netjes opgeknapt en aangekondigd als wijn, dan aan den man zullen kunnen brengen zonder kans voor den ver strekkenden arm der wet. Gelijk men zich herinnert tracht Duitschland vasten voet te krijgen op de Samoa-eilanden in de Zuidzee, met eene bevolking van ongeveer 35.000 zielen. De regeering van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en in medewerking met haar de Engelsche regeering, zijn met die plannen niet erg ingenomen. Reeds vroeger moet Duitschland plan nen hebben gevormd ten opzichte van de Samoa-groep, doch welke afstuitten op de vertoogen der belanghebbende regeerin gen. Thans verklaart de »Nordd. Ailg. Ztg.«, dat er geen tractaat bestaat, aan eenige Europeesohe mogendheid het recht ontzeggend op Samoa een overwegenden invloed te erlangen, maar dat de tractaten, door de Samoa-regeering geslotenaan Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten dezelfde rechten toekennen als aan andere mogenheden. Een conventie tus- schen Duitschland en de Vereenigde Sta ten betrekkelijk de neutraliteit en onaf hankelijkheid van Samoa bestaat niet, wat echter Duitschland niet zal weerhouden de rechten te eerbiedigen door andere staten op Samoa verkregen. Een Duitsch geneeskundige is, na microscopisch onderzoek van eenige sinaas appelschillen, tot de ontdekking gekomen, dat de kleine, zwarte stippen, welke op deze schillen voorkomen, schimmelplanten zijn en dat deze de oorzaak kunnen wor den van hoest en wel vooral van kink hoest. Men gebruike deze schillen dus niet en geve ze vooral niet aan kinderen. Om ongelukken te voorkomen, is het misschien goed de sinaasappelen vóór het gebruik goed af te wasschen. Daar bovenstaande mededeeling niet al gemeen bekend is, kan het nuttig zijn, daarop de aandacht te vestigen. De czaar heeft aan alle personen, die zich bij het ongeluk van Borki in den keizerlijken trein bevonden en er het le ven afbrachten, een aandenken aan hun redding geschonken. Het is een in goud gevatte miniatuur-afbeelding van een ge-1 wijde schilderij, die na het ongeluk ge heel ongeschonden in de eetzaal van den trein gevonden werd. Vorst Ferdinand van Bulgarije ligt overhoop met de orthodoxe geestelijkheid van zijn land. Reeds eenigen tijd broeide het onweer, ontstaan door het ontbinden der Bulgaarsche Synode en het veronacht zamen van eenige beleefdheidsvormen ten aanzien van hooggeplaatste geestelijken. Thans doen de aartsbisschoppen een beroep op den exarch Joseph te Konstantinopel, als het opperhoofd der Boelgaarsche or thodoxe kerk, ter verdediging van het ge loof hunner vaderen, tot heil van de kerk waarvan het Boelgaarsche volk kracht in dit leven verwacht en een glansrijker en gelukkiger bestaan in de toekomst. Den oud katholieken Pastoor-Deken Fönderer te Straatsburg heeft men ver moord gevonden met elf dolksteken in het lichaam. De moordenaar, een ontslagen gevangene, is gevat. Omtrent de beweeg redenen tot de misdaad is nog niets bekend. Eenigen tijd geleden kondigde de Baltimore and Ohio Spoorweg Mij aan, dat zij dagelijks twee bliksemtreinen zou laten loopen, die den afstand tusschen Philadelphia en Washington in 3 uur en een kwartier zouden afleggen. Een paar dagen later kondigde de Pennsylvania Spoorweg Mij aan, dat haar treinen het in 190 minuten zouden doen. Doch de Baltimore liet zich niet uit het veld slaan en daar zij het blijkbaar kleingeestig vond, bij minuten te rekenen, maakte zij er een ronde som van en aan iedereen bekend, dat zij de reizigers in drie uren zou ver voeren. De trein liep dan met een snelheid van 47 mijlen per uur. Te Leeuwarden zijn eenige jongens in verzekerde bewaring genomen, die er zich op toelegden katten en konijnen te stelen. Het slimste van de zaak is evenwel, dat de knapen letterlijk tot diefstal werden aangespoord door epkoopers, die hen van tijd tot tijd geld in voorschot gaven. De bulletin omtrent den toestand des konings blijven tamelijk gunstig lui den. De nachten zijn rustiger en Z. M. gevoelt zich meer opgewekt. Vrijdag bevond zich een konijnen- vanger in de duinen onder Wester-Schou- wen, toen hij plotseling een zijner honden miste. Hij ging het dier zoeken en vond het aan het strand met een zalm van dertig pond in den bek. De zalm was waarschijnlijk door den vloed zoo hoog op het strand geworpen, dat terugzwem- meu onmogelijk was. HAARLEM, 29 Januari 1889. - - Het bekende Haarlemsche Mannen- kwartet „Loreley" gaf Vrijdagavond in het logement „den Burg" te Noordschar- woude eene goed geslaagde zanguitvoering. Een zevental kwartetten benevens een tweetal tenorsolo's werden ten gehoore ge bracht, terwijl de Heer L. Jansen, mede van Haarlem, afwisseling bracht door een twee tal letterkundige voordrachten, waaronder „De Werkstaking" van Coppóe vertaald door J. L. Wertheim. Zaterdagavond was 't feest iu de groote zaal van de sociëteit Vereeniging. De heer J. G. Martin Jr. gaf aan zijne leerlingen een bal en men zag aan de op gewekte kindergezichtjes dat zij blijde wa ren, dat het lang verbeide uur was ge slagen. 't Was dan ook een zeer goed ge slaagd feest; de leerlingen toonden door hunne wijze van dansen, dat het onderwijs goed was netheid en orde heerschten in alles, en men zag het bij de intermezzo's De bogen- en waaierdans was keurig in elkaar gezet; de kleinste leerlingen met de versierde bogen dansten zoo netjes, 't j was een lust om te zien de grootere met de waaiers hadden nog al moeielijke stan den, maar 't ging alles even gracieus en sierlijk. Ook de boerendans liep goed van stapel, en werd blijkbaar door de jongens met opgewektheid gedanst. Het tableau vivant voldeed bijzonder. De portretten van onze beminde koningin, en van de prinses ter zijde, en het beeld van onzen vorst in 't midden, werden door feeën aangebeden de Hollandsche maagd op den achtergrond die 't vorstenhuis beschermde, het volkslied werd gespeeld, en Bescherm, o God! bewaar den vorst! weerklonk door de geheele zaalWij gelooven de tolk te zijn van al de ouders en vrienden der kinderen, die het feest mede bijwoonden, als wij zeggen, dat met dit bal de goede reputatie van den geachten, en door de leerlingen zeer geliefden onderwijzer zich gehandhaafd heeft. Den 12 Februari a. s. treedt in de buitengewone vergadering van het Haar lemsche Nutsdepartement als spreker op de algemeens geroemde declamator de heer W. van Zuylen uit Rotterdam. Dat een genotvolle avond den leden wacht kan afgeleid worden uit het programma, dat thans reeds kan medegedeeld worden. Het bevat1 Een lastig geval. 2 Een gewich tige rol, 3 Eene eerste liefde, 4 De hoed, naar Jacques Norman, door Mr. J. N. van Hall, 5 Een vrijbiljet, G Rammel slag van Multatuli. Naar men ons mededeelt, zal door het Hollandsche Operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam aanstaan den Vrijdag de Opera Mignon gegeven worden. Bij de meer en meer gunstige reputatie waarin de Hollandsche Opera zich mag verheugen, bevelen wij deze voor stelling zeer aan in de aandacht van onze muziekvrienden. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 30slen Jan. 1889,. des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Geloofsbrieven nieuw inkomende le den. 2. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W. crediet-onderzoe- kingen avantprojet gemeentelijke wa terleiding. 4. Adres Duinwatermaatschappij te Am sterdam. 5. Voorstel B. en W. bebouwing open grond aan Kleinen Houtweg. 6. Idem idem verhuring weiland Oude Brouwerskolk, met rapport van Finan ciën. 7. Idem ieem beschikking «onvoorziene uitgaven" dienst 1888, met idem. 8. Rapport Commissie van Financiën suppletoire begrooting dienst 1888, Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel B. en W. instrumenten en muziekstukken voormalig gemeentelijk muziekkorps. 10. Adres onderwijzer school E. eervol ontslag. 11. Idem onderwijzeres Tweede Tusschen- school. 12. Benoeming onderwijzeres opleidings school voor meisjes. 13. Brief van B. en W. verandering Kruisbrug. 14. Voorstel idem pomp N. Groenmarkt. 15. Idem idem schenking slop Rozenpri- ëel. 16. Idem idem verplaatsing standpijp Kenaustraat. 17. Idem idem bebouwing open grond Zijl weg. 18. Idem idem wijziging bouwplan gron den bewesten de Leidsche vaart. 19. Idem idem herziening instructiën, ge meente-ambtenaren. 20. Rapport opzichter gasverlichting over December. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 20 Jan. 1889, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. v 1. Winkelhuis en Erve Warmoesstraat No. 9y ƒ6100, C. L. M. Robbers, 2. Drie Huizen en Erven, Aothoniestraat No. 29, A, B, C, ƒ1210, C. Cobelens. 3. Pakhuis en Erve, Houtmarkt No. 51,. ƒ2500, J. C. v. Reijsen qq. 4. Huis en Erve, Lange Bagijnestraat No,. 32, ƒ3105, P. E. Davidson qq. 5Huis en Erve, Oude Raamstraat No. 1». ƒ2025, J. v. "Waard voor P. H. Hartel. 6. Huis en Erve, Lange Annastraat No. 22^ ƒ1750, J. v. Waard. n 7. Gebouw met Erf, Zomervaart, 215, C. E. Rusman. 8. Huis en Erve met Bleekveld, naast het voorgaande No. 10 A, ƒ360, H, C. Tom- bergb qq. n 9Huis en Erve met Bleekveld, en schuur tje, naast het voorgaande No. 10 400,. H. C. Tombergh qq. 10. Perceel Wei- of Hooiland, Zomerweg. 11. Perceel als voren, achter het voorg. 12. Perceel als voren, achter het voorg. De perceelen Nos. 10, II en 12 te zamen, ƒ9225, L. G. Prins qq. Marktbericht van 28 Januari. Aardappelen. Aangev. 190, verk. 190 H.L* L. pr. 2.50, H. pr. f 3.25. Appelen. Aangev. 63, verk. 31 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ9.00. Peren. Aangev. 26, verk. 14 H. L. L. pr. 3.50, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 104, verk. 104 Kilog. L. pr. ƒ1.50, H. pr. 1.75. Biggen. Aangev. 34 verk. 19 st. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ16.00. Marktbericht van 28 Jan. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witta tarwe f 6.50, 7.10. Rogge f 4.80, f 5.05. Haver t 2.85, 3. Garst 4.80, ƒ5.30. jDuivenboonen f 5.85, 6.875 Paardenboonen f 5.75, ƒ6. ORGELBESPELING m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 31 Jan. 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaMendelssohn 2. Choral Fantasie No. 1Lux. 3. SonateMailly. a. Allegro maestoso. J). Andante. cAllegro con brio. 4. ConsolationLiszt. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2